22006198 021

معرفی داروهای ضد روان پریشی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
معرفی داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی که با نام آنتی سایکوتیک ها نیز شناخته می شوند از داروهایی می باشند که معمولاً برای تنظیم و بهتر کردن اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرند. اینگونه دارو ها در مرحله اول برای مدیریت اختلالات مربوط به روان پریشی که شامل اختلالات شدید ذهنی، که گاهاً همراه با توهم و هذیان نیز همراه می باشد استفاده می شود. به طور کلی کلمه روان پریشی معمولاً برای توصیف و توضیح شرایط خاصی استفاده می شود که ذهن افراد به دلایل گوناگون و مختلف تحت تاثیر قرار گرفته است و ارتباط منطقی و مفید آن با دنیای اطراف در اینگونه افراد از بین رفته است. به طور کلی روان پریشی معمولاً شامل توهمات و باورهای نادرست و غلط می باشد و یا می تواند همراه با توهمات گوناگون مانند شنیدن و یا دیدن اجسام گوناگون و صدا های مختلفی که در واقعیت وجود ندارند همراه باشد.

توجه نمایید که اینگونه اختلالات می توانند به دلیل سوء مصرف مواد مخدر یا سایر دارو های دیگر به وجود بیایند و یا همچنین می توانند روابط ریشه ای در ژنتیک فردی داشته باشند و به دلیل مشکلات عاطفی گوناگونی در فرد ایجاد شده باشند. به طور کلی داروهای ضد روان پریشی برای کمک به اینگونه افراد برای ارتباط گرفتن با دنیای اطراف آنها به وجود آمده اند و به اینگونه افراد کمک می کند تا بتوانند منطقی تر زندگی خودشان را ادامه دهند و از توهمات خودشان تا حد بسیار زیادی دور بمانند.

تاثیر داروهای ضد روان پریشی در زندگی افراد

در بیمارانی که دچار اختلالات روان پریشی می باشند و یا به عبارت دیگر، دارای بیماری اسکیزوفرنی هستند داروهای ضد روان پریشی باید حتماً برای درمان اینگونه افراد استفاده شود. این داروها در درمان سایکوزهای حاد و همچنین کاهش خطرات و تهدیدات احتمالی حملات ذهنی بعدی بسیار تاثیرگذار می باشند و به فرد کمک می کند تا زندگی منطقی تری را در پیش بگیرد. بنابراین درمان بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روان پریشی دارای دو مرحله اصلی می باشند.

مرحله حاد این بیماری ها شامل زمانی می باشد که فرد برای درمان شدن و بازگشتن به زندگی عادی خودش به دوزهای بالاتری از داروهای ضد روان پریشی نیاز دارد و در مرحله دوم که مرحله تثبیت می باشد که معمولاً در طول عمر باقی مانده فرد نیز ادامه دارد دوز دارو به آرامی و به تدریج پایین تر می آید تا بتواند از شیوع این بیماری در مراحل بعدی زندگی فرد جلوگیری کند. توجه نمایید که اگر با پایین آمدن دوز داروی استفاده شده علائم بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماری های ذهنی در فرد ادامه داشته باشد پزشک معمولاً دوز دارو را بالاتر می برد تا از عود این بیماری جلوگیری کند. توجه نمایید که قطع ناگهانی استفاده از این داروها می تواند مشکلات بسیار زیادی را با خودش به همراه داشته باشد و باعث عود بیماری شود.

داروهای ضد روان پریشی

انواع داروهای ضد روان پریشی چیست؟

2 نوع آنتی سایکوتیک وجود دارد که پزشک شما ممکن است با نام های زیر از آن ها یاد کند:

  1. داروهای معمولی یا نسل اول: این داروها از دهه 1950 استفاده شده است و اولین داروهای ضد روان پریشی ساخته شده بودند.
  2. داروهای غیرمعمول یا نسل دوم: این داروها از دهه 1990 استفاده شدند و جدیدترین نوع ضد روان پریشی هستند.

تفاوت اصلی این دو نوع در عوارض جانبی آن ها است. داروهای نسل اول ممکن است تاثیر بیشتری بر حرکت بدن شما داشته باشند. البته این به آن معنا نیست که ضد روان پریشی های نسل جدید هیچ گونه عارضه جانبی روی حرکت شما ندارند.

ضرورت استفاده از داروهای ضد روان پریشی

توجه نمایید که برای اکثر بیماران که دارای بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روانی می باشند داروهای ضد روان پریشی از درمان های پایه ای و قطعی این بیماری ها می باشند. افرادی که دچار اینگونه بیماری های روانی می باشند معمولاً بعد از استفاده از این دارو ها، شاهد بهبودی خودشان هستند اما در برخی از افراد این دارو ها تاثیر آنچنانی روی حملات عصبی آن ها ندارد و باید از داروهای دیگری استفاده کنند.

در برخی دیگر از افراد نیز حملات روانی آن ها آنقدر کم می باشد که به هیچ عنوان به داروهای مختلفی برای درمان روان پریشی خودشان نیاز ندارند و می توانند با گرفتن مشاوره از روانشناسان مشکلات خودشان را حل کنند. اما به طور کلی داروهای ضد روان پریشی به صورت پایه ای و اساسی برای درمان بیماری های روانی تجویز می شوند و در حدود هشتاد درصد مواقع علائم روانی را در اینگونه افراد پایین تر می آورند و باعث بهبود شرایط اینگونه افراد می شوند. پس در مراحل اولیه درمان بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روانی استفاده از داروهای ضد روان پریشی ضروری می باشد.

ممکن است که پزشک شما در مرحله اولیه دوز های بسیار پایینی از این دارو را برای شما تجویز نماید تا متوجه شود که آیا این دوزها روی بدن شما تاثیر گذار می باشند یا خیر. در ادامه ممکن است که دوز این داروها را بیشتر نماید تا شما بتوانید با آرامش بیشتری به زندگی خودتان ادامه دهید.

موارد مصرف انواع داروهای ضد روان پریشی

داروهای نسل اول معمولاً قدیمی تر و رایج تر می باشند و اینگونه داروها نخستین بار به صورت تصادفی کشف شدند. این داروها به عنوان آرامبخش نیز استفاده می شود و علائم مختلف روان پریشی مانند هذیان، اختلال فکری، توهم، سستی ارتباط عاطفی، یا بی ثباتی احساسی را درمان می کنند و می توانند در درمان اینگونه بیماری ها موثر باشند.

معرفی داروی هالوپریدول

هالوپریدول یکی از انواع معروف و داروهای ضد روان پریشی می باشد که معمولاً برای کنترل و تسکین علائم و دردهای بیماری اسکیزوفرنی و برخی دیگر از بیماری های روانی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر از این دارو برای درمان اختلالات روانی استفاده شود معمولاً این دارو را به صورت قرص و یا کپسول تجویز می کنند و فرد بیمار باید تا حدود تا زمانی که علائم آن به طور کامل برطرف نشده است این داروها را به طور کامل استفاده کند. همچنین ممکن است در شرایط خاصی پزشک شما هالوپریدول به صورت تزریقی نیز به بدن شما منتقل کند تا بتواند بیماری شما را تحت کنترل خودش قرار دهد. داروی هالوپریدول ممکن است که برای درمان سایر مشکلات عصبی مانند تیک های مختلف و یا حرکات غیر قابل کنترل اعضای بدن، تهوع بی دلیل و سکسکه ها تجویز شود و در این زمینه ها نیز تاثیرگذار می باشد.

توجه نمایید در مدت زمانی که شما از داروی هالوپریدول استفاده می کنید باید حتماً تحت نظر پزشک خودتان باشید و زیر نظر مراقبت های پزشکی شدیدی قرار بگیرید. توجه نمایید که هنگام مصرف این دارو تماماً تحت نظر پزشک خودتان باشید و در فواصل زمانی کوتاه مدت برای انجام معاینات مختلفی به پزشک خودتان مراجعه نمایید. توجه نمایید که درمان بیماریهای روانی با داروی هالوپریدول صبر و تامل بسیار زیادی را می طلبد و شما باید در زمینه مصرف این دارو به هیچ عنوان عجله نکنید.

توجه نمایید قطع ناگهانی و بدون دلیل مصرف این دارو عوارض و مشکلات بسیار زیادی را با خودش به همراه دارد. پس سعی نمایید که حتماً قطع دارو را با تجویز پزشک خودتان و در فواصل زمانی مرتب با کم کردن دوز عملی کنید. در صورتیکه این دارو برای تسکین بی قراری های اعصاب شما برای شما تجویز شده باشد ممکن است که در کوتاه مدت ممکن است باعث بهبود علائم شما شود، اما در واقع این موارد ممکن است که شما برای دیدن نتایج تاثیر این دارو به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی استفاده از دارو های ضد روان پریشی

معرفی داروهای ضد روان پریشی

درست است که داروهای ضد روان پریشی ممکن است که فواید بسیار زیادی با خودشان به همراه داشته باشند و زندگی افرادی که دچار بیماری اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روانی هستند مفید باشد اما به هر حال اینگونه دارو ها عوارض جانبی را نیز با خودشان به همراه دارند. برخی از این عوارض جانبی می توانند مشکل ساز باشند و زندگی را برای افراد سخت کنند. توجه نمایید که داروهای ضد روان پریشی از انواع مختلف و متفاوت، عوارض و علائم متفاوتی را با خودشان به همراه دارند. همچنین توجه نمایید که عوارض یک داروی مشخص در میان دو فرد میتواند بسیار متفاوت باشد و این دارو ها در بدن هر فرد به صورت های مختلف و متفاوتی پاسخگو می باشند.

ما در ادامه عوارض جانبی و عمده ای را که در افراد به دلیل استفاده از انواع مختلف داروهای ضد روان پریشی به وجود آمده اند بیان خواهیم کرد تا شما بیشتر با عوارض جانبی اینگونه داروها آشنا شوید. با این حال به شما پیشنهاد میکنیم که حتماً هنگام تهیه داروها بروشور که همراه دارا می باشد را مطالعه نمایید تا بتوانند به صورت دقیق تر با عوارضی که دارویی که در حال استفاده آن می باشید دارد آشنا شوید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی این دارو را استفاده نمایید. عوارض که به صورت معمول داروهای ضد روان پریشی دارند شامل خشکی دهان، سوزش و یبوست و تاری دید می شوند. توجه نمایید که این عوارض بعد از اینکه بدن شما به دارو عادت کرد ناپدید می شوند.

علائم دیگری مانند خواب آلودگی نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از داروهای ضد روان پریشی می باشد که بسیار شایع می باشند اما در دوزهای بالاتر داروهای ضد روان پریشی این عوارض بیشتر می باشند. همچنین توجه نمایید که با کاهش دوز مصرفی داروی مورد نظر شما عمق میزان خواب آلودگی شما نیز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. افزایش وزن نیز یکی دیگر از عوارض استفاده از اینگونه داروها می باشد که می تواند در نهایت منجر به مبتلا شدن به دیابت و مشکلات قلبی همراه شود.

در برخی موارد بسیار پیشرفته نیز افراد ممکن است او دچار اختلالات حرکتی شوند که این مورد می تواند بسیار دردناک باشد. به طور کلی توجه نمایید که استفاده از داروهای ضد روان پریشی می توانند برای شما بسیار مفید واقع شوند و فواید آن ها برای شما بسیار بیشتر از عوارض آن ها می باشد. سعی نمایید که بدون توجه به عوارض اینگونه دارو ها از آن ها استفاده نمایید تا بتوانید با آرامش بیشتری به زندگی خودتان ادامه دهید.

سوالات متداول

1. رایج ترین داروی ضد روان پریشی چیست؟
هالدول (هالوپریدول) و تورازین (کلرپرومازین) شناخته شده ترین آنتی سایکوتیک های معمولی هستند. هنگامی که داروهای جدیدتر بی اثر هستند، آنها همچنان در درمان روان پریشی شدید و مشکلات رفتاری مفید هستند.

2. استفاده از داروهای ضد روان پریشی چیست؟
داروهای ضد روان پریشی به عنوان یک درمان کوتاه مدت یا طولانی مدت برای اختلال دوقطبی برای کنترل علائم روان پریشی مانند توهم، هذیان، یا علائم شیدایی استفاده می شود. این علائم ممکن است در حین شیدایی حاد یا افسردگی شدید رخ دهند.

افزودن نظر:
captcha