22006198 021

اختلال تماشاگری جنسی چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
اختلال تماشاگری جنسی چیست؟

اختلال تماشاگری جنسی (voyeuristic disorder) یکی از انواع اختلال های جنسی است که در آن فرد مبتلا از تماشا کردن فرد برهنه، فردی که در حال عوض کردن لباس یا فعالیت جنسی است، لذت می برد. این عمل زمانی انجام می شود که قربانی از کار فرد مبتلا هیچگونه اطلاعی ندارد. در اختلال تماشاگری جنسی فرد با نگاه کردن به قربانیان ناآگاه، برانگیختگی جنسی بسیاری را تجربه می کند؛ به گونه ای که این برانگیختگی را میتوان با مشاهده رفتار شخص، امیال و خیال پردازی های آن متوجه شد. این افراد یا بر اساس برانگیختگی جنسی خود عمل می کنند یا از این میل خود رنج می برند. به گونه ای که این اختلال و احساس ناشی از آن سبب می شود که فرد مانند گذشته نتواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد.

این اختلال در ویراست چهارم DSM (DSM-IV) با نام ویوریسم (voyeurism) شناخته می شد. اما پس از آن در DSM-5 به اختلال ویوریستیک تغییر نام پیدا کرد. در واقع ریشه کلمه ویوریستیک فرانسوی است و voyeur در زبان فرانسه به معنای کسی است که از دیدن فعالیت جنسی دیگران لذت می برد.

درمان اختلال تماشاگری جنسی

درمان های مختلفی برای اختلال تماشاگری جنسی وجود دارد اما گاهی یک درمان به تنهایی نمی تواند باعث رفع کامل مشکل شود. در واقع باید ترکیبی از درمان های مختلف را بکار برد. برخی از درمان های ویوریستیک عبارتند از:

رفتار درمانی

بر اساس دیدگاه رفتارگرایی ویوریستیک، ممکن است به دلیل شرطی سازی در فرد شکل گرفته باشد. یعنی ممکن است فرد در دوران نوجوانی دو پدیده همزمان مانند تماشا کردن دیگران در حال تعویض لباس و لذت جنسی را با هم تجربه کرده باشد و همزمانی این دو پدیده باعث تداعی آنها با هم می شود. رفتار درمانگرها معتقدند در صورتی که تماشاگری جنسی به دلیل شرطی سازی ایجاد شده باشد میتوان آنرا با تکنیک های یادگیری زدایی از بین برد.

درمان اختلال تماشاگری جنسی

روانکاوی

در روانکاوی سعی بر ریشه یابی مشکل می شود و علت تماشاگری جنسی را در کودکی فرد، جستجو می کنند. بر اساس برخی شواهد، ویوریستیک می تواند به دلیل سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی باشد. در این درمان سعی بر شناسایی مشکل و سپس کاهش نشانه های آن می شود.

دارو درمانی

در بسیاری از مواقع، دارو درمانی به همراه درمان های دیگر انجام می شود و نتایج خوبی به همراه دارد. در این درمان از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب استفاده می کنند و سعی در بهبود نشانه های فرد مبتلا دارند. گاهی از داروهای هورمونی نیز استفاده می شود و با استفاده از آنها میزان تستوسترون در مردان را کاهش می دهند.

آموزش پیشگیری از بازگشت

در بسیاری از موارد ممکن است یک محرک در محیط باعث شروع امیال مربوط به اختلال تماشاگری جنسی شود. روانشناسان در بسیاری از مواقع به فرد مهارت های خود کنترلی را آموزش می دهند تا بداند که چگونه محرک های راه انداز در محیط و شرایط زندگی خود را شناسایی کرده و از بروز افکار متوالی ناشی از آن جلوگیری کند. مهارت های دیگری نیز وجود دارند که در آنها به فرد آموزش داده می شود تا بتواند مانع شکل گیری افکار مرضی و تغییر ناپذیر شود و نیازی به درمان های دارویی و دیگر درمان ها نداشته باشد.

روانشناسی اختلال تماشاگری جنسی

اختلال تماشاگری جنسی در بسیاری از موارد با اختلالات اضطرابی و خلقی ارتباط دارد. روانشناسان باید در هنگام بررسی این مشکل تمام ابعاد را در نظر بگیرند و محیط اجتماعی و فرهنگی که فرد در آن قرار دارد را مورد توجه قرار دهند. بسیاری از مواقع، افراد به دلیل موانعی که در جامعه وجود دارد و نگاهی که به آنها می شود ممکن است از مراجعه به روانشناس ممانعت کنند و همین امر سبب بدتر شدن مشکل آنها شود. بنابراین روانشناس و روانپزشک باید در برخورد با این مسائل بسیار حساس و دقیق باشند.

شیوع اختلال تماشاگری جنسی

شیوع اختلال تماشاگری جنسی بطور دقیق مشخص نیست اما طبق آمار ها، این اختلال معمولا در مردان بیشتر است. بطور تقریبی این اختلال به میزان 4 درصد در زنان و 12 درصد در مردان است. یکی از دلایل بیشتر بودن این اختلال در مردان می تواند سرکوب بیشتر زنان در فرایند جامعه پذیری باشد. افرادی که این امیال و برانگیختگی را تجربه می کنند معمولا بالای 18 سال سن دارند. اما در سنین کودکی و نوجوانی نیز رفتارهای مشابهی در آنها دیده می شود. این رفتارها که در سنین کودکی شروع می شوند در نوجوانی نیز ادامه می یابند و در بزرگسالی بصورت یک اختلال جنسی شناخته می شوند.

اختلال تماشاگری جنسی

علل اختلال تماشاگری جنسی

علت این اختلال بطور دقیق مشخص نیست اما این افراد معمولاً کودکانی هستند که در کودکی مورد غفلت، سوءاستفاده جنسی و بدرفتاری والدین خود قرار گرفته اند. از طرفی برخی از مطالعات نشان داده اند بین اضطراب، افسردگی و بیش فعالی جنسی و اختلال تماشاگری جنسی ارتباط وجود دارد. یکی از دلایل اختلال تماشاگری جنسی از دیدگاه روانکاوی، عدم دستیابی به رشد جنسی مناسب است. به این معنا که افراد مبتلا به این اختلال با این عمل خود، از روابط بین فردی که در زندگی جنسی وجود دارد فرار می کنند. بسیاری از مشکلات و اختلالات جنسی مانند تماشاگری جنسی، می توانند نتیجه باورها و شناخت نادرست افراد باشند. این باور ها به صورت مطلق و غیر قابل تغییر در ذهن این افراد قرار می گیرند و به آنها بهانه های لازم جهت انجام عمل خود را می دهند.

Voyeurism (تماشاگری جنسی) چیست؟

تماشاگری جنسی نوع شدید چشم چرانی یا دید زدن است که در آن فرد مبتلا، قصد برقراری رابطه جنسی و یا آزار رساندن به فرد قربانی را ندارد. این افراد با پرسه زدن در اطراف پنجره ها، توالت های عمومی و دیگر مکان هایی که امکان دیدن فرد برهنه وجود داشته باشد، سعی در دید زدن قربانی دارند. بنابراین بدلیل این عمل خود معمولاً مجرم شناخته می شوند اما قادر به ترک رفتار خود نیستند. افراد پس از دید زدن تحریک جنسی می شوند و اقدام به خود ارضایی می کنند.

نظرات کاربران:
Kian
پاسخ به این نظر
14:21 - 12 آبان 00

من فکر میکنم‌این دید زنیو دارم چون بیستر لز رابطه برام جالبه ولی خوب بدم نیست در هر صورت که علاقه ای به عوض کردنش ندارم

0 1
افزودن نظر:
captcha