22004925 - 021

اختلال شخصیت وسواسی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
اختلال شخصیت وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی و روشهای جدید درمان اختلال شخصیت وسواسی را در این مقاله بررسی می کنیم. با تعریف اختلال شخصیت وسواسی شروع کنیم، در واقع این اختلال شخصیت را فردی دارد، که مدت زیادی با موضوع و علائمش مواجه است، این علائم برای خودش آزار دهنده نیست ولی برای دیگران آزار دهنده است. اختلال شخصیت وسواسی و یا (OCPD) یکی از اختلالات شخصیت است. این اختلال گاهی برای دیگران مخصوصا در محیط کاری عالی است. پس توجه داشته باشین امکان دارد این اختلال برای دیگران مفید و تنها به خود فرد آسیب های جدی وارد کند که معمولا از آن اگاه نیست. روشهای جدید درمان اختلال وسواسی می تواند تا حد زیادی این مشکل را حل کند.

این افراد به طور پیوسته خود را در سطح بالایی از خواسته های که در نظر خودشان معیار مشخصی است، قرار میدهند و به واسطه آن ایده آلی که در نظر گرفته اند خود را می سنجند. غیر قابل انعطاف پذیر بودن، کمال گرایی وسواسی و برآورده کردن حداقل موارد نیز با تلاش بیش از حد برای کامل بودن تعریفی از یک شخصیت وسواسی است که در اکثر موارد هم خود و هم اطرافیانشان در رنج هستند.

تقسیم بندی اختلال شخصیت وسواسی

اختلال شخصیت وسواسی به دو گونه فکری و عملی تقسیم میشود که قطعاً وقتی در حد اختلال شخصیت قرار میگیرد هر دو مورد را شامل میشود. آمار و ارقام حاکی از آن است که ۱ درصد جمعیت جهان از اختلال شخصیت وسواسی در رنج هستند و همچنین ۱/۵ درصد جمعیت ایران دچار اختلال شخصیت وسواسی است.

این افراد مدام خود را موظف به رعایت نظم و ترتیب میکنند و به واسطه همان نظم و ترتیب به شستشو و تمیز کاری های بیش از حد و نامحدود میپردازند و همچنین در تصمیم گیری ها مشکل دارند و نمیتوانند به دلیل وسواس فکری که به آن دچار هستند در لحظه تصمیم مشخصی بگیرند و مدام خود و تصمیمشان را مشمول زمان میکنند.

اختلال

از این رو این افراد در هر مورد دیگری مانند بستن درب منزل، خاموش کردن چراغ خانه، شستشوی خود و یا شمارش اجزایی بی مفهوم در اطراف خود، خود را درگیر وضعیتی میبینند که هر چقدر در آن پیش بروند احساس بدتری را تجربه میکنند. افراد دارای شخصیت وسواسی تا زمانی که به میزانی از عجز و ناراحتی از رفتار خود نرسیده باشند هیچ راه درمانی که به واسطه اطرافیان نیز به آنها توصیه میشود برایشان مقبول نیست.

زیرا تا زمانی که احساس نکنند بیشتر رفتار و اعمالی که انجام میدهند بیهوده و اشتباه است و این بیهوده بودن از میزان بالایی از اضطراب در ذهنشان به وجود آمده، نمیتوانند خودشان را به سمت بهبود ببرند. مدام در این تفکر هستند که دیگران یا تمیز نیستند و یا درکی از بینش آنها ندارند و مدام خود و انرژی روانیشان را درگیر موضوعاتی میکنند که برای هر فردی که این اختلال را ندارد، بسیار پیش پا افتاده و غیر اصولی میاید.

اختلال شخصیت وسواسی از طریق دو عامل وراثت و نیز تأثیرات محیط و رفتاری و یا اتفاقات سهمگین که اضطراب بالایی به همراه دارند اتفاق میافتد.

پدر و مادری که خود دچار وسواس هستند قطعاً میتوانند در اطرافیان خود مادر، پدر،خاله، عمه و یا عمو نشانه هایی از وسواس را ببینند، در این موارد ژن است که ناقل وسواس است. اما کودکی که مادری با اختلال وسواس داشته باشد در اکثر موارد خود نیز دچار وسواس میشود و رفتارهایی با همان مشابهت ها خواهد داشت.

اتفاقات سهمگین که باعث بروز شک هایی ناگهانی برای برخی از افراد میشود به دلیل ایجاد اضطراب، استرس و ناتوانی در حل مسئله و درمان نشدن آن اضطراب، پس از مدتی تبدیل به اختلال شخصیت وسواسی می شود. امروزه مردان بیش از زنها دارای این اختلال هستند اما در کلیت هم زنان و هم مردان میتوانند این اختلال شخصیت را داشته باشند.

6 روش جدید درمان اختلال شخصیت وسواسی

1. مراجعه به متخصص درمانهای وسواسی

دقت داشته باشین درمان اختلال شخصیت وسواسی نیازمند داشتن یک متخصص بسیار زبده در همین اختلال است. شخصیت وسواسی یک اختلال است و اختلال نیز لازم است درمان شود. هیچ فردی نمیتواند بازگو کند که او نیاز به درمان ندارد، اما قطعاً خود فرد باید به این نتیجه رسیده باشد که رفتارهایش خسته کننده، تکراری و بیهوده است. بنابراین میتواند با مراجعه به روانشناس به حل اختلال خود بپردازد.

/// شماره های تماس ///

2. درمان اختلال شخصیت وسواسی با حل کردن اضطراب

فرد مضطرب احساس میکند با انجام فعالیت های تمام نشدنی و تکراری میتواند خود را آرام کند و به سطحی از آرامش دست پیدا کند و برای هر رفتار خود اصول، روش و آیین مشخصی در نظر گرفته است که به واسطه عمل کردن به آنها خود را در جریان رفتارها و اعمال وسواسی میاندازد. بنابراین فرد وسواسی باید معیار و میزان خود را با دیگران مقایسه کند و تا حد بسیار زیادی خود از این توانایی بهره مند است که بتواند به حدی از معیارهای ایده آلی خود بکاهد و هر روزه کمی از وسواس خود را کنترل کند.

3. رفتار درمانگری نوین

رفتار درمانگری و شناخت درمانی سریع ترین نوع درمان برای اختلال وسواس است. از آنجایی که گرایش رفتار درمانگری به تغییر رفتار و ایجاد یک رفتار جدید میپردازد، باید بدانیم که فرد وسواسی میتواند با یک روانشناس رفتار درمانگر به درمان سریع اختلال خود بپردازد.

اگر فردی روزی ۲۰ بار دستان خود را میشوید زمانی که در درمان رفتاری قرار دارد، با تغییر در عملکرد خود و نیز نظاره دقیق رفتار خود و اعلام گزارش دقیق به درمانگر و بررسی سطح اضطراب خود میتواند به ایجاد تغییر در رفتارش عمل کند. درمان های شناختی نیز تقریباً به همین منوال عمل میکند، فرد وسواسی با تغییر در نگرش خود، ایجاد نگرش جدید و تغییر در نحوه عملکرد خود با همراهی درمانگر میتواند به تغییر در رفتارش بپردازد.

اختلال

4. غیر واقعی بودن اضطراب در شخصیت وسواسی

در اکثر موارد فرد وسواسی کاملاً به این موضوع مشرف است که عامل بیرونی برای اضطراب خود پیدا نمیکند و مدام در حالتی از اضطراب از اتفاق هایی که نیافتاده است و احتمال میدهد که در حال رخ دادن باشد، قرار میگیرد. فرد وسواسی با نگاه کردن به رفتار خود و شناخت عوامل بیرونی اضطراب و با پیدا نکردن عوامل بیرونی باید به خود کنترلی بپردازند و در مبارزه با افکار وسواسی خود عمل کنند.

در واقع مواجه شدن با برخی از ترس ها که دلیل بیرونی ندارند و به شکل واضحی تبدیل به اضطراب میشوند یک امر درمانی است که خودمان میتوانیم به مرور به آن دست پیدا کنیم. اگر دچار اختلال وسواس هستید هر روز یک عمل، یک مراسم و آیین از رفتارتان را کم کنید.

5. وسواس به همراه افسردگی بروز و شهود بیشتری پیدا میکند

بیماری وسواس و افسردگی یک رابطه دو سویه دارند. افراد وسواسی شاد، خوشحال و رها نیستند و نمیتوانند مانند دیگر افرادی که این اختلال را ندارند از زمان و انرژی خود و مکانی که هستند لذت ببرند، از این رو نزدیک شدن افراد وسواسی به افسردگی اثری غیر قابل انکار است. تفریباً ۶۵ درصد افراد وسواسی از افسردگی هم رنج میبرند. از این رو با درمان افسردگیمان اقدام مهمی برای بهبود اختلال وسواس برداشته میشود.

6. شاهد رفتارهای خود باشیم

برای دور ماندن از اختلال شخصیت وسواسی باید بدانیم که تنها با کمک یک درمانگر خوب میتوانیم خودمان را درمان کنیم. اما مشاهده رفتارمان نیز در این روند بر ما تأثیر گذار است. وقتی بتوانیم به صورت فردی ناظر رفتارمان را در طول روز نگاه کنیم یا حتی از نوشتن تعداد انجام رفتارمان شروع کنیم میتوانیم به این امر واقف شویم که در حال انجام رفتارهای وسواسی و تمام نشدنی هستیم و به صورت ناخودآگاه خودمان را با منطق تمیزی، حساسیت، نکته بین بودن و متمرکز بودن به اشتباه نیاندازیم و قبول کنیم که دارای وسواس هستیم.

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث