ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: سکس تراپیست کیست و چه می کند؟

سکس تراپیست کیست و چه می کند؟

سکس تراپیست نوعی روان درمانگر است که به مشکلات حوزه ارتباط جنسی زوجین می پردازد. سکس تراپیست از روشهای مختلف درمان های تحلیلی، شناختی، رفتاری و یا ترکیبی از چند رویکرد درمانی کمک می گیرند تا به مراجعین خود کمک نمایند که مشکلات جنسی خود را برطرف کنند. برای کمک گرفتن از سکس تراپیست شما هم می توانید به تنهایی و هم به همراه زوج خود مراجعه نمایید تا به کیفیت زندگی جنسی خود بیفزایید.

درمان جنسی نوعی از گفتگو است که به افراد و زوج ها کمک می نماید که با توجه به عوامل فیزیکی، روانی، شخصی و یا بین فردی رضایت جنسی خود را افزایش دهند. هدف سکس تراپی این است که به افراد و زوج ها کمک کند تا چالش های جسمی و روانی که موجب اختلال در عملکرد جنسی آنها شده است را پشت سر گذارند و دوباره زندگی جنسی رضایت بخش و دلنشینی را تجربه نمایند.

سکس تراپیست

یک زندگی جنسی رضایت بخش سالم و طبیعی است. صمیمیت فیزیکی و عاطفی بخش مهمی از بهزیستی شماست. بنابراین وقتی اختلال عملکرد جنسی اتفاق می افتد، داشتن زندگی روزمره جنسی می تواند دشوار باشد. سکس تراپی می تواند کمک کند که چالش های جنسی خود را برطرف کنید و رضایت جنسی خود را افزایش دهد.

مشکلات جنسی که نیاز به سکس تراپیست دارد

معمولاً اختلال عملکرد جنسی بسیار شایع است. بطوریکه 43 درصد از زنان و 31 درصد مردان در طول عمر خود انواع اختلالات جنسی را تجربه می کنند. این اختلالات عبارتند از:

 • اختلال نعوظ
 • میل جنسی ضعیف
 • عدم علاقه مندی جنسی
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش های جنسی ناخواسته
 • اعتیاد جنسی
 • نزدیکی دردناک
 • واژینیسموس (ازدواج به وصال نرسیده)

در حالتی شدید تر انحرافات جنسی (پارافیلیا) قرار می گیرند که در این صورت فرد در برخورد با بعضی موقعیت ها، اشیاء و یا تخیلات و تصورات غیر معمول، از نظر جنسی برانگیخته می شود؛ به این حالت بیشتر از درمان های تحلیلی کمک گرفته می شود.

اختلالات پارافیلیا

اختلالات پارافیلیا شامل موارد زیر می شود:

 • پدوفیلیا (بچه بازی)
 • دیدزنی
 • عورت نمایی
 • سادیسم (آزاردهی جنسی)
 • مازوخیسم (آزارخواهی جنسی)
 • مرده خواهی
 • مبدل پوشی
 • مالش گری
 • حیوان دوستی

درمان جنسی یا سکس تراپی چگونه است؟

درمان جنسی مانند انواع دیگر روان درمانی ها است. شما با صحبت کردن درباره ی تجربیات، نگرانی ها و احساسات خود، شرایط را تغییر می دهید و سکس تراپیست به شما تکنیک های لازم را می آموزد، باور های جنسی شما را به چالش می کشد، هیجانات سرکوب شده ی شما را بررسی و درمان می نماید.

سکس تراپی

به کمک درمانگرتان جهت اصلاح مکانیسم های دفاعی خود اقدام می کنید و پاسخ هایتان به درمان موجب افزایش رضایت جنسی شما می شود و به تبع آن زندگی جنسی سالم تری را تجربه می کنید. در طول قرار ملاقات های اولیه، درمانگر با شما و شریک زندگیتان صحبت خواهد کرد. اینجاست که درمانگر به شما کمک می کند تا چالش های خود را بشناسید و قرار نیست که طرف یکی از طرفین را بگیرد و یا کمک به متقاعد کردن دیگری نماید.

همچنین هم مراجعین و هم درمانگر لباس هایشان را از تن خارج نخواهند کرد. سکس تراپیست هیچ ارتباط جنسی ای با هیچ یک برقرار نخواهد کرد و یا حتی بصورت فیزیکی نشان نخواهد داد که چگونه ارتباط جنسی داشته باشید.

در هر جلسه سکس تراپیست، شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی هایی که ممکن است سبب اختلال عملکرد جنسی شده است، هدایت می نماید. تمام درمان های گفتاری، از جمله درمان جنسی، در محیطی حمایتی و آموزشی تشکیل خواهد شد. این بدان معناست که فضای راحت و تشویق کننده ای برای تغییر ایجاد کند. احتمالاً اتاق درمان را با تکالیفی ترک خواهید کرد که تا جلسه ی بعد بر روی آن کار کنید.

اگر درمانگرتان مشکوک شود که اختلال عملکرد شما منتج از یک مشکل جسمی و  فیزیولوژیک است، ممکن است شما را به یک پزشک معرفی نماید. در این  صورت دکتر و سکس تراپیست شما با هم مشورت خواهند کرد که مشکلات جسمی که مشکلات جنسی را تشدید کرده شناسایی کنند.

آیا من نیاز دارم به سکس تراپیست مراجعه کنم؟

یکی از راه هایی که تعیین می کند که آیا شما به یک سکس تراپیست نیاز دارید و یا کافیست که به یک روان درماگر مراجعه کنید این است که تجزیه و تحلیل کنید که چه بخش هایی از زندگی شما بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته است.

اگر کیفیت زندگی و سلامت هیجانی شما به شدت تحت تأثیر اختلالات جنسی شما قرار گرفته است، توصیه می شود که حتماً به یک سکس تراپیست مراجعه کنید. به همین ترتیب، اگر کمبود صمیمیت یا مشکلات ارتباطی با شریک زندگیتان، برای شما نگرانی های جدی تری ایجاد کرده کمک گرفتن از سکس تراپیست می تواند شروع خوبی باشد.

تراپی

بعلاوه گاهی اتفاق می افتد که فانتزی های جنسی شما از حالات معمول خارج می شود و تبدیل به تنها محرک شما برای برقراری ارتباط جنسی می شود و یا حتی ممکن است که وسوسه های جنسی عملکرد تحصیلی و یا شغلی شما را تحت الشعاع قرار دهد. بطور مثال ممکن است توجه به جوراب نازک یک زن در اتوبوس باعث شود چندین چهار راه بعد از محل کار خود از اتوبوس پیاده شوید و جلسه ی مهمی که داشتید را از دست بدهید، یا گاهی حتی نیاز دارید همسرتان لباس خاصی بپوشد و یا تصویر خاصی را در ذهنتان تصویر سازی کنید و در غیر این صورت نعوظ ایجاد نخواهد شد.

چه چیزهایی لازم است که قبل از ملاقات با سکس تراپیست بدانم؟

قبل از اینکه برای درمان مراجعه کنید به موارد زیر توجه نمایید تا بتوانید نتیجه ی بهتری بگیرید:

 1.  برای اینکه درمان شما موثر واقع شود نیاز دارید که با درمانگرتان ارتباط صمیمانه برقرار کنید در غیر این صورت به نتیجه ی درمان نمی توان امیدوار بود. هر چقدر شما به درمانگرتان بیشتر اعتماد کنید او بهتر می تواند شما را یاری کند. البته در نظر داشته باشید روند اعتمادسازی نه تنها به تخصص درمانگر مرتبط است بلکه گشودگی شما و همچنین زمان تسهیل کننده ی ایجاد ارتباط شما با درمانگرتان است. بنابراین صبور باشید، به خود و درمانگرتان فرصت دهید و انتظار معجزه در یک جلسه را نداشته باشید.
 2. آیا به تنهایی می خواهید به سکس تراپیست مراجعه کنید و یا ترجیح می دهید شریک زندگیتان با شما همراه شود؟ گفته می شود که برای درمان های جنسی حضور شریک جنسی فرد کمک های شایان ذکری می کند چون گاهی این اختلال معلول ارتباط با وی است که در این صورت درمان فردی کمکی نخواهد کرد. بعلاوه شریک زندگیتان می تواند بعنوان کمک درمانگر در ساعات و روزهای دیگر همراه شما باشد. در صورتی که مساله ای دارید که نمی خواهید شریک زندگیتان متوجه شود می توانید زمان هایی به تنهایی سکس تراپیست خود را ملاقات کنید.
 3. توجه کنید که در جلسه و یا جلسات نخستین درمانگر شما برنامه ی درمانی را با شما در میان خواهد گذاشت که برای درمان  شما جلسات متعددی نیاز است و به محض اینکه تغییرات لازم در شما ایجاد شد و شما و درمانگرتان آسوده خاطر شدید، می توانید مابقی چالش های خود را خودتان مدیریت کنید و دیگر نیازی به درمانگرتان نخواهید داشت.

نویسنده: پندار فاضل

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(4 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: سکس تراپیست کیست و چه می کند؟

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA