22006198 021

هر آنچه که باید در مورد داروی بوسپیرون بدانید

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
هر آنچه که باید در مورد داروی بوسپیرون بدانید

امروزه نگرانی های بی شماری در جامعه وجود دارد که موجب دلهره، اضطراب و کاهش اعتماد به نفس می شود. داروهایی که امروزه به عنوان داروی ضد اضطراب معرفی می شوند، نمی توانند به طور قطع این عارضه را درمان نمایند؛ ولی می توانند تا حد زیادی، زیان های ناشی از آن را کاهش دهند. در این مقاله به بررسی یکی از داروهای ضد اضطراب به نام بوسپیرون (Buspirone) می پردازیم و مزیت ها و عوارض جانبی آن را بررسی می نماییم. بوسپیرون از جمله داروهایی است که برای درمان اضطراب توسط پزشکان و روان پزشکان تجویز می گردد. آرامش خاطر و عدم نگرانی از خواسته های افرادی است که مشکلات اعصاب و روان دارند، که با مصرف این دارو تا حدودی به این خواسته خواهند رسید. برای به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد این دارو تا انتها همراه باشید.

زمان مصرف قرص بوسپیرون

حالت اضطراب یک نوع حالت پریشانی، نگرانی یا به نوعی یک واکنش طبیعی به فشار روانی ناشی از محیط اطراف می باشد. بیشتر افراد جامعه به صورت طبیعی این حالت تنشی را تجربه کرده اند. اضطراب، زمانی به یک بیماری تبدیل می شود که شخص نتواند آن را کنترل نماید و به صورت همیشگی با آن دست و پنجه نرم کند. ترس از حضور در جامعه و فوبیای اجتماعی از انواع اضطراب می باشد. بی تابی، هراس، مشکلات خواب، از عوارض روانی این بیماری می باشد. هر چند اضطراب یک بیماری روحی محسوب می شود ولی تاثیراتی نیز بر بدن خواهد گذاشت. تاثیراتی مانند اسهال، استفراغ، خشکی دهان، تپش و افزایش ضربان قلب و رنگ پریدگی از جمله نشانه های جسمانی این بیماری می باشند. افرادی که نمی توانند به اضطراب ناشی از محیط اطراف خود غلبه کنند معمولاً به داروهای ضد اضطرابی مانند بوسپیرون مراجعه می نمایند.

بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب و نگرانی است که توسط پزشک تجویز می شود. این دارو مشکلات عصبی را با تاثیر بر پیام رسان های اعصاب در مغز حل می نماید؛ در واقع بین مواد شیمیایی در مغز تعادل برقرار می کند. دوز مصرف این دارو طبق نظر پزشک می تواند به دفعات دو الی سه مرتبه و مقدار آن بین 15 تا 60 میلی گرم در روز باشد. ممکن است پزشک معالج دوز مصرف پایین را در روزهای ابتدایی مصرف پیشنهاد دهد. نکته ای که در دوز مصرفی آن وجود دارد این است که مقدار آن بستگی به شرایط جسمی، سن و پاسخ سیستم ایمنی بدن دارد. این دارو برای افراد نوجوانی که کمتر از 18 سال سن دارند توصیه نمی شود. همچنین برای سالمندانی که به دلیل سن بالا اندام هایشان به خوبی کار نمی کند، دوز مصرفی پایین توصیه می گردد.

حالت فیزیکی این دارو به صورت قرص در بازار موجود است. قرص بوسپیرون قابل خرد شدن و تقسیم شدن می باشد. همواره باید در نظر داشت این دارو نه برای درمان بیماری های روانی به کار می رود و نه می تواند جانشین داروهایی باشد که پزشک برای درمان بیماری های روان پریشی تجویز می نماید.

برای آنکه بتوان تاثیرپذیری این دارو را افزایش دهیم در هنگام مصرف نباید چیزی همراه با آن میل شود. این دارو بدون غذا تاثیر بیشتری بر بدن خواهد گذاشت، زیرا اگر همراه با غذا مصرف شود جذب آن توسط بدن بسیار پایین می آید. دقت داشته باشید از خوردن هم زمان میوه هایی مانند توت فرنگی با آن خودداری نمایید زیرا موجب کاهش تاثیرگذاری و افزایش عوارض جانبی آن می گردد. در هنگام استفاده از آن دقت نمایید سر وقت صرف شود تا تاثیر بهتری بر عمل کرد این دارو داشته باشد.

بوسپیرون

عوارض جانبی مصرف

سرگیجه و خواب آلودگی از جمله عوارضی است که اکثر بیمارانی که بوسپیرون را مصرف می کنند آن را تجربه می نمایند. افرادی که حساسیت شدید به داروها دارند نباید از بوسپیرون استفاده کنند. این دارو ممکن است در روزهای ابتدایی مصرف، موجب حالت بی قراری، خستگی، تاری دید و سردرد شود. در موارد نادر گرفتگی عضلات و حتی اختلال حرکتی مانند حرکات غیرارادی نیز به همراه خواهد داشت که برای ادامه مصرف آن پزشک معالج تصمیم گیری خواهد نمود. خشکی دست ها و پا، سفتی بازوها، کهیر، افسردگی، تنگی شدید مردمک ها، احساس درد در سینه، صدای وزوز در گوش، کرخت شدن، گلودرد و خارش های پوستی از دیگر عوارض مصرف این دارو می باشد که معمولاً در درصد کمی از مصرف کنندگان رخ می دهد.

کمبود قرص بوسپیرون

به دلیل عدم تعادل در بازار داروی کشور، قرص بوسپیرون به مقدار خیلی کمی یافت می شود که این خبر بدی برای بیمارانی است که اضطراب و نگرانی بیش از حد زندگی آنان را فلج ساخته است.

تاثیر مثبت قرص بوسپیرون

هر فردی که دچار اضطراب و دلهره می شود تا حد زیادی نمی تواند با اعتماد به نفس و رویی گشاده در جامعه حضور فعال پیدا کند. داروهایی که به مغز کمک می کنند تا دوباره سروتونین را جذب کنند برای ضد افسردگی و اضطراب تجویز می شوند. بوسپیرون منجر به افزایش تولید سروتونین در مغز می گردد. مصرف این دارو می تواند با القای حس آرامش به فرد تا حدی این نگرانی را از بین ببرد. برای تاثیر بیشتر همراه با مصرف دارو به روان درمانی نیز پرداخته شود، این عمل موجب می شود که فرد وابستگی کمتری به دارو پیدا کند و بالطبع عوارض کمتری نیز گریبان گیر وی می گردد. در نظر داشته باشید یک تا دو هفته طول خواهد کشید تا تاثیرات مثبت این دارو نمایان گردد.

داروی جایگزین بوسپیرون

داروهای ضد اضطراب از سال 1950 وارد بازار شده اند. پزشک برای درمان اضطراب معمولاً بوسپیرون تجویز می نماید. اما گاهی اوقات او می تواند از داروی دیگر به جای آن استفاده کند. در ادامه تعدادی از داروهایی که می توانند جایگزین بوسپیرون شوند اما عوارض متفاوتی نسبت به آن داشته باشند آورده شده اند:

 • مهارکننده هایی مانند SNRI میتواند برای درمان افسردگی و اضطراب به کار رود. از عوارض ناشی از استفاده آن میتوان به بی خوابی، کاهش اشتها و مشکلات گوارشی اشاره نمود.
 • ونلافاکسین برای درمان اضطراب و اختلالات عصبی تجویز می شود. این دارو عوارضی مانند گیجی، خشکی دهان، خواب آلودگی و تهوع به همراه خواهد داشت.
 • مهارکننده مونوآمین اکسیداز از جمله داروهایی است که برای درمان افسردگی بسیار موثر هستند. اگر به تغذیه فرد بیمار توجه نشود عوارضی مانند افزایش فشار خون در پی خواهد داشت. همچنین تداخل دارویی آن زیاد است و معمولاً آن را تجویز نمی کنند.

درمان اضطراب با بوسپیرون

اثرگذاری داروهای ضداضطراب به چه صورت می باشد؟ برای پاسخ به این پرسش باید به مواد شیمیایی مغز مانند نوروترانسمیتر ها مانند سروتونین و نورآدرنالین توجه داشت. تغییری که در مغز یک فرد افسرده به دلیل اضطراب به وجود می آید ناشی از اختلال در نورآدرنالین و سروتونین می باشد. همان طور که بیان شد بوسپیرون با ایجاد تعادل در مواد شیمیایی مغز و در نتیجه حل مشکل پیام رسانان عصبی موجب آرامش فکری فرد می شود و اضطراب را به حداقل ممکن می رساند. این اثر باعث می شود کم رویی و کم صحبتی فرد در جامعه کاهش یابد و فرد اعتماد به نفس از دست رفته را باز یابد.

تداخلات دارویی

 • داروهای بازدارنده یا ضد افسردگی نباید با این دارو مصرف شوند زیرا فشار خون بالا را به دنبال خواهند داشت.
 • در بیمارانی که کمتر از دو هفته از مصرف داروهای مهارکننده (MAO) مانند سلگیلین، لینزولید، رازاگیلین، فنلزین و ترانیل سیپرومین استفاده نموده اند تجویز و مصرف بوسپیرون توصیه نمی شود.
 • این دارو نباید با داروهای انتقال لوفلووان و دوپامین تداخل داشته باشد.
 • داروهایی مانند دیفن هیدرامین، فلکسریل، ایبوپروفن، متوپرولول، کلونازپام، هیدروکسی زین، استامینوفن، دولوکستین، آمفتامین و داروهای مشابه با بوسپیرون تداخل دارویی دارند.
 • اگر این دارو با دیگوکسین هم زمان تجویز و مصرف شود، مسمومیت به احتمال زیاد رخ خواهد داد.
 • اگر از اریترومایسین، من فنلزین، ایتراکونازول و پروکاربازین استفاده می کنید باید به پزشک معالج خبر دهید. مصرف هم زمان افزایش فشار خون را به همراه خواهد داشت.
 • مصرف بوسپیرون همراه با داروهایی که باعث کاهش تنفس می شوند و داروهای خواب آور عوارض بدتری به دنبال خواهد داشت.
 • ویتامین ها و داروهای گیاهی نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند. حتماً این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در کل باید به این نکته توجه نمود، هر دارویی که مصرف می کنید را با پزشک خود در میان بگذارید.

داروی ضد اضطراب بوسپیرون

نکات مهم

 • زنان باردار نیز به دلیل آسیب احتمالی به جنین از مصرف بوسپیرون منع گردیده اند. اگر باردار هستید و قصد مصرف این دارو را دارید حتماً با پزشک مشورت نمایید.
 • افرادی که دچار بیماری های کبدی، دیابت، پرکاری تیروئید و همچنین بیماری های کلیوی هستند طبق نظر پزشک به مصرف این دارو بپردازند.
 • معتادین به مواد مخدر حتماً باید نوع اعتیاد خود را به پزشک اطلاع دهند.
 • زنانی که در دوران شیردهی هستند با مشورت پزشک به مصرف بوسپیرون بپردازند. البته تاکنون تاثیر این دارو بر شیر مادر و نوزاد اثبات نشده است.
 • افرادی که از داروی بوسپیرون استفاده می کنند و در دوره مصرف آن قصد دارند آزمایش بدهند، به این نکته توجه داشته باشند که این دارو موجب مثبت شدن جواب آزمایش می شود! لذا این مورد را به آزمایشگاه اطلاع دهند.
 • مصرف سر وقت این دارو تاثیرپذیری بیشتری به همراه دارد. اگر فراموش کردید باید بلافاصله یادآوری را انجام دهید. اگر مدت زیادی از زمان مصرف آن گذشته است لازم به یادآوری نمی باشد.
 • کسانی که هنگام مصرف به موارد آلرژیک مانند کهیر و تنگی نفس دچار شده اند، باید برای ادامه مصرف با پزشک مشورت نمایند.
 • دوز مصرفی این دارو باید به همان اندازه ای باشد که پزشک تجویز کرده، مصرف بیش از حد آن باعث ایجاد عوارض در بدن می گردد.
 • این دارو ممکن است اعتیاد آور باشد. لذا از دسترس افرادی که سوء سابقه یا اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دارند، دور نگهداری شود.
 • برای مصرف این دارو باید به این نکته توجه داشت که فواید مصرف این دارو از عوارض آن بیشتر باشد.
افزودن نظر:
captcha