22006198 021

کهن الگوهای یونگ و شناخت آرکی تایپ های مختلف

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
کهن الگوهای یونگ و شناخت آرکی تایپ های مختلف

بهتر است برای آشنایی کامل با کهن الگوها یونگ و شناخت آرکی تایپهای مختلف نظریه ای از یونگ که یک روانکاو است را مطالعه کنید. همچنین ما در انتهای مقاله انواع (کهن الگوهای زنانه و مردانه) را با ذکر ویژگی هر کدام برای شما آورده ایم. بر اساس نظریه کهن الگوهای یونگ مشخص میشود، که هر فردی در درون خود به صورت یک مقوله ثبت شده بر روانش از چه کهن الگوهایی برخوردار است. کهن الگوها نسل به نسل در ذهن ما به صورت ناخودآگاه می چرخد. شناخت از آنها باعث شناخت ما از خودمان، روان اصلی وجودیمان و آنچه که مانند ژن یک انسان با او به وجود میاید می شود.

تاثیر ژن انسانی در کهن الگوها

هر انسانی از ژن مشخصی تولید شده که با تعریف فیزیولوژیک انسان، باعث میشود بدانیم که با چه خصلت ها و خصوصیاتی به دنیا میاییم و بر اساس محیط و اثری که محیط بر روان ما میگذارد، گاهی میتوانیم در برخی از عادت ها و خصوصیات اخلاقی تغییر ایجاد کنیم که البته مرز تفاوت بین روانشناسان محیطی و رفتار درمانگر همیشه تغییرات محیط بر روان و اثرات ژن بر خصوصیات اخلاقی بوده است.

کهن الگوها یونگ و شناخت آرکی تایپهای مختلف

البته یونگ با تعریف کهن الگوها بر این تعاریف تغییراتی ایجاد کرده، زیرا معتقد است رفتار و خصوصیات اخلاقی هر انسانی از ترکیب سه کهن الگوی غالب شکل میگیرد که بر اساس آنها میتواند خود را در زندگی تعریف کند و یا با کم کردن و زیاد کردن یک صفت خود تغییری در رفتار و شیوه زندگی خود ایجاد کند.

نکته مهم در توضیح مسئله کهن الگوها این است که باعث شناخت ما از خودمان میشود و شناخت اولین قدم برای بهبود در روابط و پس از آن رشد اخلاقی و صفات انسانی ما است.

هر چقدر که یک انسان با خود و خصوصیات اخلاقی خود آشنا تر باشد و به همان منوال بتواند درک بهتری از خود داشته باشد، از رفتارها و اعمالی که نمیداند چرا و چگونه آنها را انجام داده است، کم میشود.

شناخت از خود با کهن الگوهای یونگ

کهن الگوها با شناخت ما از خودمان باعث رشد ما میشوند به این دلیل که این شناخت، ما را از سردرگمی نجات میدهد و باعث میشود، مستقل تر و هدفمند تر در زندگیمان تصمیم بگیریم و اصول و قواعد بهتری در زندگی برای خودمان پایه ریزی کنیم.

به طور مثال پس از تست کهن الگوها که در سایت های روانشناسی به صورت مجانی موجود هستند و میتوانیم از آنها استفاده کنیم (که البته صداقت و شفافیت با خودمان در زدن تست ها بسیار مهم است). در واقع تصویر ما از خودمان مهم نیست، مهم واقعیتی است که ممکن است گاهی هم دوستش نداشته باشیم، بنابراین سه کهن الگوی کاربردی و اصلی ما به دست میاید و پس از آن به ترتیب کهن الگو های دیگر با امتیازات کمتر پس از یکدیگر ردیف میشوند.

کهن الگوهای یونگ

کهن الگوهای زنانه

در اینجا میتوانیم نام کهن الگوهای زنانه یونگ را به اختصار بیان کنیم و توضیحات مختصری راجع به آنها بدهیم.

آفرودیت

کهن الگوی زنانگی، لوندی، جذابیت.

آتنا

کهن الگوی کار، اقتصاد، توانایی مالی و حسابرسی مالی.

آرتمیس

کهن الگوی توانمندی، ورزش، قدرتمند و نجات دهنده.

هرا

کهن الگوی زن و همسر فداکار، کمی حسود و مقاوم در برابر داشته ایی همانند خانه و همسر.

پرسفون

کهن الگوی دختر مهربان، صبور، دردانه و همیشه دختر بودن.

هستیا

کهن الگوی زن روحانی، نورانی، با گذشت و مهربانی عرفانی.

دیمیتر

کهن الگوی مادری مهربان، با گذشت، همیشه فداکار و با گذشت.

این ۷ کهن الگو هر کدام در خود صفات و توضیحاتی دارند که با داشتن هر کدام از این صفات اخلاق و روحیات هر زنی به طرز عجیبی تغییر میکند.

مثالی از تفاوت دو خواهر

ممکن است این سوال همیشگی ذهن ما باشد که مثلاً چرا دو خواهری که در یک خانه با یک پدر و مادر و یک تربیت هستند در این حد در صفات اخلاقی متفاوت هستند. یکی بسیار قوی، به دنبال کسب مهارت و مقتدر است و دیگری به مادر خود چسبیده و مدام در حال عروسک بازی است و دوست ندارد کسی بین او و مادرش قرار بگیرد.

با دانستن کهن الگو ها متوجه میشویم، برخی از صفات اخلاقی و خصوصیات انسانی ما با ما متولد میشوند، ممکن است محیط بر آنها تا حدی اثرگذار باشد، اما ویژگی اصلی ما همانند ژن ها به ما منتقل میشوند.

اهمیت دانستن کهن الگوی یونانی

مسئله اینجاست که ممکن است ما خودمان را به دلیل ضعف هایمان سرزنش کنیم، یا چون شناخت کافی از خودمان و مهارت هایمان نداریم خود را در شرایطی که نباید قرار دهیم.

بنابراین شناخت از کهن الگو های ما باعث میشود، نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسیم. مثلاً اگر پرسفون یکی از کهن الگو های اصلی من است، بهتر است کهن الگوی آرتمیس را در خود رشد بدهم تا اینکه خود را سرزنش کنم و در ندانم کاری به خودم خرده بگیرم که چرا دختری قوی، با مهارت و قدرتمند نیستم.

این همان مسئله شناخت است که به صورت اثرگذاری در روان ما تأثیر دارد و ما را به سمت بهبود رفتار و تغییر در خصوصیات اخلاقی و شخصیتی سوق میدهد. کهن الگوهای یونانی و یونگی پژوهشهای علمی را همچنان پشت سر نگذاشته اند.

سوالات متداول

1. آرکتایپ چیست؟
در حالی که یونگ تعدادی آرکیپت جهانی را معرفی کرده است، چهار مورد اصلی آن عبارتند از: خود، سایه، انیموس و آنیما.

2. آرکتیپ های کارل یونگ چیست؟
Archetypes مفهومی بود که روانپزشک سوئیسی کارل یونگ معرفی کرد و معتقد بود که گذشتگان ما مدل هایی از افراد، رفتارها یا شخصیت ها هستند. در روانشناسی یونگی، آرکتایپ ها نشان دهنده الگوهای جهانی و تصاویر هستند که جزئی از ناخودآگاه جمعی ما میباشند.

3. چند آرکتیپ یونگی وجود دارد؟
دوازده آرکتایپ دیگر نیز وجود دارد. اگرچه آرکیپ های مختلف زیادی وجود دارد، یونگ دوازده نوع اصلی را تعریف کرد که نشانگر انگیزه های اساسی انسان است. هر نوع مجموعه ای از ارزش ها، معانی و ویژگی های شخصیتی خاص خود را دارد.

4. 7 مورد از کتاب های داستانی یونگ چیست؟
غلبه بر هیولا، قایق به ثروت، تلاش، سفر و بازگشت، کمدی، تراژدی و تجدید حیات.

5. کارل یونگ به چه اعتقاد داشت؟
یونگ معتقد به کهن الگوهای پیچیده یا تحت تأثیر احساسات هستند. او با زیگموند فروید همکاری داشت، اما در مورد اساس جنسی افراد با او اختلاف نظر داشت. یونگ روانشناسی تحلیلی را پایه گذاری کرده و ایده شخصیتهای درونگرا و برونگرا، آرکتایپ ها و قدرت ناخودآگاه را پیش می برد.

6. سایه چیست؟
سایه قسمتی از شخصیت شما است که تمام قسمت های خود را شامل می شود که نمی خواهید اعتراف کنید. در ابتدا یک طرف ناخودآگاه است. فقط با تلاش برای آگاهی از خود می توانیم سایه خود را بشناسیم.

7. آیا در مان یونگی درمانی موثر است؟
نتایج چندین مطالعه نشان می دهد که درمان یونگی بیماران را از سطح علائم شدید به حدی پایین تر منتقل می کند که می توان از سلامت روانشناختی صحبت کرد. این تغییرات مهم توسط درمان جونجیان با میانگین 90 جلسه حاصل می شود، که باعث می شود روان درمانی یونگی مورد استقبال مردم نباشد.

8. تفاوت بین فروید و یونگ چیست؟
یونگ معتقد بود که ناخودآگاه شخصی از آنچه فروید پیشنهاد کرده است نزدیک تر از سطح است و روان تحلیلی کمتر به تجربه های سرکوب شده دوران کودکی توجه می کند. با این حال، تا کنون مهمترین تفاوت بین یونگ و فروید، مفهوم ناخودآگاه یونگ از جمعی (یا فراشخص) است و از روانکاوی سطحی تر است.

افزودن نظر:
captcha