22006198 021

حال خوب با استفاده از تکنیکهای جدید روانشناسی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
حال خوب با استفاده از تکنیکهای جدید روانشناسی

چه برای چند دقیقه غوطه ور شدن در رمان مورد علاقه خود، یادداشت کردن برخی چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید، یا گذراندن مدتی در طبیعت باشد، تحقیقات روانشناختی زیادی وجود دارد که نشان میدهد برخی فعالیتها میتوانند به بهبود خلق و خو و سلامت روان شما کمک کنند. معمولا برای رسیدن به حال خوب باید به این موضوع دقت داشته باشید که افسردگی و احساس تنهایی میتواند شما را در حالتی برد که فقط به خود و افکارتان فکر کنید. تصورتان این است که همه چیز حول محور شما اتفاق میافتد اما باید بتوانید خود را از این حالت خارج کنید.

فرض کنید به همکارتان پیشنهاد میدهید نهار را با شما صرف کند و او پیشنهاد شما را رد میکند. در این حالت افرادی که زمینه افسردگی و احساس تنهایی را دارند، به این فکر میکنند که طرد شده اند و یا دوست داشتنی نیستند. اما باید از این زاویه نگاه کنید که شاید همکار شما قرار ملاقات دیگری داشته و یا آنقدر سرش شلوغ است که فرصت ندارد با شما ملاقاتی داشته باشد.

چه چیزی باعث تغییر حال خوب میشود؟

حالات و احساسات پیچیده هستند. تصور میشود که سه عامل برای ایجاد آنها در مغز ترکیب میشوند:

 1. زیست شناسی؛ به عنوان مثال، هورمون ها و مواد شیمیایی مغز
 2. روانشناسی؛ مانند شخصیت و پاسخ های آموخته شده
 3. محیط؛ مانند بیماری و استرس عاطفی

علل معمول و روزمره خلق و خوی منفی عبارتند از:

 • فشار
 • بد خوابی، خستگی و کار زیاد
 • نیاز به خوردن
 • تعامل با افراد دیگر
 • اخبار
 • آب و هوا
 • تغییرات هورمونی، مانند دوران قاعدگی، بلوغ، یائسگی یا بارداری
 • عدم ورزش
 • نیاز به استراحت

سایر دلایل خلق منفی میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • مواد مخدر و الکل
 • تغذیه ضعیف
 • عوارض جانبی دارو
 • افسردگی
 • اضطراب
 • سوء مصرف مواد
 • اختلال کم توجهی و بیش فعالی
 • اختلال دوقطبی
 • زوال عقل
 • بیماری جسمی یا درد مزمن

برخی از این موارد، مانند عادات تغذیه، ورزش و خواب، یا مصرف الکل و سایر مواد مخدر، به سبک زندگی مرتبط است.

چگونه خلق و خوی خود را مدیریت کنیم

به افرادی که احساس تنهایی دارند کمک کنید

با وجود اینکه شما خود احساس تنهایی و افسردگی میکنید اما پیشنهاد میشود که به ملاقات افرادی که تنها هستند بروید و احساستان را با آنها به اشتراک بگذارید. البته برخی افراد این احساس تنهایی را به شکلی منفی به دیگران نیز منتقل میکنند. این باعث میشود شما بیشتر احساس تنهایی و افسردگی کنید. پیش از همه موارد در نظر داشته باشید که میتوانید کار را در بعضی از مواقع جایگزین ارتباط های بیش از حد خود کنید. اما مساله ای که وجود دارد این است که ما در برابر افرادی که احساس تنهایی میکنند، مسئول هستیم. به عبارت دیگر شما با کمک به آنها حتما میتوانید به خودتان هم کمک کنید. بطور مثال میتوانید در مجموعه هایی که کودکان و یا افراد سالخورده تنها هستند، عضو شده و اوقاتی را با آنها بگذرانید.

به جای فرستادن پیام و ارتباط مجازی، به دوستانتان تلفن کنید

همانطور که میدانید ارتباطات اجتماعی میتواند برای شما فرصتهای زیادی ایجاد کرده و شما را شاد و در شما حال خوب ایجاد کند. اما مطالعات نشان میدهد افرادی که بیشتر تمایل دارند در ارتباطات خود از ملاقات های حضوری و مکالمات تلفنی استفاده کنندT کمتر احساس تنهایی میکنند. بنابراین اگر احساس تنهایی و افسردگی دارید، سعی کنید به جای ارتباط در فضای مجازی با دوستانتان ملاقات رو در رو داشته باشید. در نظر داشته باشید ارتباطات با افراد موفق و پویا میتواند در توسعه فردی شما هم نقش داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین شخصیت

برای افزایش ارتباطاتتان وقت بگذارید

همه افراد در حد خود درگیر هستند اما ارتباطات منتظر نمیماند تا شما مدرک دکتری خود را بگیرید، فرزندان خود را بزرگ کنید، به تمام پروژه های کاری خود برسید و به شهری که همیشه در آرزوی آن بوده اید نقل مکان کنید. این را باید بدانید که در کنار همه اینها باید برای افزایش ارتباطاتتان وقت بگذارید. به جای چت کردنT سعی کنید حضور خود را با دوستان افزایش دهید. اعتیاد به کار خود را مدیریت کنید. افرادی که خودشیفته و یا کمالگرا هستند به مراتب بیشتر تنها میمانند.

احساس خوب و حال خوب

خنده را فراموش نکنید

چند صفحه از یک کتاب خنده دار بخوانید، یک کلیپ از کمدین مورد علاقه خود تماشا کنید یا با دوستی که همیشه شما را میخنداند تماس بگیرید. بدیهی است که خنده، خلق و خوی شما را بهتر میکند. به علاوه قلب، ریه ها و ماهیچه های شما را تحریک میکند. خنده باعث میشود که مغز شما اندورفین ترشح کند که موجب حال خوب میشود و میتواند ماهیچه های شما را شل و به گردش خون شما کمک کند.

قدردانی کنید

چند کلمه قدردانی از کسی که به شما کمک کرده است یادداشت کنید. میتوانید از لطفهای اخیر، هدایای تولد یا حمایت طولانی مدت تشکر کنید. یک مطالعه نشان داده است که افرادی که اینکار را میکنند در واقع خود را آموزش میدهند که بیشتر سپاسگزار باشند.

با دوستان و آشنایان معتمد خود صحبت کنید

سعی کنید با افرادی که میدانید میتوانند به شما بازخوردهای مثبت و سازنده دهند، صحبت کنید. این افراد میتوانند دوستان و یا حتی از اقوام شما باشند. آنها میتوانند شما را با گروه های جدید و افراد مثبت آشنا کنند. برای کمک بیشتر به مرکز مشاوره مکث رفته و با دکتر روانشناس مکث صحبت کنید.

داشتن حال خوب با مراقبه

ذهن آگاهی میتواند به شما یاد دهد که چگونه فکر کنید و متوجه شوید که شما چیزی فراتر از افکارتان هستید. مراقبه به شما کمک میکند تا افکاری را که باعث میشود احساس تنهایی و افسردگی کنید و تلاشهای شما برای برقراری ارتباط را بی نتیجه میکند، شناسایی کرده و آنها را حل و از بین ببرید. داشتن حال خوب با مراقبه معمولا طولانی و ماندگار است.

به دنبال درمان باشید

اگر نمیتوانید با احساس تنهایی، انزوا و یا نشانه های افسردگی خود مقابله کنید، بهتر است که از یک دکتر روانشناس باتجربه کمک بگیرید تا در درمان نشانه های افسردگی به شما کمک کند. بطور کلی ارتباطات اجتماعی برای پیشرفت و موفقیت ما لازم و اساسی است و حقیقت این است که احساس تنهایی داشتن بسیار ناراحت کننده و سخت است. لازم است در این زمان به ایجاد روابط و گسترش آنها توجه زیادی کنیم تا بتوانیم شادتر زندگی کنیم.

گاهی اوقات بدخلقی نشانه یک وضعیت پزشکی جدی است که به عنوان اختلال خلقی شناخته میشود. دو نوع اصلی اختلال خلقی وجود دارد:

بدخلقی همچنین ممکن است منعکس کننده سوء مصرف مواد یا یک وضعیت پزشکی مانند زوال عقل یا بیماری قلبی باشد. واکنش منفی به زندگی و داشتن مزاج بد بطور مکرر، لزوماً به این معنی نیست که شما یک اختلال خلقی یا یک وضعیت سلامتی جدی دارید. اما، اگر خلق و خوی شما کار، معاشرت یا عملکردتان را دچار مشکل میکند، به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. اگر خلق و خوی شما توسط نگرانی بیش از حد تحریک میشود که کنترل آن دشوار به نظر میرسد، ممکن است به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا باشید. این اختلال شامل نگرانی یا اضطراب بیش از حد و مداوم در مورد مسائل رایج مانند خانواده، پول یا مشکلات کاری است.درمان ها و کمک های حرفه ای در این زمینه در دسترس هستند. برای مشاوره به مرکز مشاوره مکث مراجعه فرمایید.

منبع: betterhealth.vic.gov.au

سوالات متداول

1. اولین قدم برای داشتن حال خوب چیست؟
باید فراتر از خود فکر کرد. نباید تصور شود که همه چیز باید حول محور ما اتفاق افتد. در این صورت دچار افسردگی و زود رنجی می شویم.

2. نقش مراقبه در داشتن حال خوب چیست؟
مراقبه کمک می کند تا افکاری را که باعث می شود احساس تنهایی و افسردگی کنید و تلاش های شما برای برقراری ارتباط را بی نتیجه می کند، شناسایی و از بین ببرید.

3. گرایش های جدید در روانشناسی چیست؟
در سال 2023 و پس از آن، ما مشتاقانه منتظر دنبال کردن این سه گرایش اصلی در روانشناسی هستیم. تقاضای رو به رشد برای خدمات بهداشت روان. ... افزایش آگاهی از ذهن آگاهی. ... ادغام پیشرفت های هوش مصنوعی ... آموزش روانشناسی.

4. تکنیک های روانشناسی چیست؟
روش های مورد استفاده در تشخیص و درمان اختلالات رفتاری، شخصیتی و روانی.

5. 7 روش روانشناسی چیست؟
7 روش مطالعه رفتار انسان روش درون نگری: روش مشاهده: روش تجربی: روش بالینی/روش تاریخچه مورد: روش نظرسنجی: روش ژنتیکی: روش تست:

6. جدیدترین نوع درمان چیست؟
سایر درمان های آینده شامل تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال و آموزش کنترل شناختی است. ... و در حالی که هیپنوتراپی مدتی است که وجود داشته است، درمانگران در حال یافتن راه های جدیدی برای استفاده از آن در درمان هستند. نقطه مغزی. ... نوروفیدبک درمانی. ... تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) ... هیپنوتیزم

7. 8 رویکرد مدرن روانشناسی چیست؟
در این مرحله در روان‌شناسی مدرن، دیدگاه‌های متفاوت درباره رفتار انسان به هشت دیدگاه مختلف تقسیم شده است: زیست‌شناختی، رفتاری، شناختی، انسان‌گرا، روان‌پویشی، اجتماعی-فرهنگی، تکاملی و زیست‌روانی-اجتماعی.

8. بهترین تکنیک مطالعه روانشناسی چیست؟
موثرترین تکنیک های یادگیری تمرین فاصله دار / تمرین توزیع شده - یادگیری که در چندین جلسه در مقاطع زمانی مختلف اتفاق می افتد (به عنوان مثال، بازدید مجدد از یک فصل کتاب درسی هر سه روز یک بار).بهترین تکنیک مطالعه روانشناسی چیست؟ موثرترین تکنیک های یادگیری تمرین فاصله دار / تمرین توزیع شده - یادگیری ک

افزودن نظر:
captcha