22006198 021

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(28 رای)
درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

پیش از صحبت در مورد درمان بازی های آنلاین بایستی بدانیم که بازی، واقعاً مهم است و به آرامش و خوش بودن شما کمک میکند. با این وجود، چیزی که فکر میکنید فقط برای خوش گذراندن انجام میدهید، میتواند به چیزی تبدیل شود که کنترل زندگی شما را در دست بگیرد و به یک اعتیاد واقعی تبدیل شود. مرکز تخصصی درمان بازی های آنلاین مکث آماده انجام خدمات درمانی در جهت بهبود شرایط موجود شما می باشد.

آیا بازی میتواند تبدیل به اعتیاد شود؟

بازی ها زمانی به اعتیاد برای افراد تبدیل میشوند که وقتی شخص شروع به بازی میکند، خود را در رابطه و در قالب شخصیت های بازی حس کند. در واقع فرد قصد دارد برای رسیدن به اهداف شخصیت بازی، انجام آن را ادامه دهد و یا اینکه در قالب یک عضو تیم ورزشی برای رسیدن به موفقیت آن تیم تلاش کند.

زمانی که افراد بازی میکنند، مغز آنها اندروفین تولید میکند، اتفاقی که توسط قماربازان و یا افراد معتاد به مواد مخدر تجربه شده است. اگر یک نوجوان معتاد به بازی های آنلاین برای انجام تکالیف و کارهای درسی خود نیاز به استفاده از کامپیوتر را داشته باشد، دچار وسوسه خواهد شد که همین موضوع کار درمان به اعتیاد بازی های آنلاین را سخت تر از فردی میکند که تنها برای بازی به سراغ کامپیوتر می رود.

اعتیاد به بازی های آنلاین

اعتیاد به بازی آنلاین

اعتیاد به معنای عادت کردن و وابستگی شدید به چیزی است که بدون تفکر و تأمل شکل می گیرد. بسیاری از افراد در این هنگام ممکن است سرحال، خوشحال، عصبانی و یا خشن شوند و در خلق و خو، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری فرد اثر می گذارد و همچنین موجب می شود فرد دچار فراموشی یا بی توجهی شود.

اعتیاد به بازی های آنلاین بیشتر زمانی است که فرد بازی میکند تا خود را در قالب شخصیت های بازی حس کند و مقصود فرد از بازی کردن، رساندن شخصیت بازی به اهدافش است و به بازیکنان این اجازه را میدهد که رفتار بسیار متفاوتی از شخصیت عادی خود نشان دهند و در مواردی که فرد یک شخصیت آرامی دارد به شخصیت مهاجمی تبدیل شود.

اعتیاد به بازی های آنلاین به معنای وابستگی به بازی و ناتوانی در کنترل آن است که به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی زندگی و عملکرد تحصیلی، شغلی و اجتماعی می انجامد. فرد معتاد به بازی، در زمان عدم دسترسی، دچار مشغولیت ذهنی و میل به بازی کردن میشود.

/// شماره های تماس ///

آسیب های روانی اعتیاد به بازی های آنلاین

افزایش پرخاشگری در کودکان

مهمترین مشخصه بازی های رایانه ای آنلاین حالت جنگی اکثر آنهاست و اینکه فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد. «خشونت» مهمترین محرکه ای است که در طراحی جدیدترین و جذابترین بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده میشود و البته بعضی از بازی های رایانه ای ماشین سواری است که آنها را بسیار ساده و راحت به نمایش گذاشته اند که باعث میشود در آینده کودکان به همان نحو برخورد کرده و فکر کنند که همانطور میتوان با رمز تصادف را درست کرد.

افت تحصیلی

عوامل بسیاری باعث افت تحصیلی میشود. شاید بتوان گفت هر چیزی که ذهن دانش آموزان را درگیر و از مسیر آموزش منحرف کند، یکی از عوامل افت تحصیلی است. با خصوصیت هایی که برای بازی های رایانه ای نام بردیم بدون شک آنها از عوامل مؤثر در افت تحصیلی محسوب میشوند. چرا که وقت زیادی از دانش آموز را اشغال میکنند و فکر و ذهن او را درگیر مسائل غیرآموزشی میکنند.

منزوی شدن کودکان و نوجوانان

وقتی کودکان به انجام بازی های رایانه ای مشغول میشوند گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمیکنند و وقتی به خود می آیند که ساعتهای زیادی از وقتشان صرف این بازی ها شده است. تحقیقات نشان میدهد کودکانی که دائماً از بازی ویدئویی استفاده میکنند درونگرا میشوند و در جامعه، منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان میگردند.

آسیب های فیزیکی اعتیاد به بازی های آنلاین

در کنار آثار مخرب روحی بازی های آنلاین رایانه ای، کار با این وسیله مشکلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده کنندگان به دنبال دارد:

مشکلات بینایی

چون کودکان در هنگام بازی مدام به صفحه کامپیوتر خود خیره میشوند چشمانشان از نظر بینایی دچار عوارض میشود. به اعتقاد پزشکان، کودکانی که به مدت طولانی از رایانه استفاده میکنند در معرض خطر نزدیک بینی قرار میگیرند.

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

از شدت عوارض جسمانی با رعایت نکات زیر میتوان کاست:

 • فاصله صفحه نمایشگر و چشم کودک، از ۲۸ – ۱۸ اینچ کمتر نباشد.
 • صفحه نمایشگر رایانه بهتر است کوچک باشد.
 • نور صفحه نمایشگر کم باشد.
 • چشمها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.
 • روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد که زنندگی نور صفحه رایانه به حداقل برسد.
 • برای صفحه نمایشگر از پوشش استفاده کنید.

مشکلات اسکلتی

مشکلات نواحی مچ، گردن و پشت، کودکانی را که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده میکنند، تهدید میکند؛ زیرا فرد در یک وضعیت ثابت ساعتها مینشیند و در نتیجه ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشکل میشود. همچنین احساس سوزش و سفت شدن گردن، کتف ها و مچ دست از دیگر عوارض کار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه است. از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر می توان کاست:

 • پشت به وسیله صندلی حمایت شود.
 • به عقب زانوها فشار وارد نشود.
 • زاویه بین ساق پا و ران بیش از ۹۰ درجه نباشد.
 • صفحه مانیتور طوری قرار گیرد که کودک در حین بازی به راحتی آن را ببیند و مدام گردنش را به عقب یا جلو خم نکند.
 • تجهیزات مناسب (صندلی راحت، میز ثابت) در محل کار وجود داشته باشد.
/// شماره های تماس ///

علائم هشدار دهنده وابستگی به بازی های کامپیوتری چیست؟

اگر خودتان، دوستان و یا فرزندانتان زیاد با کامپیوتر بازی میکنند و برخی یا همه علائم زیر در او دیده میشود، بدانید که مشکل از حد قابل کنترل گذشته و باید به فکر مداخله جدی در کنترل وابستگی به بازی باشید:

 1. صرف وقت زیاد (بیش از 3 ساعت در روز) و یا اینکه هر بار نسبت به دفعه قبل وقت بیشتری بر سر این بازی ها بگذارد.
 2. احساس هیجان و سرخوشی زیاد در حین انجام بازی کامپیوتری و احساس بی قراری یا تحریک پذیری و یا افسردگی، زمانی که مشغول بازی نیست، به طوری که دوباره به سمت بازی برود.
 3. ناتوانی در دست کشیدن از بازی به طوری که هر بار دیگران باید وارد عمل شوند.
 4. رها کردن فعالیت های ورزشی و اجتماعی به خاطر انجام بازی.
 5. فراموش کردن وظایف تحصیلی یا فعالیت های شغلی.
 6. اختلالات خواب ناشی از بازی بیدار ماندن برای بازی که باعث به هم خوردن زمان خواب و بیداری شود.
 7. دروغ گفتن به دیگران درباره زمانِ صرف شده برای بازی.
 8. بروز خستگی و پرخونی چشم، سردرد، درد ناحیه مچ و ساعد، کمر درد.
 9. فراموش کردن بهداشت شخصی و یا وعده های غذایی.

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

آیا این سوال را از خود پرسیده اید که اگر فرزندانتان را از کامپیوتر و کنسول بازی دور کنید، آنها وقتشان را چگونه خواهند گذراند؟

شخصی که سیگار را ترک کرده و یا رژیم غذایی گرفته است، اگر سیگار یا مواد غذایی همیشه مقابل روی او باشد، شخص مورد نظر میداند برای عدم رجوع کار سختی در پیش دارد و همچنین اگر یک نوجوان معتاد به بازی های کامپیوتری برای انجام تکالیف و کارهای درسی خود نیاز به استفاده از کامپیوتر را داشته باشد، دچار وسوسه خواهد شد.

بازی های آنلاین و اعتیاد به آن

برای رفع مشکل عادت ها چگونه باید عمل کرد؟

یک نوع برنامه درمانی که مختص نوجوانان است با جدا کردن شخص از محیط زندگی فعلی آغاز میشود. برای مثال اردوی تابستانی یا یک برنامه تفریحی در طبیعت و خارج از شهر که نوجوان را از محیط عادی روزانه خود جدا کند و او را در وضعیتی قرار دهد که دنیای واقعی را تجربه کند. بعد از حضور در فضای جدید، زمان را با فعالیت هایی که از قبل طراحی کرده اید، سپری کند.

فعالیت هایی که در جهت ایجاد و القای اعتماد، توسعه حس شور، اشتیاق و پرورش مهارت های اجتماعی باشد. البته در این زمینه باید این مسئله را مد نظر داشته باشیم که برنامه ریزی درست و انتخاب های مناسب در این راه حل بسیار اثرگذار هستند. در همین روش، فرستادن نوجوانان به چالش های اجتماعی پرجنب و جوش و یا اردوهایی با محیط رقابتی شدید باعث میشود که این عمل نتیجه عکس بدهد و نه تنها اثرگذاری مثبتی نخواهد داشت بلکه اثرات مخربی از خود بر جای خواهد گذاشت. بنابراین استفاده از اردوهای تفریحی و حضور در طبیعت به نحوی که اگر درست و مطابق با نیازهای شخص طراحی و برنامه ریزی شود می تواند موثر باشد.

جایگزین بازی های آنلاین

معمولا جایگزین بازی های آنلاین بر اساس ویژگی های (هیجانی، رفتاری و شناختی) فرد صورت می گیرد در نظر داشته باشید که این ویژگی ها و نوع شخصیت فرد اهمیت زیادی در شکل گیری جایگزین های رفتاری کودک را دارا می باشد. متخصص های روانشناسی با انجام تست های متناسب سعی می کنند شناخت خود را از فرد بیشتر کنند. پیش از انجام تست های شخصیت شناسی مصاحبه ای هم با فرد صورت می گیرد که در شناخت کامل او نقش بسیار پر رنگی دارد و می تواند راهکار مناسب را برای کودک پیدا کند. در آخر در نظر داشته باشید مرحله اول جلوگیری از بازی های آنلاین و در موارد حاد مراجعه به روانشناس بالینی و کمک گرفتن از یک روانپزشک برای حل مشکل می باشد.

آثار منفی استفاده بیش از حد بازی های آنلاین بر فرزندان

 • افزایش احتمال ابتلا به چاقی، حتی چاقی بیمارگون اگر بازی برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.
 • افزایش احتمال مبتلا شدن به افسردگی.
 • اضطراب و مشکلات تمرکز مثل ODD و ADHD.

هنگام انجام بازی های آنلاین هیچ حرکتی مشاهده نمی شود و اغلب با خوردن خوراکی های پرکالری همراه است. به علاوه کودکان علاقه ندارند که زمانی برای خوردن وعده های سالم بگذارند و البته بسیاری از والدین غذاهای سالم درست نمی کنند.

3 راه برای کنترل استفاده از بازی های آنلاین

 1. کامپیوتر را در یک جای مرکزی در خانه به غیر از اتاق شخصی فرزندتان بگذارید به طوریکه بتوانید به راحتی هر زمان که خواستید صفحه نمایشگر را ببینید.
 2. برنامه هایی که رده سنی مناسب برای استفاده از بازی ها و یا سایت ها را نشان می دهند، نصب کنید. این برنامه ها روی تلفن های همراه هوشمند نصب می شوند و به شما می گویند که سایت ها و بازی هایی که فرزند شما استفاده می کند، مناسب سن او هست یا خیر.
 3. زمان استفاده را محدود کنید. برای سنین زیر دو سال هیچ زمانی نباید صرف استفاده از نمایشگرها شود. از دو سال تا ده سال می توانند روزی یک ساعت و بعد از ده سال نهایتاً دو ساعت حق استفاده از اینترنت یا بازی های آنلاین را دارند.

منبع: centerforparentingeducation.org

سوالات متداول

1. مرکز درمان اعتیاد به بازیهای آنلاین کجاست؟
مرکز تخصصی درمان بازی های آنلاین مکث در تهران می باشد که جهت تعیین وقت می توانید با شمارهای مرکز مکث تماس حاصل کنید.

2. اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه آسیبهای ایجاد می کند؟
از آنجا که اعتیاد به بازی های ویدئویی با افسردگی، بی خوابی و عدم نگرانی کلی برای سلامتی فرد همراه است، جای تعجب ندارد که سوء مصرف مواد نیز برای بسیاری از گیمرها که از این اختلال اجباری رنج می برند، پیش بی آید.

3. اثرات جسمی اعتیاد به بازی آنلاین چیست؟
پیامدهای جسمی اعتیاد به بازی شامل میگرن، اختلالات خواب، کمردرد، بی نظمی در خوردن و بهداشت شخصی ضعیف است. برخی از پیامدهای جسمی اعتیاد به بازی های ویدیویی نیز می تواند به پیامدهای اجتماعی بزرگی منجر شود.

4. درمان اعتیاد بازی های آنلاین چگونه است؟
معمولا رفتار درمانی و دارو درمانی به صورت همزمان می تواند اثرات خوبی را بر روی فرد داشته باشد.

5. اعتیاد به بازی های آنلاین چیست؟
اعتیاد به بازی های آنلاین، به عنوان اختلال بازی یا اختلال بازی اینترنتی شناخته می شود، عموماً باعث می شود فرد معتاد زمان زیادی را در طول روز از دست بدهد. عملکرد روزانه او دچار مشکل می شود. حتی ممکن است بهداشت شخصی خودش را نیز فراموش کند.

نظرات کاربران:
رضا
پاسخ به این نظر
11:50 - 13 مهر 99

سلام بچه ها من نزدیک 4 سال پشت هم دارم بازی می کنم اولش فکر می کردم زندگی سعنی گیم، ولی الان از خیلی از دوستام عقب افتادم. تمام سعی خودتونو بکنید که دیگه بازی نکنید.

16 5
مهران 15 ساله یک معتاد بیخود xD
پاسخ به این نظر
03:29 - 3 دی 99

من اصلا نمیتونم بزارم کنار بازی آنلاین رو

4 8
ایمان
پاسخ به این نظر
19:12 - 5 اسفند 99

سلام دوستان،من فری فایر بازی میکنم حس میکنم از همچی افتادم از همچی همه کس عقبم نمیتونم از بازی جدا شم خیلی سخته شما هم تا جایی ک میتونید بازی نکنید ارزو میکنم اصن با بازی های انلاین اشنا نشده بودم!

11 4
مصطفی
پاسخ به این نظر
17:12 - 23 خرداد 00

منم وابسته بهشون بودم فقط راهش حذف بازی و خاموشی چند هفته آی گوشی یا کنسوله

4 1
one night
پاسخ به این نظر
17:37 - 23 خرداد 00

این بازی عمر منو نابود کرد الان 32 سالمه و فقط میتونم بگم که یک شب تاریکم

2 1
lion
پاسخ به این نظر
19:09 - 26 خرداد 00

این بازی تازه فهمیدم که ته نداره

2 1
گیم ارگاسم
پاسخ به این نظر
09:42 - 16 تیر 00

بازی انلاین شده برای من مثل خود ارضایی الان ۱۶ سالمه و هیچ کاری نمیکنم

1 0
یتحسهستث
18:54 - 24 شهریور 00

فک کن مث من هم روزی ۹.۱۰ساعت بازی کنی در روز هم ۲بار ج.ق بزنی:/از ۲طرف مغزم دارع مورد عنایت قرار میگیرع

0 1
ابوالفضل
پاسخ به این نظر
18:54 - 9 شهریور 00

بازی کردن عیبی نداره ولی زیاد بازی نکن که وابسته نشید

1 0
یک اسکل درس نخون گیم پسند
پاسخ به این نظر
09:37 - 9 آبان 00

من کالاف بازی می‌کنم و خیلی وقت بود بازی نمیکردم اما پردم گفته بود سمتش نرم من یک بار داخلش رفتم ۲ دقیقه هم نشد صفحه لود نشده بود اومد و گوشیمو گرفت حالا من بدون گوشی نه میتونم بازی کنم نه هیچ کار دیگه ای تازه نمیزاره با دوستام برم بیرون یا حتی من هر کاری دلم میخواد بکنم تمام دوستان من که ۱۵ سالشونه هم سن منن هم بازی میکنن هم بیرون میرن هم کیفو حالشو میبرن پدر من خسته و کوفته از سر کار میاد میبینه اتاقم نا مرتبه دغدلی تمام روزشو سر من خالی میکنه و همش منو آزار میده

2 0
مسعود
پاسخ به این نظر
19:36 - 16 آبان 00

من25سالمه.بخاطر همین فیلم و بازی لعنتی از عرش به فرش رسیدم.تمام زندگیم نابود شده و افسردگی دارم.

0 1
MTA
پاسخ به این نظر
23:21 - 6 دی 00

واقعن بازی کردن بیشتر از ۲ ساعت در طول روز بدجور زندگی ادم رو داغون میکنه من ۲سال درگیر ی بازی ام بنام MTA که جی تی ار ۵ انلاین هستش واقعا فکر نمیکردم معتاد بازی کردن باشم ولی وقتی این مقاله رو خوندم فهمیدم ک چطور زندگی خودمو نابود کردم داخله این ۲سال اصلا زندگی نکردم الانم ۱۶ سالمه ن میتونم درس بخونم ن ب چیزی علاقه دارم ن ایده ای واسه ایندم دارم تباهم واقعا هیچوقت سمت بازی کردن زیاد از حد نرید بدجور زندگی ادمو نابود میکنه

1 1
P.p
پاسخ به این نظر
19:40 - 10 دی 00

من کالاف بازی میکنم ولی تموم بشو نیست دیگه خودم تصمیم گرفتم برم مرکز مشاوره مکث که هر جور شده بذارمش کنار برای همیشه نه ۲ ماه

0 1
کسری
پاسخ به این نظر
18:17 - 21 دی 00

سلام من خدارو شکر هنوز 11 سالم هستش ولی باز بعضی روزا با دوستام زیاد بازی میکنم ولی اصلا خودم دوست ندارم خدارو شکر هنوز میتونم درس بخونم و کارای دیگه بکنم من بازی ماینکرافت آنلاین با دوستام میکنم و نمیتونم بذارم کنار اگر بیشتر بازی کنم خودم ناراحت تر میشم هرکی گیم رو اختراع کرده خیلی آدم بدی بوده

0 0
افزودن نظر:
captcha