22006198 021

پیامدهای خیانت کردن و پنهانکاری در زندگی زناشویی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
پیامدهای خیانت کردن و پنهانکاری در زندگی زناشویی

پیامدهای خیانت کردن و پنهان کاری در زندگی زناشویی هیچگاه به صورت کامل پاک نمی شود. در نظر داشته باشید که به هر حال یک روز خیانت مشخص خواهد شد. حتی اگر خیانت به همسر 1% هم مشخص نشود عذاب وجدان طولانی آن در شما باقی خواهد ماند و آرامش روانی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما علل خیانت زناشویی شامل چه موارد کلی می شود؟

 • نوع تربیت
 • محیط زندگی
 • آموزش مدارس
 • ارتباط بین والدین
 • باورهای اشتباه و طرحواره ها
 • آسیب های جنسی و روحی در کودکی

بررسی خیانت به همسر و کشف علت های خیانت زناشویی نیاز به ارزیابی توسط یک مشاور زناشویی و یا زوج درمانگر و در بعضی موارد مشاور روانشناس خانواده دارد.

پیامدهای خیانت کردن و پنهان کاری در زندگی زناشویی شامل چه مواردی است؟

 • طلاق
 • زندان یا مشکلات قانونی
 • افسردگی
 • کاهش عزت نفس
 • خود سرزنشی
 • اضطراب
 • وسواس فکری

نشانه های خیانت همسر چیست؟

 • تغییر در ارتباط بین زن و مرد
 • تغییر ظاهر و سرگرمی ها
 • تغییر نگرش ها و عقاید
 • دروغ گفتن
 • بی تفاوتی نسبت به طرف مقابل و زندگی مشترک
 • مشکلات اقتصادی غیرمعمول

نکته قابل توجه: توجه به زندگی مشترک و رفتار همسر بسیار مهم است اما نباید از موارد بالا اینطور برداشت کرد که اگر شخصی کوچک ترین مورد از این موارد را داشت، در حال خیانت کردن است. فهمیدن موضوع خیانت پیچیدگی های خاص خود را دارد و نمی توان به سادگی کسی را متهم به خیانت کرد.

علت خیانت زناشویی

خیانت در روابط زناشویی یکی از مسائلی است که متاسفانه شاید امروزه بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید. هر کسی در رابطه زناشویی بعد از قبول زحمت دورانی در رابطه بودن و به دلیل مسائلی هرچند قوی و یا هرچند پیش پا افتاده، این حق را به خود می دهد و پیامدهای خیانت کردن را نمی بیند و شروع به خیانت به همسر خود می کند.

البته یکی از علل مهم خیانت زناشویی اینجاست که کسی که مشغول خیانت جنسی زناشویی است، متاسفانه در بیشتر موارد خود را خیانت کار نمی داند، بلکه پیش از آن خود را فردی ستم دیده می بیند که در رابطه ناقصی به نام زناشویی گیر افتاده است. بنابراین این حق را به خود می دهد که با خیانت کردن، کمی روحیه خود را بالا ببرد تا بتواند بهتر از قبل به زندگی خود بپردازد.

علت خیانت زناشویی

اما سوال اینجاست که علت های خیانت زناشویی واقعا چیست و چه کسی حق دارد وقتی در یک رابطه دو نفره که پیش از همه تعهد به صداقت و شفافیت مهم است خیانت کند. شاید وقتی عرصه برایش تنگ می شود خود را جایز بداند که می تواند خیانت کند. اما مهم ترین نکته اینجاست که همه خیانت را در آخرین مرحله خود یعنی رابطه جنسی می دانند و اگر با کسی به غیر از همسر خود رابطه ایی پنهانی مثل تماس تلفنی، دیدارهایی در خارج از خانه و پیغام دادن به یکدیگر، داشته باشند، در آن صورت هنوز خود را در حال خیانت نمی بینند. همچنین معتقد هستند کار عجیبی انجام نداده اند، اما باید بدانیم که آغاز خیانت از فکر کردن به شخصی دیگر شروع می شود.

یکی از اصلی ترین علت های خیانت زناشویی؛ داشتنِ تفکرات خیانت گونه است.

در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که وقتی در زندگی مشترکمان احساس رضایت نداشتیم یا وقتی نفعمان را نتوانسته باشیم کنار بگذاریم و یا با هر سختی کنار بیاییم، یا باید در زندگی بمانیم و نقاط ضعفش را اصلاح کنیم و رابطه را رو به رشد کردن ببریم، یا باید از زندگی که هستیم خارج شویم و پس از آن شروع به ارتباط جدید کنیم.

در واقع در بررسی علت های خیانت زناشویی حق با هیچ کسی نیست. یعنی وقتی فردی به میزانی از رشد عقلی رسیده باشد که توانایی تشخیص و تمیز دادن شرایط و اوضاع خود را داشته باشد و از حفظ منافع جانبی خود و منفعت طلبی خود بتواند دست بکشد. فرد وقتی احساس کرد در نوعی از زندگی قرار دارد که در آن حس خوب و رضایت قلبی ندارد ابتدا باید به فکر مشاوره خیانت یا مشاوره زناشویی و در مرحله آخر طلاق باشد.

پنهانکاری در زندگی زناشویی

خیانت از جایی خیانت محسوب می شود که فرد شروع به پنهان کاری می کند. پنهان کاری به دنبال خود دروغ، رفتارهای غیرواقعی و قبول شرایطی را به همراه دارد که پس از گذشت زمانی نامشخص اضطراب و استرس را هم برایمان به همراه می آورد. اگر کاری را که در حال حاضر در حال انجامش هستید و جلوی همسرتان آن را انجام نمی دهید وارد مرحله پنهان کاری در زندگی زناشویی شده اید.

تلاش برای لذت بردن از زندگی زناشویی

هر فردی که خود را به عنوان هویتی مستقل و انسانی با سلامت عقل می داند، باید پیش از هرگونه تفکر خیانت، به این فکر کند چگونه می تواند رابطه زناشویی اش را بدون دغدغه کند و چگونه از آن رابطه لذت ببرد و اگر هر تلاش دو نفره ایی در رابطه جوابگو نبود باید به دنبال درمان و مشاوری برای بررسی شرایط باشد و با شهامت بیان کند که احساس می کند رابطه زناشویی به اشکالاتی برخورده و نیاز می بیند خود و یا همسرش و یا هر نفر به دنبال راهی برای درمان رابطه شان باشند.

پس از تلاش و مبادرت در بهبود و ترمیم رابطه اگر به هر نوعی نتوانستند صمیمیت و احساس خوش و رابطه با معنا و مفهومی از زندگی زناشویی برای خودشان مهیا کنند، بهتر است با عزت کلام به این نکته بپردازند که تصمیم به قطع رابطه دارند و نه قطع کردن بار عاطفی خودشان از زندگی و بودن در دو رابطه هم زمان و عدم صداقت و پنهان کاری مداوم که پیامدی به جز نارضایتی و سلب آرامش نخواهد داشت.

تاثیر خیانت بر فرزندان

خیانت کردن علاوه بر تاثیرات منفی که بر زندگی شخصی و زناشویی می گذارد، تاثیرات بسیار ناگواری نیز بر فرزندان و تربیت آن ها دارد. والدی که به همسر خود خیانت می کند همه اطرافیان از جمله فرزندان خود را از خودش ناامید می کند. فرد با خیانت کردن تبدیل به یک الگوی بد برای فرزند خود می شود و ممکن است باعث شود تا فرزندش از او الگو برداری کند.

پیامدهای خیانت کردن

از پیامدهای خیانت کردن می توان به عذاب وجدان، طلاق، زندان، افسردگی، کاهش عزت نفس، آسیب های جسمی و روحی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. تمام تلاش ما از بیان این مبحث این بوده که هر فردی به عنوان یک انسان بهتر است خود را در شرایطی بگذارد که عزت کلام و عزت نفسش حفظ شود و هیچگاه پنهانکاری در زندگی زناشویی و بی صداقتی را حمل بر به وجود آوردن شرایطی ویژه که در آن خشنود است، نگذارد.

همانطور که هیچ فردی مایل نیست به او خیانت شود، می تواند در ابتدایی ترین شکل خود به این موضوع بپردازد اگر شخصی که به او خیانت میشد، خود او بود چه احساسی پیدا می کرد. همچنین این احساس به دلیل نادیده گرفته شدن، غیرشفاف بودن و توهین به حرمت نفس انسانی دیگر است که غیر قابل بخشش است. یا در صورت بخشیده شدن هیچگاه رابطه سر و شکلی بهتر به خود نمی گیرد و به حالت رضایت مند و سالم بر نمی گردد.

پس بهتر است قبل از تصمیم به انجام خیانت و محق دانستن خودمان در این امر، خود را به سمت رشد دادن رابطه ببریم. یا در نهایت تصمیمی قطعی بگیریم که در آن نیازی به پنهانکاری و عدم صداقت نداشته باشیم تا خیانت را کنترل و پیشگیری کنیم. مرکز مشاوره مکث با داشتن متخصص زوج درمانی و مشاوره خیانت آماده مداخله در بحران کنونی و مشاوره زناشویی جهت حل مشکل شما است.

سوالات متداول

1. پیامد های خیانت چیست؟
پیامد های خیانت شامل مشکلات قانونی مشکلات خلقی مشکلات روحی آسیب های اجتماعی و بسیاری از موارد دیگر است که در صورت طلاف تشدید می شود.

نظرات کاربران:
سعیده
پاسخ به این نظر
11:28 - 28 شهریور 00

زندگیتون به هرجایی که رسیده واقعا خیانت نکنید چون بزرگترین اشتباهه زندگیتون خیانت کردنه . من 15 سال همسرم رو تحمل کردم اما اواخر دیگه نتونستم سردی و بی محلیاش رو تحمل بکنم بخاطر همین بهش خیانت کردم . اولش هیجان زیادی داشت و بعد سالها معنی محبت رو میفهمیدم اما وقتی دخترم متوجه شد فهمیدم چه اشتباه بزرگی کردم و زندگی دخترم نابود شد و ازم متنفر شد . هیچکس غیر دخترم نفهمید اما دخترم به شدت اذیت شد و باهام حرف نمیزنه و من هم میخام براش یه توضیح کوچیک بدم فقط میگه ازت متنفرم و حق داره . خیلی راهکار های زیادی هست برای درست کردن زندگی اما متاسفانه من بزرگترین خطارو کردم.

0 0
افزودن نظر:
captcha