22006198 021

بیان احساسات به کودک به صورت داستان گونه

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(27 رای)
بیان احساسات به کودک به صورت داستان گونه

مگی با پسر 4 ساله اش در حال بازی است؛ پسر بازی تکمیل پازل یک کامیون را انتخاب کرده و در حال درست کردن آن است. کودک به یکباره در گذاشتن و چرخاندن یک قطعه پازل دچار مشکل شده و قرار دادن آن قطعه برایش سخت می شود. مگی به کودک می گوید: «بگذار به تو کمک کنم.» او دوباره سعی می کند که قطعه پازل را سر جایش بگذارد ولی این بار هم موفق نشده و شروع می کند به داد و فریاد کردن و پازل ها را به اطراف پرت کردن و چند قطعه پازل را هم به طرف مگی پرتاب می کند.

شما اگر این اتفاق در خانه تان می افتاد، چه کاری می کردید؟ آیا شما همه قطعه پازل های پرتاب شده را جمع می کردید و سر و صدای شب را می خواباندید و ادامه فعالیت را برای فردا می گذاشتید؟ یا می گذاشتید جریان به همان حالت بماند و تلاش می کردید تا یک جلسه برای بیان احساسات و درک احساسات خودش فراهم کنید.

نظر دکتر روانشناس مرکز مشاوره

«بازی درمانگران» و دکتر روانشناس ما معتقد است: کودکان برای غلبه پیدا کردن بر هیجاناتشان همانطور عمل می کنند که بزرگترها انجام می دهند. کودکان هم هیجاناتی مثل عصبانیت، ناراحتی، خشم، خستگی، شادی یا شرم را تجربه می کنند. اما آنها اغلب در قالب کلمات، احساساتشان را بیان نمی کنند. در عوض آنها این هیجانات را در عمل آورده و به شکل جسمانی یا به سایر شیوه های نادرست بروز می دهند. مثلاً وقتی پسرم خسته بود، پازل ها را به این طرف و آن طرف پرتاپ کرد.

بیان احساسات به کودک

راه حل ها چگونگی کمک به کودک برای بیان احساساتش

طبق نظر مرکز مشاوره مکث، والدین می توانند به کودکشان کمک کنند تا احساساتش را درک کرده و آنها را بیان کنند. استراتژی های زیر روشهایی است که به وسیله آن می توانید به کودکتان کمک کنید تا احساساتش را بیان کند:

استراتژی اول

ابتدا به کودکتان کمک کنید تا با نامیدن احساساتش آنها را بشناسد. او را تشویق کنید تا بگوید که چرا احساسی دارد؛ بطور مثال شما می توانید این گونه به او بگویید: «بابا به مسافرت رفته و تو ناراحتی؛ تو هم می گویی که بابا را می خواهی.»

با زدن برچسب به احساسات کودک او را قادر می سازید تا برای صحبت کردن درباره احساساتش رشد کند.

استراتژی دوم

فرصت های زیادی را برای شناخت احساسات در خودشان و دیگران فراهم کنید. مثلا می توانید به کودک بگویید: «دوچرخه سواری خیلی لذت بخش است. من می بینم تو داری لبخند می زنی، آیا خوشحالی؟». یا می توانید به یک موقعیت اشاره کنید و از او بخواهید تا بگوید که آن شخص چه احساسی دارد: جوی سرش به سرسره خورد و دردش گرفت. به نظرت جوی الان چه احساسی داره؟ کودکتان باید به احساس اشاره کند؛ مثلاً او غمگین است و نباید به رفتار اشاره کند مانند گریه کردن. به او کمک کنید تا بگوید که او احساس ناراحتی و غمگینی می کند، چون دردش گرفته.

استراتژی سوم

به کودکتان یاد دهید که به شیوه های متفاوت می تواند به احساسات، تعارضات یا مشکلات پاسخ دهد. درباره احساسات خودتان با کودکتان حرف بزنید: «یادت می آید وقتی دیروز آب لوله تخلیه نمی شد، مامان خیلی عصبانی شد، چهره اش چه شکلی و چه رنگی شده بود؟ می توانی قیافه ات را مثل مامان عصبانی کنی؟».

استراتژی چهارم

با کودک درباره روش هایی که می توانید بوسیله آن بر احساسات خاصی غلبه کنید، صحبت کنید: «وقتی عصبانی می شوم نفس عمیق می کشم، تا سه می شمارم بعد سعی می کنم به بهترین راه حل برای غلبه بر مشکلم فکر کنم».

استراتژی پنجم

به کودک یاد دهید که احساساتش را بشناسد و آن ها را به شیوه ای که شما و آشنایانتان می پسندید بیان کند؛ مثلا شما می توانید به او بگویید: «بعضی وقت ها کارهای پدربزرگ خوب پیش نمی رود، او هم عصبانی می شود. اینطور وقت ها او چه کار می کند؟ او روی پیشخوان می نشیند و چند لحظه صبر می کند تا آرام بگیرد بعد فکر می کند به آنچه که می خواهد بگوید یا باید انجام دهد. بنابراین، تو هم وقتی عصبانی هستی یک جا بنشین و فکر کن».

مرکز مشاوره مکث و دکتر روانشناس مجموعه در مقالات دیگر در همین زمینه شما را با نحوه برخورد با احساسات کودک آشنا می کند.

افزودن نظر:
captcha