22006198 021

آموزش بلوغ و نشانه های آن به پسران سنین دبستان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
آموزش بلوغ و نشانه های آن به پسران سنین دبستان

کودکان در سنین دبستان و پیش از آنکه وارد مرحله بلوغ شوند بهتر است از برخی تغییرات نوجوانی و بلوغ آگاهی داشته باشند. پدیده هایی چون بلوغ زودرس، احتلام و نعوظ در پسرها. بلوغ یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین مرحله های زندگی است که هر فردی تجربه می کند و طی آن تکامل غدد جنسی منجر به بروز صفات ثانویه جنسی، جهش رشدی و ایجاد قدرت باروری در فرد می شود. این تغییرات بواسطه هورمون های جنسی اتفاق میافتند. ترشح و تولید هورمونها، مسئول رشد پستان ها و رحم در دختران و تمام صفات ثانویه جنسی در پسران هستند. هورمون جنسی مردان که از غدد فوق کلیوی ترشح میشوند، مسئول ایجاد موهای جنسی در دختران و کمک به رشد این موها در پسران است.

سنین 9 تا 12 سالگی برای بسیاری از نوجوانان، درگاه ورود به مرحله ای جدید از زندگی است که با تغییرات ویژه ای در بدن آشکار می شود. بلوغ در یک پسر نوجوان با رویش مو در صورت، عقب رفتن خط رویش مو در پیشانی، وضعیت ظاهری بدن، لگن و اندام ها، رویش مو در زیر بغل و ناحیه تناسلی به طرف بالا و به شکل لوزی شروع می شود. تغییر صدا نیز تقریباً در این هنگام اتفاق میافتد. تمامی این فرایندها در یک دوره پنج ساله تکمیل می شوند. البته باید در نظر داشت سن شروع بلوغ و مراحل تکمیل آن در افراد مختلف متفاوت است. بلوغ با آغاز نوجوانی و همراه با نشانه های گوناگونی است که در صورت عدم آگاهی در فرد میتواند باعث بروز نگرانی شود و ایجاد اضطراب کند. این دغدغه از مسائل مربوط به بلوغ و تغییرات ناشی از آن سرچشمه میگیرد. لذا آگاهی بخشی پیش از بلوغ به جلوگیری از نگرانی نوجوانان کمک شایانی می نماید. شایسته است والدین به کودکان دبستانی خود آگاهی متناسب با سن دهند.

نشانه های بلوغ در پسران

تغییرات در پسرها

حد فاصل میان سال های کودکی و بزرگسالی خصوصیات جنسی مردان بطور طبیعی رشد می کند. نوجوانان با تغییرات فراوانی روبرو خواهند شد که عدم آگاهی از آنها ممکن است آنان را گاهی تا آخر عمر دچار سردرگمی و مشکل سازد. اگر والدین به فرزندان خود اطلاعات کافی ندهند نوجوانان خود را به منابع غیر معتبر خارج از منزل سوق می دهند. تغییراتی مهم در پسرها عبارتند از احتلام یا انزال شبانه و نعوظ در زیر بیان شده است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نهان بیضگی یا بیضه نزول نکرده در نوزادان پسر

احتلام

نوجوانان در این سنین وقتی شروع به تولید اسپرم می کند، در واقع نخستین احتلام یا انزال شبانه خود را تجربه میکنند. این انزال بصورت غیر ارادی و در هنگام خواب یا چرت زدن رخ می دهد و لزوماً با افکار جنسی همراه نیست. بیشتر پسرها محتلم می شوند و این امری کاملاً طبیعی است. میزان منی خارج شده از بدن نیز به اندازه یک قاشق چایخوری است. اگر پسرها برای چنین حالتی آمادگی نداشته باشند ممکن است از تجربه کردن احتلام نگران شوند. رایج ترین برداشت نادرست پسرها از این پدیده کاملاً طبیعی این است که جای خود را خیس کرده اند یا حتی بدتر از آن اینکه بدنشان مشکلی جدی پیدا کرده است.

نعوظ

پدیده دیگر مختص این سنین نعوظ است. این پدیده در جنین درون رحم و در پسربچه ها و پسرهای جوان اتفاق می افتد. نعوظ بر اثر پرخون شدن آلت ایجاد می شود و در آن هنگام آلت سفت می شود و حالتی ایستاده پیدا میکند و ممکن است به صورت برجستگی از زیر لباس آنان نمایان شود. پسرها همیشه بر داشتن و یا نداشتن نعوظ کنترل ندارند. در این حالت در مراحل آغازین بلوغ بصورت خود به خود می تواند در هر زمان و تحت هر شرایطی اتفاق افتد.

بلوغ در پسران

بلوغ زودرس

بلوغ جنسی در سنین پیش از 9 سالگی در پسرها به عنوان یک رویداد غیرطبیعی تلقی می شود. بلوغ زودرس در اثر برخی مشکلات فیزیولوژیک اتفاق میافتد که باید درمان شود. در نتیجه والدینی که علائم آنرا در کودکان خود مشاهده می کنند ضروری است جهت درمان به پزشک مراجعه نمایند.

در مجموع آنچه گفته شد و با توجه به اهمیت بلوغ و مسائل ناشی از بلوغ زودرس در نوجوانان، بهتر است:

  • والدین پیش از شروع تغییرات بلوغ در سنین دبستان به کودکان خود در مورد آن توضیحاتی ارائه کنند تا کودکان هنگام مواجه شدن با این مسائل احساس نگرانی و سردرگمی کمتری نمایند.
  • در زمینه سن شروع علائم بلوغ، والدین دقت کافی داشته باشند تا در صورت بروز بلوغ زودرس به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: drvalipour.ir

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ