22004925 021

فوت همسر و 7 راهکار مواجهه با آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(30 رای)
فوت همسر و 7 راهکار مواجهه با آن

فوت همسر و 7 راهکار مواجهه با آن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. پیش از آن اگر همکنون در شرایط مناسبی نیستید هر چه سریع تر می توانید با مرکز مشاوره مکث تماس حاصل کنید. 7 راهکار: (اول؛ انجام مراحل سوگواری دوم؛ ایجاد بینش جدید سوم؛ شکل کنار گذاشتن گلایه چهارم؛ پذیرش پنجم؛ تمرکز بر داشته ها ششم؛ صبر و هفتم تمرکز بر ارتباطهای موثر جدید) فوت همسر در هر شرایطی و از جمله شرایط فعلی همه گیری کرونا، تعداد بسیار زیادی از افراد را به دلیل عدم سوگواری و مراسم خاکسپاری با شرایط بسیار بدی مواجه کرده است. نکاتی که می تواند پس از مرگ عزیزان شما را آرام کند را در اینجا بررسی می کنیم. فوت همسر یکی از دردناک ترین اتفاقاتی است که میتواند زندگی هر فردی را دگرگون کند.

تروامای مرگ همسر

اینگونه است که زوج ها با از دست دادن یکدیگر در ترامای شدیدی قرار میگیرند و هضم این موضوع که دیگر کسی در کنارشان نباشد و در دیگر روزهای زندگی خود به تنهایی وقت بگذرانند، برایشان سخت است. اما در کل ماجرای ماهیت مرگ و از دست دادن هر فردی که در کنار ما است یک واقعیت غیر قابل انکار است که هیچ فردی نمیتواند از آن دور بماند.

/// شماره های تماس ///

شناخت ماهیت زندگی

هر فردی که به دنیا می آید بواسطه مسئولیت انسانی خود، اهدافی را دنبال میکند و با انجام مسؤلیت خود از دنیا میرود، اگر بتوانیم بینش مان را به زندگی و مرگ دچار تغییر کنیم، از دست دادن ها آنقدر برای ما سخت نخواهد شد که پیش از آن بوده است. بنابراین تنها و صرفا نگرش ما است که در غم از دست دادن هر فردی میتواند ما را مجددا به زندگی برگرداند و این امکان را برای ما فراهم کند که بتوانیم خود را بدون کسی که دوستش داشته ایم، متصور شویم.

فوت همسر

آمار و ارقامی از فوت همسر

آمار و ارقام نشان دهنده آن است که نسبت فوت مردان به زنان به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۲۷ مرد میباشد و مهمترین علت مرگ و میرها را بیماری های قلبی و عروقی با ۳۱/۱ درصد و بیماریهای تنفسی ۹/۳ درصد و سرطان ها و تومورها ۱۰/۵ درصد است. بدین نرتیب متوجه میشویم بیماریها علت های اصلی مرگ و میر به نظر میآیند و همسران (مردان) بیشتر از زنها در خطر ابتلا به این بیماری ها هستند.

فوت همسر و راه های مواجهه با آن

نکته مهم در کلیت فلسفه مرگ، دلیل آن هرچه که باشد، بدست گرفتن کنترل زندگی همسری است که در دنیا مانده و قبول ادامه زندگی و مخصوصا قبول شرایط جدید و ایجاد انگیزه و قدم برداشتن به سمت بهبود است. نکته مهم در این خویشتنداری کمک به کودکان است. کودکانی که والد خود را از دست میدهند، قطعا در شرایط سختی قرار میگیرند که باورشان به میزان سنشان سخت تر و غیرقابل قبول تر میشود.

روانشناسی فوت مادر

مرگ مادر بواسطه دریافت محبت مادری و ایجاد رابطه عاطفی در اکثر موارد سخت تر و تلخ تر از مرگ والد پدر است اما به همان میزان کودک را تحت تاثیر شرایط ویژه ایی قرار میدهد که هیچ کنترلی بر روی آن نخواهد داشت. اما وظیفه والدی که در کنار کودک مانده است، صرفا تامین نیازهای مالی و مادی کودک نیست. والدی که همسر خود را از دست داده، مسئولیت هایش چندین برابر شده و بار تنهایی را نیز به دوش میکشد، شرایط ویژه ایی دارد که تا مدت ها نیاز به کمک اطرافیان برای پذیرش شرایط خود دارد. اگر فرزندان در سنین بزرگسالی باشند، قطعا تحمل رنج بسیار کمتر است؛ زیرا هر فرزندی میتواند خود مسئولیتی را قبول کند و به کمک والد خود بشتابد. از منظر روانشناسی فوت مادر می تواند بسیار دردناک باشد مخصوصا اگر مادر سنین پایین تری باشد مرگ او خانواده را با چالشی عمیق رو به رو می کند، در نظر داشته باشید که فوت همسر می تواند همان فوت مادر خانواده باشد.

فوت همسر و 7 راهکار مواجهه با آن

۱- زمانی را به سوگواری بپردازیم

سوگواری کردن باعث میشود بار غم تا حد زیادی کاهش پیدا کند. از آنجایی که فرهنگ ما در مرگ شرایط سوگواری را به خوبی میگذراند، پس از آن افسردگی های شدید در غم از دست دادن ها بروز پیدا نمیکند. مراسم هایی بزرگ با حضور تعداد زیادی از دوستان و آشناها در مقاطع زمانی ۳ روز، ۷ روز و ۴۰ روز که همه نشان از همدردی افرادی است که میخواهند پس از مرگ عزیزی در کنار خانواده آن فرد قرار گیرند و با در کنار هم بودن و ایجاد فضایی که مملو از کار و رفت و آمد و تامین غذا و پذیرایی است، خود به گونه ایی ذهن فرد را از مرگ و نشستن و به تنهایی غصه خوردن دور میکند.

سوگواری فوت همسر

زمانی که فردی در سوگ قرار گیرد و بداند کسانی هستند که غم او را میبینند و هم درد وی هستند، بصورت ناخودآگاه میتواند ببیند که ۴۰ روز از زمان از دست دادن عزیزش گذشته و به رخوت و در خود ماندگی نرسیده است و شرایط معمولی زندگی را طی کرده است؛ به دنبال تامین برنامه هایی برای مراسم سوگواری بوده و این خود روشی برای بازگشت به زندگی است.

۲- پس از ایجاد بینش جدید و دانستن ماهیت مرگ و زندگی باید به دنبال هدف های زندگی خود باشیم

هر فردی خود به نوبه خود فردی مستقل و واحد است و بار عاطفی فراوانی به اطرافیان خود دارد، از این رو با بینشی که به زندگی خواهیم داشت، میبایست به دنبال راهکارهای جدید، برنامه ریزی های جدید و هدف های جدید باشیم و خودمان را در سردرگمی و بی حالی و ندانم کاری قرار ندهیم.

۳- گلایه را کنار بگذاریم

اگر بخواهیم در شرایط گلایه، ناله و زاری قرار بگیریم و قبول نکنیم این اتفاق برای هر فردی ممکن است اتفاق افتد، بنابراین دیگر نمیتوانیم روی خوش زندگی را ببینیم. باید بیاموزیم مرگ جزئی از زندگی است و به دنبال زندگی میآید؛ بنابراین ما و عزیزانمان وقتی در زندگی قرار گرفته ایم، حتما تجربه مرگ را نیز دنبال خواهیم کرد تا در چرخه صحیح زندگی قرار گیریم.

۴- پذیرش و قبول شرایط

پذیرش و قبول شرایط خود نیز بازگو کننده دلیل مرگ و زندگی است. اگر ما فردی هستیم که به هیچ اتفاقی انعطاف نداشته باشیم و پذیرش مان در مورد مسائل کم باشد، در برابر مرگ نیز به همین شکل عمل میکنیم. مرگ عزیزان ما مسئله ما است و باید نسبت به دارای هایمان و از دست دادنشان پذیرش داشته باشیم و بدانیم هدفی در بودن و نبودن آنها در دنیا در جریان است. انکار در مراحل اولیه از دست دادن همسر و یا عزیزان، یک واکنش روانی است که بواسطه آن فرد در ذهن خود نمیخواهد بپذیرد که چه اتفاقی برای او افتاده است. پس از آن خشمگین میشود و در زمانی احساس گناه میکند اما مسئله مهم گذر از این دوره سخت و کنار آمدن با مسائل اطرافمان است.

/// شماره های تماس ///

۵- به داشته هایمان تمرکز کنیم

اگرچه با مرگ همسر و یا عزیزان ما در سوگ از دست دادن هستیم اما پس از آن باید به داشته هایمان و دیگرانی که در کنارمان هستند، بپردازیم. یکی از معضلات افرادی که همسر و یا عزیزی را از دست میدهند، نادیده گرفتن بقیه اعضای خانواده است که در کنارشان هستند. اینگونه است که ما به القای احساس، نادیده گرفتن و بی ارزشی در دیگران قدم میگذاریم. در واقع آنهایی که در کنار ما هستند و مدام برای بهبود حال ما تلاش میکنند، جزو باارزش ترین دارایی ها هستند که با داشتنشان بهتر است فرصت را غنیمت بدانیم و برایشان وقت بگذرایم تا اینکه تمام انرژی و وقتمان را صرف غم از دست دادن کنیم.

۶- صبور باشیم

بدانیم هر از دست دادنی، نیاز به فرصت و زمانی برای بهبود و ترمیم دارد. اگر نخواهیم بپذیریم که باید زمانی بگذرد که ما بتوانیم نسبت به وقایع اطرافمان پذیرش مجدد داشته باشیم، مدام مضطرب تر، دلتنگ تر و بی تاب تر میشویم. صبور بودن و سپردن برخی از مسائل به دست زمان دلیلی برای بهبود شرایط، انرژی روانی ما و همچنین حل شدن مسائل اطرافمان میشود. اینگونه است که بی تابی ها کمتر میشود و حتما میتوانیم راه حل های بهتری برای ادامه زندگی و ایجاد شرایط جدید برای خود پیدا کنیم.

فوت همسر و قبول مسئولیت فرزندان

۷- معاشرت های سالم را گسترش دهیم

یکی از مهمترین واکنش هایی که پس از مرگ عزیزمان میتوانیم انجام دهیم، مراجعه به زندگی و معاشرت های سالم و گسترش احساس زنده بودن در خود است. اگر ما به عنوان کسی هستیم که هنوز میتوانیم از دنیا و بودن در دنیا بهره ببریم، پس بهتر است در حالت تدافعی و خشم نگرانی نمانیم و بتوانیم از انرژی سالم انسان های اطرافمان بهره ببریم و به دوست داشتن های جدید و علایق جدیدمان بپردازیم که همه و همه نشان از زندگی رو به جلو دارد. در واقع در خودماندگی، احساس افسردگی و رخوت پس از هر سانحه، به این صورت با قدرت تفکر و اندیشه خود به سمت بهبود و سلامت میرود.

نظرات کاربران:
مینا
پاسخ به این نظر
19:34 - 10 فروردین 99

سلام من دوستم همسرش رو تو کرونا از دست داد واقعا راهکارش چیه چون داره نابود میشه و روحیش کمه 2 تا بچه کوچیکم داره کاش بشه بیاریمش پیشه روانشناس تا بتونین بهش کمک کنین لطفا برایداین جریان زنان ویژه بزارین چون خیلیا آسیب دیدن

18 3
تارک دنیا
پاسخ به این نظر
15:25 - 25 مرداد 00

من نیزهمسرعزیزم رادراثرکرونا ازدست دادم.۴ماه گذشته؟وداغش روز به روز ،تازه ترمیشود.دارم ازشدت اندوه وناراحتی میمیرم.فقط بحاطردوفرزندم زنده مانده ام.همسرم مردخوب وپاکی بود.جوان بود وبی گناه قربانی کروناشد.این داغ عظیم،درمان ندارد،ندارد،ندارد.فقط بایدبسوزم وبخاطر فرزندانم بسازم تاعمرم به پایان برسد واگرقسمت وشانسم باشد،یکبار دیگر همسرنازنینم راببینم

8 1
مژگان
پاسخ به این نظر
23:59 - 19 شهریور 00

من 16مرداد همسرمو از دست دادم همسر جوانمو شب و روزم یکی شده اگر3 فرزند نداشتم به جرات میتونم بگم میتونستم خودمو بکشم همسرم بر اثر کرونای لعنتی فقط در عرض چند روز از دست رفت عاشقش بودم عاشقش میمونم چطور میتونم به زندگی برگردم؟ تحمل ندارم

3 2
افزودن نظر:
captcha