ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: چه مردان و زنانی برای ازدواج مناسب هستند

چه مردان و زنانی برای ازدواج مناسب هستند

شاید پیش از آنکه بخواهیم بدانیم چه مردان و زنانی برای ازدواج مناسب هستند، بهتر است سعی در دانستن این نکته کنیم که آیا خودمان برای ازدواج مناسب هستیم یا خیر.

بله نکته ایی که شاید به درستی به آن نپرداخته ایم، در انتخابهایمان همیشه ملاک اصلی را خودمان قرار دادیم، تمام ایده آل هایمان را بررسی کرده ایم و شاید به این مشکل خورده ایم که فردی که بتواند همسرمان باشد، پیدا نمیشود و یا هیچ کسی با معیار ها و ملاک من جور در نمی آید، علتش چیست؟!

دلیل پیدا نکردن شخصی با معیارهایمان

شناخت خودمان در انتخاب هایمان یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه کنیم، این که ما دقیقاً چه کسی هستیم، چه توانایی ها و استعدادی داریم، چقدر در به دست آوردن آنچه که میخواهیم کوشا هستیم، چه زمانی غمگین میشویم و دلیل آن چه میتواند باشد، چه چیزهایی من را شاد میکند و آیا این شادی واقعی است، دلیل این شادی چیست و هزاران نکته دیگر که از شناخت خودمان به دست می آوریم که باعث میشود بتوانیم با خودمان، احساس قلبیمان به آنچه که میخواهیم و نیازهایمان آشنا شویم.

شناخت خودمان

بنابراین آشنایی ما با خودمان و نیازهایمان باعث میشود به مرور بهتر متوجه بشویم آیا فردی که فکر میکنیم، میتواند برای ما زوج مناسبی باشد و با شناخت ما از خودمان واقعا آنقدر ها برایمان مناسب است که بخواهیم سالهایی از عمرمان را کنار او بگذرانیم.

مردان و زنان مناسب ازدواج

نکته مهم این شناخت از خودمان به شناخت از دیگران و محیط پیرامونمان منجر میشود و باعث میشود به مقدار زیادی واقع نگر باشیم.   

انسان واقع نگر

اصل مهمی که برای ادامه زندگی، شناخت و انتخابهایمان بسیار مهم است آن موضوع میباشد که انسان واقع نگر دیگر وابسته خیالات، توهمات و آرزوهای خود نیست و خودش را در شرایط فعلی خود به صورت انسانی مستقل میبیند که نیازمند داشتن یک زوج مناسب است و نه شاهزاده ایی شبیه رویاهایش که هر چقدر غیر واقع نگرتر و رویایی تر عمل کنیم از رسیدن به آنچه که نیازمند آن هستیم دورتر و دورتر میشویم. 

بنابراین با این سه ملاک مهم «شناخت خودمان، احساساتمان و خواسته هایمان» و همچنین واقع نگر بودن، میتوانیم به حداقلی از خواسته خود با روشن بینی دست پیدا کنیم. 

ملاک های مردان و زنان مناسب برای ازدواج

مثلاً مردی را در نظر بگیرید با موقعیت مالی متوسط، تحصیلاتی متوسط و ظاهری معمولی، همسری زیبا، ثروتمند و تحصیلکرده میخواهد، در غیر ممکن ترین حالت اگر این مرد به چنین همسری دست پیدا کند، زمانی که میتواند کنار او باقی بماند یک تا دو سال بیش تر نیست. 

مهم این نیست که ما به چه فردی دست پیدا میکنیم، در واقع مهم این است که فردی که در کنار ما خواهد بود، ماندن، بودن و رشد کردن متقابلمان در چه حد باشد و چقدر بتوانیم در زندگی تداوم داشته باشیم. 

در واقع سالهایی که در کنار یکدیگر زندگی میکنیم جدای از جنگ، دعوا، داد و فریاد. در واقع فردی که میتواند شخص مناسبی برای همسری باشد، به غیر از داشتن ملاک های اولیه که سلامت جسم و روان است، باید ملاک های اجتماعی مانند شغل، درآمد، معاشرت های اجتماعی و دوستانه، خانواده ایی که در اجتماع پذیرفته شده باشند و مورد تأیید جامعه و نقش خودشان باشند، برخوردار باشد.

بسیار مهم است بدانیم فردی که برای ازدواج در نظر میگیریم باید در جامعه و محیط اطراف خود پذیرفته شده باشد؛ افراد خجالتی، دوری گزین با واکنش های عصبی، قبل از ازدواج در پنهان کردن مشکلات خود بسیار ماهرند اما صحبت های دو خانواده پیش از ازدواج در ساعت ها و زمان های طولانی (نه تنها صرف یک شام و ناهار) بلکه نشست هایی که به گپ های طولانی منجر شود که با عقاید، اعتقادات و خواسته و نظرات آن خانواده به خوبی آشنا شوند.

ازدواج در کشور ما پیوند دو خانواده است و هر چه خانواده ها به یکدیگر شبیه تر باشند و پیوند اعتقادی، اخلاقی و سطح اجتماعی یکدست تری داشته باشند، احتمال خطا در آن ازدواج کمتر میشود.

همچنین زمانی که دو نفر پیش از ازدواج برای معاشرت و آشنایی با یکدیگر میگذارند، باید توجه کنند این صرف زمان، صرف گردش و سینما رفتن نیست، باید موشکافانه در معاشرت های خانوادگی و رفت و آمد های طولانی از اخلاقیات و خواسته های هم مطلع بشوند و بدانند با صرف زمانی شش و یا نه ماه در شناخت درست میتوانند یک عمر زندگیشان را در کنار یکدیگر بدون دغدغه هایی غیر واقعی بگذرانند. 

نکته آخر، ما می توانیم برای اینکه بفهمیم دقیقاً چه چه مردان و زنانی برای ازدواج مناسب هستند به یک مشاور خانواده خوب مراجعه کنیم.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • اهمیت شناخت از خود در انتخاب فرد مناسب برای ازدواج چیست؟
  • چه ملاک های برای انتخاب مرد و زن مناسب برای ازدواج باید در نظر گرفته شود؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(6 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: چه مردان و زنانی برای ازدواج مناسب هستند

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA