22006198 021

نشانه های اعتیاد به کار و روشهای درمان آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
نشانه های اعتیاد به کار و روشهای درمان آن

پیش از صحبت در مورد نشانه های اعتیاد به کار و روشهای درمان افراد معتاد به کار باید بدانیم اعتیاد به هر نوعی از رفتارهای متناوب گفته میشود که فرد نمیتواند به خواسته و میل خود از آن دست بکشد و در واقع اجبار به انجام آن را در روان خود احساس میکند. اگر فردی اعتیاد به کار کردن داشته باشد قطعاً شرایط او به همین منوال تعریف میشود که کار کردن و یا هر نوع فعالیتی که شخص معتاد به کار داشته باشد. به غیر از اجبار به انجام، ریشه در کم کردن سطح اضطراب فرد دارد که درمان اعتیاد به کار تمرکز بر روی همین اضطراب ریشه ای دارد.

نشانه های اعتیاد به کار و روشهای درمان افراد معتاد به کار

طبق آمار و ارقام افرادی که دچار اعتیاد به کار و انجام فعالیت های شغلی خود دارند بیشترین زمان را چه به صورت فیزیکی و یا غیرفیزیکی صرف انجام فعالیت شغلی خود میکنند. همچنین مهمترین وظیفه خود را حتی به اجبار روانی و اگر هم مایل نباشند انجام فعالیت شغلی خود میدانند. این گروه از افراد و این نوع از اعتیاد به کار بیشتر در افراد متول که کسب درآمد بالایی دارند نیز بیشتر مشهود است. زیرا کسب درآمد بالا خود به نوعی یکی از دلایل مهم اعتیاد به کار محسوب میشود. فرد برای ایجاد درآمد بیشتر مدام مشغول فعالیت بیشتری میشود. این موضوع باعث می شود که به یکباره متوجه شوید نمیتواند به هیچ عنوان از لحظات خود لذت ببرد و تماماً مشغول به کار است.

/// شماره های تماس ///

آسیب در افراد معتاد به کار

یکی از آسیب های جدی هر رفتار مخربی قطعاً به خود فرد بر میگردد. اما نکته مهم این است که اطرافیان کسانی که دچار رفتار مخرب هستند نیز به همان میزان در آسیب قرار میگیرند. به طور مثال همسران و یا فرزندان و یا والدین این افراد نمیتوانند ساعات لازمی را در کنارشان بگذرانند و احساس عذاب وجدان نداشته باشند. همچنین در هر فرصتی که لازم نباشد که افراد معتاد به کار را برای بودن در کنارشان جستجو کنند تا بتوانند با آنها فراغت داشته باشند.

کودکانی که والدین معتاد به کار دارند چه آسیبهای می بینند؟

کودکانی که والدین معتاد به کار دارند میتوانند در رفاهی نسبی قرار بگیرند. زیرا قطعاً فرد معتاد به کار میتواند شرایط مالی مناسبی را برای افراد خانواده خود تأمین کند، اما احساسات و نیازهای روحی به هیچ وسیله ایی جبران نخواهد شد. کودکی که در سنین ۳ سالگی به بعد نیازمند رشد، شناخت و حمایت معنوی والدین خود هستند در بزرگسالی هر چند تمام نیازهای مالیشان جبران شده باشد اما همواره از کمبود عاطفی شدید در رنج خواهند بود.

مادران معتاد به کار و یا همچنین پدران معتاد به کار خود را از کودکانشان محروم میکنند. اینچنین اجازه را به کودک خود نمیدهند که از تمام سرمایه وجودی والد خود بهره بیرد، بنابراین آسیب های این گروه ازکودکان در بزرگسالی جبران ناپذیر خواهد بود.

درمان اعتیاد به کار

روشهای درمان افراد معتاد به کار

قطعاً هر درمانی که مربوط به روح و روان باشد باید تأثیر عمده ایی بر روی خود فرد داشته باشد تا پذیرای درمان باشد. در غیر اینصورت هیچ فردی شخصاً مایل به درمان نخواهد بود و تأکیدا خود را سالم و پر انرژی میداند تا اینکه بخواهد متوصل به روش های درمانی برای زندگی بهتر و مؤثر داشته باشد. اما نکته مهم در درمان های این گروه از افراد تأثیر رفتار درمانگری است. زیرا افرادی که یک گروه از رفتارها را به صورت متناوب انجام میدهند پیش از هر جستجویی در دلیل اصلی رفتارهایشان به تغییری ابتدایی در نحوه رفتارشان نیازمند هستند.

رفتار درمانگری در افراد معتاد به کار

حذف رفتارهای آسیب رسان پیش از این و ایجاد رفتار و الگو های رفتاری مناسب و متناسب بسیار مهم است. پس با یک زندگی سالم و رفتارهای سالم در گرایش رفتاردرمانگری از مهمترین اقدامات درمانی است. لازم است بدانیم بیشتر رفتارهای مخرب و آسیب رسان ریشه در عزت نفس پایین و همچنین سطح اضطراب بالا دارند. اما درمان اعتیاد به کار در گرایش های مختلف متفاوت است. یک روانشناس صنعتی و سازمانی با گرایش رفتاری میتواند فرد معتاد به کار را با روش های مربوط به خود شخص و با شناخت کافی از فرد و شرایط او و ویژگی های خلقی او در مسیر بهیود و تغییر در رفتارهای خود قرار بدهد.

مثال

مراجع میتواند با کوچ یا روانشناسی صنعتی و سازمانی برای بهبود وضعیت خود جلسات مشاوره را تنظیم کند و یا همچنین در طول هفته زمانی را برای معاشرت با خانواده خود بگذراند و به مرور این زمان را طولانی تر کند و یا هر وسیله ایی را که به شغل او مربوط است را در زمان هایی که با خانواده خود وقت میگذراند. از خود دور کند و یا روش های متعدد دیگری که به تشخیص روانشناس و همچنین آسایش و احساس آرامش مراجع مربوط است را انجام دهند.

نشانه های اعتیاد به کار

لازم است یادآور شویم که افراد معتاد به کار به غیر از وابستگی شدید به شغل خود و یا هر حرفه ایی که بتواند آنها را از تفکر بیشتر به خود و شرایط روحی خود بیندازد دارای سطح اضطراب بالایی هستند. که این موضوع میتوانند این سطح از اضطراب را با کار بیشتر نادیده بگیرند و به میزانی به کاهش سطح اضطرابشان کمک کنند.

ریشه یابی این سطح از اضطراب به عهده روانکاو است اما نکته مهم در افراد معتاد به کار به نوعی خود آموختگی در رفتارشان است. این گره در ابتدا پیش از آنکه مایل باشند اضطرابشان را پایین بیاورند به پر کاری و فعالیت های روزمره عادت کرده اند. این عادت رفتاری باعث میشود نه تنها اضطرابشان کاهش پیدا کند همچنین به فعالیتی وابستگی پیدا کنند، از این رو اعتیاد به کار در این افراد به وجود می آید.

درمان افراد معتاد به کار

روش های خود درمانی برای افراد معتاد به کار

اعتیاد به کار جزو گروه اعتیاد هایی محسوب میشود که آسیب اجتماعی ندارد و بالعکس در شرایطی میتواند باعث بهبود شرایط کاری برای برخی از افراد زیر مجموعه این گروه از افراد محسوب شود. اما نکته مهم در افراد معتاد به کار آسیب های خانوادگی و شخصی است که خودشان یکباره با آن مواجه میشوند. بنابراین بهتر است بدانیم اگر کار را به دیگر امور زندگی ترجیح میدهیم اشتباه است. همچنین در هر فرصتی نیازمند انجام کار هستیم. فقط و فقط با کار آرامش پیدا میکنیم و اگر زمان و فرصت مناسب برای خانواده و فرزندانمان نداریم در تله اعتیاد به کار گرفتار شده ایم.

انواع روشهای درمان اعتیاد به کار

  1. مدیریت زمان.
  2. مدیریت استراتژیک.
  3. مدیریت ریسک پذیری.
  4. انعطاف پذیری.
  5. کمک گرفتن از کوچینگ.
  6. کمک گرفتن از روانشناس صنعتی و سازمانی.

اهمیت مدیریت زمان برای درمان اعتیاد به کار

  1. تمرین ترسیم چرخ زندگی.
  2. تمرین پارکینسون.
  3. تمرین ماتریس آیزنهاور.
  4. اصل زیگارنیک.

نکته آخر

از آنجایی که شرایط امروزه باعث میشود هر فردی ساعات بیشتری را صرف کار و فعالیت شغلی خود داشته باشد. تا رفاه خود و خانواده خود را تأمین کند. اما لازم است بدانیم احساس آرامش، امنیت، تعلق خاطر با پول و رفع نیازهای مالی فراهم نمیشود بلکه باعث میشود کودکان احساس کمبود و نادیده گرفته شدن را در خود داشته باشند. بنابراین برای رشد عزت نفس و احساس امنیت در اطرافیان خود بهتر است زمان هایی را برای بودن در کنارشان با محبت صرف کنید.

سوالات متداول

1. از دلایل مهم و انگیزه اعتیاد به کار چیست؟
کسب درآمد بالا

2. نشانه های اعتیاد به کار چیست؟
این افراد بیشترین زمان را چه به صورت فیزیکی و یا غیرفیزیکی صرف انجام فعالیت شغلی خود میکنند. همچنین مهمترین وظیفه خود را حتی به اجبار روانی و اگر هم مایل نباشند انجام فعالیت شغلی خود میدانند.

نظرات کاربران:
فهیمه
پاسخ به این نظر
12:49 - 10 آبان 99

سلام. حق با شماست. شوهر من تا 10 شب بیرونه و ما در رفاهیم. حتی نان منزل را نیز خودش میگیره. اما از طرف دیگه هم گزارش شده که معشوقه ها داره. ظاهرا اعتیاد به پول، اعتیادهای دیگه هم به دنبال داره! ظاهرا من تنها این مشکلو ندارم.پس به ذات کثیف این دسته مردهامون نقطه چین!

3 0
فربد
پاسخ به این نظر
17:01 - 24 آبان 99

کار تا 11 شب برای من خوشایند نیست اما اینقدر همسرم قرقر میکنه که ترجیح میدم خونه هم نرم!

2 0
افزودن نظر:
captcha