ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

بررسی اثرات مختلف اعتیاد به گل

بررسی اثرات مختلف اعتیاد به گل

اعتیاد به گل مسئله ای است که امروزه بیشتر از هر زمانی جوانان و حتی نوجوانان ما را تهدید میکند. براساس اخباری که سازمان آمار کشور اعلام نموده است، دیگر فقط جوانان و دانشجویان به عنوان مصرف کننده های اصلی گل محسوب نمی شوند و شاهد ترویج این ماده ی مخدر به عنوان یک تفریح در میان نوجوان و مدارس کشور نیز هستیم. مسائل مختلفی باعث شده است تا استقبال و مصرف گل به عنوان یک ماده ی مخدر بیشتر از سایر مواد مخدر شود.

در واقع نوع ماده مصرفی گل و اثرات آن باعث شده است که تشخیص مصرف کننده ی آن بسیار سخت باشد و گاهی ممکن است فرد بغل دستی شما سر کلاس درس یا در اتوبوس گل مصرف کرده باشد و ما اصلاً متوجه این موضوع نباشیم. در برخی از موارد نیز رفتار مشکوک و خارج از عرف برخی از افراد ممکن است شما را به مصرف این ماده توسط فرد مورد نظر مطمئن نماید.

اعتیاد به گل و ماری جوانا

اعتیاد به گل

گل، علف یا ماری جوانا یکی از مواد مخدری است که میتواند اثرات مختلفی بر روی انسان بگذارد. بسیاری از افراد مصرف گل را فقط به عنوان یک تفریح در نظر می گیرند و اصلاً به این فکر نمیکنند که این ماده نیز مانند دیگر مواد مخدر و توهم زا میتواند اعتیاد آور نیز باشد. تأثیر اصلی مصرف گل بر روی روحیه ی افراد است و باعث سرخوشی افراد و همچنین بالا بردن کارایی مغز می شود.

همین موضوع باعث شده است تا تأثیرات روانی و جسمی گل زیاد مشهود نباشد و اعتیاد به گل برای افراد و جوانان به عنوان یک خطر جدی تلقی نشود. اما آزمایشات مختلف نشان میدهد که اعتیاد به گل نیز مانند دیگر مواد مخدر میتواند تأثیرات مخربی بر روی روان و مغز انسانها بگذارد و تنها به عنوان یک سرخوشی موقت نباشد. همین باور که گل اعتیادآور نیست و تأثیرات مخربی روی افراد ندارد، باعث شده است تا افراد با اطمینان بیشتری به سراغ مصرف گل بروند.

/// شماره های تماس ///

تأثیرات اولیه مصرف گل بر روی افراد

گل مانند دیگر مواد مخدر روش مصرف خاصی دارد و البته به دلیل همین روش مصرف ساده طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. البته شاید مهمترین و اصلی ترین دغدغه امروز مسئولین فرهنگی و تربیتی کشور را بتواند دسترسی سریع آسان عمومی مردم به این ماده مخدر دانست.

به همین دلیل است که هر روزه خبرهای مختلفی در مورد کشف مزرعه های مختلف کشت ماری جوانا در اخبار داخلی می شنویم. تأثیرات این ماده باعث شده است تا آن را در دسته مواد روان گردان قرار دهند. شروع اثرات مصرف گل با حالت سرخوشی است که به علت بالا رفتن ضربان قلب و دوپامین می باشد. این حالت سرخوشی باعث می شود تا فرد هیجانات روحی بسیار زیادی از خودش تخلیه کند و معمولاً صدای خنده های او را از فواصل دور نیز می توان شنید.

بعد از طی شدن دوران سرخوشی، فرد معمولاً بر روی یک چیز متمرکز می شود و به فکر فرو می رود. افرادی که برای اولین بار تجربه مصرف گل را دارند معمولاً در این مرحله با مشکلاتی مواجه می شوند و ممکن است بعد از رفع شدن اثرات گل، تصمیم بگیرند که دیگر سراغ مصرف گل نروند. اما هر ماده مخدر، جذابیت هایی دارد که باعث میشود تا فرد پس از تجربه اول دوباره به سراغ این ماده برود و در واقع همین مسئله برای افرادی که کمی سست تر باشند، ممکن است منجر به اعتیاد به گل شود.

اثرات مختلف اعتیاد به گل

در حالت توهم، معمولاً فرد چیزهایی را به صورت کاملاً اغراق آمیز تصور میکند که واقعی نیستند. در این حالت معمولاً زمان برای افراد دیر می گذرد و باعث می شود تا افراد حس کنند که سال هاست به این مسئله فکر می کنند. برای بسیاری از افراد نیز به وجود آمدن حس خستگی و گرسنگی نشان دهنده تمام شدن اثرات مصرف گل می باشد و فرد به حالت عادی قبل از مصرف بر می گردد.

اثرات مقطعی مصرف گل

اثرات گل را میتوان به اثرات مقطعی و بلند مدت تقسیم نمود. اثرات مقطعی در حین مصرف گل خود را نشان می دهند و باعث می شوند تا آنها را به عنوان علائم مصرف یا اعتیاد به گل در نظر بگیریم.

/// شماره های تماس ///

از مهمترین این اثرات میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قرمزی چشم
  • افت فشار خون
  • خشک شدن دهان به صورت غیر طبیعی
  • بالا رفتن غیر طبیعی ضربان قلب که ممکن است برای افرادی که از وضعیت قلب خود اطلاعاتی در درست ندارند بسیار خطرناک باشد.

عوارض اعتیاد به گل

بیشتر افرادی که گل مصرف میکنند معمولاً دلایلی مختلفی برای این کار دارند. برخی از آنها به دنبال گذراندن وقت خود و اندکی سرخوشی هستند و برخی دیگر نیز برای رهایی از دست فکر کردن به مشکلات مختلف زندگی سراغ مصرف گل می روند. این افراد اگر آگاهی کاملی از عوارض اعتیاد به گل داشته باشند به هیچ وجه سراغ این ماده ی روان گردان نمی روند.

اعتیاد به گل

از مهمترین عوارض اعتیاد به گل میتوان به اختلال در فعالیت های مختلف بدنی، تغییر حالت روحی و روانی افراد، تحریک پذیری بالا، افزایش اشتها و یا بی اشتهایی کامل، خستگی های مداوم، تخریب سلول های مغز، افزایش مشکلات برای بیماران دو قطبی، افزایش ابتلا به افسردگی و ... اشاره نمود.

برای همه افرادی که مصرف گل را شروع می کنند، اعتیاد به گل در حد یک جمله بی تأثیر باقی می ماند اما دیری نخواهد رسید که شرایط مختلف بدنی او اعتیاد به گل را به اثبات می رساند. یکی از عواملی که باعث میشود تا افراد برای اعتیاد به گل از خود مطمئن شوند، عدم تأثیرگذاری مصرف این ماده به مقدار کم است.

علائم اعتیاد به گل در افرادی که گل مصرف می کنند

در واقع زمانی که مصرف کم این ماده افراد را به حالت سرخوشی نرساند و برای رسیدن به این حالت لازم باشد تا مقدار زیادی از ماده مخدر گل را مصرف کنند، افراد دچار اعتیاد به گل می شوند. زمانی که گل یا علف به موقع به بدن نرسد، عوامل مختلفی باعث تحریک افراد برای رفتن به سمت مصرف دوباره این ماده و در واقع اعتیاد به گل می شوند. از مهمترین این عوامل و اثرات عدم مصرف گل بر روی بدن در صورت اعتیاد به گل میتوان به لرزش اعضای بدن، سرد شدن ناگهانی بدن، عرق کردن و ... می باشد.

نویسنده: محمد غلامی پور

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: بررسی اثرات مختلف اعتیاد به گل

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی