22004925 021

معرفی داروهای ضد روان پریشی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
معرفی داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی که با نام آنتی سایکوتیکها نیز شناخته می شوند از داروهایی می باشند که معمولاً برای تنظیم و بهتر کردن اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرند. اینگونه دارو ها در مرحله اول برای مدیریت اختلالات مربوط به روان پریشی که شامل اختلالات شدید ذهنی، که گاهاً همراه با توهم و هذیان نیز همراه می باشد استفاده می شود. به طور کلی کلمه روان پریشی معمولاً برای توصیف و توضیح شرایط خاصی استفاده میشود که ذهن افراد به دلایل گوناگون و مختلف تحت تاثیر قرار گرفته است و ارتباط منطقی و مفید آن با دنیای اطراف در اینگونه افراد از بین رفته است. به طور کلی روان پریشی معمولاً شامل توهمات و باورهای نادرست و غلط می باشد و یا می تواند همراه با توهمات گوناگون مانند شنیدن و یا دیدن اجسام گوناگون و صدا های مختلفی که در واقعیت وجود ندارند همراه باشد.

توجه نمایید که اینگونه اختلالات می توانند به دلیل سوء مصرف مواد مخدر یا سایر دارو های دیگر به وجود بیایند و یا همچنین می توانند روابط ریشه ای در ژنتیک فردی داشته باشند و به دلیل مشکلات عاطفی گوناگونی در فرد ایجاد شده باشند. به طور کلی داروهای ضد روان پریشی برای کمک به اینگونه افراد برای ارتباط گرفتن با دنیای اطراف آنها به وجود آمده اند و به اینگونه افراد کمک میکند تا بتوانند منطقی تر زندگی خودشان را ادامه دهند و از توهمات خودشان تا حد بسیار زیادی دور بمانند.

تاثیر داروهای ضد روان پریشی در زندگی افراد

در بیمارانی که دچار اختلالات روان پریشی می باشند و یا به عبارت دیگر، دارای بیماری اسکیزوفرنی هستند داروهای ضد روان پریشی باید حتماً برای درمان اینگونه افراد استفاده شود. اینداروها در درمان سایکوزهای حاد و همچنین کاهش خطرات و تهدیدات احتمالی حملات ذهنی بعدی بسیار تاثیرگذار می باشند و به فرد کمک میکند تا زندگی منطقی تری را در پیش بگیرد. بنابراین درمان بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماریهای روان پریشی دارای دو مرحله اصلی می باشند.

مرحله حاد این بیماریها شامل زمانی می باشد که فرد برای درمان شدن و بازگشتن به زندگی عادی خودش به دوزهای بالاتری از داروهای ضد روان پریشی نیاز دارد و در مرحله دوم که مرحله تثبیت می باشد که معمولاً در طول عمر باقی مانده فرد نیز ادامه دارد دوز دارو به آرامی و به تدریج پایین تر می آید تا بتواند از شیوع این بیماری در مراحل بعدی زندگی فرد جلوگیری کند. توجه نمایید که اگر با پایین آمدن دوز داروی استفاده شده علائم بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماریهای ذهنی در فرد ادامه داشته باشد پزشک معمولاً دوز دارو را بالاتر می برد تا از عود این بیماری جلوگیری کند. توجه نمایید که قطع ناگهانی استفاده از این داروها میتواند مشکلات بسیار زیادی را با خودش به همراه داشته باشد و باعث عود بیماری شود.

داروهای ضد روان پریشی

ضرورت استفاده از داروهای ضد روان پریشی

توجه نمایید که برای اکثر بیماران که دارای بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماریهای روانی می باشند داروهای ضد روان پریشی از درمانهای پایه ای و قطعی این بیماریها می باشند. افرادی که دچار اینگونه بیماریهای روانی می باشند معمولاً بعد از استفاده از این دارو ها، شاهد بهبودی خودشان هستند اما در برخی از افراد این دارو ها تاثیر آنچنانی روی حملات عصبی آنها ندارد و باید از داروهای دیگری استفاده کنند.

در برخی دیگر از افراد نیز حملات روانی آنها آنقدر کم می باشد که به هیچ عنوان به دارو های مختلفی برای درمان روان پریشی خودشان نیاز ندارند و میتوانند با گرفتن مشاوره از روانشناسان مشکلات خودشان را حل کنند. اما به طور کلی داروهای ضد روان پریشی به صورت پایه ای و اساسی برای درمان بیماریهای روانی تجویز می شوند و در حدود هشتاد درصد مواقع علائم روانی را در اینگونه افراد پایین تر می آورند و باعث بهبود شرایط اینگونه افراد می شوند. پس در مراحل اولیه درمان بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماریهای روانی استفاده از داروهای ضد روان پریشی ضروری می باشد.

ممکن است که پزشک شما در مرحله اولیه دوز های بسیار پایینی از این دارو را برای شما تجویز نماید تا متوجه شود که آیا این دوزها روی بدن شما تاثیر گذار می باشند یا خیر. در ادامه ممکن است که دوز این داروها را بیشتر نماید تا شما بتوانید با آرامش بیشتری به زندگی خودتان ادامه دهید.

انواع داروهای ضد روان پریشی

به طور کلی داروهای ضد روان پریشی به دو دسته داروهای ضد روان پریشی نسل اول و داروهای ضد روان پریشی نسل دوم دسته بندی می شوند. داروهای نسل اول معمولاً قدیمی تر و رایج تر می باشند و اینگونه داروها نخستین بار بهصورت تصادفی کشف شدند. این داروها بهعنوان آرامبخش نیز استفاده میشود و علائم مختلف روان پریشی مانند هذیان، اختلال فکری، توهم، سستی ارتباط عاطفی، یا بی ثباتی احساسی را درمان میکنند و میتوانند در درمان اینگونه بیماریها موثر باشند.

اما این دارو ها میتوانند در برخی موارد کندی بدن را با خودشان به همراه داشته باشند و یا حتی منجر به حرکات غیرارادی شوند. داروهای نسل دوم به تازگی کشف شده اند که مصرف اینگونه داروها که با دوز مناسبی استفاده شوند آسیب ها و عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به دوز های نسل اول دارند. اینگونه داروها نیز عوارض مخصوص به خودشان را دارند که نکته ای زیاد بعید نیست.

/// شماره های تماس ///

معرفی داروی هالوپریدول

هالوپریدول یکی از انواع معروف و داروهای ضد روان پریشی می باشد که معمولاً برای کنترل و تسکین علائم و دردهای بیماری اسکیزوفرنی و برخی دیگر از بیماریهای روانی مورد استفاده قرار میگیرد و اگر از این دارو برای درمان اختلالات روانی استفاده شود معمولاً این دارو را به صورت قرص و یا کپسول تجویز میکنند و فرد بیمار باید تا حدود تا زمانی که علائم آن بهطور کامل برطرف نشده است این داروها را به طور کامل استفاده کند. همچنین ممکن است در شرایط خاصی پزشک شما هالوپریدول به صورت تزریقی نیز به بدن شما منتقل کند تا بتواند بیماری شما را تحت کنترل خودش قرار دهد. داروی هالوپریدول ممکن است که برای درمان سایر مشکلات عصبی مانند تیک های مختلف و یا حرکات غیر قابل کنترل اعضای بدن، تهوع بی دلیل و سکسکه ها تجویز شود و در این زمینه ها نیز تاثیرگذار می باشد.

توجه نمایید در مدت زمانی که شما از داروی هالوپریدول استفاده می کنید باید حتماً تحت نظر پزشک خودتان باشید و زیر نظر مراقبتهای پزشکی شدیدی قرار بگیرید. توجه نمایید که هنگام مصرف این دارو تماماً تحت نظر پزشک خودتان باشید و در فواصل زمانی کوتاه مدت برای انجام معاینات مختلفی به پزشک خودتان مراجعه نمایید. توجه نمایید که درمان بیماریهای روانی با داروی هالوپریدول صبر و تامل بسیار زیادی را می طلبد و شما باید در زمینه مصرف این دارو به هیچ عنوان عجله نکنید.

توجه نمایید قطع ناگهانی و بدون دلیل مصرف این دارو عوارض و مشکلات بسیار زیادی را با خودش به همراه دارد. پس سعی نمایید که حتماً قطع دارو را با تجویز پزشک خودتان و در فواصل زمانی مرتب با کم کردن دوز عملی کنید. در صورتیکه این دارو برای تسکین بی قراری های اعصاب شما برای شما تجویز شده باشد ممکن است که در کوتاه مدت ممکن است باعث بهبود علائم شما شود، اما در واقع این موارد ممکن است که شما برای دیدن نتایج تاثیر این دارو به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی استفاده از دارو های ضد روان پریشی

معرفی داروهای ضد روان پریشی

درست است که داروهای ضد روان پریشی ممکن است که فواید بسیار زیادی با خودشان به همراه داشته باشند و زندگی افرادی که دچار بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماریهای روانی هستند مفید باشد اما به هر حال اینگونه دارو ها عوارض جانبی را نیز با خودشان به همراه دارند. برخی از این عوارض جانبی می توانند مشکل ساز باشند و زندگی را برای افراد سخت کنند. توجه نمایید که داروهای ضد روان پریشی از انواع مختلف و متفاوت، عوارض و علائم متفاوتی را با خودشان به همراه دارند. همچنین توجه نمایید که عوارض یک داروی مشخص در میان دو فرد میتواند بسیار متفاوت باشد و این دارو ها در بدن هر فرد به صورت های مختلف و متفاوتی پاسخگو می باشند.

ما در ادامه عوارض جانبی و عمده ای را که در افراد به دلیل استفاده از انواع مختلف داروهای ضد روان پریشی به وجود آمده اند بیان خواهیم کرد تا شما بیشتر با عوارض جانبی اینگونه داروها آشنا شوید. با این حال به شما پیشنهاد میکنیم که حتماً هنگام تهیه داروها بروشور که همراه دارا می باشد را مطالعه نمایید تا بتوانند به صورت دقیق تر با عوارضی که دارویی که در حال استفاده آن می باشید دارد آشنا شوید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی این دارو را استفاده نمایید. عوارض که به صورت معمول داروهای ضد روان پریشی دارند شامل خشکی دهان، سوزش و یبوست و تاری دید میشوند. توجه نمایید که این عوارض بعد از اینکه بدن شما به دارو عادت کرد ناپدید میشوند.

علائم دیگری مانند خواب آلودگی نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از داروهای ضد روان پریشی می باشد که بسیار شایع می باشند اما در دوزهای بالاتر داروهای ضد روان پریشی این عوارض بیشتر می باشند. همچنین توجه نمایید که با کاهش دوز مصرفی داروی مورد نظر شما عمق میزان خواب آلودگی شما نیز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا میکند. افزایش وزن نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از اینگونه داروها می باشد که میتواند در نهایت منجر به مبتلا شدن به دیابت و مشکلات قلبی همراه شود.

در برخی موارد بسیار پیشرفته نیز افراد ممکن است او دچار اختلالات حرکتی شوند که این مورد میتواند بسیار دردناک باشد. به طور کلی توجه نمایید که استفاده از داروهای ضد روان پریشی می توانند برای شما بسیار مفید واقع شوند و فواید آنها برای شما بسیار بیشتر از عوارض آنها می باشد. سعی نمایید که بدون توجه به عوارض اینگونه دارو ها از آنها استفاده نمایید تا بتوانید با آرامش بیشتری به زندگی خودتان ادامه دهید.

افزودن نظر:
captcha