ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

اختلال شخصیت دونژوان

اختلال شخصیت دونژوان

اختلال شخصیت دونژوان از آن دسته اختلالاتی است که به ندرت پیش می آید اما افرادی که دچار این اختلال میشوند، به طرزی قابل رؤیت، رفتارهایی دارند که افراد زیادی که در کنار آنها زندگی میکنند و یا در حال معاشرت هستند، حتما ضربه ایی عاطفی یا احساسی از آنها خواهند خورد.

دونژوان ها چگونه افرادی هستند؟

مردان دونژوان، بسیار جذاب، خوش لباس، خوش صحبت و معاشرتی هستند؛ غیر ممکن است با چنین فردی لحظاتی کوتاه برخورد داشته باشید و جذب آنها نشوید.

دونژوان ها بسیار دلنشین و جذاب صحبت میکنند، دایره لغات زیادی دارند و از توانایی ایجاد ارتباط در لحظه برخوردارند. با هر فردی در هر مکانی، امکانی برای باز کردن صحبت و معاشرت پیدا میکنند و به قدری جذاب هستند که نمیتوان از سوال ها یا صحبت هایشان دست کشید.

دونژوان

دونژوان ها نه تنها جذاب هستند بلکه از هر شیوه ایی که در جذابیت آنها اثرگذار باشد، کوتاهی نمیکنند. اگر بخواهند با فردی معاشرت کنند که زیباست، حتما به ستایش او میپردازند؛ اگر با فردی که ثروتمند است صحبت کنند، به استعدادها و توانایی های او میپردازند اما چاپلوسی دونژوان ها به طرزی زیرکانه و با ادای کلماتی دلنشین همراه است که در زمان معاشرت با آنها لحظه ایی در حسن نیتشان تردید نمیکنید.

این میل خوشایند باعث ادامه رابطه با این افراد میشود؛ افراد دارای اختلال شخصیت دونژوان از امکانات ظاهری خوبی برخوردارند و برای به دست آوردن امکانات بیشتر در تلاش برای ایجاد ارتباط های بیشتری هستند که از آنها سود و منفعت برند و نیازهای مالی -  جنسی که از مهم ترین نیازهای این دسته از افراد است را مرتفع کنند.

هدف یک دونژوان

یک دونژوان، هدف اصلی اش برای برقراری ارتباط، فقط و فقط نیازهای شخصیش است و هر کسی را به راحتی میتواند پله ایی برای گذر از موقعیتی که در آن است بداند و با خیال راحت و بدون فکر از ضربه زدن به عواطف دیگران از همه بگذرد و بیشتر به خودش پردازد.

دونژوان ها در برخوردهای اولیه پس از ایجاد ارتباط عمیق در لحظه، توانایی اعتماد سازی و حس اطمینان را در افراد برانگیخته میکنند؛ به این عنوان که اگر زنی در یک روز با مردی با اختلال دونژوان برخورد کند، حتما تا آخر هفته دل و دین خود را به او میبازد و با اعتمادی که به این فرد میکند، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ جنسی میتواند به او بها دهد.

مردهای دونژوان تله هایی هستند که افرادی با عزت نفس پایین را کشف و بررسی میکنند و با قوای زیادی برای دستیابی به این افراد تلاش خود را به طرزی نامعلوم شروع میکنند.

ارتباط با افراد دونژوان به چه شکل است؟

ارتباط با افراد دونژوان در روزهای اولیه خود، بسیار هیجان انگیز و دلنشین است؛ افراد در ارتباط با دونژوانها خودشان را در روزهای اولیه، خوشبخت ترین آدم ها احساس میکنند و زیبا ترین حرف ها را میشنوند.

اما پس از گذر از خواسته، فرد مبتلا به اختلال دونژوان دیگر هیچ نشانی از میل و علاقه قبلی، حرف های گذشته و آنچه که مدام برای آنها تکرار میشد وجود نخواهد داشت و قربانیان دونژوانها، سرگشته و بدون هیچ اعتمادی در حالتی از شک و بهت فکر میکنند چگونه همه چیز اینقدر زود تمام شد و آن عشق و علاقه اساطیری که از آن حرف میزدند کجا رفت.

در واقع کسانی که گرفتار افرادی با اختلال شخصیت دونژوان میشوند، همیشه نا امید، سرخورده و بازنده محسوب میشوند؛ بنابراین شناخت این اختلال و بررسی این افراد باعث میشود اگر با چنین افرادی مواجه شدیم بتوانیم تشخیصشان دهیم و یا حداقل از معاشرت با آنها و ایجاد توهم یک رابطه مؤثر و رویایی دور بمانیم که خود به تنهایی آسیب محسوب میشود و راه جلوگیری از آسیب در مرحله اول، شناخت آن است.

ارتباط شخصیت دونژوان با اختلال شخصیت اسکیزوئید

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید اشخاصی سرد و نجوش به نظر می رسند که خویشتن دار و گوشه گیر هستند و هیچ توجهی به اتفاقات روزمره و علایق سایر افراد نشان نمی دهند. آنها ظاهری آرام منزوی و غیر اجتماعی دارند. سرشان در لاک خودشان است و به هیچ وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی دهند.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

تاریخچه زندگی این افراد نشان می دهد که به امور انفرادی علاقه دارند و در مشاغل یکنفره و غیر رقابت طلبانه ای به کار می پردازند.

روابط جنسی آنها می تواند خیالی باشد و این موضوع را هر بار به زمانی دیگر موکول کنند. این افراد به احتمال زیاد هیچ وقت ازدواج نمی کنند.

نکته مهم

25% شخصیت های اسکیزویید تبدیل به اختلال دونژوان می شوند. در درون آنها علاقه به تنهایی است ولی مکانیسم دفاعی آنها باعث می شود در زمینه جنسی جبران افراطی انجام دهند.

علاقه به ارتباط نشان می دهند ولی نکته مهم آن است که فقط خود را می بینند و احساسات فرد مقابل پشیزی برایشان اهمیت ندارد.

معمولاً هر دو شخصیت به یک متد خاص در علم علاقه دارند مثل ریاضی یا نجوم که می توانند بسیار زیاد در آن رشته به دلیل دید تک بعدی موفق باشند.

به طور مثال می توان از انیشتین نام برد که گفته می شود شخصیت دونژوان داشته است زیرا در دروس مختلف علاقه و استعدادی نشان نمی دهد اما بعد از وارد شدن به رشته فیزیک نبوغ خود را نمایان می سازد.

همچنین در روابط جنسی خود بسیار فعال و خودخواه بوده به طوری که هم همسر روستاییش و همکلاسی دانشگاهیش از لحاظ عاطفی از او ضربه می خوردند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: اختلال شخصیت دونژوان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی