22004925 - 021

مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانی

(26 رای)
مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانی

متخصص زوج درمانی، مشاور روانشناسی است که با گرایش زوج درمانی مشغول به فعالیت است. اما سوال اینجاست که چگونه میشود زوج ها و روابط بین فردیشان را درمان کرد؟ هنگامی که زوجی در زندگی مشترکشان با مشکلاتی مواجه میشوند که مشمول زمان میشود و نمیتوانند آن مشکلات را حل کنند و نیازمند کمک گرفتن از فردی هستند که بتواند آنها را راهنمایی کند. پیش از این زوج ها برای راهنمایی گرفتن در خانواده و اقوام خود به دنبال فردی عاقل و بالغ بودند که فقط نقش واسطه و میانجی را بازی میکرد.

زوج درمانی برای چه مشکلات و موقعیت هایی مناسب است؟

 1. برای مشاوره پیش از ازدواج.
 2. برای رابطه های دوستی طولانی که به ازدواج نرسیده است.
 3. پس از ازدواج و مشکلات پیرامون.
 4. مشکلات جنسی به وجود آمده پس از ازدواج.
 5. نارضایتی از اندام همسر.
 6. نارضایتی از وضعیت اقتصادی.
 7. نارضایتی از وضعیت جنسی.
 8. مشکلات فرازناشویی.
 9. خیانت همسر.
 10. دخالتهای خانواده همسر.
 11. تکراری شدن زندگی.
 12. سردی زندگی پس از ازدواج.
 13. مشکل بچه دار نشدن و راهکارهای آن.
 14. مشکل خساست همسر.
 15. مشکلات خلقی و گزارش آن توسط زوج سالم به متخصص زوج درمانی.

افکار اشتباه قدیمی

همسران مشکلاتی داشتند و با عذر خواهی و نادیده گرفته شدن مسئله بین زوج ها تا زمانی حل میشد و پس از آن مجدد مسائل از جایی دیگر و به نحوی دیگر آشکار میشد. تا جایی که دیگر یکی از دو نفر خسته میشدند و با مشکلاتشان صبوری میکردند.

نزاع زوج ها و تلاش برای درمان

اما امروزه روابط زناشویی تغییری اساسی پیدا کرده است. رازداری وجه اصلی روابط بین فردی زوج ها شده و زوج ها دیگر مایل نیستند مسائلشان را با اقوام و فامیل مطرح کنند. یا فکر میکنند هر فردی به اندازه خود درگیر مسائل و مشکلات زندگی خود است که دیگر نخواهند آنها را هم درگیر مشکلات خودشان بکنند.

رشد فرهنگی

همچنین به دلیل رشد فرهنگی در جامعه و بالا رفتن سطح سواد و تحصیلات، زوج ها ترجیح میدهند مشکلات خانوادگیشان را با مشاور روانشناس مربوط به این موضوع که تخصص و حرفه اش نیز میباشد یا همان متخصص زوج درمانی مطرح کنند. هر موضوعی در دنیای علمی امروزه، متخصص مربوط به خود همان موضوع را میطلبد.

همانطور که افراد برای رژیم های لاغری، به متخصص تعذیه و همچنین برای سلامت پوست و زیباییشان به متخصص پوست مراجعه میکنند. باید برای سلامت روابطشان و همچنین سلامت و بهبود روان خودشان نیز به متخصص های مربوطه (روانشناسان، زوج درمانگرها) مراجعه کنند.

متخصص زوج درمانی

اکنون دیگر زمانی نیست که همچون گذشته، کسی از رفتن نزد متخصص زوج درمانی و مطرح کردن مسائل و مشکلاتش اباعی داشته باشد. عمده دلیل همه این موارد، تغییر در سطح فرهنگی اجتماع است که باعث نمود هایی اینچنینی میشود.

مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانگر

اما اگر بخواهیم بدانیم زوج ها در چه زمینه هایی میتوانند مسائلشان را با متخصص زوج درمانی مطرح کنند، باید به مرور موارد زیر بپردازیم.

 1. مسائل خانوادگی بین زوج ها و درگیری های لفظی.
 2. پرخاشگری بین زوج ها و ناسازگاری هر دو نفر و یا یک نفر.
 3. عدم صمیمیت، ناتوانی در ایجاد رابطه مؤثر محبت آمیز.
 4. مشکلات و معضلات قدیمی بین زوج که تا امروزه ادامه دارد و غیر قابل حل به نظر میاید.
 5. مشکلات بین خانواده های زوج.
 6. خیانت و دروغگویی بین زوج.
 7. عدم صداقت و ناتوانی در بهبود روابط.
 8. عدم همدلی بین زوج.
 9. عدم رازداری بین زوج.
 10. عدم ادامه رابطه و رسیدن به بن بست عاطفی.
/// شماره های تماس ///

نکته مهم

یکی از نکات مهم در روابط زوج ها توجه به حرف های افراد غیر متخصص است. این افراد که اصولاً فامیل های درجه دوم و یا دوستانی هستند که در روابط دیگران نظر میدهند، معتقدند زوج ها اگر فرزندی به دنیا بیاورند، مسائل و مشکلاتشان حل میشود. همه چیز رنگ و بوی خوشبختی میگیرد و همچنین خیانت ها، دروغ ها، دعوا و بحث های طولانی رو به اتمام میرود.

فامیلهای آسیب رسان

از آنجایی که این دست از افراد فامیل مهارت لازم را در توصیه های زوج درمانی ندارند، فقط و فقط باعث میشوند یک رابطه دچار تنش دو نفره، به یک رابطه پر تنش سه نفره تبدیل شود. کودک درمانده و مستاصل، در این بین دلیل جدیدی برای بحث ها و مشکلات بین والدین خود باشد.

مراجعه به متخصص زوج درمانی

از این رو تأکید میشود، اگر زوجی احساس ناامیدی در رابطه شان را پیدا کردند و در این ورطه قرار گرفتند که با یکدیگر شاد نیستند، باید مطمئن باشند با حضور فرزندی نیز، شاد نخواهند شد. مشکلاتشان پس از گذشت زمان مجدداً بروز پیدا میکند و دامنگیرشان میشود.

متخصصین زوج درمانگر تأکید به روابطی ندارند که مدام در بحث و مشاجره و یا در سکوت های خفقان آور و طولانی هستند. میگویند که از فرزندآوری صرف نظر کنند تا زمانی که روابطشان سر و شکل مناسبی پیدا کند. بتوانند با یکدیگر صمیمی، مهربان و راز دار باشند و بدون دروغ، خیانت و با همدلی در کنار یکدیگر وقت بگذرانند.

آسیب کودکان در خانواده های مشکل دار

کودکانی که در خانواده های پر از بحث و مشاجره حضور پیدا میکنند، در معرض آسیب های جدی روحی و روانی قرار میگیرند. همان کودکان به شخصه میتوانند به نوعی از آسیب اجتماعی محسوب شوند.

بنابراین توصیه متخصصان زوج درمانگر به رفع مشکلات بین فردی زوج ها است. زوج ها میتوانند با مراجعه به مشاورین متخصص زوج درمانگر و مطرح کردن مسائلشان، از درگیری های دو نفره، بحث های طولانی و مشاجره ها بگذرند. با بیان مشکلاتشان نزد متخصص زوج درمانگر بدون دلخوری و بحث های طولانی به دنبال راه درمان باشند.

حل اختلاف با حرف زدن

شاید هر زوجی احساس کند که با حرف زدن میتوانند خودشان به شخصه مشکلاتشان را حل کنند. اما اگر حل مشکلات زوج ها به این راحتی، تنها با حرف زدن و بدون هیچ تغییری در بینش، روش و افکار طرفین بود، هیچ زوجی پس از سالها احساس نیاز پیدا نمیکرد که با متخصص زوج درمانگر گفتگو کند.

در واقع زمانی که صحبت از متخصص میشود، بدان معنی است که فردی که این عنوان را یدک میکشد، قطعاً راهکار و روشهایی را پیشنهاد میکند که زوج ها پیش از این امتحان نکرده اند. قطعاً تحت نظر یک متخصص زوج درمانگر میشود روشهای جدید و تغییر نگرش را امتحان کرد. مهمترین اقدامی که متخصصین زوج درمانگر ارائه میدهند، تلاش برای برقراری رابطه دو نفره صحیح، ایجاد انگیزه بین زوج ها، ایجاد محبت و علاقه است.

زوج هایی که پس از سالها در ایجاد این روابط ناتوان هستند و یا روابط اینچنینی را مابین خود از دست داده اند، میتوانند به یک زوج درمانگر با مهارت و زبده اطمینان کنند. با بیان مشکلاتشان، حتی کوچکترین مسائل و یا مسائل جنسی و هر آنچه که برای بیان آن شرم دارند، به راحتی با درمانگر خود مطرح کنند و از او برای درمان رابطه و بهبود رابطه شان کمک بخواهند.

کارایی زوج درمانگرها

زوج درمانگرها، توانایی بهبود روابط را دارند. زیرا رابطه های سالم نیازمند ابزاری هستند که یک زوج درمانگر میتواند با ایجاد آن ابزار که همان انگیزه، محبت، رازداری، دوری ازدروغ و خیانت است، روابط زوج ها را سر و سامان ببخشند.

اما همانطور که در هر درمانی همیشه سخن از خواست قلبی هر فردی به عنوان مراجعه کننده برای درمان است، زوج ها نیز باید بخواهند که رابطه شان رو بهبود برود و برای این خواست با تمام نیرو تلاش بکنند.

/// شماره های تماس ///

درمان ناموفق بدون تلاش زوج ها

لازم است بدانیم هیچ درمانی بدون تلاش و خواست مراجع کننده مؤثر واقع نمیشود. اما در درمانهای زوج، جایی از امیدواری وجود دارد که اگر حتی یکی از طرفین برای درمان اقدام کند، امکان تغییر در روابط و بهبود روابط نیز میباشد. زیرا اگر در یک رابطه دو نفره هر کسی پرخاشگر و عصبانی عمل کند، زندگی میدان جنگی میشود که دستاوردی از آن حاصل نمیشود. اما این بین اگر یک نفر هم تلاش خود را برای بهبود رابطه و سلامت رابطه انجام بدهد، ممکن است رابطه تا حد بسیار زیادی حفظ شود و آرامشی نسبی را تجربه کند.

تمام این اهداف به وسیله یک متخصص زوج درمانگر با مهارت، امکان پذیر است. زوج ها میتوانند با مراجعه به متخصصین زوج درمانگر بهبود رابطه شان را دنبال کنند. از این رو مرکز مشاوره مکث با داشتن متخصصین زوج درمانی بسیار با سابقه و طرف قرارداد با بیمه ها و بانکها آماده خدمات رسانی به شما زوج های عزیز می باشد.

انواع تکنیکهای زوج درمانی

1. درمان فردی

در درمان فردی، طرفین ازدواج با درمانگری متفاوت مشورت می کنند که الزاماً با هم ارتباطی ندارند. ممکن است یکدیگر را هم نشناسند و هدف از این درمان، تقویت قابلیتهای انطباقی هر یک از طرفین است. ممکن است مشکلات یکی از زوجین فقط حل می شود ولی روند مشاوره برای فرد دیگر هم مفید است.

2. زوج درمانی فردی

در زوج درمانی فردی، هر یک از طرفین ازدواج درمان می شوند؛ یا هم زمان و با یک درمانگر، یا به شکل هم کوشا (collaborative). یعنی هر کدام با روانشناسی جدا جلسات مشاوره را برگزار می کنند.

3. درمان مشترک

درمان مشترک رایج ترین شیوه زوج درمانی است که یک درمانگر طرفین را به صورت همزمان مشاوره می دهد. حال نکته اینجاست اگر درمانگر ها از دو جنس باشند و به صورت همزمان درمان را پیش ببرند هیچ کدام از زوج ها فکر نمی کنند توسط دو جنس به صورت همزمان در اتاق مشاوره گیر افتاده اند.

4. درمان چهار نفره

در این درمان هر یک از طرفین را درمانگر متفاوتی می بیند، ولی در آن جلسات منظمی هم وجود دارد که هر چهار نفر شرکت می کنند. گونه ای از این روش مدل (میز گردی) است که ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون از این روش در جهت تسریع کار خود استفاده می کردند.

5. روان درمانی گروهی

در گروه درمانی همزمان، به انواع و اقسام پویایی های گروهی مجال داده می شود. گروه معمولاً از 3 یا 4 زوج تشکیل می شود.

گوش دادن به صحبت های بکدیگر در حضور متخصص زوج درمانی

زوج ها با یکدیگر همانندسازی می کنند و متوجه می شوند که دیگران هم مشکلات آنها را دارند. همچنین تمام افراد از رفتار خود پسخوراند می گیرند که می تواند در ادامه زندگی برای آنها مفید باشد.

سوالات متداول

1. آیا زوج درمانی اثر بخش است؟
یکی از بهترین مشاوره ها در زمینه روانشناسی مشاوره زوج درمانی است. در بیشتر موارد زوج درمانی اثر بخش بوده است.

2. زوج درمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟
مشکلات جنسی زوجین، مشکلات اخلاقی و تفاوت باورها، مشکلان بین خانواده زوجین، فکر خیانت و انجام واقعی آن، مشاوره پیش از طلاق، برای دوستانی که بعد از چند سال همچنان موفق به ازدواج نشده اند. نارضایتی های اقتاصدی زوجین و تمام مشکلات رفتاری و شناختی زوجها.

3. جلسات مشاوره زوجین چگونه است؟
معمولا بعد از جلسه اول و ارزیابی و با تشخیص زوج درمانگر یا به صورت انفرادی یا به صورت همزمان جلسات مشاوره انجام می شود.

4. تعیین وقت با زوج درمانگر چگونه است؟
مرکز مشاوره مکث با داشتن روانشناسان بالینی به صورت تخصص روی فرآیند زناشویی پروتوکل های لازم حل مشکلات را برای شما فراهم کرده است. جهت تعیین وقت با شماره های مکث تماس حاصل کنید.

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی