ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش اول

تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش اول

دکتر روانشناس و مرکز مشاوره قلهک (مکث) راهکارهای بسیار مفیدی برای شما دارند تا حافظه خود را چگونه افزایش دهید؛ یک حافظه قوی مسلماً وابسته به داشتن یک مغز سالم و سرزنده است. اگر شما به عنوان یک دانش آموز که درگیر امتحانات است و یا یک متخصص حرفه ای به دنبال راه کارهایی برای افزایش میزان کارایی مغز و حافظه خود هستید در این مقاله شما را با کارهایی زیادی آشنا خواهیم کرد که به ارتقا سطح حافظه شما کمک خواهد کرد.

در ابتدا روانشناسان تصور می کردند که مغز هیچ انسانی را در سن بالا نمی توان تغییر داد اما مطالعات جدید نشان می دهد که مغز دارای یک سیستم عجیب و منعطف بوده که توانایی سازگار شدن با شرایط جدید را دارد حتی اگر در سنین پیری باشد. این توانایی مغز را انعطاف پذیری عصبی می نامند. 

تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه

توسط یک محرک جدید، مغز ما شبکه های جدیدی را میان نورون ها (سلول های مغزی) برقرار کرده و مغز آرام آرام با این شبکه جدید سازگار شده و از طریق آن واکنش نشان می دهد و مغز این توانایی را دارد که به طرز باور نکردنی در مواجهه با یادگیری مطالب جدید خود را تغییر دهد.

خبر خوش این است که شما می توانید از این قابلیت مغز استفاده کرده و توانایی شناختی و میزان یادگیری خود را بهبود ببخشید این مورد بارها توسط دکتر روانشناس مرکز مشاوره ما بررسی شده است.

1. تمریناتی برای ارتقا مغز خود ترتیب دهید

با افزایش سن و رسیدن به نوجوانی مغز شما میلیون ها سلول عصبی تولید کرده و شبکه های میان سلولی بیشتری را ایجاد می کند تا راحت تر بتوانید اطلاعات را پردازش کنید. وظایف و عملکرد های شناختی را با کمترین تلاش و انرژی انجام دهید.

اما مساله اینجاست که اگر شما دائماً به همین راه های عصبی متوسل شوید تغییری در مغزتان اتفاق نخواهد افتاد بلکه باید در تلاش باشید تا با انجام تمرینات جدید راه ها و شبکه های جدید میان سلولی ایجاد کنید. حافظه شما دقیقاً شبیه ماهیچه های بدن عمل می کند به این صورت که اگر از آن ها استفاده شود قوی تر و اگر استفاده نشود روز به روز ضعیف تر می شوند.

اما طبیعتاً هر تمرین و فعالیتی خاصیت برای مغز ندارد، بهترین تمرین ها شکستن روتین و عادت است تا با ساختن شبکه های سلولی جدید به رشد مغز شما کمک کند.

2. ورزش را ترک نکنید

همانطور که تمرین های ذهنی برای ارتقا سطح حافظه بسیار مهم است، ورزش و فعالیت های بدنی هم به همین مقدار لازم است. ورزش باعث می شود ذهن شما همیشه آماده و شاداب باقی بماند.

ورزش کمک می کند اکسیژن رسانی بهتری به مغز انجام شده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها در شما کمتر شود نظیر دیابت و بیماری های قلبی عروقی.

علاوه بر این ورزش در ساختار شیمیایی مغز نیز تغییراتی ایجاد می کند و باعث می شود هورمون های استرس کمتر تولید شوند. در نتیجه ورزش نقش بسیار مهمی را در رشد ساختار مغز و میزان انعطاف پذیری آن ایجاد می کند.

3. با دوستان خود وقت بگذرانید

آیا شما هم جز آن دسته از افراد هستید که وقتی صحبت از ارتقا سطح حافظه می شود اینگونه فکر می کنید که باید حتماً فعالیت های خاص و مهم انجام دهید؟

مرکز مشاوره قلهک (مکث) طبق آخرین یافته ها به شما می گوید که کارهای هیجان انگیز ساده نظیر شرکت در یک مهمانی، دیدن دوستان و دیدن یک فیلم هیجان انگیز می تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش توان ذهنی و بهبود عملکرد حافظه شما داشته باشد.

4- استرس خود را کنترل کنید

استرس یکی از دشمن های بزرگ مغز است. استرس مزمن می تواند بسیاری از سلول های عصبی مغز را از بین برده و نابود کند و آسیب جدی به بخشی از مغز به نام هیپوکامپ (که مسئول بازیابی اطلاعات قبلی و ثبت اطلاعات جدید در حافظه است) وارد نماید.

برای یادگیری چهار تکنیک دیگر بر روی ارتقا سطح حافظه با تکنیکهای دکتر روانشناس مرکز مشاوره کلیک کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(7 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش اول

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی