22006198 021

اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگیهای ظاهری)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگیهای ظاهری)

اختلال شخصیت دون ژوان از آن دسته اختلالاتی است که به ندرت پیش می آید. اما افرادی که دچار اختلال شخصیت دون ژوان می شوند، به طرزی قابل رؤیت، رفتارهایی دارند که افراد زیادی که در کنار آن ها زندگی می کنند و یا در حال معاشرت هستند، حتما ضربه ای عاطفی یا احساسی از آن ها خواهند خورد. معمولا بخشی از جامعه اختلال شخصیت اسکیزوئید به دون ژوان ها تبدیل می شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

اختلال شخصیت چیست؟

شخصیت، طرز تفکر، رفتار و احساسی است که فرد را از سایر افراد متمایز می کند. شخصیت یک فرد تحت تاثیر تجربیات، محیط اطراف و موقعیت های زندگی و ژنتیک است. شخصیت یک فرد معمولا در طول زمان ثابت می ماند. اختلال شخصیت نوعی تفکر، احساس و رفتار است که باعث بروز مشکلات در زندگی فرد می شود و در طول زمان ثابت است. اختلالات شخصیت اختلالاتی پیچیده هستند و درمان آن ها زمان زیادی می طلبد اما توسط یک متخصص سلامت روان قابل کنترل و درمان هستند.

دون ژوان ها چگونه افرادی هستند؟

مردان دون ژوان، بسیار جذاب، خوش لباس، خوش صحبت و معاشرتی هستند. غیر ممکن است با چنین فردی لحظاتی کوتاه برخورد داشته باشید و جذب آن ها نشوید. دون ژوان ها بسیار دلنشین و جذاب صحبت می کنند، دایره لغات زیادی دارند و از توانایی ایجاد ارتباط در لحظه برخوردارند. با هر فردی در هر مکانی، امکانی برای باز کردن صحبت و معاشرت پیدا می کنند و به قدری جذاب هستند که نمی توان از سوال ها یا صحبت هایشان دست کشید.

دونژوان

دون ژوان ها نه تنها جذاب هستند بلکه از هر شیوه ای که در جذابیت آن ها اثرگذار باشد، کوتاهی نمیکنند. اگر بخواهند با فردی معاشرت کنند که زیباست، حتما به ستایش او می پردازند. اگر با فردی که ثروتمند است صحبت کنند، به استعدادها و توانایی های او می پردازند اما چاپلوسی شخصیت دون ژوان ها به طرزی زیرکانه و با ادای کلماتی دلنشین همراه است که در زمان معاشرت با آن ها لحظه ای در حسن نیتشان تردید نمی کنید.

این میل خوشایند باعث ادامه رابطه با این افراد می شود. افراد دارای اختلال شخصیت دون ژوان از امکانات ظاهری خوبی برخوردارند و برای به دست آوردن امکانات بیشتر در تلاش برای ایجاد ارتباط های بیشتری هستند که از آن ها سود و منفعت برند و نیازهای مالی - جنسی که از مهم ترین نیازهای این دسته از افراد است را مرتفع کنند.

هدف یک دون ژوان

یک دون ژوان، هدف اصلی اش برای برقراری ارتباط، فقط و فقط نیازهای شخصیش است و هر کسی را به راحتی می تواند پله ایی برای گذر از موقعیتی که در آن است بداند و با خیال راحت و بدون فکر از ضربه زدن به عواطف دیگران از همه بگذرد و بیشتر به خودش پردازد.

دون ژوان ها در برخوردهای اولیه پس از ایجاد ارتباط عمیق در لحظه، توانایی اعتماد سازی و حس اطمینان را در افراد برانگیخته می کنند. به این عنوان که اگر زنی در یک روز با مردی با اختلال دون ژوان برخورد کند، حتما تا آخر هفته دل و دین خود را به او می بازد و با اعتمادی که به این فرد می کند، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ جنسی می تواند به او بها دهد.

مردهای دون ژوان تله هایی هستند که افرادی با عزت نفس پایین را کشف و بررسی می کنند و با قوای زیادی برای دستیابی به این افراد تلاش خود را به طرزی نامعلوم شروع می کنند.

ارتباط با افراد دون ژوان به چه شکل است؟

ارتباط با افراد دون ژوان در روزهای اولیه خود، بسیار هیجان انگیز و دلنشین است. افراد در ارتباط با دون ژوان ها خودشان را در روزهای اولیه، خوشبخت ترین آدم ها احساس می کنند و زیبا ترین حرف ها را می شنوند.

اما پس از گذر از خواسته، فرد مبتلا به اختلال دون ژوان دیگر هیچ نشانی از میل و علاقه قبلی، حرف های گذشته و آنچه که مدام برای آن ها تکرار میشد وجود نخواهد داشت و قربانیان دون ژوان ها، سرگشته و بدون هیچ اعتمادی در حالتی از شک و بهت فکر می کنند چگونه همه چیز اینقدر زود تمام شد و آن عشق و علاقه اساطیری که از آن حرف می زدند کجا رفت.

در واقع کسانی که گرفتار افرادی با اختلال شخصیت دون ژوان می شوند، همیشه نا امید، سرخورده و بازنده محسوب میشوند. بنابراین شناخت این اختلال و بررسی این افراد باعث می شود اگر با چنین افرادی مواجه شدیم بتوانیم تشخیصشان دهیم و یا حداقل از معاشرت با آنها و ایجاد توهم یک رابطه مؤثر و رویایی دور بمانیم که خود به تنهایی آسیب محسوب می شود و راه جلوگیری از آسیب در مرحله اول، شناخت آن است.

ارتباط شخصیت دون ژوان با اختلال شخصیت اسکیزوئید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید اشخاصی سرد و نجوش به نظر می رسند که خویشتن دار و گوشه گیر هستند و هیچ توجهی به اتفاقات روزمره و علایق سایر افراد نشان نمی دهند. آن ها ظاهری آرام منزوی و غیر اجتماعی دارند. سرشان در لاک خودشان است و به هیچ وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی دهند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

تاریخچه زندگی این افراد نشان می دهد که به امور انفرادی علاقه دارند و در مشاغل یک نفره و غیر رقابت طلبانه ای به کار می پردازند. روابط جنسی آن ها می تواند خیالی باشد و این موضوع را هر بار به زمانی دیگر موکول کنند. این افراد به احتمال زیاد هیچ وقت ازدواج نمی کنند.

اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگی های ظاهری)

25% شخصیت های اسکیزویید تبدیل به اختلال دون ژوان می شوند. در درون آن ها علاقه به تنهایی است ولی مکانیسم دفاعی آن ها باعث می شود در زمینه جنسی جبران افراطی انجام دهند.

علاقه به ارتباط نشان می دهند ولی نکته مهم آن است که فقط خود را می بینند و احساسات فرد مقابل پشیزی برایشان اهمیت ندارد. معمولاً هر دو شخصیت به یک متد خاص در علم علاقه دارند مثل ریاضی یا نجوم که می توانند بسیار زیاد در آن رشته به دلیل دید تک بعدی موفق باشند.

به طور مثال می توان از انیشتین نام برد که گفته می شود شخصیت دون ژوان داشته است زیرا در دروس مختلف علاقه و استعدادی نشان نمی دهد. اما بعد از وارد شدن به رشته فیزیک نبوغ خود را نمایان می سازد. همچنین در روابط جنسی خود بسیار فعال و خودخواه بوده به طوری که هم همسر روستاییش و همکلاسی دانشگاهیش از لحاظ عاطفی از او ضربه می خوردند.

آسیب های افراد دون ژوان به دیگران

با تعریف کلی اما واضح از افراد دون ژوان میتوان به این نتیجه رسید که بیشتر کسانی که در معرض آسیب این گروه از افراد با این اختلال هستند زنان می باشند.

زنانی که شیفته و مجذوب گروهی از مردان دون ژوان می شوند که البته این گروه از افراد با این اختلال جذاب، درصد کمی از مردان را دربرمیگیرد و شاید بسیاری از مردان دیگر مقلد مردان دون ژوان هستند.

اما آسیب هایی که این گروه از مردان می توانند به هر زنی که جذبشان میشود بزنند جبران ناپذیر هستند زیرا هر زنی که تحت نظر یک مرد دون ژوان قرار میگیرد به میزانی از خود و خواسته های خود میگذرد که دیگری جایی برای فعالیت خود او باقی نمیماند. و در عین حال پس از گذراندن دوره کوتاهی حتی یک شب، مرد دونژوان تصمیم به تجدید نظر در خواسته خود می کند و مایل است با فرد دیگری در جایی دیگر باشد.

چه گروه از زنان جذب مردان دون ژوان می شوند

قطعاً گرایش به یک مرد دون ژوان از سمت زنی که شیفته روابط نامساوی و ناسالم است بیشتر مشهود است.

مرد دون ژوان خودشیفته است و بنابراین فرد خودشیفته فرد خودکم بین را به خود جذب خواهد کرد.

مهم نیست که یک زن خودکم بین در چه طبقه اجتماعی و به چه میزان از زیبایی و جذابیت قرار دارد، زیرا زمانی که زن خودکم بین خود و توانایی و احساس دوست داشتن را نتواند در خود جستجو کند و ارتقا دهد مایل است این احساس را هر چند ناسالم از فردی دیگر دریافت کند، بنابراین یک مرد خودشیفته میتواند بهترین فرصت را در اختیار یک زن خودکم بین قرار بدهد و او را مجذوب خود کند.

نکته مهم در این ارتباط ناسالم سرگشتگی هر دو فرد است که در یک چرخه روابط اشتباه قرار دارند. و میخواهند خسارت های روانی خود را در غالب چنین روابط ناسالم، بی پایه و پر از اضطراب جبران کنند.

سوالات متداول

1. ویژگی ظاهری دون ژوان ها چیست؟
مردان دون ژوان، بسیار جذاب، خوش لباس، خوش صحبت و معاشرتی هستند. ممکن است با چنین فردی لحظاتی کوتاه برخورد داشته باشید و جذب آنها نشوید.

2. ارتباط با افراد دونژوان به چه شکل است؟
ارتباط با افراد دونژوان در روزهای اولیه خود، بسیار هیجان انگیز و دلنشین است. افراد در ارتباط با دونژوانها خودشان را در روزهای اولیه، خوشبخت ترین آدم ها احساس میکنند و زیبا ترین حرف ها را میشنوند.

3. ارتباط اختلال شخصیت اسکیزوئید با دون ژوان ها؟
25% شخصیت های اسکیزویید تبدیل به اختلال دونژوان می شوند. در درون آنها علاقه به تنهایی است ولی مکانیسم دفاعی آنها باعث می شود در زمینه جنسی جبران افراطی انجام دهند.

افزودن نظر:
captcha