22004925 - 021

زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

(32 رای)
زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

دکترهای روانشناس کودک، در واقع روانشناسانی هستند که گرایش اصلی و تخصص آنها مربوط به رفتار کودک است و حوزه فعالیتشان درباره کودک، اختلالات کودک، شناخت کودکان و نحوه برخورد با آنها و تربیتشان است. خط ویژه دکتر روانشناس کودک: 09351671664

دکترهای روانشناس کودک از جمله درمانگرانی کودک هستند. آنها رفتارهایی که والدین آن را در کودکشان عجیب میدانند را با مصاحبه و ارزیابی در مورد خود کودک، شرایط خانوادگی و علایق کودک میتوانند تحت بررسی قرار بدهند و تغییر رفتار را در کودک به طرزی که کودک از آن خشنود باشد و احساس رشد کند، در رفتارش ایجاد نمایند. در واقع یک دکتر روانشناس کودک نیازی به حرف زدن مداوم با کودک برای توجیح رفتارش ندارد؛ زیرا هم کودک قدرتی برای تحلیل و شنیدن حرف ها ندارد و هم صحبت کردن در او اثری ندارد.

مراجعه کودک به روانشناس

بازی درمانی شناختی رفتاری

یکی از مؤثرترین راهکارهای روانشناسان کودک در ایجاد یک رفتار جدید و یا از بین بردن رفتار اشتباه، بازی درمانی است؛ بازی درمانی به نحوی است که پس از تشخیص دکتر روانشناس کودک که کودک چرا و به چه دلیل چنین رفتاری را دارد، برای حذف رفتار اشتباه بکار میرود و یا در موارد مشابه برای ایجاد یک رفتار صحیح به همان شیوه، رفتار را در پروسه بازی به کودک می آموزد.

یکی از بیشترین مشکلات والدین با کودکان امروزه، اضطراب کودکان و سطحی از آن اضطراب است که کودک متحمل میشود و برای پایین آوردن سطح اضطراب خود به رفتارهایی از قبیل ناخن خوردن، جیغ زدن، پرت کردن اشیا، حرف شنوی نداشتن و گریه های مداوم میپردازد که البته با بررسی ریشه خانوادگی به وسیله دکتر روانشناس کودک باید به این موضوع پرداخت که اضطراب و سطحی از آن ریشه ارثی دارد و یا خیر که در هر دو صورت، چه ریشه ارثی داشته باشد و چه در کودک به دلایل محیطی ایجاد شده باشد، میتوان با بازی هایی که سطح اضطراب کودک را میسنجد و پس از آن بازی هایی که میتواند سطح اضطراب را پایین بیاورد، به وسیله روانشناس، به بهبود رفتار کودک پرداخت.

اختلالات در کودکان و پیدا کردن نوع اختلال در کودک و ریشه آن و پس از آن درمان اختلال در کودکان بسیار مهم است.

اختلال بیش فعال و کمبود توجه

یکی از اختلالات شایع در کودکان، اختلال بیش فعالی است؛ بنحوی که کودک تمرکز کافی برای انجام هیچ کاری ندارد، رفتارهای هیجانی دارد و بیش از چند دقیقه نمیتواند ثابت بماند و فعالیتی ثابت را دنبال کند.

این اختلال شایع در کودکان امروز باعث نگرانی بسیاری از والدین شده که در درس خواندن، معاشرت کردن، بازی های کودکانه و نحوه ارتباط برقرار کردن با اطرافیان مشکل ایجاد میکند. در این اختلال، مراجعه به دکتر روانشناس کودک و تشخیص صحیح اختلال و دوره مصرف دارو به تجویز روانپزشک، مؤثر میباشد اما والدین باید توجه داشته باشند که تشخیص روانشناس در شناخت اختلال بسیار مهم است.

چیزی که امروزه برای پدر و مادر ها هراس آور می باشد، این است که کودکمان را باید به نزد روانشناس ببریم اما باید بدانیم که روانشناسان کودک تنها با تشخیص درست و بموقع و روش های درمانی مخصوص کودکان مثل بازی درمانی، فقط به کمک کودک می آیند تا در آینده بتواند حال بهتری را تجربه کند.

کودکانی که با سهل انگاری والدین مواجه میشوند، نه تنها کودکی خوب و بدون دردسری را تجربه نمیکنند که در کنار آن نیز بزرگسالی همراه با رنج و مشکلات فراوان و اختلالات جدید را دنبال میکنند.

اگر از بروز و ظهور اختلالی در کودکی جلوگیری شود، در بزرگسالی روانی آسوده تر خواهیم داشت.

از آنجایی که تمام مشکلات روانی به غیر از مشکلاتی که ریشه در ژن افراد دارد و بصورت ارثی منتقل میشود، ریشه در کودکی دارد.

کودکی که با استرس، اضطراب، تربیت غلط، آسیب های دوره کودکی، خشم مداوم، سهل انگاری و یا سختگیری های مداوم بزرگ شود، در بزرگسالی انسانی با روان ناآرام خواهد بود که درمان او نیز در بزرگسالی بارها و بارها مشکلتر از کودکی است.

رفتارهای منجر به مراجعه به دکتر روانشناس کودک

  1. رفتارهای نابهنجار، جیغ های مداوم و رفتار عصبی کودک؛
  2. خواب های نا آرام و مداوم کودک (اختلال خواب)؛
  3. پرخوری های بی رویه و یا کم خوراکی بیمارگونه (اختلال خوردن)؛
  4. آرام و قرار نداشتن کودک و قدرت تمرکز نداشتن بر روی هیچ مسئله ایی (اختلال بیش فعالی)؛
  5. ترس های مداوم از هر چیزی و یا هر کسی که در اطراف کودک است؛
  6. وابستگی بیش از حد به مادر و یا والدی که نقش مادری را ایفا میکند (اختلال وابستگی).

و مسائلی که خانواده ها با دقت در آنها رفتارهای غیر عادی در کودک مشاهده میکنند که حتی باید به دکتر روانشناس کودک مراجعه کنند و برای بهبود کودک و در کنار آن بهبود روابط بین خود و فرزندشان تلاش کنند.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی