ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: درمان افسردگی فصلی

درمان افسردگی فصلی

افسردگی فصلی یکی از افسردگی هایی است که در فصل زمستان بسیار شاهد آن هستیم. افسردگی فصلی نوعی از حالت رخوت، خستگی و بی حالی است که در فصلهای خصوصاً سرد (پاییز و زمستان) افرادی دچار آن میشوند.

درمان افسردگی فصلی

در این نوع از افسردگی بی حالی و کرختی به حدی میشود که فرد افسرده احساس میکند حتماً همیشه در این حالت باقی میماند. هیچ چیزی او را خوشحال نمیکند و مایل است ساعت های زیادی را در تخت خواب باقی بماند، حرف های هیچ کسی برای او دلخوش کننده نیست و با دیدن هیچ چیزی به هیجان نمی آید.

افسردگی فصلی در کشور ما

افسردگی فصلی در کشور ما بسیار نادرتر از کشورهای سرد دیگر است، به آن دلیل که همیشه از نعمت آفتاب و نور خورشید بهره مندیم و در فصل پاییز و زمستان در بیشترین حالت خود از دیدن باران و برف لذت میبریم. اما این نکته برای همه صدق نمیکند و افرادی که مستعد افسردگی هستند در فصلهای سرد و زمانهایی که هوا زودتر تاریک میشود، احساس افسردگی بیشتری میکنند.

محرک هایی که باعث به وجود آمدن افسردگی فصلی میشود 

اشاره کردیم افرادی که مستعد افسردگی هستند احتمال افسردگی فصلیشان بیشتر است و دلیل آن به وجود آمدن شرایطی است که به میزانی به رشد آن در ذهن کمک میکند. هوای سرد و تاریک، کمبود نور خورشید، دلگیری که از وجود سرما است همه محرک هایی هستند که باعث میشوند افسردگی فصلی به وجود بیاید.

روش هایی که باعث میشود از افسردگی فصلی جلوگیری کرد یا به درمان آن پرداخت 

1. در فصلهای سرما سرگرمی های جدیدی برای خودمان به وجود بیاوریم. روشهایی که باعث میشوند بتوانیم ذهنمان را معطوف به فضایی جدید کنیم که سرما و تاریکی فصل، باعث نشستن و فکر کردن نشود.

2. بیش از قبل به معاشرت بپردازیم. باید توجه داشته باشیم، اگر امکان به وجود آمدن افسردگی فصلی در ما هست. پس از زمان کاریمان با افراد بیشتری وقت بگذرانیم، معاشرت کنیم، مهمانی برویم و یا در کافه و رستورانی دوستانمان را ملاقات کنیم. انرژی جمع و حاضر شدن در جمع باعث میشود احساس رخوت و تنهایی از ما گرفته شود.

3. ریشه و علتهای افسردگیمان را پیش از فصلی که برایمان افسردگی به همراه میاورد بررسی کنیم و با روانشناس خود مطرح کنیم. اگر ممکن باشد فردی که دچار افسردگی فصلی میشد در کشوری سردسیر زندگی میکرد چه اتفاقی برای او میافتاد. پس از بررسی ریشه افسردگی خود به درمان آن بپردازیم.

4. نگاه و نگرش خود را تغییر دهیم. اگر پیش از فصلی که در آن دچار افسردگی میشویم، آماده باشیم که با شروع فصل خودمان را رخوت زده و بی حوصله ببینیم، بنابراین به صورت شرطی، حتی اگر در آن فصل خبری از باران و سرما هم نبود ذهن ما با برنامه ریزی خودمان به سمت دلخوری، خستگی و رخوت زدگی میرود.

بنابراین تغییر نگرش و نوع نگاه خودمان باعث میشود که به فضای اطرافمان به شکلی متفاوت نگاه کنیم و از شرطی کردن خودمان دست برداریم. 

5. بیشتر کار کنیم و مشغول تر باشیم. کار نه به عنوان کاری که باعث شود چیزی متوجه نشویم. در واقع میتوانیم به این فکر کنیم کسانی در این فصل هستند که به دلیل سرما به کمک بیشتر احتیاج داردند، بنابراین به جای نشستن و آماده کردن خودمان برای ظهور افسردگی و غمگین بودن به کارهای خیر بپردازیم.

با موسسه و سازمانی به صورت خیریه فعالیت نوع دوستانه ایی را از ابتدای فصل آغاز کنیم و زمان زیادی را با افراد نیازمند در این فصل بگذرانیم.

در واقع احساس خوشایند بخشیدن، کمک کردن و پس از آن احساس کارآمد بودن عزت نفس ما را بالا میبرد و باعث سرخوشی و خوشحالی ما میشود. اگر بدانیم با شروع فصلی که در آن دچار افسردگی میشویم کسانی هستند که منتظر کمک ما هستند احساس میکنیم فعالیتی جدید و کسب رضایت خاطر بیشتر را خواهیم داشت. 

6. اگر امکان سفر به شهرهایی که آب و هوای مناسب تری دارند را داشته باشیم، میتوانیم برای تغییر روحیه و احوالمان در بین فصل به آنجا سفر کنیم.

در واقع این نکاتی که برای درمان افسردگی فصلی به آنها اشاره شد، راه های درمانی نیستند بلکه روشهای پیش گیری آن هستند و به واسطه آن میشود از افسردگی فصلی پیش گیری کرد. زیرا درمان، روش درمانی و راه متفاوت خود را دارد و بهتر است برای از بین بردن کامل ریشه های آن با مشاور روانشناس با مهارتی به صحبت بنشینیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(4 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: درمان افسردگی فصلی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA