ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

آسیب های دوره کودکی و اثر آن بر روان

آسیب های دوره کودکی و اثر آن بر روان

دکتر روانشناس کودک مرکز مشاوره شریعتی (مکث) معتقد است آسیب های دوره کودکی از جمله مسائلی هستند که باعث بروز اختلالات و مشکلات در بزرگسالی میشوند.

مرحله کودکی مرحله بسیار مهمی است، کودک در این دوره بی پناه و آسیب پذیر است، از خود قدرت دفاع و تشخیص ندارد و نیاز به حمایت والدین، پدر و مادر خود دارد، اگر این حمایت بر آور بی ملاحظگی پ بی مبالاتی پدر و مادر کم رنگ شود، کودک آسیب دیده، در ادامه زندگی با مشکلات فراوانی مواجه میشود که عواقب بسیار بدی خواهد داشت.

آسیب های دوره کودکی و تعدادی از آنها

 1. گزارشهایی از سوء استفاده های جنسی، فیزیکی یا عواطف دوره کودکی
 2. توصیف از والدین به عنوان کسانی که از نظر فیزیکی یا عاطفی مسامحه کار هستند، دارای وابستگی شیمیایی (اعتیاد)، بیش از حد مشغول، غایب و یا نظایر آنها بودند.
 3. توصیف دوره کودکی به صورت دوره ایی آشفته همراه با هرج و مرج به نحوی که پدر، یا هر دو معتاد یا سوء مصرف کننده مواد یا الکل بوده اند. یا از نظر ذهنی بیمار بوده یا شخصیت ضد اجتماعی داشته اند که منجر به نقل مکان های مکرر، شریک های زندگی متعدد با مصرف مواد، داشتن سرپرست جانشین به طور مکرر، فشار و کمبود اقتصادی.
 4. گزارش هایی از بازداریهای هیجانی والدین که غیر قابل انعطاف، کمال گرا، تهدید کننده، تحقیر کننده، بیش از اندازه خرده گیر و یا مذهبی افراطی بوده اند.
 5. وجود ترس های غیر منطقی، خضم سرکوب شده، عزت نفس پایین، تعارض های هویتی، افسردگی یا اضطراب ناامنی مرتبط با تجارب رنج آور اوایل زندگی.
 6. پدیده از هم گسستگی شخصیت چند گانه، گریز یا فراموشی، حالت روانی تبدیلی که به صورت دردهای هیجانی ناشی از کودکی مورد آسیب در شخص ظاهر میشود.

نمونه معروف سندرم های کم توانی ذهنی و فنوتیپ های رفتاری

فیزیوپاتولوژی سندرم داون

مشکل در تریزمی کروموزم 21 که 95% درصد ناشی از عدم جداشدگی، 4% ناشی از جابه جایی و 1% عوامل دیگر.

سندرم داون

احتمال زایش سندروم داون در زنان

 1. در زنان کمتر از 30 سال 1 به 2500 می باشد.
 2. در زنان بالای 40 سال 1 به 80 می باشد.
 3. در زنان بالای 45 سال 1 به 32 می باشد.

خصوصیات بالینی و فنوتیپ رفتاری سندرم داون

 1. هیپوتونی
 2. شکاف پلکی مورب رو به بالا
 3. فرورفتگی قسمت میانی صورت
 4. پل بینی پهن و تخت
 5. قد کوتاه
 6. مشکلات قلبی
 7. منفعل
 8. مهربان
 9. پر تحرکی در دوران کودکی
 10. لجبازی
 11. احتمال ابتلا به آلزایمر
 12. افزایش خطر افسردگی

سندرم X شکننده

فیزیوپاتولوژی سندرم X شکننده

غیر فعال شدن ژن FMR-1 در موقعیت Xq27.3  ناشی از تکرار باز GGG متیلاسیون؛ از عوامل ژنتیکی این اختلال شدید است.

در تولدهای نسبت 1 به 1000 در پسران و 1 به 3000 در دختران است.

خصوصیات بالینی و فنوتیپ رفتاری سندرم X شکننده

 1.  صورت بلند
 2. گوشهای بزرگ
 3. قوسهای کامی بلند
 4. قد کوتاه
 5. بزرگی بیضه ها
 6. شلی مفاصل
 7. لوچی
 8. بیش فعالی
 9. بی توجهی
 10. اضطراب
 11. IQ پایین
 12. تحریک پذیری
 13. اختلال یادگیری

سندرم آنجلمن

فیزیوپاتولوژی سندرم آنجلمن

حذف کروموزم 13 15 11 با منشأ مادری و همچنین حذف مکرر در زیر واحد B-3 گیرنده گابا. در این اختلال شیوع نامعلوم است. چیزی حدود 1 در 30000 تخمین زده می شود.

خصوصیات بالینی و فنوتیپ رفتاری سندرم آنجلمن

 1.  موی روشن و چشمان آبی
 2. بدریختی چهره شامل دهان پهن در حال لبخند
 3. نازکی لب فوقانی و چانه تیز
 4. 25 درصد دچار میکروسفالی هستند
 5. افزایش احتمال اوتیسم
 6. کم توانی ذهنی عمیق
 7. آتاکسی
 8. خلق و خوی شاد

گسترش آگاهی از این که موضوعات آسیب های دوران کودکی چگونه بر زندگی خانوادگی شخص اثر گذاشته و تأثیر آن تداوم یافته است. همچنین حل کردن موضوعات دوره کودکی / خانوادگی و جهت دهی به سوی کاهش خشم و افسردگی، افزایش عزت نفس، امنیت و اطمینان از راه کارهایی است که در درمان بیمار کمک کننده هستند.

همچنین بروز دادن هیجانهای مرتبط با موضوعات دوره کودکی خانوادگی گذشته، برای رسیدن به رنجش کم تر و آرامش بیشتر و رها ساختن سرزنش دیگران و گناهکار دانستن آنان بخاطر رنج و آسیبی که در دوره کودکی فرد به او رسانده اند و آغاز عفو و بخشش آنها از دیگر اقدامات در راه درمان است.

اسیب های دوره کودکی و اثر آن بر روان
البته ناگفته نماند افرادی که از کودکی دچار آسیب های خانوادگی از همان دسته هایی که در بالا متذکر شدیم، شده باشند در شرایط بسیار سخت و دشواری از دیگر آسیب ها و اختلالات قرار دارند.

زیرا کودکان در بی پناه ترین حالت ممکن و بدون هیچ حق انتخاب و بدون هیچ آزمون و خطایی، به دلیل وابستگی عاطفی و رشدی به پدر و مادر آسیب را متحمل میشوند. بنابراین حذف این آسیب ها و درمان کودکان اینچنینی در بزرگسالی و حذف آنچه از کودکی بر حافظه آنها ثبت شده راهی طولانی را در بر دارد و به غیر از همت و تلاش خود فرد و قدم برداشتن خود در راه بهبود، نیاز به کمک دکتر روانشناس کودک دارد که بتواند با او ارتباط قوی برقرار کند که راه سخت درمان را با آرامش پشت سر بگذارد.
البته هدف هایی که یک دکتر روانشناس کودک در وضعیت اینچنین افرادی برای درمان و بهبود دنبال میکند میتواند به چند هدف تقسیم شود.

هدف های کوتاه مدت برای درمان و بهبود

 1.  توصیف چگونگی رشد و بزرگ شدن در محیط خانواده.
 2. توصیف هر عضو خانواده و چگونگی درک او در خانواده و احساساتی که نسبت به او ابراز شده است.
 3. شناسایی نقشی که بیمار درون خانواده ایفا میکرده و احساسات مرتبط با آن نقش.
 4. شناسایی احساسات مرتبط با وقایع عمده آسیب زا در دوران کودکی.
 5. شناسایی احساسات مرتبط به الگوهای فرزند پروری والدین.
 6. افزایش آگاهی راجع به اثرات رشد دادن تربیت عاطفی و رفتاری.

در این موارد و با آگاهی دادن دکتر روانشناس کودک به مراجع، در مورد آسیب های دوران کودکی میتواند قدم های نخستین را در شروع راه برای درمان بردارد.

اقدامات بیمار برای درمان

بیمار باید برای درمان به روانشناس خود اعتماد کند و پس از آن ایجاد سطح اعتماد مؤثر با بیمار در جلسات فردی از طریق تداوم تماس چشمی و گوش دادن مدام و پذیرش گرم باعث میشود بیمار همراه با اعتماد احساس کند کسی هست که میتواند به حرف های او گوش کند، او را قبول کند و بپذیرد.

صفاتی که کودک آسیب دیده در بزرگسالی به خود نسبت می دهند

کسی که در کودکی مورد آسیب قرار گرفته باید تجارب گذشته خود را بررسی کند و نقش خود را در خانواده ایی که داشته پیدا کند، احساساتش را در مورد نقش خود در خانواده بررسی کند و همچنین از بروز هر نوع احساسی مانند خشم، شادی، نفرت و ... هراس نداشته باشد.

زیرا احساس گناه در مورد کودکانی که مورد آسیب قرار گرفته اند به مراتب بیش از هر کسی دیگر است. کودکان در هنگام مواجه با مشکلات، آسیب، کتک خوردن و تجاوز تنها کسی را که مقصر میدانند خودشان هستند، زیرا قدرت تحلیل شرایط را ندارند و این بی اختیاری باعث میشود فقط خودشان را مقصر و خطا کار بدانند و پس از آن، سالها بعد احساس گناه دست از سر این افراد بر نمیدارد.

خود تخریبی، نالایق دانستن خود، بی ارزشی، بی کارآمدی، گناهکار بودن، همه از صفاتی است که کودکان آسیب دیده در بزرگسالی به خود نسبت میدهند.
بنابراین برای از بین بردن چنین احساسی قبل از بروز اشتباهاتی نظیر جبران خشم که منجر به آزار دیگران و قرار دادن کسانی در شرایط گذشته خودشان است، باید روانشناسان و همچنین خود افراد به درمان خود کوشا باشند.

دکتر روانشناس کودک مرکز مشاوره شریعتی (مکث) معتقد است در آسیب های دوره کودکی زمان هایی وجود دارد که ما نمیدانیم چرا خودمان را و همچنین دیگران را دوست نداریم، چرا با محیط اطرافمان ارتباط برقرار نمیکنیم، چرا هدفی در زندگی نداریم و مدام با انسان هایی برخورد میکنیم که دچار آسیب هستند.

پیدا کردن آسیب ها در کودکی

با بررسی شرایط خودمان در کودکی، پیدا کردن آسیب هایمان در کودکی میتوانیم دلیل تخریب خودمان و دیگران را پیدا کنیم و به بهبود شرایطمان بپردازیم. کاهش احساس شرم وقتی به این نتیجه برسیم که اگر کسی در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته، فاقد مسئولیت و اختیار بوده و به دنبال افزایش سطح اعتماد به نفس و اعتماد به دیگران به گونه ایی که صمیمیت فردی و اجتماعی را به‌دنبال داشته باشد.

در آخر اینکه آسیب های دوره کودکی به راحتی میتوانند فردی و جامعه ایی را دچار تزلزل و یک آسیب عمیق اجتماعی قرار دهد. اگر در کودکی نتوانستیم از آسیب هایمان جلوگیری کنیم، اما در بزرگسالی می توانیم با بهبود شرایط و ایجاد زمینه های درمانی خودمان و جامعه مان را نجات دهیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(15 رای)
نظرات کاربران:
مهرنوش
00:31 - 17 آذر 97
آیا در نوجوان۱۶ ساله حل آسیب های دوره ی کودکی قابل حل هست احساس نامنی که به جهان دارد و اضطراب ؟
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: آسیب های دوره کودکی و اثر آن بر روان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی