22006198 021

داروی ونلافاکسین چیست؟ | کاربرد، عوارض و نحوه مصرف

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
داروی ونلافاکسین چیست؟ | کاربرد، عوارض و نحوه مصرف

افسردگی، اضطراب، بی حوصلگی، خشونت، مشکلات خواب و افکار و اعمال غیر طبیعی مانند خودکشی نوعی از اختلالات روحی و روانی محسوب می شوند. در حالت طبیعی و در افراد جوان معمولا اختلالات روانی شدید کمتر دیده می شود از این رو توصیه می شود به طور خودسرانه از مصرف قرص های ضد افسردگی اجتناب کنید. ونلافاکسین یکی از داروهای ضد افسردگی است که به بهبود احساسات و افکار افراد کمک زیادی می کند. اگر چه در اغلب موارد و برای درمان اختلالات روانی و افسردگی این دارو تجویز می شود، ولی نکته مهم عوارض و موارد منع مصرف آن برای گروه های مختلف افراد است.

داروی فوق اغلب توسط روانپزشکان برای درمان بیماران با افسردگی شدید و اختلالات روحی تجویز می شود. میزان مصرف دارو از کمتر از ۱۵۰ میلی گرم تا بیش از ۳۰۰ میلی گرم بر حسب شدت بیماری تجویز می شود. در ادامه به معرفی کاربردها و عوارض داروی ونلافاکسین و موارد احتیاط آن اشاره می کنیم. برای کسب بهترین نتیجه در درمان افسردگی و اختلالات روحی بهترین کار مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی و مشورت با کارشناسان باتجربه است.

ونلافاکسین از داروهای ضد افسردگی

ونلافاکسین چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

عملکرد ونلافاکسین به گونه ای است که به جذب دوباره موادی مانند سروتونین و نوراپی نفرین در مغز شدت می بخشد. دارو در سال ۱۹۹۳ میلادی ساخته شد و برای درمان عوارضی مانند افسردگی شدید، وحشت زدگی و اضطراب زیاد بکار می رود. با توجه به کاربرد زیاد و تاثیرات مثبت این دارو برای درمان افسردگی های شدید، از این دارو در درمان اغلب اختلالات روحی و روانی استفاده می شود. افراد خیلی افسرده با دوزهای بالای این دارو در مدت زمان دو تا چهار هفته تغییرات مثبتی را احساس می کنند.

ونلافاکسین وسواس فکری که بسیاری از افراد دچار آن هستند را درمان می کند. انواع اختلالات وسواسی، وحشت زدگی، بیش فعالی، افسردگی ناشی از ترک مواد مخدر، ترس از مکان های باز، درمان ضعف عضلانی و گر گرفتگی در زنان یائسه با این دارو کنترل می شود. دارو از طریق دستگاه گوارش جذب بدن می شود و در مدت زمان دو ساعت پس از مصرف میزان غلظت آن به بیشترین مقدار ممکن می رسد. معمولاً تا مدت زمان ده ساعت پس از مصرف دارو شاهد اثربخشی آن خواهیم بود. پس از آن به تدریج غلظت دارو کم شده و نیاز به مصرف دوباره دارد.

ونلافاکسین معمولاً به صورت قرص و کپسول در اندازه های ۳۷.۵ میلی گرم و ۲۵ میلی گرم عرضه می شود. معمولا مصرف دارو در اندازه های ۳۷.۵ میلی گرم دو بار در روز و برای قرص های ۲۵ میلی گرم سه بار در روز است. در موارد افسردگی شدید تا ۳۷۵ میلی گرم در روز نیز ممکن است توسط پزشک تجویز شود.

بهترین زمان مصرف داروی ونلافاکسین

ونلافاکسین را طبق دستور دارویی که در بسته بندی آن نوشته شده است مصرف کنید. همچنین می توانید طبق دستور پزشک آن را به همراه غذا و یا بدون غذا و به تعداد دفعات دو تا سه مرتبه در روز استفاده کنید. نکته مهم در استفاده از دارو این است که دوره درمان دارو را تا انتها ادامه دهید. افرادی که بدون اطلاع پزشک از ادامه مصرف دارو خودداری می کنند ممکن است عوارضی مانند خستگی، سردرد، مشکلات خواب، تغییرات روانی و آشفتگی را تجربه کنند. برای اینکه تغییرات دارو را حس کنید، اغلب نیاز به چندین هفته زمان دارید. بنابراین توصیه می شود مصرف دارو را ادامه دهید. از طرفی چنانچه هیچ تغییر و بهبودی احساس نکردید با پزشک خود تماس بگیرید.

بهترین زمان مصرف قرص ونلافاکسین شب هنگام و قبل از خواب است. بدین ترتیب عوارض ناشی از دارو مانند خواب آلودگی، کاهش سطح هوشیاری و حالت تهوع به کمترین میزان خود می رسد. مصرف داروی ونلافاکسین و تمرکز بر روی کارهایی که نیاز به هوشیاری بالایی دارند یکی از موارد احتیاط تلقی می شود. با توجه به کاهش هوشیاری از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند مانند رانندگی، خودداری کنید. نکته قابل ذکر این است که در ابتدای مصرف دارو به مدت دو هفته دارو را امتحان نموده و در صورت عدم بروز عوارض به مصرف آن ادامه دهید.

عوارض داروی ونلافاکسین

عوارض داروی ونلافاکسین

عوارض داروی ونلافاکسین بسته به افراد متفاوت است. از جمله عوارض مشاهده شده میتوان به تنگی نفس، خونریزی، کاهش میل جنسی، کبودی، سردرد شدید، مدفوع خونی، درد قفسه سینه، استفراغ، گشادی مردمک، تشنج، تورم چشم، بی اشتهایی، بی قراری، کاهش وزن، اسهال، تاری در دید، تکرر ادرار، نفخ، لرزش دست و گرفتگی عضلات اشاره نمود. البته اغلب این عوارض جزو مشکلات نادر بوده که احتمال رخ دادن آن ضعیف است. از دیگر عوارض نادر این دارو میتوان به مسمومیت سروتونین به دلیل افزایش سطح این ماده در بدن اشاره نمود.

اختلالات پوستی و عوارض آلرژیک ونلافاکسین خیلی کم اتفاق می افتد. مشکلاتی مانند خارش، تورم، گیجی، اختلالات تنفسی و مشکلات پوستی برخی از این موارد محسوب می شوند. مصرف این دارو در برخی افراد منجر به افزایش فشار خون می شود. در این موارد چنانچه میزان فشار خون کاهش پیدا نکرد، دوز مصرف آن را کاهش دهید. همچنین در صورت لزوم با پزشک خود مشورت نمائید.

نکته قابل توجه این است که مصرف دارو در افراد مختلف منجر به بروز عوارض کم، متوسط و شدید می شود. در برخی افراد عوارض در حد خواب آلودگی، سرگیجه و حالت تهوع است که پس از مدتی رفع می گردد. در این موارد مصرف قرص قبل از خواب به کاهش مشکلات آن کمک می کند. در برخی موارد نادر افراد دچار مشکلات جدی می گردند که نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد. از این رو توصیه می شود در خصوص مصرف ونلافاکسین حتماً با نظر پزشک عمل کنید.

تداخلات دارویی و موارد منع مصرف ونلافاکسین

ونلافاکسین در برخی موارد منجر به ایجاد حساسیت هایی در افراد می شود. افرادی که سابقه بیماری هایی مانند آب سیاه، کلسترول بالا، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، تیروئید، بیماری های کبدی و تشنج دارند توصیه می شود قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنند. مصرف دارو در سالمندان، کودکان و زنان باردار با عوارض و مشکلات بیشتری همراه است لذا تا حد امکان از مصرف ونلافاکسین در این سنین خودداری کنید.

به دلیل انتقال دارو از طریق شیر مادر به نوزاد توصیه می شود در دوران شیردهی از این دارو استفاده نکنید. تاثیرات نامطلوب دارو بر روی نوزادان غیر قابل انکار است. نوزادانی که از طریق جفت و یا شیر مادر داروی ونلافاکسین را دریافت می کنند، عوارض متعددی مانند مشکلات تنفسی، بستری طولانی مدت در بیمارستان و تغذیه از طریق دستگاه و لوله را تجربه می کنند. از این رو در طول دوران بارداری و شیردهی مصرف این دارو را قطع کنید.

ونلافاکسین با برخی داروهای دیگر تداخلات دارویی دارد. به عنوان مثال داروهایی مانند پیموزید و ایبوپروفن که برای ضد التهاب و خونریزی مصرف می شوند ممکن است با این دارو تداخل دارویی داشته باشند. از مهمترین تداخلات دارویی ونلافاکسین که اثرات کشنده ای دارد میتوان به داروهای مونوآمین اکسیداز مانند آیزوکروبوکساید و ترانیل سیپرومین اشاره نمود. نکته مهم دیگر عدم مصرف این دارو با سایر داروهای افزایش دهنده سطح سروتونین مغز مانند فلوکستین و تیپتوفان است. افزایش سطح سروتونین در مغز منجر به مسمومیت سروتونین می شود.

علائم حاد مصرف داروی ونلافاکسین شامل مشکلات تنفسی، تشنج، تپش قلب و بی هوشی است که سریعاً از طریق اورژانس اقدام کنید. به دلیل عوارض و مشکلات متعددی که مصرف دارو برای سنین مختلف دارد توصیه اکید این است که برای مصرف دارو، میزان مصرف، تعداد دفعات مصرف در روز و نحوه استفاده از پزشک کمک بگیرید.

درمان انواع اختلالات روحی و روانی در مرکز مشاوره مکث

داروی ونلافاکسین

در مطالب فوق در خصوص کاربرد و عوارض داروی ونلافاکسین مطالبی را عنوان کردیم. این دارو اگر چه موثر و دارای تاثیرات محسوسی در درمان برخی اختلالات روانی است، ولیکن مصرف آن با عوارض و مشکلاتی همراه است. از طرف برخی تداخلات دارویی و مشکلات ناشی از عدم سازگاری دارو با بدن، ممکن است منجر به ایجاد مشکلات بیشتری برای افراد گردد. برای درمان قطعی و اثر بخش مشکلات روحی و روانی مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی یک راه حل قطعی و موثر شناخته می شود.

مشاوران و متخصصان روانشناس با بررسی دقیق و همه جانبه مشکلات افراد به درمان آن کمک می کنند. در برخی موارد نتایج اثر بخش جلسات مشاوره به صورت ماندگار در تمام ابعاد زندگی فرد بر جای می مانند. تغییر و تحولاتی که فرد بیمار پس از خدمات مشاوره روانشناسی در زندگی روزمره خود احساس می کند قابل قیاس با انواع داروهای ضد افسردگی از جمله ونلافاکسین نیست. اغلب این داروها اگر چه نتیجه بخش و موثر هستند ولی با عوارض و مشکلات زیادی همراه هستند. برخی عوارض جدی این داروها تا مدتها فرد را دچار مشکلات مختلف می نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع جلسات مشاوره روانشناسی و بهره مندی از خدمات مشاوره تخصصی مکث با کارشناسان ما تماس بگیرید. مرکز مشاوره روانشناسی مکث با سالها تجربه در امور مشاوره روانشناسی خدمات متنوعی به بیماران عرضه می نماید. انواع خدمات مشاوره کودک، مشاوره ازدواج، مشاوره جنسی، مشاوره خلقی، مشاوره فردی و تست هوش زیر نظر روانشناسان با تجربه صورت می پذیرد. امکان دریافت نوبت به صورت آنلاین و از طریق وب سایت وجود دارد.

افزودن نظر:
captcha