22006198 021

آیا تنها کودکان مضطرب خود ارضایی میکنند؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
آیا تنها کودکان مضطرب خود ارضایی میکنند؟

خود ارضایی به عنوان یک مسئله طبیعی اما با تابو در بسیاری از کشورها همراه و مطرح است. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که چه عواملی سبب می شوند کودک بیشتر خود ارضایی کند؟

خود ارضایی کودکان یکی از رفتارهای شایع و عادتی غیر شهوانی در دوران کودکی است که بسیاری از کودکان آن را تجربه می کنند.

مواردی که در خود ارضایی کودکان باید بررسی شوند عبارتند از:

وجود انگل های روده ای، عفونت های ادراری، عدم رعایت بهداشت پس از دفع مدفوع، نوازش های بی مورد و غلط، مالش دادن بدن، دست کاری آلت تناسلی، بیماری پوستی و قارچی ناحیه تناسلی، شست و شوی افراطی ناحیه تناسلی، مواجه شدن با صحنه های جنسی، محرومیت از محبت والدین، انزوا و تنهایی، عصبی بودن، انواع اضطرب.

مواردی که در خود ارضایی کودکان باید بررسی شوند

 • وجود انگل های روده ای
 • بعضی از کودکان انگل روده ای مثل کرمک (اکسیور) دارند.
 • شب هنگام کرمک از روده به ارج از مقعد حرکت می کند و سبب التهاب و خارش ناحیه مقعد و اطراف دستگاه تناسلی کودکان می شود.
 • کودکان با خارش این ناحیه سبب تحریک ناحیه تناسلی و احساس لذت می نمایند که خود می تواند مقدمه ای جهت شروع خود ارضایی باشد.

عفونت های ادراری

کودکان، خصوصان دختربچه ها به علت فیزیولوژی کوتاه مجاری ادراری بیشتر در معرض عفونت های ادراری هستند. عفونت سبب التهاب و احساس سوزش و خارش ناحیه تناسلی می شود و ممکن است با خارش این ناحیه به احساس لذت دست یابند. تکرار این مسئله ممکن است سبب ایجاد عادت خود ارضایی در آنان شود. این موارد معمولا در سنین نوجوانی شدت بیشتری پیدا می کند به همین دلیل شیوع خود ارضایی در نوجوانان بیشتر است.

عدم رعایت بهداشت پس از دفع مدفوع

کودکان به خصوص دخترها به علت نزدیکی مقعد و آلت تناسلی مونت شکل در صورتی که پس از دفع مدفوع، شستشو و نطافت کامل صورت نگیرد ممکن است باقیمانده مدفوع باعث سوزش، خارش و التهاب در این ناحیه شود و کودک با خارش این ناحیه نا خواسته احساس لذت خود ارضایی کند.

نوازش های بی مورد و غلط

برخی از مادران و یا مراقبین کودک در جهت خنداندن کودک آنها را قلقلک می دهند. نوازش بیش از حد ناحیه تناسلی، شکم و کشاله ران می تواند سبب تحریک ناحیه تناسلی، ایجاد لذت و خود ارضایی کودکان در بلند مدت شود.

خودارضایی کودکان

مالش دادن بدن

حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم، مالیدن خود به زمین یا اشیای سخت مثل عروسک، تشک در کودک امری عادی و طبیعی است. این حرکات بیشتر به صورت بازی و تفریح و سرگرمی انجام می شود اما همین اصطکاک و مالش افراطی ناحیه تناسلی ممکن است سبب تحریک جنسی کودک شود و با تکرار به خود ارضایی عادتی نه در جهت کسب لذت جنسی تبدیل شود.

دست کاری آلت تناسلی

برخی از کودکان و حتی والدین هنگام تعویض کودک با آلت تناسلی کودک خود بازی می کنند که این ممکن است بروز خود ارضایی در کودک شود. تربیت جنسی کودک می تواند نقش مفیدی در آموزش والدین داشته باشد.

بیماری پوستی و قارچی ناحیه تناسلی

برخی بیماری های پوستی بر روی آلت تناسلی مانند کهیر و ناراحتی های قارچی مانند کاندیدا در ناحیه تناسلی میتواند باعث التهاب، خارش و تحریک ناحیه تناسلی شود و به خود ارضایی انجامد.

شست و شوی افراطی ناحیه تناسلی

برخی از والدین به خصوص والدینی که وسواس در شستشوی کودک دارند هنگام شستشوی کودک در حمام یا هنگام تعویض پوشک کودک وسواس به خرج دهند لذا این تحریک و تماس ممکن است سبب تحریک ناحیه تناسلی کودک شود و سبب خود ارضایی شود.

مواجه شدن با صحنه های جنسی

کودکانی که شاهد روابط جنسی والدین یا دیگران بوده اند، یا به آنها فیلم جنسی نشان داده شده و مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته اند بیشتر در معرض خود ارضایی هستند.

محرومیت از محبت والدین

کودکانی که به دلایل متعددی چون فوت والدین، جدایی و طلاق، غیبت های طولانی والدین، بیماری های جسمی و روحی شدید از عاطفه و مهر محبت والدین خصوصا مادر بهره کافی نبرند احساس انزوا و تنهایی می کنند و برای آرامش و تسکین خود راهی جستجو می کنند که یکی از این راه ها خود ارضایی است.

انزوا و تنهایی

کودکانی که نتوانند با اجتماع ارتباط مطلوبی داشته باشند و از بازی با هم سن و سالان خود به لذت و شادی نرسند و یا همبازی مناسبی ندارند احساس ناکامی، سرباری و طردشدگی دارند و به دنبال راهی جهت کسب لذت برمی آیند خود ارضایی کودکان از آسان ترین راه ها است.

اضطراب جدایی

کودکانی که به هر دلیل از اضطراب رنج می برند برای مثال اضطراب جدایی، اضطراب امتحان، ترس از مدرسه، ترس از جمع، انواع فوبیا ها و ترس های بیمار گونه برای رهایی از اضطراب و ترس به خود ارضایی ممکن است روی آورند.

عصبی بودن

کودکانی که با هر مسئله ای دچار انفجار هیجانات می شوند ممکن است خود ارضایی اضطرار گونه داشته باشند. درمورد این موضوع میتوان به اختلالاتی مانند اختلال ADHD ODD و سلوک اشاره کرد.

خودارضایی کودک

با توجه به عواملی که سبب تحریک خود ارضایی در کودکان می شود بهتر است والدین:

 • در شستشوی کودک دقت لازم را به عمل آورند اما وسواس نداشته باشند.
 • اگر بیماری پوستی در کودک وجود دارد آن را درمان نمایند.
 • در مورد پوشش کودک خود دقت لازم را داشته باشند.
 • به کودک محبت و توجه کافی مبذول کنند.
 • در منزل آرامش برقرار کنند.
 • روابط اجتماعی کودک را گسترش دهند و از تنهایی کودک جلوگیری کنند.
 • مراقب حفظ حریم و جدایی اتاق خواب کودک باشند.
 • شب ادراری می تواند نشانه ای از استرس باشد که در بعضی موارد با خود ارضایی همراه است.
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ