22006198 021

روش ترک سریع عادت ها (5 روش عملی)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(4 رای)
روش ترک سریع عادت ها (5 روش عملی)

آماده اید سریع یک عادت بد را ترک کنید و آن را برای همیشه کنار بگذارید؟ نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می شود، به شدت به شما کمک خواهد کرد. اگر عادات بدی دارید که کیفیت زندگی شما را پایین آورده اند، شما تنها نیستید. بسیاری از ما می توانیم حداقل به یک یا چند عادت بد که در طول سالها ایجاد کرده ایم اشاره کنیم. شاید عادت کرده اید که باشگاه ورزشی یا کلاس زبان را نادیده بگیرید یا زمان زیادی را صرف اسکرول کردن در اینستاگرام اجتماعی خود کنید. یا شاید خیلی وقتها برای چیزهایی که حتی تقصیر شما نیست زمان زیادی برای حل آن می گذارید. گویی تله ایثار گری دارید یا اعتیاد به کار و کمالگرایی دارید که جلوی الگویی صحیح عدت های شما را خراب می کند.

ممکن است ناخن هایتان را می جوید یا بیش از حد کافئین یا نوشابه انرژی زا می نوشید. صرف نظر از اینکه عادت بد شما واقعاً چگونه به نظر می رسد، یک چیز درست است، اینکه شما بخواهید تغییری ایجاد کنید و آن عادت را ترک کنید. چه به دنبال روش سریع ترک عادتهای بد باشید، چه به دنبال برطرف کردن و کنار گذاشتن وابستگیها، اعتیادها یا حتی عادتهای بد، در بلندمدت به کمک یک روانشناس متخصص باشید.

5 روش ترک سریع عادت ها

چرا عادت های بد را در خود ایجاد می کنیم؟

از نظر علمی، ما عادت های بد را به همان دلیل ایجاد می کنیم که عادت های خوب را ایجاد می کنیم. عادت ها می توانند به دلیل تکرار اتفاق بیفتند، یعنی انجام یک کار به همان روش دوباره و دوباره همراه با پاداش یا همان ترح دوپامین. عادات ها همچنین به دلیل سیستم پاداش مغز شما ایجاد می شوند. یک مثال کلاسیک در این مورد، کشیدن سیگار است. نیکوتین موجود در سیگار باعث ترشح دوپامین می شود، یک ماده شیمیایی که حس خوب در مغز شما ایجاد می شود و می تواند باعث شود که این رفتارهای نه چندان عالی را تکرار کنید.

در برخی موارد، خلق و خوی شما نیز می تواند به ایجاد عادات بد کمک کند. خوردن میان وعده از روی بی حوصلگی، نه گرسنگی، عادت بدی است که بسیاری برای ترک آن مبارزه میکنند. جویدن ناخن یا بی قراری عادت های بدی هستند که اغلب از عصبی بودن به وجود می آیند. به تعویق انداختن کار عادت بدی است که ما اغلب زمانی که واقعاً از کاری که پیش رو داریم می ترسیم، آن را ایجاد می کنیم، نه به این دلیل که تنبل هستیم. صرف نظر از علت، میتوانید اقداماتی را برای کنار گذاشتن عادت های بد خود انجام دهید و اگر مصمم به تحقق آن هستید، می توانید برای ترک آن عادات به سرعت اقدام کنید.

چگونه می توانم به سرعت یک عادت بد را ترک کنم؟

آیا حاضرید عادت های بد را کنار بگذارید؟ ممکن است آسان نباشد، اما ارزش تلاش را دارد. با ایجاد قصد، تلاش و تمرکز، می توانید تاریخچه عادت بد خود را از بین ببرید و زندگی سالم تر و شادتری داشته باشید.

1. درک کنید که چرا این عادت بد در وهله اول اتفاق افتاده است

واقعاً مهم است که به علت اصلی عادت بد خود برسید. قبل از اینکه بتوانید واقعاً تغییر را شروع کنید، یک قدم به عقب بردارید و فکر کنید.

 • نشانه های شروع عادت شما چیست؟
 • چه چیزی می تواند باعث عادت بد شما شود؟
 • آیا این یک مکانیسم مقابله ای بود؟
 • واکنش به استرس در شما چگونه است؟
 • آیا اضطرابی وجودی دارید؟
 • آیا کسالت یک چیز همیشگی در شما است؟
 • آیا روش های حل مسئله را برای بیرون آمدن از رخوت، تنهایی و کسالت بلد هستید؟
 • همانطور که در طول روز در حال فعالیت هستید، توجه کنید که عادت بد شما هر چند وقت یک بار سر و کله اش پیدا می شود؟
 • آیا در زمان های خاصی اتفاق می افتد؟
 • یا بعد از تجربیات خاص؟

اگر بتوانید تشخیص دهید که چه چیزی باعث ایجاد عادت بد شما می شود، می توانید برنامه ای برای رفع علت اصلی و حذف آن عادت بد یک بار برای همیشه تهیه کنید.

2. عادت بد خود را با یک عادت خوب جایگزین کنید

در حلقه عادت، عادت بد شما روالی است که در نتیجه یک نشانه، دنبال میکنید. بهترین راه برای ترک این عادت بد؟ آن را با یک برنامه جدید جایگزین کنید، یک روال مثبت. و در حالی که آن را انجام می دهید، آن را به پاداشی گره بزنید که به اندازه کافی انگیزه ایجاد کند تا واقعاً در روند شما تفاوت ایجاد کند. چند مثال:

 • عادت بد شما این است که همیشه از دویدن صبحگاهی خودداری می کنید، زیرا از دویدن متنفرید؟ روال خود را تغییر دهید و یک کلاس دو را امتحان کنید یا در یک باشگاه کوهنوردی عضویت بگیرید. پس از اتمام هفته اول، با آن جفت کفش ورزشی که به هر حال به آن نیاز داشتید، به خود پاداش دهید. خیلی زود، برای ادامه کار به چیزهای اضافی نیاز نخواهید داشت. اندورفین های حاصل از تمرین شما به اندازه کافی پاداش خواهد بود.

دویدن از ترک عادت های بد

 • عادت بد شما این است که هرگز به موقع به رختخواب نمی روید؟ علیرغم تمام تلاش هایتان، تا نیمه شب بیدار هستید، یا دیرتر و در نتیجه هرگز نمی توانید استراحت کافی داشته باشید. با تنظیم زنگ هشدار برای رفتن به رختخواب در زمان دلخواه خود، روال خود را تغییر دهید. با تبدیل اتاق خواب خود به فضایی دلپذیر و آرامش بخش، به خود پاداش دهید.
 • عادت بد شما خرید اینترنتی است؟ شما خیلی زیاد خرج می کنید و باید جلوی خود را بگیرید. با مسدود کردن آن وب سایت ها در مرورگر خود، روال خود را تغییر دهید و به عنوان پاداش خود را با یک حمام آرامش بخش یا نوشیدنی در کافی شاپ محلی مورد علاقه تان مهمان کنید.

3. هر بار روی یک عادت بد تمرکز کنید

حذف یک عادت بد برای اکثر افراد به راحتی انجام نمی شود و به سطحی از تلاش و نیت نیاز دارد. به همین دلیل است که تمرکز روی رهایی از یک عادت بد در هر زمان هوشمندانه است. اگر تمرکز و توجه کامل خود را به آن معطوف کنید به سرعت پیشرفت خواهید کرد، که این به شما امکان می دهد زودتر آن عادت را ترک کرده و به سراغ ترک عادت بد بعدی بروید. بعد از دیدن یک فیلم پر هیجان و فردی که قهرمان آن فیلم است شتاب زده و هیجان زده به صورت فردی که انگار کمال گرا است و همه مشکلات را با هم می خواهد حل کند عمل نکنید پس تا می توانید صبور باشید تغیر در تداوم است ولی نکته سرعت بخش آن که بر روی آن ناکید کردیم حل کردن آن به صورت موردی است.

4. نیت خود را در ذهن داشته باشید

عادت های بد اغلب آنقدر بخشی از رفتار ما می شوند که بدون اینکه متوجه باشیم آنها را انجام می دهیم. این یکی از دلایلی است که ترک یک عادت بد می تواند بسیار دشوار باشد. برای اینکه تبدیل آن عادت بد به عادت بهتر را آسان تر کنید، سعی کنید آگاهی خود را نسبت به آن عادت بد افزایش دهید. یک یادآوری در پس زمینه تلفن همراه خود قرار دهید تا هر بار که تلفن خود را چک می کنید آن را ببینید. با این عنوان که من می خواهم X را انجام دهم، اما به جای آن Y را انجام می دهم. آن را به عنوان یک مانترا در صبح هنگام آماده شدن تکرار کنید. یک دوست پاسخگو پیدا کنید تا روزانه به او گزارش دهید، زیرا این کار به شدت شما را متمرکز نگه می دارد.

5. کتاب بخوانید

کتاب خواندن از ترک عادت های بد

به کتابخانه بروید، یک کتاب الکترونیکی دانلود کنید یا زمانی که در ماشین هستید، یک کتاب صوتی گوش دهید. توجه کنید که بهتر است با کتاب هایی که در مورد تغییر عادت است است مانند کتاب عادتهای اتمی و بسیاری دیگر از کتابهایی که در مورد عادت های بد نوشته شده است شروع به مطالعه یا گوش کردن کنید. در سالهای اخیر تحقیقات زیادی در مورد عادتها انجام شده است و کتابهای بسیار خوبی در مورد ترک عادتهای بد وجود دارد. در حالی که مطمئناً برای تبدیل عادت بد خود به عادت خوب نیازی به دریافت همه این اطلاعات ندارید، غواصی عمیق در علم عادات میتواند جذاب باشد و واقعاً مفید. با توانمندسازی خود با اطلاعات، بطور کامل میفهمید که چرا عادتهایتان در وهله اول اتفاق افتاده اند و در نهایت خود را در وضعیت بهتری برای تغییر آنها می یابید.

منبع: thesimplicityhabit.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ