22004925 - 021

ازدواج اشتباه

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)
ازدواج اشتباه

ازدواج یک انتخاب است مشاوره ازدواج یک الزام و این انتخاب، انتخابی زودگذر نیست و پایبندی به اصول و قرارداد آن بسیار مهم است. وقتی فردی تصمیم به ازدواج میگیرد بسیار مهم است که بداند از خود و همچنین از فردی که برای ازدواج انتخاب کرده است، چه چیزهایی میخواهد و یا خود و طرف مقابلش را چه میزان میشناسد.

شناخت بیشتر برای ازدواج

شناخت باعث کم کردن میزان خطا میشود، بنابراین با شناخت بیشتر به هر میزان ما میتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم و فردی را که میخواهیم با کمترین درصد خطا انتخاب کنیم.

شاید با شنیدن کلماتی مانند، درصد و خطا به این فکر کنیم که روابط عاطفی در ظرف هایی مانند حساب و کتاب اینچنینی نمیگنجد و دوست داشتن اصل مطلب ایجاد یک رابطه صحیح است و هیچ کسی با دوست داشتن و گوش نکردن به ندای قلب خود اشتباه نمیکند.

ازدواج اشتباه

اما باید بدانیم که کاملاً در اشتباه هستیم و در بیشتر موارد تصمیماتی همچون ازدواج اگر با این نگرش پیش برود بیشترین درصد خطا را خواهد داشت و بررسی دقیق شرایط، اصول خانوادگی، گذشته و حال فردی که میخواهیم با او زندگی کنیم و پیش از آن گرفتن تصمیم با این میزان از آگاهی و رشد عقلی باعث انتخاب بهتری میشود.

فرض کنید دو نفری که فقط به هم علاقه دارند و میل شدیدی به ازدواج با یکدیگر دارند، اگر این دو نفر ۹ ماه با هم در کنار خانواده هایشان معاشرت کنند باز هم به همان میزان احساس میکنند که دوست دارند با یکدیگر ازدواج کنند.

یا اگر پدرهای هر دو نفر ساعتها با یکدیگر معاشرت کنند، رابطه دو خانواده با یکدیگر صمیمی تر میشود و یا دلخوری های جدیدی ایجاد میشود و یا پس از گذر از میل هیجانی نسبت به یکدیگر باز هم احساس عشق درشان باقی خواهد ماند یا خیر.

در واقع ازدواج نباید یک هدف باشد، باید خود به تنهایی یک مرحله از زندگی باشد که به بهترین شکل به این مرحله وارد شویم و در آن رشد کنیم.

وقتی آن را به عنوان یک هدف ببینیم برای دست یابی به آن هدف بهترین خود را نشان میدهیم و به بهترین خود عمل میکنیم و پس از آن وقتی به هدفمان دسترسی پیدا کردیم احساس رخوت عمیقی وجودمان را فرا میگیرد که یا این دستیابی به هدف آنقدرها ارزش تلاش نداشت و یا این هدف اصلاً باب میل من نبود و بهتر است هدف جدیدتری برای خودم انتخاب کنم.

این شکل از تعریف ذهنی از ازدواج باعث جدایی هایی میشود که امروزه بسیار زیاد شاهد آن هستیم. ازدواج اشتباه از انتخاب اشتباه و هدف دانستن آن به وجود می آید. وقتی بدانیم چه کسی هستیم، چه کسی را میخواهیم و یا نسبت به شناخت از خود واقعیمان فردی را انتخاب کنیم، پس از آن در زندگی از دیدن هر رفتار و عکس العملی سورپرایز یا شکه نمیشویم.

/// شماره های تماس ///

ازدواج تنها قراردادی است که میتوانیم آن را با میل خودمان فسخ کنیم، اما کسی که از فسخ قرارداد متضرر میشود خود ما نیز هستیم. به همین دلیل توجه به این نکته که چرا ازدواج میکنیم و از انجام این کار چه میخواهیم و چه کسی را انتخاب میکنیم، در روند دور ماندن از ازدواج اشتباه در ما بسیار مؤثر است.

دوره تصمیم در مورد زندگی

پس از تصمیم در مورد ازدواج، دوره تصمیم در مورد زندگی آغاز میشود. به همان میزان که تلاش کرده ایم انتخاب درستی داشته باشیم، پس از ازدواج باید تصمیم بگیریم چگونه در آن بمانیم و در تصمیمی که گرفته ایم راسخ عمل کنیم.

با این تعریف که اتفاقها نباید پس از ازدواج آنقدرها برایمان بزرگ و مهم جلوه کند، گذشت باید اصول اولیه قراردادمان باشد، صبوری میتواند ما را از مسائل پیش پا افتاده دور کند و پایه های روابطمان را محکم کند.

قبول مسئولیت تصمیمی که گرفته ایم

بنابراین قبول مسئولیت تصمیمی که گرفته ایم بسیار مهم است و نمیتوانیم به عنوان فردی بالغ از تصمیممان سرخورده شویم و به دنبال راهی برای نجاتمان باشیم. قبول آنچه که انتخاب کرده ایم به ما این امکان را میدهد پس از ازدواج شرایطمان را به سمت بهتر شدن هدایت کنیم و نه با هر ناراحتی بخواهیم کودکانه خودمان را کنار بکشیم و به دنبال فرصت بهتری در جای دیگری باشیم.

تمام این نکات و دانستن آن از ازدواج اشتباه ما جلوگیری می کند.

بهترین راه برای شناخت همسر چیست؟

نداشتن هر کدام از مهارتهای زیر می تواند باعث ازدواج اشتباه شود. پیش از تمام این موارد برای شناخت همسر خود حتما به مشاوره پیش از ازدواج بروید تا با تست های تشخیصی به هبترین نتیجه ممکن برسید. مرکز مشاوره مکث با داشتن بهترین تیم در زمینه مشاوره ازدواج می تواند بهترین راه برای شناخت هر چه بهتر شما از همسر آیندتان باشد.

1. مهارت خودآگاهی و همدلی

زمانی که شناخت کافی از خودتان ندارید به طور قطع نمی توانید همسر مورد نظر خودتان را هم پیدا کنید.

ازدواج اشتباه به دلیل نداشتن مهارت

زمانی که همدلی نداشته باشید قطعاً در طول زندگی به مشکل خواهید خورد زیرا فرد مقابل شما را فردی خودخواه خواهد دید.

2. مهارت برقراری ارتباط موثر

زمانی که شما نتوانید به طور صحیح و دقیق قبل از ازدواج صحبتهای همسر خودتان را بدون قضاوت گوش دهید درصد ازدواج اشتباه را در خودتان بالا خواهید برد.

3. مهارت کنترل رفتار به هنگام بروز احساس خشم

این مهارت باعث می شود قبل یا بعد از ازدواج حرمتها را نگه دارید، دلها را از هم دور نکنید و عمر ازدواج را طولانی تر کنید.

4. مهارت روابط بین فردی

زمانی که شما روابط بین فردی مختلی دارید و یا عرض زندگی کمی دارید قطعاً افراد زیادی را در کنارتان نخواهید دید که نزدیک ترین گزینه به خودتان را انتخاب کنید.

5. مهارت رفتار جرأت مندانه

این مورد وقتی اتفاق میافتد که شما نمی توانید خواسته های خود را شفاف اعلام کنیم مثلاً فردی که مورد تأیید خانواده است ولی شما او را دوست ندارید، با نداشتن این مهارت ورود می کنید به یک ازدواج اشتباه بزرگ که کل زندگی شما را می تواند خراب کند.

یا همینطور پیش از ازدواج خواسته های خود را به طور مشخص و جرأت مندانه بیان نمی کنید و در دل خود آنها را جای می گذارید.

6. مهارت زندگی با خلق منفی

معمولاً در موقعی که افراد خلق بالا یا پایین دارند بزرگترین اشتباهات خود را در تمام زمینه ها انجام می دهند که با نداشتن این مهارت امکان به وجود آمدن یک ازدواج اشتباه میسر می شود.

7. مهارت تفکر نقاد

به هر روی چه پس از ازدواج چه پیش از ازدواج نداشتن تفکر نقاد باعث می شود نتوانید باز خورد مناسبی را از اطرافیانتان بگیرید و مشکلات خود را به درون زندگی زناشویی خود نبرید.

نداشتن این موضوع باعث انتخاب غلط همسر، در نتیجه ازدواج اشتباه و طلاق می شود.

افزودن نظر:
CAPTCHA2
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث