ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

درمان اعتیاد به کار

درمان اعتیاد به کار

پیش از صحبت در مورد درمان اعتیاد به کار باید بدانیم اعتیاد به هر نوعی از رفتارهای متناوب گفته میشود که فرد نمیتواند به خواسته و میل خود از آن دست بکشد و در واقع اجبار به انجام آن را در روان خود احساس میکند.

اگر فردی اعتیاد به کار کردن داشته باشد قطعاً شرایط او به همین منوال تعریف میشود که کار کردن و یا هر نوع فعالیتی که شخص معتاد به کار داشته باشد به غیر از اجبار به انجام ریشه در کم کردن سطح اضطراب فرد دارد که درمان اعتیاد به کار تمرکز بر روی همین اضطراب ریشه ای دارد.

اعتیاد به کار

چه زمانی فردی دچار اعتیاد به کار میشود؟

طبق آمار و ارقام افرادی که دچار اعتیاد به کار و انجام فعالیت های شغلی خود دارند بیشترین زمان را چه به صورت فیزیکی و یا غیر فیزیکی صرف انجام فعالیت شغلی خود میکنند و همچنین مهمترین وظیفه خود را حتی به اجبار روانی و اگر هم مایل نباشند انجام فعالیت شغلی خود میدانند.

این گروه از افراد و این نوع از اعتیاد به کار بیشتر در افراد متول که کسب درآمد بالایی دارند نیز بیشتر مشهود است، زیرا کسب درآمد بالا خود به نوعی یکی از دلایل مهم اعتیاد به کار محسوب میشود و فرد برای ایجاد درآمد بیشتر مدام مشغول فعالیت بیشتری میشود که به یکباره متوجه میشود نمیتواند به هیچ عنوان از لحظات خود لذت ببرد و تماماً مشغول به کار است.

/// شماره های تماس ///

آسیب در افراد معتاد به کار

یکی از آسیب های جدی هر رفتار مخربی قطعاً به خود فرد بر میگردد اما نکته مهم این است که اطرافیان کسانی که دچار رفتار مخرب هستند نیز به همان میزان در آسیب قرار میگیرند، به طور مثال همسران و یا فرزندان و یا والدین این افراد نمیتوانند ساعات لازمی را در کنارشان بگذرانند و احساس عذاب وجدان نداشته باشند و یا در هر فرصتی لازم نباشد که افراد معتاد به کار را برای بودن در کنارشان جستجو کنند تا بتوانند با آنها فراغت داشته باشند.

کودکانی که والدین معتاد به کار دارند چه آسیبهای می بینند؟

کودکانی که والدین معتاد به کار دارند هر چند میتوانند در رفاهی نسبی قرار بگیرند زیرا قطعاً فرد معتاد به کار میتواند شرایط مالی مناسبی را برای افراد خانواده خود تأمین کند اما احساسات و نیازهای روحی به هیچ وسیله ایی جبران نخواهد شد.

کودکی که در سنین ۳ سالگی به بعد نیازمند رشد، شناخت و حمایت معنوی والدین خود هستند در بزرگسالی هر چند تمام نیازهای مالیشان جبران شده باشد اما همواره از کمبود عاطفی شدید در رنج خواهند بود.

درمان اعتیاد به کار

مادران معتاد به کار و یا همچنین پدران معتاد به کار خود را از کودکانشان محروم میکنند و این اجازه را به کودک خود نمیدهند که از تمام سرمایه وجودی والد خود بهره بیرد، بنابراین آسیب های این گروه ازکودکان در بزرگسالی جبران ناپذیر خواهد بود.

درمان افراد معتاد به کار

قطعاً هر درمانی که مربوط به روح و روان باشد باید تأثیر عمده ایی بر روی خود فرد داشته باشد تا پذیرای درمان باشد، در غیر اینصورت هیچ فردی شخصاً مایل به درمان نخواهد بود و تأکیدا خود را سالم و پر انرژی میداند تا اینکه بخواهد متوصل به روش های درمانی برای زندگی بهتر و مؤثر داشته باشد. اما نکته مهم در درمان های این گروه از افراد تأثیر رفتار درمانگری است. زیرا افرادی که یک گروه از رفتارها را به صورت متناوب انجام میدهند پیش از هر جستجویی در دلیل اصلی رفتارهایشان به تغییری ابتدایی در نحوه رفتارشان نیازمند هستند.

رفتار درمانگری در افراد معتاد به کار

حذف رفتارهای آسیب رسان پیش از این و ایجاد رفتار و الگو های رفتاری مناسب و متناسب با یک زندگی سالم و رفتارهای سالم در گرایش رفتاردرمانگری از مهمترین اقدامات درمانی است.

/// شماره های تماس ///

لازم است بدانیم بیشتر رفتارهای مخرب و آسیب رسان ریشه در عزت نفس پایین و همچنین سطح اضطراب بالا دارند اما درمان در گرایش های مختلف متفاوت است.

یک روانشناس با گرایش رفتار درمانی میتواند فرد معتاد به کار را با روش های مربوط به خود شخص و باشناخت کافی از فرد و شرایط او و ویژگی های خلقی او در مسیر بهیود و تغییر در رفتارهای خود قرار بدهد.

مثال

مراجع میتواند با مشاوره از رفتار درمانگر خود و راهنمایی مشاور خود ساعاتی در روز را به صحبت با خانواده خود مشغول شود حتی اگر در محل کار خود باشد و نتواند آنها را از نزدیک ملاقات کند.

و یا همچنین در طول هفته زمانی را برای معاشرت با خانواده خود بگذراند و به مرور این زمان را طولانی تر کند.

و یا هر وسیله ایی را که به شغل او مربوط است را در زمان هایی که با خانواده خود وقت میگذراند از خود دور کند و یا روش های متعدد دیگری که به تشخیص روانشناس و همچنین آسایش و احساس آرامش مراجع مربوط است را انجام دهند.

افراد معتاد به کار و سطح اضطراب بالا

لازم است یادآور شویم که افراد معتاد به کار به غیر از وابستگی شدید به شغل خود و یا هر حرفه ایی که بتواند آنها را از تفکر بیشتر به خود و شرایط روحی خود بیندازد دارای سطح اضطراب بالایی هستند که میتوانند این سطح از اضطراب را با کار بیشتر نادیده بگیرند و به میزانی به کاهش سطح اضطرابشان کمک کنند.

ریشه یابی این سطح از اضطراب به عهده روانکاو است اما نکته مهم در افراد معتاد به کار به نوعی خود آموختگی در رفتارشان است، این گر‌ه در ابتدا پیش از آنکه مایل باشند اضطرابشان را پایین بیاورند به پر کاری و فعالیت های روزمره عادت کرده اند، این عادت رفتاری باعث میشود نه تنها اضطرابشان کاهش پیدا کند همچنین به فعالیتی وابستگی پیدا کنند، از این رو اعتیاد به کار در این افراد به وجود می آید.

روش های خود درمانی برای افراد معتاد به کار

اعتیاد به کار جزو گروه اعتیاد هایی محسوب میشود که آسیب اجتماعی ندارد و بالعکس در شرایطی میتواند باعث بهبود شرایط کاری برای برخی از افراد زیر مجموعه این گر‌وه از افراد محسوب شود.

درمان افراد معتاد به کار

اما نکته مهم در افراد معتاد به کار آسیب های خانوادگی و شخصی است که خودشان یکباره با آن مواجه میشوند، بنابراین بهتر است بدانیم اگر کار را به دیگر امور زندگی ترجیح میدهیم، در هر فرصتی نیازمند انجام کار هستیم، فقط و فقط با کار آرامش پیدا میکنیم و اگر زمان و فرصت مناسب برای خانواده و فرزندانمان نداریم در تله اعتیاد به کار گرفتار شده ایم.

انواع روشهای درمان اعتیاد به کار

  1. مدیریت زمان
  2. مدیریت استراتژیک
  3. مدیریت ریسک پذیری
  4. انعطاف پذیری
  5. کمک گرفتن از کوچینگ
  6. کمک گرفتن از مشاور

اهمیت مدیریت زمان برای درمان اعتیاد به کار

  1. تمرین ترسیم چرخ زندگی
  2. تمرین پارکینسون
  3. تمرین ماتریس آیزنهاور
  4. اصل زیگارنیک

نکته آخر

از آنجایی که شرایط امروزه باعث میشود هر فردی ساعات بیشتری را صرف کار و فعالیت شغلی خود داشته باشد تا رفاه خود و خانواده خود را تأمین کند، اما لازم است بدانیم احساس آرامش، امنیت، تعلق خاطر با پول و رفع نیازهای مالی فراهم نمیشود بلکه باعث میشود کودکان احساس کمبود و نادیده گرفته شدن را در خود داشته باشند.

بنابراین برای رشد عزت نفس و احساس امنیت در اطرافیان خود بهتر است زمان هایی را برای بودن در کنارشان با محبت صرف کنید.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: درمان اعتیاد به کار

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی