22004925 021

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(21 رای)
درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

پیش از صحبت در مورد درمان بازی های آنلاین بایستی بدانیم که بازی، واقعاً مهم است و به آرامش و خوش بودن شما کمک میکند. با این وجود، چیزی که فکر میکنید فقط برای خوش گذراندن انجام میدهید، میتواند به چیزی تبدیل شود که کنترل زندگی شما را در دست بگیرد و به یک اعتیاد واقعی تبدیل شود. مرکز تخصصی درمان بازی های آنلاین مکث آماده انجام خدمات درمانی در جهت بهبود شرایط موجود شما می باشد.

آیا بازی میتواند تبدیل به اعتیاد شود؟

بازی ها زمانی به اعتیاد برای افراد تبدیل میشوند که وقتی شخص شروع به بازی میکند، خود را در رابطه و در قالب شخصیت های بازی حس کند. در واقع فرد قصد دارد برای رسیدن به اهداف شخصیت بازی، انجام آن را ادامه دهد و یا اینکه در قالب یک عضو تیم ورزشی برای رسیدن به موفقیت آن تیم تلاش کند.

زمانی که افراد بازی میکنند، مغز آنها اندروفین تولید میکند، اتفاقی که توسط قماربازان و یا افراد معتاد به مواد مخدر تجربه شده است. اگر یک نوجوان معتاد به بازی های آنلاین برای انجام تکالیف و کارهای درسی خود نیاز به استفاده از کامپیوتر را داشته باشد، دچار وسوسه خواهد شد که همین موضوع کار درمان به اعتیاد بازی های آنلاین را سخت تر از فردی میکند که تنها برای بازی به سراغ کامپیوتر می رود.

اعتیاد به بازی های آنلاین

اعتیاد به بازی آنلاین

اعتیاد به معنای عادت کردن و وابستگی شدید به چیزی است که بدون تفکر و تأمل شکل می گیرد. بسیاری از افراد در این هنگام ممکن است سرحال، خوشحال، عصبانی و یا خشن شوند و در خلق و خو، اضطراب، افسردگی، پرخاشگری فرد اثر می گذارد و همچنین موجب می شود فرد دچار فراموشی یا بی توجهی شود.

اعتیاد به بازی های آنلاین بیشتر زمانی است که فرد بازی میکند تا خود را در قالب شخصیت های بازی حس کند و مقصود فرد از بازی کردن، رساندن شخصیت بازی به اهدافش است و به بازیکنان این اجازه را میدهد که رفتار بسیار متفاوتی از شخصیت عادی خود نشان دهند و در مواردی که فرد یک شخصیت آرامی دارد به شخصیت مهاجمی تبدیل شود.

اعتیاد به بازی های آنلاین به معنای وابستگی به بازی و ناتوانی در کنترل آن است که به ایجاد اختلال در چرخه طبیعی زندگی و عملکرد تحصیلی، شغلی و اجتماعی می انجامد. فرد معتاد به بازی، در زمان عدم دسترسی، دچار مشغولیت ذهنی و میل به بازی کردن میشود.

/// شماره های تماس ///

آسیب های روانی اعتیاد به بازی های آنلاین

افزایش پرخاشگری در کودکان

مهمترین مشخصه بازی های رایانه ای آنلاین حالت جنگی اکثر آنهاست و اینکه فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیروهای به اصطلاح دشمن بجنگد. «خشونت» مهمترین محرکه ای است که در طراحی جدیدترین و جذابترین بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده میشود و البته بعضی از بازی های رایانه ای ماشین سواری است که آنها را بسیار ساده و راحت به نمایش گذاشته اند که باعث میشود در آینده کودکان به همان نحو برخورد کرده و فکر کنند که همانطور میتوان با رمز تصادف را درست کرد.

افت تحصیلی

عوامل بسیاری باعث افت تحصیلی میشود. شاید بتوان گفت هر چیزی که ذهن دانش آموزان را درگیر و از مسیر آموزش منحرف کند، یکی از عوامل افت تحصیلی است. با خصوصیت هایی که برای بازی های رایانه ای نام بردیم بدون شک آنها از عوامل مؤثر در افت تحصیلی محسوب میشوند. چرا که وقت زیادی از دانش آموز را اشغال میکنند و فکر و ذهن او را درگیر مسائل غیرآموزشی میکنند.

منزوی شدن کودکان و نوجوانان

وقتی کودکان به انجام بازی های رایانه ای مشغول میشوند گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمیکنند و وقتی به خود می آیند که ساعتهای زیادی از وقتشان صرف این بازی ها شده است. تحقیقات نشان میدهد کودکانی که دائماً از بازی ویدئویی استفاده میکنند درونگرا میشوند و در جامعه، منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان میگردند.

آسیب های فیزیکی اعتیاد به بازی های آنلاین

در کنار آثار مخرب روحی بازی های آنلاین رایانه ای، کار با این وسیله مشکلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده کنندگان به دنبال دارد:

مشکلات بینایی

چون کودکان در هنگام بازی مدام به صفحه کامپیوتر خود خیره میشوند چشمانشان از نظر بینایی دچار عوارض میشود. به اعتقاد پزشکان، کودکانی که به مدت طولانی از رایانه استفاده میکنند در معرض خطر نزدیک بینی قرار میگیرند.

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

از شدت عوارض جسمانی با رعایت نکات زیر میتوان کاست:

 • فاصله صفحه نمایشگر و چشم کودک، از ۲۸ – ۱۸ اینچ کمتر نباشد.
 • صفحه نمایشگر رایانه بهتر است کوچک باشد.
 • نور صفحه نمایشگر کم باشد.
 • چشمها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.
 • روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد که زنندگی نور صفحه رایانه به حداقل برسد.
 • برای صفحه نمایشگر از پوشش استفاده کنید.

مشکلات اسکلتی

مشکلات نواحی مچ، گردن و پشت، کودکانی را که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده میکنند، تهدید میکند؛ زیرا فرد در یک وضعیت ثابت ساعتها مینشیند و در نتیجه ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشکل میشود. همچنین احساس سوزش و سفت شدن گردن، کتف ها و مچ دست از دیگر عوارض کار نسبتاً ثابت و طولانی مدت با رایانه است. از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر می توان کاست:

 • پشت به وسیله صندلی حمایت شود.
 • به عقب زانوها فشار وارد نشود.
 • زاویه بین ساق پا و ران بیش از ۹۰ درجه نباشد.
 • صفحه مانیتور طوری قرار گیرد که کودک در حین بازی به راحتی آن را ببیند و مدام گردنش را به عقب یا جلو خم نکند.
 • تجهیزات مناسب (صندلی راحت، میز ثابت) در محل کار وجود داشته باشد.
/// شماره های تماس ///

علائم هشدار دهنده وابستگی به بازی های کامپیوتری چیست؟

اگر خودتان، دوستان و یا فرزندانتان زیاد با کامپیوتر بازی میکنند و برخی یا همه علائم زیر در او دیده میشود، بدانید که مشکل از حد قابل کنترل گذشته و باید به فکر مداخله جدی در کنترل وابستگی به بازی باشید:

 1. صرف وقت زیاد (بیش از 3 ساعت در روز) و یا اینکه هر بار نسبت به دفعه قبل وقت بیشتری بر سر این بازی ها بگذارد.
 2. احساس هیجان و سرخوشی زیاد در حین انجام بازی کامپیوتری و احساس بی قراری یا تحریک پذیری و یا افسردگی، زمانی که مشغول بازی نیست، به طوری که دوباره به سمت بازی برود.
 3. ناتوانی در دست کشیدن از بازی به طوری که هر بار دیگران باید وارد عمل شوند.
 4. رها کردن فعالیت های ورزشی و اجتماعی به خاطر انجام بازی.
 5. فراموش کردن وظایف تحصیلی یا فعالیت های شغلی.
 6. اختلالات خواب ناشی از بازی بیدار ماندن برای بازی که باعث به هم خوردن زمان خواب و بیداری شود.
 7. دروغ گفتن به دیگران درباره زمانِ صرف شده برای بازی.
 8. بروز خستگی و پرخونی چشم، سردرد، درد ناحیه مچ و ساعد، کمر درد.
 9. فراموش کردن بهداشت شخصی و یا وعده های غذایی.

درمان اعتیاد به بازی های آنلاین

آیا این سوال را از خود پرسیده اید که اگر فرزندانتان را از کامپیوتر و کنسول بازی دور کنید، آنها وقتشان را چگونه خواهند گذراند؟

شخصی که سیگار را ترک کرده و یا رژیم غذایی گرفته است، اگر سیگار یا مواد غذایی همیشه مقابل روی او باشد، شخص مورد نظر میداند برای عدم رجوع کار سختی در پیش دارد و همچنین اگر یک نوجوان معتاد به بازی های کامپیوتری برای انجام تکالیف و کارهای درسی خود نیاز به استفاده از کامپیوتر را داشته باشد، دچار وسوسه خواهد شد.

بازی های آنلاین و اعتیاد به آن

برای رفع مشکل عادت ها چگونه باید عمل کرد؟

یک نوع برنامه درمانی که مختص نوجوانان است با جدا کردن شخص از محیط زندگی فعلی آغاز میشود. برای مثال اردوی تابستانی یا یک برنامه تفریحی در طبیعت و خارج از شهر که نوجوان را از محیط عادی روزانه خود جدا کند و او را در وضعیتی قرار دهد که دنیای واقعی را تجربه کند. بعد از حضور در فضای جدید، زمان را با فعالیت هایی که از قبل طراحی کرده اید، سپری کند.

فعالیت هایی که در جهت ایجاد و القای اعتماد، توسعه حس شور، اشتیاق و پرورش مهارت های اجتماعی باشد. البته در این زمینه باید این مسئله را مد نظر داشته باشیم که برنامه ریزی درست و انتخاب های مناسب در این راه حل بسیار اثرگذار هستند. در همین روش، فرستادن نوجوانان به چالش های اجتماعی پرجنب و جوش و یا اردوهایی با محیط رقابتی شدید باعث میشود که این عمل نتیجه عکس بدهد و نه تنها اثرگذاری مثبتی نخواهد داشت بلکه اثرات مخربی از خود بر جای خواهد گذاشت. بنابراین استفاده از اردوهای تفریحی و حضور در طبیعت به نحوی که اگر درست و مطابق با نیازهای شخص طراحی و برنامه ریزی شود می تواند موثر باشد.

در موارد حاد مراجعه به روانشناس و کمک گرفتن از یک متخصص برای حل مشکل بهترین راه می باشد.

سوالات متداول

1. مرکز درمان اعتیاد به بازیهای آنلاین کجاست؟
مرکز تخصصی درمان بازی های آنلاین مکث در تهران می باشد که جهت تعیین وقت می توانید با شمارهای مرکز مکث تماس حاصل کنید.

2. اعتیاد به بازی های کامپیوتری چه آسیبهای ایجاد می کند؟
از آنجا که اعتیاد به بازی های ویدئویی با افسردگی، بی خوابی و عدم نگرانی کلی برای سلامتی فرد همراه است، جای تعجب ندارد که سوء مصرف مواد نیز برای بسیاری از گیمرها که از این اختلال اجباری رنج می برند، پیش بی آید.

3. اثرات جسمی اعتیاد به بازی آنلاین چیست؟
پیامدهای جسمی اعتیاد به بازی شامل میگرن، اختلالات خواب، کمردرد، بی نظمی در خوردن و بهداشت شخصی ضعیف است. برخی از پیامدهای جسمی اعتیاد به بازی های ویدیویی نیز می تواند به پیامدهای اجتماعی بزرگی منجر شود.

4. درمان اعتیاد بازی های آنلاین چگونه است؟
معمولا رفتار درمانی و دارو درمانی به صورت همزمان می تواند اثرات خوبی را بر روی فرد داشته باشد.

5. اعتیاد به بازی های آنلاین چیست؟
اعتیاد به بازی های آنلاین، به عنوان اختلال بازی یا اختلال بازی اینترنتی شناخته می شود، عموماً باعث می شود فرد معتاد زمان زیادی را در طول روز از دست بدهد. عملکرد روزانه او دچار مشکل می شود. حتی ممکن است بهداشت شخصی خودش را نیز فراموش کند.

نظرات کاربران:
رضا
پاسخ به این نظر
11:50 - 13 مهر 99

سلام بچه ها من نزدیک 4 سال پشت هم دارم بازی می کنم اولش فکر می کردم زندگی سعنی گیم، ولی الان از خیلی از دوستام عقب افتادم. تمام سعی خودتونو بکنید که دیگه بازی نکنید.

10 4
مهران 15 ساله یک معتاد بیخود xD
پاسخ به این نظر
03:29 - 3 دی 99

من اصلا نمیتونم بزارم کنار بازی آنلاین رو

2 4
ایمان
پاسخ به این نظر
19:12 - 5 اسفند 99

سلام دوستان،من فری فایر بازی میکنم حس میکنم از همچی افتادم از همچی همه کس عقبم نمیتونم از بازی جدا شم خیلی سخته شما هم تا جایی ک میتونید بازی نکنید ارزو میکنم اصن با بازی های انلاین اشنا نشده بودم!

1 1
افزودن نظر:
captcha