22006198 021

مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(46 رای)
مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانی

متخصص زوج درمانی، مشاور روانشناسی است که با گرایش زوج درمانی و خانواده درمانی مشغول به فعالیت است. اما سوال اینجاست که چگونه میشود زوج ها و روابط بین فردیشان را درمان کرد؟ هنگامی که زوجها در زندگی مشترکشان با مشکلاتی مواجه میشوند که مشمول زمان میشود و نمی توانند آن مشکلات را حل کنند آنجا است که زوج درمانی فوق العاده عمل می کند. پیش از خواندن ادامه مقاله می توانید جهت تعیین وقت با روانشناس زوج درمانی در مرکز مشاوره زوج درمانی مکث با شماره های کلینیک تماس حاصل کنید.

زوج درمانی برای چه مشکلات و موقعیت هایی مناسب است؟

 1. برای مشاوره پیش از ازدواج
 2. سکس تراپی و ارتقاء ارتباط جنسی
 3. برای رابطه های دوستی طولانی که به ازدواج نرسیده است
 4. پس از ازدواج و مشکلات پیرامون
 5. مشکلات جنسی به وجود آمده پس از ازدواج
 6. نارضایتی از اندام همسر
 7. نارضایتی از وضعیت اقتصادی
 8. نارضایتی از وضعیت جنسی
 9. مشکلات فرازناشویی
 10. خیانت همسر
 11. دخالت های خانواده همسر
 12. تکراری شدن زندگی
 13. سردی زندگی پس از ازدواج
 14. مشکل بچه دار نشدن و راهکارهای آن
 15. مشکل خساست همسر
 16. مشکلات خلقی و گزارش آن توسط زوج سالم به متخصص زوج درمانی

افکار اشتباه قدیمی

در گذشته، همسران زمانی که مشکلاتی داشتند با عذر خواهی و نادیده گرفتن مسئله بین زوج ها معمولا تا مدتی حل میشد. ولی پس از آن مجدد مسائل از جایی دیگر و به نحوی دیگر آشکار میشد. تا جایی که دیگر یکی از دو نفر خسته می شدند و با مشکلاتشان صبوری می کردند یا تسلیم می شدند. در حال حاضر زوج ها ترجیح می دهند مشکلات خانوادگیشان را با روانشناس زوج درمانی که تجربه زوج درمانی طولانی مدت دارد مطرح کنند.

نزاع زوج ها و تلاش برای درمان

اما امروزه روابط زناشویی تغییری اساسی پیدا کرده است. رازداری وجه اصلی روابط بین فردی زوج ها شده و زوج ها دیگر مایل نیستند مسائلشان را با اقوام و فامیل مطرح کنند و فکر میکنند هر فردی به اندازه خود درگیر مسائل و مشکلات زندگی خود است که دیگر نخواهند آنها را هم درگیر مشکلات خودشان بکنند.

جهت تعیین وقت با روانشناس زوج درمانی در مرکز مشاوره زوج درمانی مکث با شماره های کلینیک تماس حاصل کنید.

رشد فرهنگی

همچنین به دلیل رشد فرهنگی در جامعه و بالا رفتن سطح سواد و تحصیلات، زوج ها ترجیح می دهند مشکلات خانوادگیشان را با روانشناس زوج درمانی که تجربه زوج درمانی طولانی مدت دارد، مطرح کنند. هر موضوعی در دنیای علمی امروزه، متخصص مربوط به خود همان موضوع را میطلبد.

همانطور که افراد برای رژیم های لاغری، به متخصص تغذیه و همچنین برای سلامت پوست و زیباییشان به متخصص پوست مراجعه می کنند؛ باید برای سلامت روابطشان و همچنین سلامت و بهبود روان خودشان نیز به متخصص های مربوطه(روانشناسان، زوج درمانگرها) مراجعه کنند.

متخصص زوج درمانی

اکنون دیگر زمانی نیست که همچون گذشته، کسی از رفتن نزد متخصص زوج درمانی یا مشاور خانواده و مطرح کردن مسائل و مشکلاتش ترسی داشته باشد. عمده دلیل این موضوع، تغییر در سطح فرهنگی اجتماع است که باعث نمود تفکرات جدید می شود.

مطرح کردن مسائل با متخصص زوج درمانگر

اما اگر بخواهیم بدانیم زوج ها در چه زمینه هایی میتوانند مسائلشان را با متخصص زوج درمانی مطرح کنند، باید به مرور موارد زیر بپردازیم.

 1. مسائل خانوادگی بین زوج ها و درگیری های لفظی
 2. پرخاشگری بین زوج ها و ناسازگاری هر دو نفر و یا یک نفر
 3. عدم صمیمیت و ناتوانی در ایجاد رابطه مؤثر محبت آمیز
 4. مشکلات و معضلات قدیمی بین زوج که تا امروزه ادامه دارد و غیر قابل حل به نظر می آید
 5. مشکلات بین خانواده های زوج
 6. خیانت و دروغگویی بین زوج
 7. عدم صداقت و ناتوانی در بهبود روابط
 8. عدم همدلی بین زوج
 9. عدم رازداری بین زوج
 10. عدم ادامه رابطه و رسیدن به بن بست عاطفی
 11. مشکلات جنسی مانند زودانزالی یا واژینیسموس و اختلال نعوظ

نکته مهم

یکی از نکات مهم در روابط زوج ها توجه به حرف های افراد غیر متخصص است. این افراد که اصولاً فامیل های درجه دوم و یا دوستانی هستند که در روابط دیگران نظر می دهند، معتقدند زوج ها اگر فرزندی به دنیا بیاورند، مسائل و مشکلاتشان حل میشود. همه چیز رنگ و بوی خوشبختی میگیرد و همچنین خیانت ها، دروغ ها، دعوا و بحث های طولانی رو به اتمام می رود.

فامیل های آسیب رسان

از آنجایی که این دست از افراد فامیل مهارت لازم را در توصیه های زوج درمانی ندارند، فقط و فقط باعث میشوند یک رابطه دچار تنش دو نفره، به یک رابطه پر تنش سه نفره تبدیل شود و کودک درمانده و مستاصل، در این بین دلیل جدیدی برای بحث ها و مشکلات بین والدین خود باشد.

مراجعه به متخصص زوج درمانی

از این رو تأکید می شود، اگر زن و مردی احساس ناامیدی در رابطه پیدا کردند و در این ورطه قرار گرفتند که با یکدیگر شاد نیستند، باید مطمئن باشند با حضور فرزند نیز، شاد نخواهند شد و مشکلاتشان پس از گذشت زمان مجدداً بروز پیدا می کند و دامن گیر می شود.

بهترین زوج درمانگر ها در تهران که تجربه زوج درمانی طولانی مدت دارند تأکید به روابطی ندارند که مدام در بحث و مشاجره و یا در سکوت های خفقان آور و طولانی هستند و توصیه می کنند که از فرزندآوری تا زمانی که روابطشان سر و شکل مناسبی پیدا کند صرف نظر کنند تا بتوانند با یکدیگر صمیمی، مهربان و راز دار باشند و بدون دروغ، خیانت و با همدلی در کنار یکدیگر وقت بگذرانند.

آسیب کودکان در خانواده های مشکل دار

کودکانی که در خانواده های پر از بحث و مشاجره حضور پیدا میکنند، در معرض آسیب های جدی روحی و روانی قرار می گیرند. همان کودکان به شخصه می توانند به نوعی آسیب اجتماعی محسوب شوند.

بنابراین توصیه متخصصان زوج درمانگر، توجه به رفع مشکلات بین فردی زوج ها است. زوج ها میتوانند با مراجعه به مشاورین متخصص زوج درمانگر و مطرح کردن مسائلشان، از درگیری های دو نفره، بحث های طولانی و مشاجره ها بگذرند و با بیان مشکلاتشان نزد متخصص زوج درمانگر بدون دلخوری و بحث های طولانی به دنبال راه درمان باشند.

حل اختلاف با حرف زدن

شاید هر زوجی احساس کند که با حرف زدن میتوان مشکلات را حل کرد. اما اگر حل مشکلات زوج ها به این راحتی و تنها با حرف زدن و بدون هیچ تغییری در بینش، روش و افکار طرفین بود، هیچ زوجی پس از سالها، احساس نیاز به این که باید با متخصص زوج درمانگر گفتگو کند، پیدا نمی کرد.

در واقع زمانی که صحبت از متخصص می شود، بدان معنی است که فردی که این عنوان را یدک می کشد، قطعاً راهکار و روش هایی را پیشنهاد می کند که زوج ها پیش از این امتحان نکرده اند. قطعاً تحت نظر یک متخصص زوج درمانگر می شود روشهای جدید و تغییر نگرش را امتحان کرد. مهمترین اقدامی که متخصصین زوج درمانگر ارائه می دهند، تلاش برای برقراری رابطه دو نفره صحیح، ایجاد انگیزه بین زوج ها، ایجاد محبت و علاقه است.

زوج هایی که پس از سالها در ایجاد این روابط ناتوان هستند و یا روابط این چنینی را مابین خود از دست داده اند، میتوانند به یک زوج درمانگر با مهارت و زبده اطمینان کنند و با بیان مشکلاتشان، حتی کوچکترین مسائل و یا مسائل جنسی و هر آنچه که برای بیان آن شرم دارند، برای درمان رابطه و بهبود رابطه شان کمک بخواهند.

کارایی زوج درمانگرها

زوج درمانگرها، توانایی بهبود روابط را دارند. زیرا رابطه های سالم نیازمند ابزاری هستند که یک زوج درمانگر می تواند با ایجاد آن ابزار که همان انگیزه، محبت، رازداری، دوری ازدروغ و خیانت است، روابط زوج ها را سر و سامان ببخشند.

اما همانطور که در هر درمانی همیشه سخن از خواست قلبی هر فردی به عنوان مراجعه کننده برای درمان است، زوج ها نیز باید بخواهند که رابطه شان رو بهبود برود و برای این خواست با تمام نیرو تلاش کنند.

درمان ناموفق بدون تلاش زوج ها

لازم است بدانیم هیچ درمانی بدون تلاش و خواست مراجع کننده مؤثر واقع نمی شود. اما در زوج درمانی، جایی از امیدواری وجود دارد که اگر حتی یکی از طرفین برای درمان اقدام کند، امکان تغییر در روابط و بهبود روابط نیز می باشد. زیرا اگر در یک رابطه دو نفره هر کسی پرخاشگر و عصبانی عمل کند، زندگی میدان جنگی می شود که دستاوردی از آن حاصل نمی شود. اما در این بین اگر یک نفر هم تلاش خود را برای بهبود رابطه و سلامت رابطه انجام بدهد، ممکن است رابطه تا حد بسیار زیادی حفظ شود و آرامشی نسبی را تجربه کند.

تمام این اهداف به وسیله یک متخصص زوج درمانگر با مهارت، امکان پذیر است. زوج ها میتوانند با مراجعه به متخصصین زوج درمانگر بهبود رابطه شان را دنبال کنند. از این رو مرکز مشاوره مکث با داشتن متخصصین زوج درمانی بسیار با سابقه و طرف قرارداد با بیمه ها و بانکها آماده خدمات رسانی به شما زوج های عزیز می باشد.

انواع تکنیک های زوج درمانی

1. درمان فردی

در درمان فردی، طرفین ازدواج با یک درمانگر ولی به صورت جداگانه مشاوره می شوند. که الزاماً جلساتشان با هم ارتباطی هم ندارد. حتی ممکن است جلسات افراد با دو درمانگر جداگانه باشد که حتی همدیگر را نیز نمی شناسند.

2. زوج درمانی فردی

در زوج درمانی فردی، هر یک از طرفین ازدواج درمان می شوند؛ یا هم زمان و با یک درمانگر، یا به شکل هم کوشا (collaborative). یعنی هر کدام با روانشناسی جدا جلسات مشاوره را برگزار می کنند.

3. درمان مشترک

درمان مشترک رایج ترین شیوه روانشناسی زوج درمانی است که یک درمانگر طرفین را به صورت همزمان مشاوره می دهد. حال نکته اینجاست اگر درمانگر ها از دو جنس باشند و به صورت همزمان درمان را پیش ببرند هیچ کدام از زوج ها فکر نمی کنند توسط دو جنس به صورت همزمان در اتاق مشاوره گیر افتاده اند. ولی معمولا یک زوج درمانگر حرفه ای تفاوتی را در نگاه جنسیتی خود در نظر نمی گیرد.

4. درمان چهار نفره

در این درمان هر یک از طرفین را درمانگر متفاوتی می بیند، ولی در آن جلسات منظمی هم وجود دارد که هر چهار نفر شرکت می کنند. گونه ای از این روش مدل میز گردی است که ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون از این روش در جهت تسریع کار خود استفاده می کردند.

5. روان درمانی گروهی

در گروه درمانی همزمان، به انواع و اقسام پویایی های گروهی مجال داده می شود. گروه معمولاً از 3 یا 4 زوج تشکیل می شود.

گوش دادن به صحبت های بکدیگر در حضور متخصص زوج درمانی

زوج ها با یکدیگر همانندسازی می کنند و متوجه می شوند که دیگران هم مشکلات آنها را دارند. همچنین تمام افراد از رفتار خود پسخوراند می گیرند که می تواند در ادامه زندگی برای آنها مفید باشد. با صبر و به دست آوردن مهارت های ارتباطی بسیاری از مشکلات زناشویی حتی پیش از طلاق حل شده است.

اثرگذاری زوج درمانی

زوج درمانی می تواند بر رضایت طرفین از رابطه، احساس صمیمیت، بخشش، بیان احساسات و حل مشکلات تاثیرگذار باشد. پژوهش ها نشان میدهند، درمان مبتنی بر هیجانات(EFT) تاثیرات به سزایی در حل مشکلات بین زوج ها دارد و همچنین زوج هایی که بین 8 تا 12 جلسه از این نوع درمان را دریافت کرده اند تا حد زیادی از بهبود روابطشان و ماندگاری تاثیرات این نوع درمان تا دو سال خبر می دهند.

سوالات متداول

1. آیا زوج درمانی اثر بخش است؟
یکی از بهترین مشاوره ها در زمینه روانشناسی مشاوره زوج درمانی است. در بیشتر موارد زوج درمانی اثر بخش بوده است.

2. زوج درمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟
مشکلات جنسی زوجین، مشکلات اخلاقی و تفاوت باورها، مشکلان بین خانواده زوجین، فکر خیانت و انجام واقعی آن، مشاوره پیش از طلاق، برای دوستانی که بعد از چند سال همچنان موفق به ازدواج نشده اند. نارضایتی های اقتاصدی زوجین و تمام مشکلات رفتاری و شناختی زوجها.

3. جلسات مشاوره زوجین چگونه است؟
معمولا بعد از جلسه اول و ارزیابی و با تشخیص زوج درمانگر یا به صورت انفرادی یا به صورت همزمان جلسات مشاوره انجام می شود.

4. تعیین وقت با زوج درمانگر چگونه است؟
مرکز مشاوره مکث با داشتن روانشناسان بالینی به صورت تخصص روی فرآیند زناشویی پروتوکل های لازم حل مشکلات را برای شما فراهم کرده است. جهت تعیین وقت با شماره های مکث تماس حاصل کنید.

نظرات کاربران:
مریم مهدوی
پاسخ به این نظر
18:13 - 15 خرداد 00

سلام من و همسرم در کانادا زندگی میکنیم و برای شاخه زوج درمانی نیاز به مشاور داریم. برای هماهنگی زمان و هزینه هر جلسه ممنون میشم منو راهنمایی کنین.

3 0
n.p
پاسخ به این نظر
12:41 - 27 شهریور 00

سلام مشکلی که من دارم این هست که رابطه همسرم با پسرمون خیلی خوب نیست و همسرم خیلی بهش سخت گرفته و باعث شده پسرم از پدرش بترسه و استرس داشته باشه . رابطه خودم و همسرم بد نیست اما وقتی باهاش صحبت میکنم میگه اگر به بچه سخت نگیرم راه اشتباه میره اما بنظر من استرسی که الان بچم داره خیلی بیشتر داره اذیتش میکنه لنظرتون ما باید زوج درمانی بیایم یا درمان دیگه ای هست که به ما کمک بکنه.نمیدونم چجوری همسرمو متقاعد کنم که سخت گیری هم حدی داره

0 0
Farid
پاسخ به این نظر
12:13 - 6 مهر 00

من فهمیدم که اصلا خانم علاقه ای به درست کردن رابطه بعد از ایجاد مشکا ندارن و فقط به طلاق فکر میکنن الان خود من به این مشکل خوردم.

0 0
افزودن نظر:
captcha