22006198 021

اختلالات شخصیت گروه B (ضد اجتماعی و خودشیفته)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(10 رای)
اختلالات شخصیت گروه B (ضد اجتماعی و خودشیفته)

اختلالات شخصیت گروه B شامل شخصیت های ضد اجتماعی، نمایشی، خودشیفته و اختلال شخصیت مرزی است. در اختلالات شخصیت گروه B بسیاری از آن ها ویژگی های مشابه دارند یا حتی علائمشان با هم همپوشانی دارند. به منظور تمایز بهتر، چاپ پنجم کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، اختلالات شخصیت مختلف را در سه گروه قرار داده است که هریک از آن ها با ویژگی شخصیتی مشترک و متمایز مشخص می شوند. طبق آمار انستیتوی ملی بهداشت روان، 9.1 درصد از آمریکایی های بالای 18 سال حداقل یک اختلال شخصیت دارند.

درک اختلالات شخصیت

شخصیت شما با نحوه تفکر، رفتار و احساس شما تعریف می شود. یک اختلال شخصیتی، صرفاً تفکر، احساس یا رفتار متفاوت از آنچه انتظار می رود نیست. این انحراف مداوم از انتظارات فرهنگی است که باعث پریشانی شده و عملکرد فرد را دشوار می کند. یک اختلال شخصیتی به وسیله یک الگوی رفتاری ناسالم و سفت و سخت شناخته می شود که با توانایی ادراک دیگران، ارتباط ایجاد کردن با موقعیت ها یا افراد، لذت بردن از زندگی و عملکرد مناسب در مدرسه یا محل کار تداخل ایجاد می کند.

علائم اختلال شخصیت چیست؟

علائم به نوع اختلال شخصیت بستگی دارد. با این حال بسیاری از علائم اختلالات شخصیتی مختلف باهم همپوشانی دارند. علائم شایع اختلال شخصیت عبارتند از:

 • رفتار عجیب یا منظم
 • سوءظن و بی اعتمادی
 • ریسک کردن
 • نوسانات خلقی شدید (طغیان عصبانیت)
 • مشکل در روابط
 • مشکلات در مدرسه یا محل کار
 • نیاز به ارضای آنی

طبقه بندی اختلالات گروه B

10 نوع خاص از اختلالات شخصیت وجود دارد که در DSM-5 به سه خوشه تقسیم می شود. خوشه A به عنوان رفتارهای عجیب و غریب یا غیر عادی تعریف شده است که 7.5 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد. اختلالات شخصیتی خوشه C شامل رفتارهای ترسناک و اضطرابی است که 6 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد. اختلالات شخصیتی خوشه B با تفکرات یا رفتارهای نمایشی، بیش از حد عاطفی یا غیرقابل پیش بینی مشخص می شوند.

این اختلالات شامل اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت خودشیفتگی و اختلال شخصیت نمایشی هستند. این دسته کمترین میزان ابتلا را در اختلالات شخصیت شامل می شود که شامل 2.7 درصد از بزرگسالان است. اما اغلب درمان این بیماری چالش برانگیز است. مانند سایر اختلالات شخصیت و خلق، شرایط می توانند با هم همپوشانی داشته و هم زیستی کنند و نیاز به رویکردهای مختلفی برای درمان و مراقبت دارد.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

DSM-5 اختلال شخصیت ضد اجتماعی را به عنوان الگوی فراگیر بی اعتنایی به حقوق دیگران تعریف می کند که از کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد.

اختلالات شخصیت ضد اجتماعی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی به عنوان افرادی فاقد همدلی (توانایی قرار دادن خود در جای شخص دیگری برای درک احساسات آن ها) توصیف می شوند. آنها غالباً با بی مسئولیتی رفتار می کنند، دروغ می گویند، دزدی می کنند یا مرتباً قانون را می شکنند. اختلال شخصیت ضد اجتماعی با رفتارهای تکانشی، پرخاشگری، بی پروا بودن، بی اعتنایی به امنیت خود یا دیگران و عدم ابراز پشیمانی برای هرگونه صدمه ای که انجام می شود، مشخص می شود.

اختلال شخصیت مرزی (BPD)

با مشکلات خاص در روابط بین فردی، خودانگاره، احساسات، رفتارها و تفکر همراه است. افراد مبتلا به BPD تمایل به روابط ناپایدار و شدید دارند و مستعد استدلال ها و شکست های مکرر هستند. آن ها از لحاظ شخصیتی ترس از رها شدن دارند و تصویری منفی از خود خواهند داشت. افراد مبتلا به BPD اغلب می گویند احساس می کنند که در حال نوسان در حالت های عاطفی هستند و در طی چند دقیقه از سرخوردگی به افسردگی تغییر می کنند. یکی دیگر از خصوصیات بارز BPD تمایل به انجام رفتارهای مخاطره آمیز مانند سوءاستفاده از الکل یا مواد مخدر، درگیر شدن در رابطه جنسی ناعادلانه، پرخوری یا خودآزاری (مانند بریدن خود یا اقدام به خودکشی) است.

اگر افکار خودکشی دارید، برای پشتیبانی و مساعدت از یک مشاور آموزش دیده با شماره تلفن ما تماس بگیرید.

اختلال شخصیت خودشیفته در گروه B

ویژگی اصلی اختلال شخصیت خودشیفته، احساس شدید اهمیت به خود است. مبتلایان به این اختلال غالباً خود را استثنایی می دانند و باید تحت درمان ویژه قرار گیرند. آن ها خواهان توجه بیش از حد، سوء استفاده از دیگران و عدم توانایی در درک یا نشان دادن همدلی هستند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته در مورد دستاوردهای خود نیز مبالغه می کنند و در مورد قدرتمند بودن، جذاب بودن و موفق بودن خیال پردازی می کنند. در حالی که آنها هیچ علاقه ای به احساسات و نیازهای دیگران نخواهند داشت، غالباً انتظاراتی غیر منطقی از آنچه دیگران برای آنها باید انجام دهند، دارند. حسادت به دیگران در آن ها رایج است، در حالی که اعتقاد دارند به طور جدی دیگران به آن ها حسادت می کنند.

اختلال شخصیت نمایشی چگونه است؟

بارزترین ویژگی اختلال شخصیت نمایشی، تغییر سریع بین بیان عبارات احساسی نمایشی و رفتار توجه طلبانه بیش از حد است. افراد مبتلا به این اختلال وقتی شخص دیگری مورد توجه قرار گیرد ناراحت می شوند و آن را دوست ندارند و با رفتارهای تحریک آمیز، اغوا کننده یا جنسی افراد را تحریک می کنند و یا از ظاهر بدنی برای بازیابی مجدد توجه به خود استفاده می کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی ممکن است معتقد باشند که روابط شخصی آنها از آنچه واقعاً هست قوی تر است و به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می گیرند. آن ها همچنین بیش از حد در مورد ظاهر بدنی خود نگران هستند.

علل به وجود آمدن اختلال های شخصیت چیست؟

شخصیت شما (روشی که شما فکر می کنید، احساس می کنید و رفتار می کنید) تا حد زیادی در دوران کودکی شکل می گیرد. خلق و خو، محیط و تجربیات شخصی شما همه برای شکل دادن به شخصیت شما با هم همکاری می کنند.

دلایل دقیق اختلالات شخصیت هنوز ناشناخته است اما اعتقاد بر این است که تحت تأثیر عوامل ژنتیکی قرار گرفته است. این نشان می دهد که ممکن است مزاج ما تا حدی به ارث برسد. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه لوئیزویل، ناهنجاری های خاصی از مغز در افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی گروه B وجود دارد و این نشان می دهد که از ابتدای تولد ممکن است ذاتاً مستعد ابتلا به اختلالات روان باشند. همچنین به نظر می رسد که آسیب های شخصیتی کودک، سوءاستفاده، هرج و مرج، بی ثباتی یا سابقه خانوادگی اختلالات شخصیتی نیز در آن موثر باشد.

تشخیص انواع اختلال شخصیت گروه B با معیارهای DSM-5

از تشخیص اختلال شخصیت گذاشتن روی خود یا فرد مورد علاقه تان خودداری کنید. فقط یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده می تواند براساس بررسی و توصیف علائم به طور دقیق تشخیص دهد. اگر فکر می کنید که شما یا یک دوست عزیز اختلال شخصیت دارید، با پزشک خود صحبت کنید. تشخیص شامل معاینه فیزیکی، ارزیابی روانپزشکی و رعایت معیارهای مشخص مندرج در DSM-5 است.

درمان مناسب برای انواع اختلالات شخصیت گروه B

درمان می تواند مسیر طولانی را برای کمک به شما در رسیدن به کیفیت بهتر زندگی طی کند. دو درمان متداول، روان درمانی و دارو درمانی است. اگر شما به آن نیاز داشته باشید، ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شوید یا از یک برنامه درمانی خانگی استفاده کنید.

روان درمانی مناسب برای اختلال شخصیت

معمولاً بهترین درمان برای اختلالات شخصیت، روان درمانی است که به عنوان گفتگوی درمانی یا مشاوره نیز شناخته می شود. ممکن است مهارت های زندگی را یاد بگیرید که به شما کمک می کند با احساسات خود کنار بیایید و در عین حال یاد بگیرید که چگونه به درستی پاسخ دهید و روابط خود را مدیریت کنید.

متداول ترین روان درمانی برای اختلالات شخصیتی B

 • رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)
 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • روانکاوی
 • گروه درمانی

آموزش خودآموزی و مهارت های مقابله نیز بخش های مهم روان درمانی است.

داروها مناسب برای اختلال شخصیت

اگرچه هیچ دارویی تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو برای درمان اختلالات شخصیتی وجود ندارد، اما علائم مشترک افسردگی، اضطراب یا اختلال دو قطبی به طور معمول درمان می شود.

داروهای ضد افسردگی

این موارد در صورت بروز علائم افسردگی مانند خلق و خوی سطح پایین، عصبانیت، ناامیدی یا تحریک پذیری می تواند به شما کمک کند.

داروهای ضد اضطراب

اگر با اضطراب یا بی خوابی مشکل دارید، این داروها ممکن است به کاهش علائم کمک کند. با این حال، آن ها همچنین می توانند منجر به افزایش انگیزش در برخی شوند.

اختلالات شخصیت گروه B

داروی ضد روانپزشکی

برای افرادی که به روان پریشی یا اضطراب شدید مبتلا هستند، ضد روانپریشی ممکن است در عادی سازی حالت های رو به تشدید مفید باشد.

داروی تثبیت کننده خلق

این داروها می توانند به متعادل کردن روحیه شما کمک کنند به طوری که نوسانات خلقی کمتر مکرر یا شدید می شوند. آن ها همچنین ممکن است به کاهش رفتارهای پرخاشگرانه و پرخاشگری کمک کنند.

منبع: verywellmind.com

نظرات کاربران:
مهلا
پاسخ به این نظر
16:13 - 23 شهریور 00

خودشیفته ها واقعا اعصاب ادمو بهم میریزن

1 0
افزودن نظر:
captcha