22004925 021

تأثیرات داروی کوئتیاپین بر روی بیماری های مختلف

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
تأثیرات داروی کوئتیاپین بر روی بیماری های مختلف

کوئتیاپین یک ضد سایکوتیک آتیپیک می باشد که معمولاً برای معالجه ناهنجاری دو قطبی، اسکیزوفرنی و نیز با یک داروی ضد افسردگی برای معالجه مشکلات افسردگی به کار برده می شود. این نوع دارو برای معالجه عارضه هایی نظیر روانشناختی و همچنین روانشناختی ویژه (نظیر افسردگی، ناهنجاری دو قطبی، اسکیزوفرنی و اتفاقات غیر مترقبه جنون) مورد استفاده قرار می گیرد. کوئتیاپین همواره به یک داروی آنتی روان پریشی شهرت دارد. مصرف این دارو سبب می شود خیالات، موهومات کاهش داده شود و تمرکز شخص التیام یابد.

این فرآورده به شخص یاری رسانده تا به صورت شفاف و مثبت در مورد خویش فکر نموده و کمتر عصبی شوند و نیز در زندگی روزانه خود بتوانند نقش پویاتری داشته باشند. این دارو نیز می تواند در روانشناختی، اشتها، میزان انرژی و خواب فرد تأثیر بسزایی داشته باشد. کوئتیاپین می توانند به پیشگیری از تغییرات روانشناختی سهمگین و یا کم کردن این تغییرات که به چه صورتی ایجاد می شوند کمک کنند.

آشنایی با انواع عوارض قرص کوئتیاپین ۲۵

هر دارویی با توجه به فوایدی که دارد معمولاً عوارضی نیز به همراه دارد که قرص کوئتیاپین ۲۵ نیز از این مسئله مستثنی نیست. بهتر است هر دارویی که مصرف می کنید به تشخیص پزشک باشد، در این مبحث قصد داریم به عوارض قرص کوئتیاپین ۲۵ بپردازیم.

این دارو می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی، سردرد، یبوست، بالا رفتن کلسترول، تری گلیسیرید سرم، سرگیجه، بی هوشی، بالا رفتن میزان هورمون تیروئید، بالا رفتن وزن، سوء هاضمه، خشکی دهان، سفتی ماهیچه، شکم درد، تهوع، استفراغ، تب، ناراحتی های پوستی، تعریق، کراتینین، فارنژیت، سرفه، تشنج و گوش درد می شود.

از عمده ترین عوارض قرص کوئتیاپین ۲۵ میتوان به خواب آلودگی، پایین آمدن فشار، بالا رفتن وزن، خشکی دهان اشاره نمود. اشخاصی که برای نخستین بار این دارو را مصرف می کنند امکان دارد دستخوش اذهان خودکشی شوند در این صورت امکان دارد شخص دستخوش نوسانات روحی، رفتاری و عادت هایی شود سرانجام بایستی هر نوع تحولات ایجاد شده از قرص کوئتیاپین ۲۵ را به پزشک مربوطه گزارش داد.

کوئتیاپین

آشنایی با موارد هشدار و ملاحظات ویژه در زمان مصرف قرص کوئتیاپین یا ترانکوپین

اخطارها و احتیاطات خاصی در زمان استفاده از کوئتیاپین وجود دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • به کارگیری این دارو در دوران بارداری به ویژه در ۳ ماهه آخر با افزایش ریسک ایجاد عارضه هایی برای جنین به همراه است و استفاده از آن در این دوران تنها در شرایطی مقدور است که منافع بر مضرات چیره شوند.
  • به کارگیری قرص کوئتیاپین یا ترانکوپین در کودکان و خردسالان امکان دارد سبب ایجاد مبادرت یا تصمیم به خودکشی شود.
  • استفاده از این دارو در افرادی که مبتلا به دیابت هستند سبب بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی کبد می شود که بایستی با احتیاط مصرف شود.
  • داروی کوئتیاپین معمولاً تنظیمات مربوط به دمای بدن را دچار ناهنجاری هایی می کند پس بهتر است شخص در زمان استفاده از آن دستخوش گرما و سرمای شدید نشود.
  • بیمار بایستی تا زمانی که تأثیرات دارو رفع نشده اند از انجام هر نوع اعمال نظیر رانندگی که ملزم هوشیاری است دوری نمایند.
  • در صورت ایجاد عوارضی نظیر خونریزی، تب، گلو درد و کبودی بایستی حتماً به پزشک خود رجوع نمود.
  • رجوع به پزشک به صورت مداوم برای وارسی روال درمان و مهار عوارض ناشی از قرص کوئتیاپین یا ترانکوپین بسیار مهم است.

آشنایی با اخطارهای مصرف کوئپین ۱۰۰

برای هر نوع دارویی هشدارهای مصرفی وجود دارد استفاده از قرص کوئپین ۱۰۰ در صورت داشتن سرطان سینه و زمینه درگیری با آن، مشکلات قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، افت فشار خون یا ناراحتی عروق مغزی بایستی کاملاً با ملاحظه

مصرف شود. به کارگیری این دارو برای افسردگی در اشخاص مریض با سن پایین تر از ۲۵ سال احتمال ریسک مبادرت به خودکشی بسیار بالا است. استفاده از این دارو در افراد سالخورده که دچار زوال عقل یا ناهنجاری حافظه هستند می تواند خطر ساز باشد.

موارد مصرف قرص کوئپین ۱۰۰ در معالجه افسردگی و اسکیزوفرنی می باشد.

آیا قرص کوئتیاپین خواب آور است؟

قرص ترانکوپین معمولاً به وسیله پزشکان با دوز پایین برای موارد دیگر به جز امراض روانی نیز تجویز می شود و اکثراً به این علت است که پیامد عمده آن خواب آلودگی در اشخاص است.

کوئتیاپین سبب تسکین نمودن و کمتر نمودن اذهان روان پریشی می شود و معمولاً روی گیرنده های بسیاری در مغز اثر می گذارد به همین علت به یک داروی آنتی روان پریش مشهور است. با این وجود هنوز شیوه معالجه قرص ترانکوپین دقیقاً معلومنیست. در این صورت بعضی از متخصصان بر این باورند که تأثیرات آرام بخشی آن می تواند به وسیله گیرنده های سروتونین و دوپامین باشد. این دارو امکان دارد بر روی دریافت کننده های آلفا و همچنین دریافت کننده های هیستامین تأثیر به سزایی بگذارد.

تأثیر کوئتیاپین بر خواب و همچنین آرام بخشی سبب شده تا پزشکان برای معالجه مسائل مربوط به افسردگی حاد و بی خوابی دوز کمی تجویز نمایند. قطعاً تجویز این قرص تنها از طریق پزشک معالج بایستی صورت گیرد تا میزان دوز استفاده شده به صورت صحیح کنترل شود.

/// شماره های تماس ///

آشنایی با نحوه مصرف و موارد مصرف کوئتیاپین

کوئتیاپین یک نوع داروی آنتی سایکوز است که از این قرص برای معالجه و مهار نشانه های ناشی از ناهنجاری های سایکوتیک به کار برده می شود. دیگر موارد مصرف کوئتیاپین میتوان به درمان بیماری با یک نوع دارو یا مونو تراپی با لیتیم برای معالجه اختلالات ناگهانی کوتاه مدت ولی بحرانی در ناهنجاری های دو قطبی به کار برده می شود. نیز امکان دارد جهت مداوای کمکی الکل مورد استفاده قرار گیرد. از دیگر موارد مصرف کوئتیاپین در برخی حالات برای بی خوابی به کار برده می شود ولی اثر بخشی یا عدم اثربخشی آن هنوز معلوم نشده است ولی تا جایی که امکان دارد برای این مورد استفاده نشود.

مصرف کوئتیاپین معمولاً 2 مرتبه در روز ولی دقت داشته باشید که دوز مصرفی بایستی از طریق تشخیص پزشک باشد و هیچ موقع خودسرانه دوز آن را کم و زیاد نکنید. به کارگیری دوز های زیاد یا مصرف طولانی مدت می تواند زمینه ابتلا شدن به ناراحتی های حرکتی را که امکان دارد التیام پذیر نباشد به وجود آورد پس بهتر است زیاده از حد به کار برده نشود. این دارو را می توانید همراه یا حتی بدون غذا مصرف نمود.

به این نکته نیز توجه نمایید که نباید تحت هیچ شرایطی مصرف کوئتیاپین به شکل ناگهانی متوقف شود چون ممکن است عارضه را تشدید نماید. امکان دارد نیاز باشد کودکان و نوجوانانی که این قرص را مصرف می کنند فشار خون آنها به صورت منظم اندازه گیری شود تا دچار مشکل نشوند. این دارو بهتر است دور از نور آفتاب و در دمای اتاق نگهداری شود. هنگام استفاده از این دارو شاید نیاز باشد تست اعتیاد انجام داد. این قرص می تواند آزمایش اعتیاد را مثبت نشان دهد پس پیش از اینکه بخواهید آزمایش دهید بهتر است مسئول آزمایشگاه را آگاه سازید که کوئتیاپین مصرف می کنید.

قرص کوئتیاپین

آشنایی با تداخل دارویی کوئپین ۲۵

در صورت استفاده از قرص کوئپین ۲۵ با محصولاتی شامل الکل و دیگر داروهای ضعیف کننده CNS امکان دارد ریسک ایجاد عوارضی نظیر عوارض شناختی و حرکتی را بالا ببرد. داروهای تنظیم کننده ایزو آنزیم های کبدی امکان دارد با تنظیم سوخت و ساز این دارو غلظت خونی را افزایش دهد. فعال کننده آنزیمی مانند باربیتورات ها، گلیکو کورتیکوئید ها، فنی توئین، کینیدین، کاربامازپین و ریفامپین می توانند با بالا بردن سوخت و ساز قرص کوئپین ۲۵ سبب پایین آمدن غلظت خونی آن شوند.

این دارو در طول درمان مخصوصاً در ۳ الی ۵ روز اول استفاده می تواند خواب آور باشد، اطرافیان و اشخاصی که از شخص بیمار نگهداری می کنند بایستی به این مسئله واقف باشند که با استفاده از این دارو ریسک مبادرت به خودکشی امکان دارد افزایش یابد.

دوز مصرف کوئتیاپین در افراد بزرگسال

دوز کوئتیاپین که بایستی به اشخاص بزرگسال در ابتدا تجویز شود معمولاً ۲۵ میلی گرم است و ۲ بار در روز باید مصرف شود. مقدار آن از ۲۵ میلی گرم الی ۵۰ میلی گرم در روز کم کم افزایش یافته و سرانجام روزانه به ۳۰۰ الی ۶۰۰ میلی گرم می رسد. موسسه سازنده برای به کار بردن در دراز مدت در دوز اولیه معمولاً تا ۳۰۰ میلی گرم روزانه سپس در روز دوم ۶۰۰ میلی گرم، روز سوم ۸۰۰ میلی گرم به شخص بیمار توصیه کرده است ولی امکان دارد متخصصان این دوز را تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز برای بیمار افزایش دهند و شخص بیمار نیز می تواند به آسانی در برابر این دوز شکیب باشد.

برای اشخاص سالخورده همواره از ۱۲/۵ الی ۲۵ میلی گرم در روز آغاز می شود. دفع کوئتیاپین برای اشخاصی که دستخوش مسائل کبدی هستند سبب افزایش سطح غلظت خون می شود که بایستی توسط پزشک معالج دوز آن را تغییر داد.

ساز و کار درست این دارو معلوم نیست. گمان می رود این فراورده بر بخش های ویژه ای از مغز اثر می گذارد و در معالجه ناهنجاری های دو قطبی استفاده می شود همچنین امکان دارد این دارو در موارد مختلف به وسیله پزشک به بیمار تجویز شود.

افزودن نظر:
captcha