22006198 021

8 تمرین جهت افزایش عملکرد و تقویت حافظه

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)
8 تمرین جهت افزایش عملکرد و تقویت حافظه

راهکارهای بسیار مفیدی برای تمرین جهت افزایش عملکرد و تقویت حافظه وجود دارد که ما در این مقاله این تکنیک ها را به شما خواهیم گفت. یک حافظه قوی مسلماً وابسته به داشتن یک مغز سالم و سرزنده است. اگر شما به عنوان یک دانش آموز که درگیر امتحانات است و یا یک متخصص حرفه ای به دنبال راه کارهایی برای افزایش میزان کارایی مغز و حافظه خود هستید در این مقاله شما را با کارهایی زیادی آشنا خواهیم کرد که به ارتقا سطح حافظه شما کمک خواهد کرد. در ابتدا روانشناسان تصور می کردند که مغز هیچ انسانی را در سن بالا نمی توان تغییر داد. اما مطالعات جدید نشان می دهد که مغز دارای یک سیستم عجیب و منعطف بوده که توانایی سازگار شدن با شرایط جدید را دارد، حتی اگر در سنین پیری باشد. این توانایی مغز را انعطاف پذیری عصبی می نامند.

پیشنهاد می کنیم انجام دهید: تست شخصیت NEO

توسط یک محرک جدید، مغز ما شبکه های جدیدی را میان نورون ها (سلول های مغزی) برقرار کرده و مغز آرام آرام با این شبکه جدید سازگار شده و از طریق آن واکنش نشان می دهد. مغز این توانایی را دارد که به طرز باور نکردنی در مواجهه با یادگیری مطالب جدید خود را تغییر دهد. خبر خوش این است که شما می توانید از این قابلیت مغز استفاده کرده و توانایی شناختی و میزان یادگیری خود را بهبود ببخشید. این مورد بارها توسط دکتر روانشناس مرکز مشاوره ما بررسی شده است.

در این مقاله به این پرسش ها جواب داده می شود:

 • ورزش هایی برای افزایش حافظه
 • تمرین تقویت تمرکز
 • راه های تقویت حافظه
 • بازی افزایش سرعت مغز
 • برای تقویت حافظه چه بخورم
 • بازی های تقویت حافظه فعال

تاثیر ورزش بر بهبود عملکرد حافظه

1. تمریناتی برای ارتقا مغز و تقویت حافظه خود ترتیب دهید

با افزایش سن و رسیدن به نوجوانی مغز شما میلیون ها سلول عصبی تولید کرده و شبکه های میان سلولی بیشتری را ایجاد می کند تا راحت تر بتوانید اطلاعات را پردازش کنید. وظایف و عملکرد های شناختی را با کمترین تلاش و انرژی انجام دهید.

اما مساله اینجاست که اگر شما دائماً به همین راه های عصبی متوسل شوید، تغییری در مغزتان اتفاق نخواهد افتاد. بلکه باید در تلاش باشید تا با انجام تمرینات جدید راه ها و شبکه های جدید میان سلولی ایجاد کنید. حافظه شما دقیقاً شبیه ماهیچه های بدن عمل می کند. به این صورت که اگر از آن ها استفاده شود قوی تر و اگر استفاده نشود روز به روز ضعیف تر می شوند. اما طبیعتاً هر تمرین و فعالیتی، خاصیت برای مغز ندارد. بهترین تمرین ها شکستن روتین و عادت است تا با ساختن شبکه های سلولی جدید به رشد مغز کمک کند.

2. ورزش را ترک نکنید

همانطور که تمرین های ذهنی برای افزایش عملکرد و تقویت حافظه بسیار مهم است، ورزش و فعالیت های بدنی هم به همین مقدار لازم است. ورزش باعث می شود ذهن شما همیشه آماده و شاداب باقی بماند. ورزش کمک می کند اکسیژن رسانی بهتری به مغز انجام شده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها در شما کمتر شود؛ نظیر دیابت و بیماری های قلبی عروقی. علاوه بر این ورزش در ساختار شیمیایی مغز نیز تغییراتی ایجاد می کند و باعث می شود هورمون های استرس کمتر تولید شوند. در نتیجه ورزش نقش بسیار مهمی را در رشد ساختار مغز و میزان انعطاف پذیری آن ایجاد می کند.

3. با دوستان خود وقت بگذرانید

آیا شما هم جز آن دسته از افراد هستید که وقتی صحبت از ارتقا سطح حافظه می شود، اینگونه فکر می کنید که باید حتماً فعالیت های خاص و مهم انجام دهید؟

مرکز مشاوره اینجا مکث طبق آخرین یافته ها به شما می گوید که کارهای هیجان انگیز ساده نظیر شرکت در یک مهمانی، دیدن دوستان و دیدن یک فیلم هیجان انگیز می تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش عملکرد و تقویت حافظه شما داشته باشد.

تقویت حافظه

4- با نوروفیدبک توجه و تمرکز خود را بالا ببرید

نوروفیدبک می تواند توجه و تمرکز شما را بالا ببرد. همین موضوع باعث بهبود و سرعت بخشید به دریافت مطال می شود. پس نوروفیدبک به صورت غیرمستقیم می تواند روی حافظه شما نیز اثر مثبتی داشته باشد. نوروفیدبک تنها در 30 جلسه تاثیرات بسیار زیاد خودش را بر روی افزایش عملکرد و تقویت حافظه خواهد گذاشت.

5. شاد باشید

شادی برای همه جوانب زندگی مهم است و موجب تقویت حافظه می شود. حتماً تا به حال شنیده اید که خندیدن، دوای هر دردی است. زیرا خندیدن ناقل های عصبی را فعال می کند که با حافظه ارتباط دارد. همچنین قسمت گیجگاهی مغز که هیجانات را در خود دارد در زمانی شادی دریافت و حافظه عملکرد بهتری پیدا می کند. در واقع واکنش های احساسی که مربوط به ناحیه خاصی از مغز است با خندیدن فعال شده و مغز را سرحال نگه می دارد. علاوه بر این شنیدن جک و انجام فعالیت ها و بازی های مهیج می تواند میزان یادگیری و خلاقیت را افزایش دهد. در واقع خندیدن می تواند به ما کمک کند که به صورت گسترده تری فکر کنیم و رهاتر و آزادانه تر در کارها سهیم شویم.

چند راه ساده برای بیشتر شاد بودن

 • به خودتان بخندید؛
 • هر زمان صدای خنده شنیدید به سمت آن برگردید؛
 • اوقاتتان را با افرادی سپری کنید که شاد و سرزنده هستند؛
 • اطرافتان را پر از برچسب هایی کنید که به شما یادآوری می کند زندگی را کمی راحت تر بگیرید؛
 • به کودکان توجه کنید، آن ها متخصص در بازی لذت بردن بدون دلیل هستند.

6. یک رژیم غذایی سالم برای خود انتخاب کنید

علم روانشناسی و علم تغذیه بر اهمیت مصرف غذای مفید در افزایش سطح حافظه اتفاق نظر دارند. همانطور که بدن به انرژی نیاز دارد، مغز نیز به انرژی کافی نیاز دارد. چنانچه می دانید رژیم های غذایی حاوی میوه، سبزیجات، غلات و مکمل ها، چربی های طبیعی و سالم (روغن زیتون –مغز) و پروتئین می توانند ایده آل باشند و موجب بهبود عملکرد و تقویت حافظه تان شوند. رژیم غذایی در بلند مدت اثر بسیار عجیبی بر روی افزایش عملکرد و تقویت حافظه دارد.

7. مشکلات مرتبط با وضعیت سلامتتان را شناسایی و حل کنید

آیا تا به امروز احساس کرده اید که حافظه شما به طور غیر قابل توجهی رو به فرسایش است؟

اگر جوابتان به این سوال بله است، می توان گفت که ممکن است شما در سبک زندگی مشکلی جزئی داشته باشید. نکته مهم این است که لزوماً دمانس و یا آلزایمر نمی تواند عامل ضعف حافظه شود. بلکه اختلالات و بیماری های بسیاری وجود دارد که می تواند این مسأله را ایجاد کند. نظیر اختلالات روانی (افسردگی اضطراب)، بیماری های قلبی، دیابت، مشکلات هورمونی و داروها نیز می تواند روی عملکرد حافظه شما تأثیر بگذارد که تمامی آن در علم روانشناسی مشخص شده است.

افزایش عملکرد حافظه

8. گام های عملی برای ارتقا سطح حافظه و یادگیری خود بردارید

توجه کنید!

شما بدون توجه کردن به موضوعی آن را یاد نخواهید گرفت. تا به آن توجه نکنید مغز شما نمی تواند آن را کدگذاری کرده و ذخیره کند. حدودا 8 ثانیه تمرکز لازم است تا بتوانید یک موضوع را در حافظه خود ذخیره کنید. اگر این کار برایتان سخت است، به مکان هایی بروید که آرام و بی سر و صداست و شما می توانید بدون پرت شدن حواستان در آنجا تمرکز کنید.

تا جایی که امکان دارد سعی کنید از تمام حواستان استفاده کنید

می توانید با استفاده از ماژیک های رنگی و هایلات ها، روشن کردن عود، خلاصه نویسی و خواندن با صدای بلند، مطالب را بهتر در حافظه خود ذخیره کنید.

میان مطالب جدید با مطالبی که از قبل می دانید ارتباط برقرار کنید

این کار سبب می شود مطالب جدید با قبلی ها مرتبط شده و بهتر در حافظه شما بمانند. مثل اینکه شما آدرس کسی را که در خیابان شما زندگی می کند، بسیار راحت تر می توانید در خاطر نگه دارید تا کسی که در شهر دیگری ساکن است.

بیشتر تلاش کنید

مطالب را به شکل کاربردی یاد بگیرید و از حفظ سطحی آن ها خودداری کنید. تمامی این موارد از نظر علم روانشناسی برای ارتقا سطح حافظه اثربخش بوده است.

بخندید

شنیده اید که خنده بهترین دارو است و این برای مغز و بدن نیز صادق است. بر خلاف پاسخ های احساسی که محدود به نواحی خاصی از مغز است، خنده بخش های مختلفی را در سراسر مغز درگیر می کند. علاوه بر این، گوش دادن به جوک ها بخش هایی از مغز را فعال می کند که برای یادگیری، حافظه و خلاقیت حیاتی هستند.

نقاشی بکشید

نقاشی نیمکره راست مغز را تحریک می کند و خلاقیت را ارتقا می دهد. مدادهای رنگی خود را بیرون بیاورید و راه خود را به سمت یک مغز قدرتمند بکشید.

نظرات کاربران:
رضا
پاسخ به این نظر
1399/7/14

سلام لطفا در مورد روش های شاد بودن بیشتر توضیح دهید. ممنونم

3 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ