22004925 - 021

درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

(6 رای)
درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

همه اضطراب را تجربه می کنند اما اختلال اضطراب فراگیر را نه. افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) غالباً از نگرانی های خود پریشان می شوند و از فعالیت هایی که ممکن است اضطراب را برانگیزد، پرهیز می کنند و بدون توضیح نشان می دهند که همیشه و در همه جا اضطراب دارند. در بیشتر موارد GAD یا همان اختلال اضطراب فراگیر بر روابط و یا عملکرد فرد در همه زمینه های زندگی اثر می گزارد. برای آشنایی با مراحل درمان اختلال اضطراب فراگیر تا انتها با ما باشید.

درمان اختلال اضطراب فراگیر

هدف از درمان اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

هدف از درمان اختلال اضطراب فراگیر این است كه به افراد كمک شود تا از لحاظ ذهنی و جسمی احساس بهتری داشته باشند و تعامل با افراد، اماكن و موقعیت هایی را كه قبلاً نگرانش بوده اند، را بهبود دهند. با توجه به تأثیر گسترده ای که اضطراب فراگیر می تواند بر عملکرد روزانه افراد داشته باشد، حتی اضطراب درجه پایین که آستانه تشخیص بیماری را مشخص نمی کند، می تواند ارزش درمان یا مدیریت را داشته باشد.

روان درمانی اضطراب 

روان درمانی اضطراب یک روش مرسوم برای درمان GAD است. همچنین «رفتار درمانی» توسط متخصصان مختلف سلامت می تواند مشکل را به صورت مکانیکی و برای بازه زمانی کمتری درمان کند.

/// شماره های تماس ///

درمان شناختی رفتاری برای اضطراب

درمان اختلال اضطراب فراگیر با درمان شناختی رفتاری (CBT) معیار طلای برای رواندرمانگران و یکی از محبوب ترین روشهای درمانی برای GAD است. ثابت شده است که برای بزرگسالان اثر گزاری بهتری دارد. به همان اندازه که برای بیماران جوان کار می کند، CBT بر مشکلات فعلی و شرایط فعلی تمرکز دارد. به طور معمول درمان شناختی و رفتاری یک درمان کوتاه مدت و ساختاری است که بر تعامل بین افکار، احساسات و رفتارهای آگاهانه متمرکز است.

پذیرش و تعهد درمانی

درمان اختلال اضطراب فراگیر با پذیرش و تعهد درمانی (ACT) یکی دیگر از گفتگوهای متداول و متمرکز بر مسئله است که برای درمان GAD استفاده می شود. اگرچه مشابه CBT است، هدف ACT کاهش تلاش برای کنترل افکار اضطراب یا احساسات ناراحت کننده و افزایش مشارکت در فعالیت های معنادار که با ارزش های زندگی انتخاب شده همسو هستند. ACT می تواند باعث بهبود علائم در افراد مبتلا به GAD شود و ممکن است از این نظر مناسب برای بزرگسالان مسن تر باشد.

سایر بحث های درمانی

دو نوع دیگر از «گفتار درمانی» یعنی «روان درمانی» و «روان درمانی بین فردی» نیز می تواند در معالجه GAD استفاده شود. روان درمانی روانگردان، همچنین به عنوان درمان بینش گرا شناخته می شود، مبتنی بر این عقیده است که افکار و احساسات خارج از آگاهی ما (یعنی خارج از آگاهی ما) می توانند منجر به درگیری درونی شوند و به عنوان اضطراب آشکار شوند.

اختلال اضطراب فراگیر

روان درمانی بین فردی (IPT) یک درمان محدود و مبتنی بر زمان است که مبتنی بر این فرض است که ممکن است علائم ناشی از مشکلات در روابط ایجاد شده یا حفظ شود و حل این مشکلات می تواند به کاهش علائم کمک کند.

دارو

درمان اختلال اضطراب فراگیر با داروها برای اضطراب با تعامل با مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی کار می کنند. داروهای خاص ممکن است جذب را مسدود کرده یا عملکرد یک یا چند ماده از این مواد شیمیایی را تقویت کنند.

  • انواع مختلفی از داروهای مورد استفاده در درمان اضطراب
  • مهارکننده های انتخاب مجدد سروتونین انتخابی (SSRIs)
  • مهارکننده های بازگشت مجدد سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI)
  • ضد اضطراب
  • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

همچنین، یک دسته دیگر «قدیمی تر» از داروهای ضد افسردگی - مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) - گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند.

داروهای ضد افسردگی توانایی کاملی برای کمک به علائم GAD دارند، اما آنها می توانند چندین هفته طول بکشد. SSRI ها، مانند سرترالین (Zoloft) یا فلوکستین (Prozac)، به طور معمول یک گزینه خوب برای اولین بار برای درمان GAD در نظر گرفته می شوند زیرا این داروها نسبتاً بی خطر هستند و تمایل دارند که به خوبی توسط افراد تحمل شوند.

ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها علت اصلی اضطراب را درمان نمی کنند، اما در درمان علائم موثر هستند. با این حال، این کلاس از داروها دارای اشکالاتی قابل توجه هستند، از جمله عوارض جانبی احتمالی آن مانند آرام بخش و تمایل به ایجاد عادت. بوسپیرون (Buspar) یکی از داروهای موجود در این کلاس است که برای درمان GAD تأیید شده است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که بوسپیرون نیز می تواند به تقویت داروهای ضد افسردگی کمک کند.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نوعی قدیمی تر از داروهای ضد افسردگی هستند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد.

خودیاری

درمان اختلال اضطراب فراگیر با تکنیک کمک به خود، به رویکردهای رسمی که علائم اضطراب را با راهنمایی محدود (یا خیر) نشان می دهد، اشاره دارد. به عنوان مثال، چندین کتاب خودی برای کمک به شما وجود دارد که به صورت قدم به قدم کمک می کنند و روان درمانی های مبتنی بر شواهد را برای GAD مانند CBT یا ACT به خوبی آینه می کنند.

با پیشرفت فناوری تلفن های هوشمند و افزایش محبوبیت برنامه های تعاملی، اکنون گزینه های الکترونیکی خودیاری نیز وجود دارد که برنامه هایی را که توسط درمان GAD مبتنی بر شواهد ارائه می شود، ارائه می دهد. همچنین برنامه هایی در دسترس است که دارای ابزارهای اضطراب ناپیوسته، مانند تکنیک های آرامش بخش و تمرین های مراقبه ذهن آگاهی هستند.

/// شماره های تماس ///

بهترین گزینه برای شما

صحبت با پزشک معالج - پزشک یا ارائه دهنده سلامت روان - بهترین راه برای تشخیص مرحله (مرحله) بعدی است. بسته به ماهیت و وسعت علائم اضطراب، ممکن است یک یا ترکیبی از رویکردهای گفته شده در بالا مفید باشد.

به طور کلی ، اضطراب خفیف یا متناوب با استفاده از منابع خودیاری ممکن است بهبود یابد. منابع خودیاری نیز برای کسانی که مایل به پیگیری روان درمانی مبتنی بر شواهد هستند که فاقد دسترسی به مراقبت های تخصصی هستند گزینه خوبی است. از گزینه های خودیاری نیز می توان در رابطه با درمان مداوم یا برای جلوگیری از عود و پیشگیری از پیشرفت مداوم بعد از نتیجه گیری از یک دوره روان درمانی استفاده کرد.

اگر علائم شما پایدار است، بر عملکرد روزانه یا روابط مهم زندگی شما تأثیر می گذارد، یا برای دیگران به وضوح قابل توجه است، بنابراین درمان رسمی تر باید مورد توجه قرار گیرد. برای اضطراب از درجه متوسط تا شدید، یک دوره روان درمانی ممکن است مشخص شود. داروها می توانند در هر درجه ای از اضطراب مداوم کمک کنند.

هنگام در نظر گرفتن روان درمانی در مقابل دارو، لازم به ذکر است که روان درمانی ممکن است برای تسکین علائم از دارو بیشتر شود، اما اثرات آن نیز می تواند دوام بیشتری داشته باشد (به عنوان مثال، بینش و مهارتهای آموخته شده در روان درمانی پس از پایان درمان حفظ می شود). و برای بعضی از افراد مبتلا به GAD، حداکثر رساندن درمان -مصرف دارو و شرکت در روان درمانی- نتایج را به حداکثر می رساند.

تصمیم گیری برای شما مناسب است واقعاً روند ارزیابی مداوم است. اگر رویکرد خودیاری را انتخاب می کنید، آگاه باشید که علائم پایدار یا بدترکننده نشانگرهایی هستند که می توانید از یک ارزیابی حضوری توسط یک پزشک بهره مند شوید.

اضطراب فراگیر

با استفاده از دارو یا درمان روان درمانی، ارائه دهنده مورد نظر خود را پیدا کنید و سؤال کنید تا کاملاً درک کنید چه نوع درمانی را دریافت خواهید کرد و همچنین خطرات و مزایای آن (شما می توانید در مورد تصمیم گیری در مورد مناسب بودن دارو در اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هنگام پیگیری هر نوع درمان ، مهم است که صبور باشید و در نظارت منظم علائم (و در مورد درمان دارویی، عوارض جانبی) با پزشک خود مشارکت کنید.

کلمه ای از خیلیول

در حالی که علائم مرتبط با GAD غیرقابل انکار است، خبر خوب این است که آنها قابل درمان هستند. درمان های ذکر شده در بالا، کار را خواهد گرفت، اما کار به صورت تسکین و تسکین از اضطراب و نگرانی بازپرداخت خواهد شد.

منبع: verywellmind.com

افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: درمان اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی