22006198 021

هفت اشتباه زن ها در برابر مردها از نظر روانشناسی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(47 رای)
هفت اشتباه زن ها در برابر مردها از نظر روانشناسی

از آنجایی که زبان درک و صحبت و شنیدن زن ها با مردها کمی متفاوت ولی پر اهمیت است، زن ها می توانند نوع گوش دادن و حرف زدن چالش هایی را در زوجین به همراه داشته باشند. گاهی زنها دائماً در تفسیر های اشتباه از رفتار مردان قرار می گیرند و اختلافات از آنجا شروع میشود در صورت که بسیاری از اشتباهات عمدی نیست. در اینجا به هفت اشتباه زن ها در برابر رفتار مردها میپردازیم. با یادگیری اشتباه زنها در برابر مردها از قطع روابط و پیشگیری از زوج درمانی و طلاق می توان جلوگیری کرد.

اشتباه اول زن ها در برابر مردها

روانشناسی مردان را یاد بگیرید. بعضی دختران یا بانوان از آنجایی که فکر می کنند مردان موجودات بد اخلاق و بد رفتاری هستند و دائماً در این فکر هستند که آن ها ضمخت، بی عاطفه و بی حوصله اند. در صورتی که از نگاه روانشناس معروف کارل گوستاو یونگ آنیما و آنیموس ویژگی زنانه و مردانه به نسبتی در زنان و مردان وجود دارد که میتواند تا حدودی ویژگی ها راجا به جا کند. همچنین بسیاری از مردان با تمرین می توانند در هنر گوش دادن که مهمترین علاقه زنان و بزرگترین ضعف مردان است قوی شوند. حال فکر کنید عدم آگاهی نسبت به این موضوعات میتواند باعث خطای شناختی در افراد و تغییر در ادراک زن نسبت به مرد شود.

مثلاً اگر زن چیزی از مرد بخواهد و او این کار را انجام ندهد، آن را به حساب بی اهمیتی و بی توجهی میگذارد. در صورتی که در آن لحظه مرد از نظر خودش درست ترین کار را انجام می دهد؛ علم روانشناسی این موضوع را برای بسیاری از مردها تایید کرده است. در واقع مردها، بخشش بیشتری نسبت به زن ها دارند و بیشتر رفتار اشتباه زن ها را به حساب عجیب بودن آنها می گذارند. در صورتی که بیشتر زن ها مدام در حال قضاوت کردن رفتار و حالات مردها هستند.

گویی زن ها مردی میخواهند با ظرافت ذهنی زنانه و سر و شکل مردانه!

اشتباه دوم

یکی دیگر از اشتباه گروهی از خانم ها در برابر مردها این است که آنها خطاهای شناختی خودشان را از صحبت های یک مرد، واقعی می دانند. مثلاً یک مرد وقتی می گوید خسته است، یعنی خسته است، نه این که حوصله منرا ندارد. وقتی می گوید گرسنه نیستم، به معنی این نیست که غذایی را که زن برای او پخته دوست ندارد؛ در واقع واقعا گرسنه نیست. زن ها در این زمینه مدام در حال تعبیر اشتباه خود هستند. ولی کار درست چیست صحبت در مورد این موضوع و برقراری ارتباط موثر با همدیگر. هر چند گاهی نیز ممکن است این دلایل واقعی باشد و مردی که منفعل باشد ممکن است خشم و ناراحتی خود را به این شکل بروز دهد.

اشتباه سوم

زنها اینگونه فکر می کنند که مردها بعد از ساعت کار، تمام وقتشان را باید برای آن ها اختصاص دهند. در صورتی که مرد ها اینگونه فکر نمیکنند و مایل هستند بعد از ساعت کار وقت آزاد و مشغولیت خودشان را داشته باشند. مردان دوست دارند برای زمان و وقتشان خودشان بتوانند برنامه ریزی کنند.

خانم ها فکر می کنند مردها باید برنامه روزانه شان را با برنامه آنها تغییر بدهند. بر فرض مثال هر وقت تماس گرفتند یا پیام فرستادند، مرد جوابگو باشد و دیدارها، قرارهای ملاقات و تفریح ها به میل خانم ها باشد. در صورتی که این رفتارها از لحاظ علم روانشناسی می تواند آسیب زننده باشد.

اشتباه زنان در برابر مردان

اشتباه چهارم

از بزرگ ترین اشتباه زنها در برابر مردها می توان به تعامل و معاشرت با مردها و پریدن وسط حرف آنها اشاره کرد. مثلاً موضوع مهمی را مطرح می کنیم و سوال می کنیم، اما مدام میان کلامشان میپریم و نظر قطعی خودمان را می دهیم: اشتباه میکنی، دروغ میگویی، این را نمی خواستی بگویی.

در این حالت عکس العمل مردها به دو حالت است:

  1. عصبانی می شوند و داد میزنند.
  2. سکوت می کنند و از محیطی که در آن هستند خارج می شوند.

در هر دو صورت، زنها به اشتباه متقاعد میشوند که مردها صحبت کردن بلد نیستند. زن ها میتوانند برای جلوگیری از پریدن میان صحبت آقایان، نت برداری کنند، در آخر کمی مکث کنند و سوال کنند: اگر چیز دیگری هست مایلم که بشنوم. اینجاست که متوجه می شویم مردها حرفایی برای گفتن دارند. در تصور اشتباه زنها در برابر مردها شاید خود شناسی و یادگیری مهارت های زندگی ده گانه سازمان WhO برای شما مفید باشد.

پیشنهاد می کنیم برای شناخت بهتر خود این تست را بزنید: تست MMPI

اشتباه پنجم

زن ها به دلیل آنکه از حواس پراکنده و چند کاره برخوردارند، فکر می کنند که مردها هم می توانند چندین کار را انجام بدهند ولی در انجام کارها تنبلی می کنند. درصورتی که مرد ها به دلیل برنامه ریزی ذهنیشان و خاصیت شکارچی بودنشان و تمرکز بر روی یک موضوع واحد، نمی توانند مانند زنها فکر کنند و عمل کنند. علت این امر از لحاظ علم روانشناسی و عصب شناسی به دلیل ساختار متفاوت و پینه ای مغز مردان می باشد. زنها می توانند در آن واحد هم غذا درست کنند، هم حرف بزنند، هم حواسشان به کودکشان باشد و هم یک فیلم را دنبال کنند.

اشتباه ششم

باور بر این است که مردها به زنها بی توجه هستند. اگر یک مرد در حال دیدن تلویزیون است، در واقع فقط همان کار را انجام میدهد. اگر روزنامه میخواند، فقط روزنامه می خواند و این به معنی بی توجهی نیست و علت این حس زنان، باور و تصورات اشتباه است.

اشتباه هفتم

زن ها به اشتباه فکر می کنند هر آنچه که برای یک مرد مهم است و در درجه بالایی قرار دارد مانند کار، حرفه و علایق شخصی، چیزی است که زنها باید با آن به رقابت بپردازند. این در صورتی است که ما در ذهنمان جایگاه خوبی را برای خودمان متصور نمی شویم و همیشه در حال رقابت و جدال با آنچه که برای مردان مورد علاقه است، می پردازیم که این باعث می شود مرد خود را در وضعیت بد و اشتباهی قرار دهد. توجه به این هفت نکته ساده و در عین حال کلیدی در علم روانشناسی، می تواند راهگشا و بازدارنده از اختلافات بزرگ و مانع از اشتباه زن ها در برابر مردها باشد.

زوج درمانی برای بهبود روابط زوج ها

ممکن است مادامی که زنها در حال اشتباه در برابر همسرانشان هستند، متوجه اشتباهات خود نباشند. بسیاری از این اشتباهات ریشه ای هستند و شاید حتی خود افراد آن ها را اشتباه ندانند و فکر کنند که تصمیم درست را می گیرند. در چنین شرایطی مراجعه به یک زوج درمانگر می تواند بسیار مفید باشد. زوج درمانگر به افراد کمک می کند تا احساسات، هیجانات و دلایل اشتباهات خود را بهتر بشناسند. در طی جلسات مشاوره، افراد سعی می کنند تا مهارت های تعامل و گفتگوی بهتر را بیاموزند. در نهایت افراد می توانند رابطه عاطفی بهتری را تجربه کنند.

روانشناسی درباره زن و مرد چه می گوید؟

به عنوان مثال، در مقیاس هایی که با پنج ویژگی شخصیتی بزرگ اندازه گیری می شود، زنان به طور مداوم)روان رنجورخویی، موافق بودن، گرمی و گشودگی نسبت به احساسات(را گزارش می کنند، و مردان اغلب)قاطعیت و گشودگی بیشتری نسبت به ایده ها) را گزارش می دهند.

جنسیت چگونه بر روانشناسی رفتار تأثیر می گذارد؟

از تحقیقات موجود، می دانیم که وقتی افراد انتظارات نقش جنسیتی ثابتی دارند و در معرض موقعیت های متناقض قرار می گیرند، احساس استرس، عصبانیت و رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهند.

زنان از مرد چه می خواهند؟

وقتی مردی صادق و قابل اعتماد باشد، فوراً برای زن جذاب تر و خواستنی تر می شود. اگر او قابل اعتماد، راستگو، واقعی باشد و از صمیم قلب صحبت کند، او مردی است که ارزش دنبال کردن را دارد، زیرا مردم می توانند حرف او را قبول کنند. Degges-White می گوید: اعتماد و قابل اعتماد بودن باعث می شود که روابط عمیق تر شوند.

آیا مردان تحلیلگرتر از زنان هستند؟

چرا زنان بیشتر همدل هستند و مردان بیشتر تحلیلگر؟ مردان و زنان در بحث استدلال شناختی و منطقی تقریباً برابر هستند، اما بخش بزرگی از مغز زنان به درک ارتباطات در سطح احساسی تر و پیچیده تر از مردان سهم بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

آیا زنان احساساتی تر از مردان هستند؟

یک تجزیه و تحلیل اخیر از حالات چهره با استفاده از معیارهای ظریف مختلف نشان داد که زنان در سطح جهانی بیشتر از مردان از نظر عاطفی بالا تر نیستند و تفاوت های جنسی در بیان ظرفیت منفی به نوع احساسات خود فرد بستگی دارد. (McDuff et al., 2017).

نظرات کاربران:
جاوید
پاسخ به این نظر
1402/10/20

مشکل من با خانومم همینه اصن اینقد حرف میزنه که به من مهلت نمیده تا میام خونه شروع میکنه حرف زدن تعریف کردن موضوع های مسخره من خودم هزارتا گرفتاری دارم دوس دارم یکی به حرفام گوش بده ولی یا توجه نمیکنه و ادم دلش نمیخواد چیزی بگه یا اینکه داد میزنه یا بحثو عوض میکنه جلوی بقیه هم میگه جاوید هیچی به من نمیگه

1 0
میری
پاسخ به این نظر
1400/1/14

سلام من حدود ده روز است .با زنم حرف نمی زنم .مشکل از آنجا شروع شد .که قرار بود مدتی پیش مادرش به خانه ما بیاید .پیاز نداشتیم گفتم صبح می خرم .صبح خواب رفتم خودش رفت سر کوچه خرید .گذشت به شب رسید همه جا دور زدیم آمدیم خانه گفت قرص قلب ندارم .گفت تو برو شام درست کن چون بچه ها نبودن .گفتم باشه چند لحظه نشد برگشت پول ندارم. کارت را بهش دادم .گفت یک دفعه با نیاید داروخانه .گفتم باشه دنبالش رفتم تند رفت نماند .من برگشتم شام درست کردم آمد خانه سفره را گذاشتم غذا را گذاشتم همه چیز آماده .گفتم بیا شام بخوریم .جواب نداد.گفت برو بیرون .من ناراحت برگشتم .شام نخوردم .پس از چند مدت آمد نشست سر سفره بعد غذا خوردن چند لقمه هیچ بفرمایید نگفت .من چون اخلاقش را می دانستم جلو نرفتم .همان شد که هنوز باهم حرف نمی زنیم .اس مس دادم که تمام کنیم .چیزی نگفت .چکارکنم .

4 1
عابدی
1400/6/28

بنظر میاد شما خیلی عجله دارید برای تموم کردن مگه ادم سر همچین موضوعی حرف تموم کردن وسط میکشه . گفتید دوتا بچه دارید یعنی با وجود دوتا بچه هنوز نمیتونید باهم حرف بزنید مشکلاتتونو حل کنید؟؟؟؟ بنظر من شما برید و شروع کنید صحبت کردن تا دوباره اشتی کنید و باهم تند صحبت نکنید و سعی کنید با ارامش مشکلاتتونو حل کنید

1 0
نازی
پاسخ به این نظر
1399/7/11

اگر فاصله فیزیکی بین زوجین زیاد نباشه با صدای بلند که همان فریاده حرف بزنن، یعنی رابطه قطعه. صدای بلند تاثیرگذار نیست چون بوی ترمیم نمیده، بوی تحقیر میده!

2 5
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ