ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: کهن الگوها (شناخت از خود)

کهن الگوها (شناخت از خود)

کهن الگوها نظریه اثبات شده ایی از یونگ هستند که بر اساس آن معلوم و واضح میشود هر فردی در درون خود به صورت یک مقوله ثبت شده بر روانش از چه کهن الگوهایی برخوردار است و شناخت از این کهن الگوها باعث شناخت ما از خودمان، روان اصلی وجودیمان و آنچه که مانند ژن یک انسان با او به وجود میاید شناخت بیشتری داشته باشیم.

ژن انسانی

هر انسانی از ژن مشخصی تولید شده که با تعریف فیزیولوژیک انسان، باعث میشود بدانیم که با چه خصلت ها و خصوصیاتی به دنیا میاییم و بر اساس محیط و اثری که محیط بر روان ما میگذارد، گاهی میتوانیم در برخی از عادت ها و خصوصیات اخلاقی تغییر ایجاد کنیم که البته مرز تفاوت بین روانشناسان محیطی و رفتار درمانگر همیشه تغییرات محیط بر روان و اثرات ژن بر خصوصیات اخلاقی بوده است.

کهن الگوهای یونگ

البته یونگ با تعریف کهن الگوها بر این تعاریف تغییراتی ایجاد کرده، زیرا معتقد است رفتار و خصوصیات اخلاقی هر انسانی از ترکیب سه کهن الگوی غالب شکل میگیرد که بر اساس آنها میتواند خود را در زندگی تعریف کند و یا با کم کردن و زیاد کردن یک صفت خود تغییری در رفتار و شیوه زندگی خود ایجاد کند.

نکته مهم در توضیح مسئله کهن الگوها این است که باعث شناخت ما از خودمان میشود و شناخت اولین قدم برای بهبود در روابط و پس از آن رشد اخلاقی و صفات انسانی ما است.

هر چقدر که یک انسان با خود و خصوصیات اخلاقی خود آشنا تر باشد و به همان منوال بتواند درک بهتری از خود داشته باشد، از رفتارها و اعمالی  که نمیداند چرا و چگونه آنها را انجام داده است، کم میشود. 

شناخت از خود

کهن الگوها با شناخت ما از خودمان باعث رشد ما میشوند به این دلیل که این شناخت، ما را از سردرگمی نجات میدهد و باعث میشود، مستقل تر و هدفمند تر در زندگیمان تصمیم بگیریم و اصول و قواعد بهتری در زندگی برای خودمان پایه ریزی کنیم.

کهن الگوها

به طور مثال پس از تست کهن الگوها که در سایت های روانشناسی به صورت مجانی موجود هستند و میتوانیم از آنها استفاده کنیم (که البته صداقت و شفافیت با خودمان در زدن تست ها بسیار مهم است). در واقع تصویر ما از خودمان مهم نیست، مهم واقعیتی است که ممکن است گاهی هم دوستش نداشته باشیم، بنابراین سه کهن الگوی کاربردی و اصلی ما به دست میاید و پس از آن به ترتیب کهن الگو های دیگر با امتیازات کمتر پس از یکدیگر ردیف میشوند. 

کهن الگوهای زنانه

در اینجا میتوانیم نام کهن الگوهای زنانه را به اختصار بیان  کنیم و توضیحات مختصری راجع به آنها بدهیم.

آفرودیت

کهن الگوی زنانگی، لوندی، جذابیت. 

آتنا

کهن الگوی کار، اقتصاد، توانایی مالی و حسابرسی مالی.

آرتمیس

کهن الگوی توانمندی، ورزش، قدرتمند و نجات دهنده.

هرا

کهن الگوی زن و همسر فداکار، کمی حسود و مقاوم در برابر داشته ایی همانند خانه و همسر. 

پرسفون

کهن الگوی دختر مهربان، صبور، دردانه و همیشه دختر بودن.

هستیا

کهن الگوی زن روحانی، نورانی، با گذشت و مهربانی عرفانی.

دیمیتر

کهن الگوی مادری مهربان، با گذشت، همیشه فداکار و با گذشت.

این ۷ کهن الگو هر کدام در خود صفات و توضیحاتی دارند که با داشتن هر کدام از این صفات اخلاق و روحیات هر زنی به طرز عجیبی تغییر میکند. 

مثالی از تفاوت دو خواهر

ممکن است این سوال همیشگی ذهن ما باشد که مثلاً چرا دو خواهری که در یک خانه با یک پدر و مادر و یک تربیت هستند در این حد در صفات اخلاقی متفاوت هستند. یکی بسیار قوی، به دنبال کسب مهارت و مقتدر است و دیگری به مادر خود چسبیده و مدام در حال عروسک بازی است و دوست ندارد کسی بین او و مادرش قرار بگیرد.

با دانستن کهن الگو ها متوجه میشویم، برخی از صفات اخلاقی و خصوصیات انسانی ما با ما متولد میشوند، ممکن است محیط بر آنها تا حدی اثرگذار باشد، اما ویژگی اصلی ما همانند ژن ها به ما منتقل میشوند.

اهمیت دانستن کهن الگوی خود

مسئله اینجاست که ممکن است ما خودمان را به دلیل ضعف هایمان سرزنش کنیم، یا چون شناخت کافی از خودمان و مهارت هایمان نداریم خود را در شرایطی که نباید قرار دهیم.

بنابراین شناخت از کهن الگو های ما باعث میشود، نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسیم. مثلاً اگر پرسفون یکی از کهن الگو های اصلی من است، بهتر است کهن الگوی آرتمیس را در خود رشد بدهم تا اینکه خود را سرزنش کنم و در ندانم کاری به خودم خرده بگیرم که چرا دختری قوی، با مهارت و قدرتمند نیستم.

این همان مسئله شناخت است که به صورت اثرگذاری در روان ما تأثیر دارد و ما را به سمت بهبود رفتار و تغییر در خصوصیات اخلاقی و شخصیتی سوق میدهد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(10 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: کهن الگوها (شناخت از خود)

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA