22006198 021

زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک دقیقا چه سنی است؟ هر زمانی که احساس کردین گفتار و رفتار فرزندتان تغییر کرده است می توانید به دکتر روانشناس کودک مراجعه کنید. تخصص روانشناس کودک، مربوط به رفتار کودک است و حوزه فعالیتشان درباره کودک، اختلالات کودک، شناخت کودکان و نحوه برخورد با آنها و آموزش ارتقا هوش هیجانی و هوش فردی است.

همچنین دکتر روانشناس کودک می تواند، رفتارهایی که از منظر والدین کودک عجیب است را با مصاحبه و ارزیابی در مورد خود کودک، شرایط خانوادگی و علایق کودک تحت بررسی قرار بدهند. همچنین تغییر رفتار را در کودک به حالتی که کودک از آن خشنود باشد و احساس رشد کند، در رفتارش ایجاد نمایند. در واقع یک دکتر روانشناس کودک نیازی به حرف زدن مداوم با کودک برای تغییر رفتارش ندارد؛ زیرا هم کودک قدرتی برای تحلیل و شنیدن حرف ها ندارد و هم صحبت کردن در او اثری ندارد. برای همین معمولا از روش هایی مانند بازی درمانی استفاده می شود.

مراجعه کودک به روانشناس

بازی درمانی شناختی رفتاری

یکی از مؤثرترین راهکارهای روانشناسان کودک در ایجاد یک رفتار جدید و یا خاموش کردن رفتار اشتباه، بازی درمانی است. بازی درمانی به نحوی است که پس از تشخیص دکتر روانشناس کودک که کودک چرا و به چه دلیل چنین رفتاری را دارد، برای حذف رفتار اشتباه بهکار میرود و یا در موارد مشابه برای ایجاد یک رفتار صحیح به همان شیوه، رفتار را در پروسه بازی به کودک می آموزد.

یکی از بیشترین مشکلات والدین با کودکان امروزی، اضطراب کودکان و سطحی از بیش فعالی، اوتیسم و اختلال نافرمانی مقابله ای است که کودک دچار آن میشود. معمولا برای پایین آوردن سطح اضطراب خود به رفتارهایی از قبیل ناخن خوردن، جیغ زدن، پرت کردن اشیا، حرف شنوی نداشتن و گریه های مداوم میپردازد. البته با بررسی ریشه خانوادگی به وسیله دکتر روانشناس کودک باید به این موضوع پرداخت که اضطراب و سطحی از آن ریشه ارثی دارد و یا خیر. همچنین معمولا در هر دو صورت، چه ریشه ژنتیکی داشته باشد و چه در کودک به دلایل محیطی ایجاد شده باشد، یا تربیت والدین بد باشد، می توان با بازی هایی که سطح اضطراب کودک را می سنجد و پس از آن بازی هایی که میتواند سطح اضطراب را پایین بیاورد، به وسیله روانشناس کودک، به بهبود رفتار کودک پرداخت.

اختلالات در کودکان و پیدا کردن نوع اختلال در کودک و ریشه آن و پس از آن درمان اختلال در کودکان بسیار مهم است.

اختلال بیش فعال و کمبود توجه

یکی از اختلالات شایع در کودکان، اختلال بیش فعالی است. به نحوی که کودک تمرکز کافی برای انجام هیچ کاری ندارد، رفتارهای پر تحرک دارد و بیش از چند دقیقه نمیتواند ثابت بماند و فعالیتی ثابت را دنبال کند.

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در کودکان امروز باعث نگرانی بسیاری از والدین شده است. که در درس خواندن، معاشرت کردن، بازی های کودکانه و نحوه ارتباط برقرار کردن با اطرافیان مشکل ایجاد میکند. در این اختلال، مراجعه به دکتر روانشناس کودک و تشخیص صحیح اختلال و مصرف دارو به تجویز روانپزشک، مؤثر میباشد. اما والدین باید توجه داشته باشند که تشخیص روانشناس در شناخت اختلال بسیار مهم است.

چیزی که امروزه برای پدر و مادر ها هراس آور می باشد، این است که کودکمان را باید به نزد روانشناس ببریم. اما باید بدانیم که روانشناسان کودک تنها با تشخیص درست و به موقع و روش های درمانی مخصوص کودکان مثل بازی درمانی، قصه درمانی یا گفتار درمانی به کمک کودک می آیند تا در آینده بتواند حال بهتری را تجربه کنند.

کودکانی که با سهل انگاری والدین مواجه میشوند، نه تنها کودکی خوب و بدون دردسری را تجربه نمیکنند که در کنار آن نیز بزرگسالی همراه با رنج و مشکلات فراوان و اختلالات جدید را دنبال میکنند.

اگر از ابتدا آموزش و ظهور اختلال در کودکی جلوگیری شود، در بزرگسالی روانی آسوده تر خواهیم داشت.

از آنجایی که تمام مشکلات روانی به غیر از مشکلاتی که ریشه در ژن افراد دارد و به صورت ارثی منتقل میشود، ریشه در کودکی دارد.

کودکی که با استرس، اضطراب، تربیت غلط، آسیب های دوره کودکی، خشم مداوم، سهل انگاری و یا سختگیری های مداوم بزرگ شود، در بزرگسالی انسانی با روان ناآرام خواهد بود که درمان او نیز در بزرگسالی بارها و بارها مشکلتر از کودکی است.

زمان مراجعه به دکتر روانشناس کودک

  1. رفتارهای نابهنجار، جیغ های مداوم و رفتار عصبی کودک؛
  2. خواب های نا آرام و مداوم کودک (اختلال خواب)؛
  3. پرخوری های بی رویه و یا کم خوراکی بیمارگونه (اختلال خوردن)؛
  4. آرام و قرار نداشتن کودک و قدرت تمرکز نداشتن بر روی هیچ مسئله ایی (اختلال بیش فعالی)؛
  5. ترس های مداوم از هر چیزی و یا هر کسی که در اطراف کودک است؛
  6. وابستگی بیش از حد به مادر و یا والدی که نقش مادری را ایفا میکند (اختلال وابستگی).

و مسائلی که خانواده ها با دقت در آنها رفتارهای غیر عادی در کودک مشاهده میکنند که حتی باید به دکتر روانشناس کودک مراجعه کنند و برای بهبود کودک و در کنار آن بهبود روابط بین خود و فرزندشان تلاش کنند.

افزودن نظر:
captcha