22004925 021

درمان قطعی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
درمان قطعی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

درمان قطعی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، توسط روانپزشک و روانشناس انجام می گردد. اما سندروم پیش از قاعدگی چیست؟ گروهی از علائم است که قبل از روز اول دوره قاعدگی یک زن رخ می دهد. برخی از خانم ها برای چند ساعت دچار گرفتگی خفیف شکم می شوند، در حالی که برخی دیگر تا دو هفته قبل از شروع دوره خود می توانند درد شدید و نوسانات خلق را تجربه کنند.

سندرم پیش از قاعدگی معمولاً براساس زمان بندی علائم تشخیص داده می شود. هنگامی که این تأثیرات به ویژه سنگین هستند، ممکن است سطح هورمون یا آزمایشات تصویربرداری برای تعیین اینکه آیا یک زن وضعیت سلامتی دارد، لازم باشد. روش های درمانی طبیعی زیادی وجود دارد که می تواند به کاهش اثرات سندرم پیش از قاعدگی کمک کند. شما می توانید با روانپزشک خود صحبت کنید تا مشخص کند کدام روش برای شما مناسب است.

سندروم پیش از قاعدگی

علائم سندروم پیش از قاعدگی

مرحله قبل از قاعدگی معمولاً چند روز قبل از پریود خانم ها شروع می شود، اما می تواند دو هفته قبل از شروع قاعدگی نیز شروع شود. برای اینکه علائم بخشی از PMS در نظر گرفته شود، باید در طی دو هفته قبل از دوره یک زن اتفاق بیافتد و نباید در طول بقیه ماه وجود داشته باشد. PMS میتواند از هر سنی شروع شود که زن دوره قاعدگی را شروع می کند.

تعدادی از اثرات جسمی، عاطفی و شناختی وجود دارد که می تواند به عنوان بخشی از PMS رخ دهد.

علائم شایع PMS شامل موارد زیر است:

 • گرفتگی رحم
 • نفخ شکم
 • هوس های غذایی
 • تحریک پذیری
 • نوسانات خلقی
 • غمگینی
 • اضطراب
 • طغیان های عصبی
 • سردرد یا میگرن
 • مشکل خواب
 • خستگی
 • تغییر در میل جنسی
 • افزایش وزن
 • دردهای عضلانی
 • تورم جزئی بازوها یا پاها
 • علائم گوارشی مانند حالت تهوع، اسهال یا یبوست
 • تشدید اختلالات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

در حالی که ممکن است برخی از این تأثیرات را تجربه کنید، بعید نیست که تمام علائم مختلفی را که ممکن است با PMS رخ دهد همزمان تجربه کنید.

بسیاری از نوجوانان PMS را تجربه می کنند و علائم هر زن ممکن است با افزایش سن تغییر کند. به عنوان مثال، زنی که سالها مستعد ابتلا به بیماری های عصبی ناشی از PMS باشد، ممکن است دیگر آنها را تجربه نکند. اما می تواند در روزهای قبل از پریود دچار گرفتگی شکم و افزایش وزن شود.

/// شماره های تماس ///

علل سندروم پیش از قاعدگی

اثرات PMS ناشی از تغییرات هورمونی است که در دوره قاعدگی یک زن رخ می دهد. استروژن و پروژسترون مهمترین هورمونهای بدن زن هستند. این هورمون ها در طول چرخه قاعدگی یک خانم نوسان دارند. قبل از دوره قاعدگی، سطح استروژن کاهش می یابد و سطح پروژسترون افزایش می یابد.

همچنین الگویی از تغییرات فیزیولوژیکی چرخه ای وجود دارد که در هفته ها و روزها قبل از قاعدگی در بدن اتفاق میافتد از جمله تغییرات متابولیک، تغییر در انتقال دهنده های عصبی و تغییرات عروقی. انتقال دهنده های عصبی سروتونین (موثر در خلق و خو) و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) بیشترین ارتباط را با PMS دارند. همه این تغییرات فیزیولوژیکی و همچنین الگوهای هورمونی علائم PMS را القا می کنند.

برخی از الگوهای هورمونی و فیزیولوژیکی یک چرخه قاعدگی و اثرات آن بر PMS شامل موارد زیر است:

 • تغییرات هورمون باعث درد و تورم پستان می شود.
 • تغییرات هورمون باعث انقباض رحم می شود (که باعث گرفتگی شکم / رحم می شود).
 • تغییرات متابولیک بر اشتها، وزن، تورم و سطح انرژی تأثیر می گذارد.
 • تغییرات انتقال دهنده عصبی بر خلق و خو، خواب، علائم گوارشی تأثیر می گذارد و میگرن را القا می کند.
 • تغییرات عروقی میگرن را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است باعث تورم بازوها و پاها شود.

کارشناسان معتقدند که تغییرات در استروژن و پروژسترون باعث ایجاد سایر اثرات فیزیولوژیکی PMS می شود. در حالی که بیشتر خانمها در دوران قاعدگی از الگوهای بسیار مشابهی برخوردار هستند، اما برخی از تغییرات جزئی بین خانم ها وجود دارد به همین دلیل همه خانمها علائم دقیقی را تجربه نمی کنند.

تشخیص PMS

چندین ابزار غربالگری وجود دارد که در تشخیص PMS استفاده می شود. معمولاً پزشکان برای تشخیص این بیماری از سوابق پزشکی یا پرسشنامه پزشکی استفاده می کنند. هیچ آزمایش خون یا آزمایشات تشخیصی دیگری وجود ندارد که بتواند تشخیص PMS را تأیید کند. علائم شما باید در طی یا بلافاصله پس از پریود شما از بین برود و تا دو هفته قبل از دوره بعدی خود دوباره ظاهر نشود و این علائم باید با داروها، الکل یا داروها بی ارتباط باشند. می توانید تقویم را برای پیگیری زمان بندی علائم خود نگه دارید.

تقویم چرخه قاعدگی

ساده ترین روش برای تعیین اینکه آیا PMS دارید، پیگیری علائم خود به مدت دو یا سه ماه در یک تقویم استاندارد است. یک تقویم چرخه قاعدگی به شما و پزشکتان کمک می کند تا در صورت داشتن علائم امکان تشخیص اختلال وجود داشته باشد.

تقویم چرخه قاعدگی

برای پر کردن تقویم چرخه قاعدگی این مراحل را انجام دهید:

 • روز اول خونریزی را شروع کنید، روز اول را در تقویم خود بنویسید.
 • به علائمی که در آن روز تجربه می کنید توجه کنید و هرکدام را در مقیاس یک تا 10 ارزیابی کنید.
 • این کار را هر روز به مدت دو یا سه ماه انجام دهید.

درمان قطعی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

هیچ درمان اثبات شده ای برای PMS وجود ندارد. اگرچه روش های مختلفی برای کاهش علائم وجود دارند. ولی به نظر می رسد برای جلوگیری ازسندرم پیش از قاعدگی می توان از تمرینهای ذهن آگاهی و ریلکسیشن استفاده کرد.

روغن گل پریم رز (گل پامچال مغربی)

روغن گل پریم رز (EPO) به زنان در کاهش علائم IBS در مراحل قبل از قاعدگی و مرحله قاعدگی از چرخه خود کمک می کند. EPO حاوی یک اسید چرب ضروری به نام گاما لینولنیک اسید (GLA) است. بدن اسیدهای چرب ضروری را تولید نمی کند - آنها فقط از طریق غذا قابل مصرف هستند. GLA و اسیدهای چرب امگا 3 در کنار یکدیگر نوع دوم پروستاگلاندین ها را تشکیل می دهند، به نام سری E1. این نوع پروستاگلاندین به کاهش التهاب و هضم راحت ترکمک می کند.

/// شماره های تماس ///

دوز مطلوب EPO در روز هنوز ناشناخته است، اما 3000 میلی گرم تا 6000 میلی گرم EPO (با توجه به بیش از 3 دوز جداگانه در طول روز) می تواند حاوی 270-540 میلی گرم GLA باشد. این مقدار GLA است که اغلب در تحقیقات استفاده می شود. عموماً EPO بی خطر تلقی می شود و برای جلوگیری از حالت تهوع باید از آن استفاده کرد. افرادی که صرع لوب تمپورال دارند هرگز نباید EPO مصرف کنند.

کلسیم

یک مکمل کلسیم ممکن است در کاهش برخی از علائم PMS مفید باشد. دوز مصرفی که به نظر می رسد موثر است، 1200 میلی گرم در روز، به شکل کربنات کلسیم است.

مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است برای درمان علائم متوسط تا شدید PMS استفاده شود. این داروها اغلب به عنوان ضد افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند، اما کاربردهای زیاد دیگری نیز دارند. در بعضی موارد، SSRI فقط در مرحله لوتئال تجویز می شود، که با وقوع تخمک گذاری شروع می شود و در برخی دیگر، SSRI هر روز داده می شود.

درمان سندرم پیش از قاعدگی

بسیاری از درمانهای بالقوه دیگر مورد بررسی قرار گرفته است، اما بیشتر آنها تأثیر مثبتی در کاهش اسهال و سایر علائم مرتبط با PMS نشان نداده اند. داشتن یک سبک زندگی سالم (خوردن میوه و سبزیجات کافی، ورزش، کاهش قند و کافئین) ممکن است به طور کلی کمک کننده باشد، زیرا این اقدامات درباره سبک زندگی با سلامتی کلی فرد همراه است.

منبع: verywellhealth.com/ibd

سوالات متداول

1. آیا درمان پیش از قاعدگی امکان پذیر است؟
بله درمان پیش از قاعدگی در چند جلسه مدیریت یا درمان می شود.

2. علائم سندروم پیش از قاعدگی چیست؟
گرفتگی رحم، نفخ شکم، هوس های غذایی، تحریک پذیری، نوسانات خلقی، غمگینی اضطراب، طغیان های عصبی، سردرد یا میگرن مشکل خواب، خستگی، تغییر در میل جنسی افزایش وزن، دردهای عضلانی.

3. علل سندروم پیش از قاعدگی؟
اثرات PMS ناشی از تغییرات هورمونی است که در دوره قاعدگی یک زن رخ می دهد. استروژن و پروژسترون مهمترین هورمونهای بدن زن هستند. این هورمون ها در طول چرخه قاعدگی یک خانم نوسان دارند. قبل از دوره قاعدگی، سطح استروژن کاهش می یابد و سطح پروژسترون افزایش می یابد.

افزودن نظر:
captcha