22006198 021

اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگیهای ظاهری)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(36 رای)
اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگیهای ظاهری)

اختلال شخصیت دون ژوان از آن دسته اختلالاتی است که استرس به جان افراد می اندازد. افرادی با لباس خاص و زیبا که البته کمی براق است، معمولا آنها زنجیر طلا می اندازند و عطرهای که بسیار متفاوت از دیگران میباشد میزنند. اما آیا این لباس است که برای شخصیت دون ژوان، ساتیریازیس یا کازانووا مهم است؟ یا نوع گفتار و زبان بدن و کارهایی که برای برقراری یک ارتباط موفق می کنند؟.

شخصیت دون ژوان و کازانووا چه تفاوتی با هم دارند؟

دون خوان (دون ژوان) و کازانووا اصطلاحاتی هستند که برای شکارچیان نر که از نظر جنسی فعال هستند استفاده میشود. اما این دو کاملاً اصطلاح از هم در چند بعد متفاوت هستند. با نگاهی دقیق تر، دون ژوان مردی است که بسیاری از زنان را اغوا می کند، سپس آنها را دور می اندازد و به سراغ بعدی می رود. او بیشتر به فتح علاقه دارد تا زن. اما کازانووا اینچنین نیست و دوست دارد چندین زند عاشق او بماند و همچنین او هم آنها را دوست داشته باشد.

پبشنهاد میکنیم مقاله اختلال پرکاری جنسی ساتیریازیس را بخوانید.

اصطلاح کازانووا از کجا آمد؟

اصطلاح کازانووا از نام یک شخص واقعی به نام جووانی یاکوپو کازانووا (1725-1798)، یک ماجراجوی بزرگ ایتالیایی که خاطرات تاریخی خود را در 12 جلد نوشت گرفته شده است. کازانووا در خانواده ای بازیگر به دنیا آمد و به خاطر شوخ طبعی اش شهرت داشت. گفته می شود در سن 12 سالگی با دادن پاسخی هوشمندانه به یک سوال دشوار، خود را در یک مهمانی در میان بسیاری از نجیب زاده های بزرگ شهر تثبیت و مشهور کرد.

از دیگر تفاوت های کازانووا و اختلال شخصیت دون ژوان؟

کازانووا به اندازه دون خوان خونسرد نیست. در عوض، او زنان را دوست دارد، جذابیت آنها را می ستاید و نمی تواند از آنها سیر شود. او نمی تواند خود را به یک زن محدود کند، اما باید عشق خود را به بسیاری ابراز کند. او یک زن را رها نمی کند تا به فتح بعدی برود، برعکس کاری که در مورد دون ژوان اتفاق می افتد، این است که او ترجیح می دهد عاشقان خود را رها کند.

اختلال شخصیت دون ژوان در درجه اول به تعقیب، آدرنالین و فریب زنان علاقه مند است. او به خود می بالد که یک شکارچی ماهر است و زن به سادگی طعمه و شکار شده است. او چندان به خود زنها علاقه ندارد. این تصویری است که ما از ادبیات مربوط به دون ژوان دریافت می کنیم، و در دنیای واقعی، مردانی وجود دارند که با این توصیف مطابقت داشته باشند.

پیشنهاد میکنیم مقاله مرتبط با این مقاله یعنی انواع کاکولدیسم را بخوانید.

کازانووا بیشتر به داشتن یک داستان عاشقانه علاقه دارد، البته اغلب کوتاه. اما او در جستجوی عشق است یا حداقل می تواند خود را فریب دهد که این هدف اصلی اوست.

اختلال شخصیت چیست؟

بررسی اجمالی اختلال شخصیت نوعی اختلال روانی را نشان می دهد که در آن الگوهای رفتاری، عملکردی و فکری غیر قابل انعطاف و سخت و ناسالم پایدار و ثابت است. فرد مبتلا به اختلال شخصیت در درک و ارتباط با موقعیت ها و افراد مشکل دارد. در DSM5 اختلالات شخصیت به سه طبقه A B C تقسیم شده اند. بعضی از اختلالات هر گروه برای شما آوره می شود.

دون ژوان ها چگونه افرادی هستند؟

مردان دون ژوان، بسیار جذاب، خوش لباس، خوش صحبت و معاشرتی هستند. غیر ممکن است با چنین فردی لحظاتی کوتاه برخورد داشته باشید و جذب آن ها نشوید. دون ژوان ها بسیار دلنشین و جذاب صحبت می کنند، دایره لغات زیادی دارند و از توانایی ایجاد ارتباط در لحظه برخوردارند. با هر فردی در هر مکانی، امکانی برای باز کردن صحبت و معاشرت پیدا می کنند و به قدری جذاب هستند که نمی توان از سوال ها یا صحبت هایشان دست کشید.

دونژوان

اختلال شخصیت دون ژوان نه تنها جذاب هستند بلکه از هر شیوه ای که در جذابیت آن ها اثرگذار باشد، کوتاهی نمیکنند. اگر بخواهند با فردی معاشرت کنند که زیباست، حتما به ستایش او می پردازند. اگر با فردی که ثروتمند است صحبت کنند، به استعدادها و توانایی های او می پردازند اما چاپلوسی شخصیت دون ژوان ها به طرزی زیرکانه و با ادای کلماتی دلنشین همراه است که در زمان معاشرت با آن ها لحظه ای در حسن نیتشان تردید نمی کنید.

این میل خوشایند باعث ادامه رابطه با این افراد می شود. افراد دارای اختلال شخصیت دون ژوان از امکانات ظاهری خوبی برخوردارند و برای به دست آوردن امکانات بیشتر در تلاش برای ایجاد ارتباط های بیشتری هستند که از آن ها سود و منفعت برند و نیازهای مالی جنسی که از مهم ترین نیازهای این دسته از افراد است را مرتفع کنند.

هدف یک دون ژوان

یک اختلال شخصیت دون ژوان، هدف اصلی اش برای برقراری ارتباط، فقط و فقط نیازهای شخصی است و هر کسی را به راحتی می تواند پله ایی برای گذر از موقعیتی که در آن است بداند و با خیال راحت و بدون فکر از ضربه زدن به عواطف دیگران از همه بگذرد و بیشتر به خودش پردازد.

دون ژوان ها در برخوردهای اولیه پس از ایجاد ارتباط عمیق در لحظه، توانایی اعتماد سازی و حس اطمینان را در افراد برانگیخته می کنند. به این عنوان که اگر زنی در یک روز با مردی با اختلال دون ژوان برخورد کند، حتما تا آخر هفته دل و دین خود را به او می بازد و با اعتمادی که به این فرد می کند، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ جنسی می تواند به او بها دهد.

پینهاد میکنیم مقاله پرکارجنسی در زنان نیمفوماینیا را بخوانید.

مردهای دون ژوان تله هایی هستند که افرادی با عزت نفس پایین را کشف و بررسی می کنند و با قوای زیادی برای دستیابی به این افراد تلاش خود را به طرزی نامعلوم شروع می کنند.

ارتباط با افراد دون ژوان به چه شکل است؟

ارتباط با افراد دون ژوان در روزهای اولیه خود، بسیار هیجان انگیز و دلنشین است. افراد در ارتباط با دون ژوان خودشان را در روزهای اولیه، خوشبخت ترین آدم ها احساس می کنند و زیبا ترین حرف ها را می شنوند.

اما پس از گذر از خواسته، فرد مبتلا به اختلال دون ژوان دیگر هیچ نشانی از میل و علاقه قبلی، حرف های گذشته و آنچه که مدام برای آن ها تکرار میشد وجود نخواهد داشت و قربانیان دون ژوان، سرگشته و بدون هیچ اعتمادی در حالتی از شک و بهت فکر می کنند چگونه همه چیز اینقدر زود تمام شد و آن عشق و علاقه اساطیری که از آن حرف می زدند کجا رفت.

در واقع کسانی که گرفتار افرادی با اختلال شخصیت دون ژوان می شوند، همیشه نا امید، سرخورده و بازنده محسوب میشوند. بنابراین شناخت این اختلال و بررسی این افراد باعث می شود اگر با چنین افرادی مواجه شدیم بتوانیم تشخیصشان دهیم و یا حداقل از معاشرت با آنها و ایجاد توهم یک رابطه مؤثر و رویایی دور بمانیم که خود به تنهایی آسیب محسوب می شود و راه جلوگیری از آسیب در مرحله اول، شناخت آن است.

ارتباط شخصیت دون ژوان با اختلال شخصیت اسکیزوئید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید اشخاصی سرد و نجوش به نظر می رسند که خویشتن دار و گوشه گیر هستند و هیچ توجهی به اتفاقات روزمره و علایق سایر افراد نشان نمی دهند. آن ها ظاهری آرام منزوی و غیر اجتماعی دارند. سرشان در لاک خودشان است و به هیچ وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی دهند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

تاریخچه زندگی این افراد نشان می دهد که به امور انفرادی علاقه دارند و در مشاغل یک نفره و غیر رقابت طلبانه ای به کار می پردازند. روابط جنسی آن ها می تواند خیالی باشد و این موضوع را هر بار به زمانی دیگر موکول کنند. این افراد به احتمال زیاد هیچ وقت ازدواج نمی کنند. فرضیه ای وجود داری که حدود 20% از افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید دون ژوان هستند. در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

اختلال شخصیت دون ژوان (ویژگی های ظاهری)

20% شخصیت های اسکیزویید تبدیل به اختلال دون ژوان می شوند. در درون آن ها علاقه به تنهایی است ولی مکانیسم دفاعی آن ها باعث می شود در زمینه جنسی جبران افراطی انجام دهند.

علاقه به ارتباط نشان می دهند ولی نکته مهم آن است که فقط خود را می بینند و احساسات فرد مقابل پشیزی برایشان اهمیت ندارد. معمولاً هر دو شخصیت به یک متد خاص در علم علاقه دارند مثل ریاضی یا نجوم که می توانند بسیار زیاد در آن رشته به دلیل دید تک بعدی موفق باشند.

به طور مثال می توان از انیشتین نام برد که گفته می شود شخصیت دون ژوان داشته است زیرا در دروس مختلف علاقه و استعدادی نشان نمی دهد. اما بعد از وارد شدن به رشته فیزیک نبوغ خود را نمایان می سازد. همچنین در روابط جنسی خود بسیار فعال و خودخواه بوده به طوری که هم همسر روستاییش و همکلاسی دانشگاهیش از لحاظ عاطفی از او ضربه می خوردند.

آسیب های افراد دون ژوان به دیگران

با تعریف کلی اما واضح از افراد دون ژوان میتوان به این نتیجه رسید که بیشتر کسانی که در معرض آسیب این گروه از افراد با این اختلال هستند زنان می باشند.

زنانی که شیفته و مجذوب گروهی از مردان اختلال شخصیت دون ژوان می شوند که البته این گروه از افراد با این اختلال جذاب، درصد کمی از مردان را دربرمیگیرد و شاید بسیاری از مردان دیگر مقلد مردان دون ژوان هستند.

اما آسیب هایی که این گروه از مردان می توانند به هر زنی که جذبشان میشود بزنند جبران ناپذیر هستند زیرا هر زنی که تحت نظر یک مرد دون ژوان قرار میگیرد به میزانی از خود و خواسته های خود میگذرد که دیگری جایی برای فعالیت خود او باقی نمیماند. و در عین حال پس از گذراندن دوره کوتاهی حتی یک شب، مرد دونژوان تصمیم به تجدید نظر در خواسته خود می کند و مایل است با فرد دیگری در جایی دیگر باشد.

چه گروه از زنان جذب مردان دون ژوان می شوند

قطعاً گرایش به یک مرد دون ژوان از سمت زنی که شیفته روابط نامساوی و ناسالم است بیشتر مشهود است. مرد دون ژوان خودشیفته است و بنابراین فرد خودشیفته فرد خودکم بین را به خود جذب خواهد کرد.

مهم نیست که یک زن خودکم بین در چه طبقه اجتماعی و به چه میزان از زیبایی و جذابیت قرار دارد، زیرا زمانی که زن خودکم بین خود و توانایی و احساس دوست داشتن را نتواند در خود جستجو کند و ارتقا دهد مایل است این احساس را هر چند ناسالم از فردی دیگر دریافت کند، بنابراین یک مرد خودشیفته میتواند بهترین فرصت را در اختیار یک زن خودکم بین قرار بدهد و او را مجذوب خود کند.

نکته مهم در این ارتباط ناسالم سرگشتگی هر دو فرد است که در یک چرخه روابط اشتباه قرار دارند. و میخواهند خسارت های روانی خود را در غالب چنین روابط ناسالم، بی پایه و پر از اضطراب را جبران کنند. چه کازانووا یا دون ژان، ساتیریازیس، کاکولدیسم و نیمفومانیا اگر به کوچکترین بینشی برسند بهتر است که با یک روانشناس به تراپی مشغول بشوند.

نظرات کاربران:
حدیث
پاسخ به این نظر
1402/10/20

سلام من خواستگار دارم و ایشون بسیار جنتلمن و عالی هستن اما الان که مقاله شمارو خوندم خیلی از این رفتارهارو حس میکنم که دارن در مشاوره پیش از ازدواج اگر مشکلی باشه مشخص میشه؟

0 0
ملیکا موحدی
پاسخ به این نظر
1402/8/28

سلام ممنون بابت سایت خوبی که دارید ولی من یا خوندن این مقاله کلی سوال اومد توی ذهنم یکی اینکه فرق این اختلال با خود شیفته چی هستش دقیقا و آیا لزوما خر شخصی که جذاب هست و گفتار و‌رفتار جذابی داره میتونه دارای همچین اختلالی باشه ؟

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ