22006198 021

درمان افسردگی شدید در زنان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(20 رای)
درمان افسردگی شدید در زنان

افسردگی شدید حداقل 350 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. زنان دو برابر مردان با علائم آن مواجه می شوند. عوامل بی شماری می توانند بر نحوه واکنش بدن و ذهن یک زن به تغییرات و چالش های زندگی تأثیر بگذارند. این موارد شامل مسائل ژنتیکی، ناقل های عصبی، مشکلات فیزیکی،عوامل اجتماعی و فرهنگی میباشد. درک چگونگی ایجاد افسردگی در زنان میتواند به شما در پیشگیری یا مدیریت علائم آن کمک کند. این مقاله علل و نشانه های افسردگی را به همراه راه هایی برای بهبود خلق و خوی شما پوشش میدهد. درمان افسردگی شدید در زنان و جدیدترین راه درمان افسردگی در زنان، از منظر تراپیست درمان افسردگی بهزاد متین را بصورت کامل بررسی خواهیم کرد. در نظر داشته باشید افسردگی انواع مختلفی دارد و بعید است کسی به تنهایی یعنی بدون همراه و روانشناس قادر به درمان افسردگی خود باشد.

افسردگی هایی مانند:

مقدمه ای درباره افسردگی شدید در زنان

زنان نقش های زیادی در زندگی دارند؛ مثل مادر، همسر، کارمند، دوست، مراقب کننده و عناوین دیگر. در نتیجه افسردگی شدید در زنان باعث فلج شدن خانواده میشود و میتواند مشکلات بسیار زیادی را برای افراد دیگر خانواده ایجاد کند. پیچیدگی همه این نقشها میتواند باعث فراز و نشیب های زیادی در طول زندگی می شود. برخی از این تغییرات خلقی ممکن است به دلیل وقایع زندگی باشد. به عنوان مثال درگیری با یک دوست یا همسر یا از دست دادن کار. ممکن است بدلیل هورمون ها یا نورترنسمیترها (ناقل های عصبی) در مغز باشد؛ به عنوان مثال بارداری و چرخه قاعدگی. فعال شدن طرحواره میتواند از دیگر عوامل افسردگی باشد. اما چه زمانی باید برای درمان افسردگی اقدام کرد؟

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست کامل آسیب های روانشناختی MMPI

افسردگی هنگامی شکل میگیرد که احساس کنید بصورت تدریجی در کار و زندگی شما اختلالی وجود آمده است. افسردگی میتواند علتهای بسیار مختلفی داشته باشد. حتما به دکتر روانشناس بالینی برای ارزیابی، مراجعه کنید. اگر از افسردگی رنج میبرید و «فراز و نشیب» شما پس از چند روز از بین نمیرود، ممکن است در مراحلی از یک افسردگی شدید باشید. از جمله این موارد میتوان به کاهش شدید انرژی و بی لذتی نسبت به همه چیز نام برد، که شدیدترین آن افسردگی مالیخولیا میباشد.

درمان افسردگی شدید زنان

آیا افسردگی در زنان بیشتر از مردان است؟

زنان تقریباً دو برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا میشوند، همچنین افسردگی در زنان علل بیشتری نسبت به مردان دارد. عوامل مؤثر شامل هورمونهای، واکنش متفاوت زن به استرس و فشارهای اجتماعی منحصر به فرد برای تجربیات زندگی یک زن است.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست آنلاین افسردگی

علت افسردگی شدید در زنان

معمولا زنان افسرده دارای ویژگیهای اضطرابی، وسواسی و کمال گرایی میباشند. در گروه دیگر، زنان توانایی پیدا کردن لذت در فعالیتهایی که لذت بخش تلقی میشود را از دست میدهند. علاوه بر این، عدم داشتن روابط بین فردی و اجتماعی، تأثیر زیادی بر روی افسردگی زنان دارد. اما در نظر داشته باشید که پیدا کردن علت از سمت شما میتواند بیشتر به افسردگی دامن بزند. پس سعی در درمان داشته باشید نه علت یابی افسردگی.

کدام جنسیت بهتر درد را کنترل می کند؟

تحمل درد حاد در طول زمان در زنان ثابت تر و قابل کنترل تر است. تفاوت ها به ویژه در تحمل درد شدید بود حتی اگر شرکت کنندگان مرد تحمل بیشتری داشتند، شرکت کنندگان زن در بین بازدیدها متغیر کمتری داشتند. به گفته محققان، این اولین مطالعه برای اندازه گیری تفاوت های جنسیتی در قابلیت اطمینان تست آزمون مجدد حساسیت درد در انسانها بود.

اختلال افسردگی مداوم در زنان

این مدل، نوع خفیف افسردگی در نظر گرفته می شود. این یک حالت افسردگی بلند مدت است که دو سال یا بیشتر طول میکشد. اشکال شدیدتر افسردگی می تواند در طول اختلال مداوم رخ دهند. اگر پیش از این داروی ضد افسردگی سیتالوپرام یا سرترالین مصرف میکردید، حتما به روانپزشک خود اعلام کنید.

اختلال افسردگی قبل از قاعدگی در زنان

افسردگی به چرخه قاعدگی یک زن گره خورده است. در این نوع افسردگی، نوسانات شدید خلقی، اضطراب و افکار منفی در هفته قبل از شروع قاعدگی ظاهر میشوند و پس از شروع دوره قاعدگی از بین میروند. علائم افسردگی به اندازه کافی شدید است که بر روابط بین فردی تأثیر منفی بگذارد و در فعالیت های روزانه دخالت کند.

تفاوت افسردگی بین زنان و مردان در چیست؟

 • زنان احساس اضطراب و ترس دارند. مردان احساس انکار دارند.
 • زنان خود را به دلیل افسردگی سرزنش می کنند. مردان دیگران را سرزنش می کنند.
 • زنان معمولاً هنگام افسردگی احساس غم، بی ارزشی و بی احساس می کنند. مردان معمولا احساس تحریک و عصبانیت می کنند.
 • زنان احتمالاً هنگام افسردگی از درگیریها دوری می کنند. مردان به احتمال زیاد درگیری را ایجاد می کنند.
 • زنان به خود و دوستان متوسل می شوند تا خود درمانی کنند. مردان برای خوددرمانی به الکل، تلویزیون، رابطه جنسی یا ورزش روی می آورند.
 • زنان احساس بی حالی و عصبی بودن می کنند. مردان احساس اضطراب و بیقراری.
 • زنان به راحتی در مورد احساس خود با شک و ناامیدی صحبت می کنند. مردان احساس شک و ناامیدی را پنهان می کنند.

درمان افسردگی

چه عواملی باعث افسردگی در زنان می شود؟

عوامل ژنتیکی، هورمونی، روانی، اجتماعی و بسیاری از عوامل وجود دارد که معمولا به این دلیل افسردگی در زنان ایجاد می شود.

زیست شناسی و هورمون ها

از نظر زیستی، افسردگی می تواند به علت تغییر در ناقل های عصبی در مغز و تغییرات هورمونی باشد. همجنین ژن های شما ممکن است مستعد ابتلا کردن شما به افسردگی باشد، روابط سالم خانوادگی و اجتماعی می تواند باعث پیشگیری افسردگی شدید در زنان شود. مشکلات مربوط به بارداری، باروری، یائسگی و چرخه قاعدگی عوامل خطر ایجاد افسردگی زنان را افزایش میدهد. بیشتر اینها به دلیل عدم تعادل هورمونی و نوسانات سریع هورمونهای تولید مثل است. به طور کلی، مشکلات بهداشتی، به ویژه مشکلات بیماری مزمن یا ناتوانی، باعث افسردگی در زنان می شود، همانطور که زندگی پزشکی نیز تغییر می کند مانند رژیم های مکرر رژیم غذایی و ترک سیگار.

علل روانشناختی

زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند. به دلیل داشتن احساسات بیشتر، زنان احتمالاً در دوره های افسردگی معمولا به افکار منفی متوسل می شوند. در حالی که این یک پاسخ طبیعی برای گریه کردن و صحبت با دوستان است و دوباره دلیل اصلی این است که شما در وضعیت افسردگی خود قرار دارید، تحقیقات نشان داده اند که برچسب زنی به خود در مورد افسردگی می تواند باعث دوام بیشتر آن و حتی بدتر شدن آن شود.

در مقابل، مردان تمایل دارند که فکر خود را از وضعیت افسردگی منحرف کنند که همین موضوع باعث نامعلوم بودن مدت زمان علائم می شود. عوامل روانشناختی دیگری که بر زنان بیش از مردان اثر دارند، نگرش بد نسبت به بدن و افسردگی ناشی از استرس هستند. زنان بیشتر از مردان در معرض استرس هستند زیرا تحقیقات مرکز مشاوره اینجا مکث در درمان افسردگی شدید در زناننشان داده شده است که افزایش سطح پروژسترون برای جلوگیری از ترشح هورمونهای استرس است. مسائل منفی در مورد ظاهر بدن معمولاً در بزرگسالی شروع می شود و به نظر می رسد با شروع بلوغ در زنان ارتباط دارد.

علل اجتماعی

مهارت های مقابله، انتخاب روابط و گزینه های شیوه زندگی بر زنان متفاوت از مردان است. به عنوان یک زن، شما بیشتر در معرض افسردگی از مشکلات زناشویی یا روابط، مشکلات تعادل زندگی، مشکلات مالی و وقایع استرس زای زندگی از جمله از دست دادن یک فرد محبوب هستید تا یک مرد.

علاوه بر دلایل بیولوژیکی، روانشناختی و اجتماعی افسردگی که در بالا به آن اشاره شد، مرکز مشاوره اینجا مکث نشان می دهد موارد زیر عوامل خطر ابتلا به افسردگی در زنان را افزایش می دهد.

 • مرگ والدین قبل از 10 سالگی
 • از دست دادن شغل، مشکلات رابطه، طلاق
 • سوء استفاده جسمی یا جنسی در دوران کودکی
 • تاریخچه اختلالات خلقی
 • استفاده از داروهای خاص

آیا زنان موفق بیشتر افسرده می شوند؟

به گفته دانشمندان آمریکایی، زنان بیشتر از مردان علائم افسردگی را در موقعیت کاری خود نشان می دهند. بر اساس این مطالعه، در مردان ویژگی مانند اقتدار یا مانند توانایی استخدام و درک اخراج، علائم افسردگی را کاهش می دهد.

افسردگی شدید در زنان

علائم و نشانه های زن افسرده

همه افراد مبتلا به افسردگی علائم یکسانی ندارند. برخی از افراد ممکن است فقط علائم کمی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم زیادی داشته باشند. اینکه علائم هر چند وقت یکبار رخ می دهند، چقدر طول می کشند و چقدر شدید هستند، ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. علائم و نشانه های افسردگی در زنان متفاوت است. برخی از شایعترین علائم و نشانه ها در زیر ذکر شده است:

 • احساس پوچی، ناامیدی، ناامیدی و غم و اندوه
 • تحریک پذیری روحی، اضطراب و عذاب وجدان
 • احساس خستگی یا خستگی شدید
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش
 • عدم توانایی در تمرکز یا به خاطر سپردن جزئیات
 • افکار خودکشی یا تلاش برای خودکشی
 • اختلالات خواب بی خوابی بیش از حد یا خیلی کم خوابی
 • تغییر در اشتها، خوردن بیش از حد یا خیلی کم
 • علائم جسمی درد، گرفتگی، سردرد، مشکلات گوارشی، حساسیت به پستان، نفخ
 • کمبود انرژی
 • احساس عدم کنترل فکری
 • نوسانات روحی و احساس اندوه
 • حملات هراس
 • احساس تنش
 • عدم علاقه به فعالیت ها و روابط روزمره

درمان افسردگی شدید در زنان

برخی از افراد مبتلا به انواع خفیف افسردگی پس از چند ماه درمان بهبود می یابند. افراد مبتلا به افسردگی متوسط ​​تا شدید ممکن است به درمان و نوعی دارو به نام ضد افسردگی نیاز داشته باشند. داروهای ضد افسردگی سطح برخی از مواد شیمیایی را در مغز شما تغییر میدهند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا داروهای ضد افسردگی اثر کنند. انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد و برخی از آنها برای افراد خاص بهتر از سایرین عمل می کنند. ابتلا به افسردگی میتواند باعث شود که برخی افراد برای مقابله با آن به مواد مخدر یا الکل روی آورند. اما مواد مخدر یا الکل میتواند وضعیت سلامت روان شما را بدتر و بر نحوه عملکرد داروهای ضد افسردگی تأثیر بگذارد.

سریع ترین و احتمالا موثرترین درمان برای موارد شدید افسردگی چیست؟

ECT یک درمان بسیار موثر و ایمن برای افسردگی شدید است. اغلب موثرتر از داروهای ضد افسردگی موجود است.

پروسه درمان افسردگی چگونه است؟

برای درمان افسردگی شدید در زنان، اولین دوره عملی شما باید مراجعه به روانشناس یا متخصص روانپزشکی باشد. روانشناس از شما مصاحبه می کند و از شما می خواهد یک سری تستها و آزمایشاتی را انجام دهید تا وضعیت روانپزشکی جسمانی و روانی شما مشخص شود. روانپزشک مراقبت های اولیه شما همچنین تعدادی سؤال در مورد علائم از شما خواهد پرسید که چه مدت آنها به طول انجامیده است، از زمان شروع، شدت علائم، میزان ماندگاری آنها (میزان بروز مجدد) و سابقه خانوادگی افسردگی شما چک میشود. اگر روانپزشک شما مشکوک باشد که شما از افسردگی رنج میبرید، او شما را به یک مرکز مشاوره افسردگی یا اورژانس اجتماعی معرفی می مکند.

جدید ترین راه درمان افسردگی در زنان

جدیدترین گزینه های درمانی یا جدیدترین راه درمان افسردگی برای زنان مبتلا به افسردگی شامل (دارو درمانی، درمان نوروفیدبک و شناخت درمانی CBTیا REBT) می باشد. نکته: ضروری است که در صورت باردار بودن باید به روانپزشک خود بگویید زیرا ممکن است داروهای خاصی برای درمان افسردگی روی رشد کودک شما تأثیر بگذارد. در صورت افسردگی، روانپزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای شما در مقابله و کاهش علائم افسردگی تجویز کند.

نکته مهم در استفاده کردن از داروهای ضد افسردگی

اگر شروع به مصرف داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی شدید در زنان کردید نکته مهم این است که برای وضعیت خلق و خوی افسرده خود داروها را در زمان مقرر استفاده کنید. همچنین مهم است که علائم خود را کنترل کرده و عوارض جانبی آن را یاد داشت کنید و به روانپزشک خود گزارش دهید. برخی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی میتواند افسردگی را در درصد کمی از افراد بدتر کند. به طور خاص، افزایش خطر افکار خودکشی، اقدام به خودکشی و تحریک پذیری، با استفاده از داروهای ضد افسردگی در برخی از افراد همراه است.

افراد مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید ممکن است به درمان و نوعی دارو به نام داروهای ضد افسردگی نیاز داشته باشند. داروهای ضد افسردگی سطح برخی از مواد شیمیایی را در مغز شما تغییر می دهند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا داروهای ضد افسردگی اثر کنند.

درمان افسردگی در زنان

سایر عوارض جانبی رایج داروها عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • تحریک
 • مشکلات جنسی

اگرچه، گاهی این مشکلات معمولاً با گذشت زمان کاهش می یابد. همچنین در صورتی که علاوه بر داروها و درمان، تکنیک های خود مراقبتی زیر میتوانند در صورت رنج از افسردگی به بهبود خلقی شما کمک کنند:

 • احساسات خود را بهم ریخته نکنید، یک گروه درمانی را با افرادی که به آنها اعتماد دارید پیدا کنید.
 • درگیر فعالیتهای اجتماعی و کارکردهای اجتماعی باشید.
 • به طور منظم تمرین کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید 8 ساعت در هر شب ایده آل است.
 • مدیتیشن کنید، یوگا را امتحان کنید یا سایر تکنیک های آرامش را تمرین کنید.

اگر شما یا یک عزیز از افسردگی رنج می برید، تنها نیستید. برای بالا بردن کیفیت زندگی به دنبال خلق و خوی افسرده خود باشید. اگر مطمئن نیستید با چه کسی تماس بگیرید، با منابع زیر تماس بگیرید:

 • مرکز درمان افسردگی
 • مراکز بهداشت و درمان سازمانها
 • مراکز مشاوره مکث
 • موسسه های مددکاری
 • درمان افسردگی شدید در زنان (دارو درمانی)
 • متخصصان بهداشت روان (روانپزشکان، مددکاران اجتماعی، مشاوران بهداشت روان)
 • کلینیک های خصوصی
 • کلینیک های سرپایی در بیمارستان دولتی
 • مراکز درمان شناختی رفتاری (CBT)

لازم به ذکر است یکی از بهترین راه های درمان افسردگی شدید در زنان استفاده از رویکرد شناختی یا طرحواره می باشد.

آیا درمان افسردگی بر شانس باردار شدن من تأثیر می گذارد؟

برخی از داروهای ضد افسردگی، ممکن است باردار شدن را برای شما دشوارتر کنند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. در صورت تلاش برای باردار شدن با پزشک خود در مورد سایر درمان های افسردگی که شامل دارو نمیشوند صحبت کنید. به عنوان مثال، نوعی از گفتار درمانی به نام درمان شناختی رفتاری (CBT) به زنان مبتلا به افسردگی کمک میکند. این نوع درمان برای زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، خطر کمی دارد. در طول CBT، شما با یک متخصص سلامت روان کار میکنید تا دلیل افسردگی خود را بررسی کنید و خود را آموزش دهید تا افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید. زنانی که در حال حاضر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند و در تلاش برای باردار شدن هستند، باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای قطع دارو صحبت کنند.

علتهای اصلی افسردگی در زنان چیست؟

 • سابقه خانوادگی: افسردگی می تواند در خانواده ها ایجاد شود و برخی از افراد در معرض خطر ژنتیکی بیشتری قرار دارند.
 • شخصیت: برخی از افراد به دلیل شخصیت خود ممکن است بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار بگیرند.
 • بیماری جدی روانپزشکی.
 • مصرف مواد مخدر و الکل.
 • اتفاقات زندگی.
 • تغییرات در مغز.

چرا زنان بیشتر از مردان استرس دارند؟

زن مسئولیت اداره خانواده و کارش را دارد. تلاش برای ایجاد تعادل بین این دو ممکن است گاهی اوقات طاقت فرسا باشد. نمی توان انکار کرد که زنان حساس تر از مردان هستند. ناحیه لیمبیک مغز زنان که احساسات و خاطرات را کنترل می کند، بسیار فعال است.

منابع: psycom.net و womenshealth.gov

نظرات کاربران:
حمیده
پاسخ به این نظر
1402/10/18

سلام ممنونم از مطالب مفیدتون من مدتیه شدیدا احساس افسردگی دارم و خیلی مضطرب هستم خیلی زود از هرکاری خسته میشم و تمایل به برقراری ارتباط با افراد ندارم و مدام مرخصی میگیرم که در خانه تنها باشم و با خانواده اصلا وقت نمیگذرونم از بودن در جمع اصلا لذت نمیبرم میخوام بدونم اینا علایم افسردگیه ؟ اگر بله باید چی کارکنم؟

0 0
انوشا
پاسخ به این نظر
1402/10/18

من 25 سالمه و بعد از اینکه چند سال پیش توسط کسی که میشناختمش بهم تجاور شد دچار افسردگی شدم و این اتفاق همزمان شد با کرونای پدرم و روحیه داغون من بخاطر همین برای تخلیه رانی خودم رابطه جنسی رو در زندگیم زیاد کردم الان پشیمونم چون فقط به بدتر شدنش منجر شد

0 0
مائده
پاسخ به این نظر
1402/9/4

سلام وقتتون بخیر من ۲۸ سالمه و خیلی بی انگیزه هستم هیچ هدف مشخصی نمیتونم برای آیندم داشته باشم و این به شدت کلافم کرده

0 0
شریفه ایمانی
پاسخ به این نظر
1402/8/30

سلام وقتتون بخیر مادر من ۶۱ سالشه و مدتیه دچار افسردگی شدید شده و برای هر کاری خودشو سرزنش میکنه امکانش هست نیاز به استفاده از دارو نباشه و با جلسات مشاوره حالشون خوب بشه؟

0 0
آوا رحیمی
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام وقت بخیر من بعد از زایمان افسردگی شدتش بیشتر شد اژ قبل هم علائمی داشتم و بعد از این اتفاق بیشتر شد و انگار بصورت عادت شده که همیشه حالم خوب نباشه و انگار امیدی ندارم بزای بزرگ کردن دخترم و هیچی خوشحالم نمیکنه امکانش هست این تایپ شخصیتی باشه وقتی انقدر درونی شده ؟

0 0
پریناز مالکی
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام وقتتون بخیر من ۳۸ سالمه و بعد از دوران بارداریم دچار افسردگی شدید شدم امکانش هست جلسات تراپی به صورت آنلاین داشته باشم

0 0
پریناز مالکی
پاسخ به این نظر
1402/8/29

سلام وقتتون بخیر من ۳۸ سالمه و بعد از دوران بارداریم دچار افسردگی شدید شدم امکانش هست جلسات تراپی به صورت آنلاین داشته باشم

0 0
ارغوان جلالی
پاسخ به این نظر
1402/8/28

سلام ، متاسفانه این علائم درون من هست و خیلی وقته در حال جنگم تا بهتر بشم ولی انگار قدرتش خیلی از من بیشتره و تقریبا عادت کردم به این عدم لذت و خلق پایین

0 0
ساناز
پاسخ به این نظر
1401/1/4

سلام و خسته نباشید ممنون که اطلاعات مفیدی رو به ما دادید، من فکر می کنم در حال افسرده شدن هستم و به زودی به کلینیک مکث بعد از تعطیلات تماس خواهم گرفت با تشکر

1 0
راحله الحاوی
پاسخ به این نظر
1400/3/16

خسته نباشید، من چندین سایت رو چک کردم و به این نتیجه رسیدم که من نه تنها افسرده هستم، ناامید از درمانش هم هستم. چون وقتی داشتم مطالب را میخواندم، مطالب بسیار مفیدی هستند اما بیشتر جهت آگاهی دادن در مورد افسردگی، در مورد درمان برای بنده که کارساز نبود. من بعد از خواندن مطالب متوجه شدم که یکی از علت های افسردگی محیط زندگی هست که در موردش توضیحی ندیدم. شرایط آب و هوایی و محیط زندگی بشدت تاثیر گذار هست و نا امید بودن از رها شدن از وضعیت شرایط رو سخت تر کرده. امیدوارم که در این رابطه هم مطالب و یا راه حلی داده بشه. سپاس از مطالب با ارزش سایت.

1 0
Liz
1400/3/28

اره واقعا ، من الان در شرایطی هستم که قابل تغییر نیس، هیچ تصوری از ایندم نمیتونم داشته باشم، کارایی که دوست دارمو نمیتونم انجام بدم... بی انگیزم و ادامه دادن مسخرس...

1 2
پرهام
پاسخ به این نظر
1399/1/9

سلام وقتتون بخیر من همسرم علائمی که شما نوشتین رو داره و فکر میکنم که افسردگی گرفته و اگه اینجوری باشه فکر کنم نیاز به دارو درمانی هم داره. ایشون بعد از فوت مادرشون دیگه من خندشو ندیدم هر کاری هم کردیم فایده نداشت حالا خودشم تصمیم گرفته که بیاد پیش روانشناس ممنون نیشم یک روانشناس متخصص افسردگی معرفی کنید

1 2
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ