22006198 021

بهترین راه برای شناخت همسر چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(31 رای)
بهترین راه برای شناخت همسر چیست؟

ازدواج یک انتخاب است، مشاوره ازدواج یک الزام و این انتخاب، انتخابی زودگذر نیست و پایبندی به اصول و قرارداد آن بسیار مهم است. وقتی فردی تصمیم به ازدواج می گیرد بسیار مهم است که بداند از خود و فردی که برای ازدواج انتخاب کرده است، چه چیزهایی می خواهد و یا خود و طرف مقابلش را چه میزان می شناسد.

شناخت بیشتر برای ازدواج

شناخت همسر باعث کم کردن میزان خطا می شود. بنابراین با شناخت بیشتر (به هر میزانی) ما می توانیم انتخاب بهتری داشته باشیم و فردی را که می خواهیم با کمترین درصد خطا انتخاب کنیم. شاید با شنیدن کلماتی مانند درصد و خطا به این فکر کنیم که روابط عاطفی در ظرف هایی مانند حساب و کتاب این چنینی نمی گنجد و دوست داشتن اصل مطلب ایجاد یک رابطه صحیح است؛ یا هیچ کسی با دوست داشتن و گوش کردن به ندای قلب خود اشتباه نمی کند.

ازدواج اشتباه

اما باید بدانیم که کاملاً در اشتباه هستیم و در بیشتر موارد تصمیماتی همچون ازدواج اگر با این نگرش پیش برود بیشترین درصد خطا را خواهد داشت. بررسی دقیق شرایط، اصول خانوادگی، گذشته و حال فردی که می خواهیم با او زندگی کنیم و پیش از آن، گرفتن تصمیم با این میزان از آگاهی و رشد عقلی باعث انتخاب بهتری می شود.

فرض کنید دو نفر به هم علاقه و میل شدیدی به ازدواج با یکدیگر دارند. آیا اگر این دو نفر ۹ ماه با هم در کنار خانواده هایشان معاشرت کنند، باز هم به همان میزان احساس می کنند که دوست دارند با یکدیگر ازدواج کنند؟

یا اگر پدرهای هر دو نفر ساعت ها با یکدیگر معاشرت کنند، رابطه دو خانواده با یکدیگر صمیمی تر می شود و یا دلخوری های جدیدی ایجاد می شود و یا پس از گذر از میل هیجانی نسبت به یکدیگر باز هم احساس عشق باقی خواهد ماند؟

راه های شناخت همسر قبل از ازدواج

 • ارزش ها و معیارهای یکدیگر را بشناسید.
 • زمان زیادی را برای صحبت کردن و وقت گذراندن اختصاص دهید.
 • درباره مسائل مربوط به پول صحبت کنید؟
 • نظر خود را درباره فرزند داشتن و تربیت فرزندان بگویید.
 • با دوستان یکدیگر معاشرت کنید.
 • سعی کنید باهم به یک کلاس آموزشی بروید.

در واقع ازدواج نباید یک هدف باشد. باید خود به تنهایی یک مرحله از زندگی باشد که به بهترین شکل به این مرحله وارد شویم و در آن رشد کنیم.

وقتی آن را به عنوان یک هدف ببینیم، برای دستیابی به آن هدف، بهترین خود را نشان می دهیم و به بهترین خود عمل می کنیم. پس از آن وقتی به هدفمان دسترسی پیدا کردیم، احساس رخوت عمیقی وجودمان را فرا می گیرد که یا این دستیابی به هدف آنقدرها ارزش تلاش نداشت و یا این هدف اصلاً باب میل نبود و بهتر است هدف جدیدتری برای خود انتخاب کنیم. این شکل از تعریف ذهنی از ازدواج باعث جدایی هایی می شود که امروزه بسیار زیاد شاهد آن هستیم. ازدواج اشتباه از انتخاب اشتباه و هدف دانستن آن بوجود می آید. وقتی بدانیم چه کسی هستیم، چه کسی را میخواهیم و یا نسبت به شناخت از خود واقعی مان فردی را انتخاب کنیم، پس از آن در زندگی از دیدن هر رفتار و عکس العملی سورپرایز یا شوکه نمی شویم.

ازدواج تنها قراردادی است که می توانیم آن را با میل خود فسخ کنیم. اما کسی که از فسخ قرارداد متضرر می شود، خود ما نیز هستیم. به همین دلیل توجه به این نکته که چرا ازدواج می کنیم و از انجام این کار چه می خواهیم و چه کسی را انتخاب می کنیم، در روند دور ماندن از ازدواج اشتباه در ما بسیار مؤثر است.

سوالات برای شناخت همسر

 • آیا دوست داری فرزندی داشته باشی و چگونه به تربیت او فکر می کنی؟
 • بعد از ازدواج کجا زندگی خواهیم کرد؟
 • وظایف خانه و بیرون از خانه چگونه باید تقسیم شود؟
 • ارتباط با دوستان و خانواده پس از ازدواج چگونه خواهد بود؟
 • تفریح مورد علاقه تو چیست و در اوقات فراغت به چه کاری مشغول می شوی؟
 • اعتقادات دینی و مذهبی شما چگونه است؟

دوره تصمیم در مورد زندگی

پس از تصمیم در مورد ازدواج، دوره تصمیم در مورد زندگی آغاز می شود. به همان میزان که تلاش کرده ایم انتخاب درستی داشته باشیم، پس از ازدواج باید تصمیم بگیریم چگونه در آن بمانیم و در تصمیمی که گرفته ایم راسخ عمل کنیم. با این تعریف که اتفاق ها نباید پس از ازدواج آنقدرها برایمان بزرگ و مهم جلوه کند، گذشت باید اصول اولیه قراردادمان باشد. صبوری می تواند ما را از مسائل پیش پا افتاده دور کند و پایه های روابطمان را محکم کند.

قبول مسئولیت تصمیمی که گرفته ایم

بنابراین قبول مسئولیت تصمیمی که گرفته ایم بسیار مهم است و نمی توانیم به عنوان فردی بالغ از تصمیم مان سرخورده شویم و به دنبال راهی برای نجاتمان باشیم. قبول آنچه که انتخاب کرده ایم به ما این امکان را می دهد پس از ازدواج شرایطمان را به سمت بهتر شدن هدایت کنیم و با هر ناراحتی نخواهیم کودکانه خودمان را کنار بکشیم و به دنبال فرصت بهتر در جای دیگری باشیم. تمام این نکات و دانستن آن از ازدواج اشتباه ما جلوگیری می کند.

بهترین راه برای شناخت همسر چیست؟

نداشتن هر کدام از مهارت های زیر می تواند باعث ازدواج اشتباه شود. پیش از تمام این موارد برای شناخت همسر خود حتما به مشاوره پیش از ازدواج بروید تا با تست های تشخیصی به بهترین نتیجه ممکن برسید. مرکز مشاوره مکث با داشتن بهترین تیم در زمینه مشاوره ازدواج می تواند بهترین راه برای شناخت هر چه بهتر شما از همسر آیندتان باشد.

1. مهارت خودآگاهی و همدلی

زمانی که شناخت کافی از خودتان ندارید به طور قطع نمی توانید همسر مورد نظر خودتان را هم پیدا کنید.

ازدواج اشتباه به دلیل نداشتن مهارت

زمانی که همدلی نداشته باشید قطعاً در طول زندگی به مشکل خواهید خورد زیرا فرد مقابل شما را فردی خودخواه خواهد دید.

2. مهارت برقراری ارتباط موثر

زمانی که شما نتوانید به طور صحیح و دقیق قبل از ازدواج صحبت های همسر خودتان را بدون قضاوت گوش دهید درصد ازدواج اشتباه را در خودتان بالا خواهید برد.

3. مهارت کنترل رفتار به هنگام بروز احساس خشم

این مهارت باعث می شود قبل یا بعد از ازدواج حرمت ها را نگه دارید، دل ها را از هم دور نکنید و عمر ازدواج را طولانی تر کنید.

4. مهارت روابط بین فردی

زمانی که شما روابط بین فردی مختلی دارید و یا عرض زندگی کمی دارید قطعاً افراد زیادی را در کنارتان نخواهید دید که نزدیک ترین گزینه به خودتان را انتخاب کنید.

5. مهارت رفتار جرأت مندانه

این مورد وقتی اتفاق می افتد که شما نمی توانید خواسته های خود را شفاف اعلام کنیم مثلاً فردی که مورد تأیید خانواده است ولی شما او را دوست ندارید، با نداشتن این مهارت ورود می کنید به یک ازدواج اشتباه بزرگ که کل زندگی شما را می تواند خراب کند.

یا همینطور پیش از ازدواج خواسته های خود را به طور مشخص و جرأت مندانه بیان نمی کنید و در دل خود آن ها را جای می گذارید.

6. مهارت زندگی با خلق منفی

معمولاً در موقعی که افراد خلق بالا یا پایین دارند بزرگترین اشتباهات خود را در تمام زمینه ها انجام می دهند که با نداشتن این مهارت امکان به وجود آمدن یک ازدواج اشتباه میسر می شود.

7. مهارت تفکر نقاد

به هر روی چه پس از ازدواج چه پیش از ازدواج نداشتن تفکر نقاد باعث می شود نتوانید باز خورد مناسبی را از اطرافیانتان بگیرید و مشکلات خود را به درون زندگی زناشویی خود نبرید.

نداشتن این موضوع باعث انتخاب غلط همسر، در نتیجه ازدواج اشتباه و طلاق می شود.

سوالات متداول

1. 10 راه برای شناخت واقعی همسرتان
کتاب ها (به ویژه کتاب زوج درمانی مرکز مشاوره مکث) را با هم بخوانید و بحث کنید. به طور منظم بخوانید و درباره آنچه می خوانید بحث کنید. ... یک کار جدید با هم انجام دهید. ... سوال بپرسید و واقعا گوش کنید. ... یادداشت بردارید ... به طور منظم با آنها قرار ملاقات بگذارید. ... بازی (بازی های رومیزی و غ

2. چگونه همسرتان را بشناسید؟
52 سوال عاشقانه برای شناخت بهتر شریک زندگی نام مستعار مورد علاقه شما چیست؟ ... پویایی خانواده خود را توصیف کنید. ... عجیب ترین عادت یا عادت شما چیست؟ ... دوران دبیرستان چگونه بودید؟ ... زبان عشق شما چیست؟ ... سبک درگیری شما چیست؟ ... علامت طالع بینی شما چیست؟ ... بزرگترین استعداد شما چیست؟

3. چقدر سوالات همسرتان را می دانید؟
آیا می توانید دو یا چند نفر از اقوام پدربزرگ و مادربزرگ شریک زندگی خود را نام ببرید؟ آیا از استرس هایی که در حال حاضر شریک زندگی تان با آن مواجه است می دانید؟ آیا می دانید فیلم یا موسیقی مورد علاقه همسرتان چیست؟ آیا دسر مورد علاقه همسرتان را می شناسید؟

نظرات کاربران:
mahgol
پاسخ به این نظر
11:37 - 28 شهریور 00

به نظر من بهترین راه شناخت از وقت گذاشتن زیاد و سفر های کوتاه بوجود میاد . باید قبل ازدواج دو طرف باهم جاهای مختلفی برن همچنین با جمع دوستان بیرون برن تا ببینن طرف مقابل برخوردش توی جمع چطوره و اینجوری میتونن متوجه بشن که طرف خسیس هست یا نه یا به چه چیزهایی علاقه داره ولی با توجه به اینکه تو ایران مسافرت سخت میتونن برن میتونن باهم سفر های یک روزه تنها یا با تور برن اینم خیلی کمک میکنه خصوصا جاهایی که سختی داره مثل کوه . و البته متاسفانه بیشتر شناخت بعد از زندگی بوجود میاد اما میشه قبلش تا حدی مطمعن شد

1 0
افزودن نظر:
captcha