22004925 - 021

دادن قدرت انتخاب به کودکان

(33 رای)
دادن قدرت انتخاب به کودکان

دکتر روانشناس کودک، مرکز مشاوره شمال تهران معتقد است شاید هیچ زمانی به این موضوع به عنوان والدین آنقدرها فکر نکرده باشیم که انتخاب در کودکان و دادن حق انتخاب به آنها چه فوایدی برای کودکان دارد و یا غیر از آن هم مطمئن بوده باشیم که کودکان اصلاً در جایگاهی نیستند که بتوانند انتخاب کنند و چون ممکن است انتخاب غلطی داشته باشند، به دلیل رشد نکردن عقلشان همان بهتر که پدر و مادرها برایشان همیشه بهترین انتخاب را با زعم خودشان و کامل ترین انتخاب را داشته باشند که کودکشان متضرر نشود. اما واقعیت امر بدین شکل نیست.

کودکان باید انتخاب کنند.

همه باید انتخاب کردن را از کودکی بیاموزند

زیرا با انتخاب میتواند به خودش، افکارش، خواسته قلبی خود، حق انتخابش (عزت نفس) و مسئولیت در انتخاب خود بیاندیشد. هنگامی که کودک یاد بگیرد در شرایطی قرار دارد که میتواند انتخاب کند، حتی شرایط پیش پا افتاده ایی، مثل انتخاب بین دو خوراکی مورد علاقه، در این صورت میتواند به قدرت تفکر در لحظه، انتخاب گری، شناخت علایق، قبول کردن خودش به عنوان یک فرد کامل و دیده شدنش از چشم والدین که عزت نفس در کودک را پرورش میدهد، تحکیم ببخشد.

قدرت انتخاب به کودکان

از نظر دکتر روانشناس کودک، مرکز مشاوره شمال تهران کودکان وقتی با والدینی سخت گیر، انتخاب گر و یا والدینی بیش از حد آسانگیر مواجه میشوند، در انتخاب کردن کودکان از سال های نوجوانی و جوانی خود همچنان به مشکل بر میخورند و مدام احساس نیاز میکنند که کسی برای آنها و به جای آنها انتخاب کند.

رشته تحصیلی، دانشگاه، انتخاب همسر و انتخاب محل زندگی همه از عواملی هستند که اگر کودک نتواند به حق انتخاب و قدرت انتخاب دست پیدا کند، در آینده با آنها به مشکل خواهد خورد.

فواید انتخاب کردن در کودکان

در مورد انتخاب کردن در کودکان؛ وقتی کودک بتواند یاد بگیرد انتخاب کند، بنابراین یاد میگیرد با انتخاب خود هر چند بد کنار بیاید و راهکار های بهبود شرایط را برای خود پیدا کند تا اینکه دست به فرار بگذارد و مسئولیت انتخابش را به عهده نگیرد و دیگران را در هر شرایطی مسئول و باعث و بانی انتخاب اشتباه خود بداند.

کودکان انتخاب گر

کودکان انتخاب گر راهکار های حل مسئله را بهتر از دیگر کودکان می آموزند، آنها با انتخاب اشتباه، خشمگین نمیشوند، داد و فریاد راه نمی اندازند، پنهان کاری نمیکنند، خودشان را از انتخابشان جدا میدانند و هویت خودشان را به انتخابشان نسبت نمیدهند، زیرا یاد میگیرند آنچه که انتخاب کرده اند به تفکرشان و تصمیمشان که وابسته به نیاز آن لحظه و یا بعد از آن بوده میباشد.

/// شماره های تماس ///

بنابراین در بزرگسالی هنگامی که انتخاب میکنند، پیش از انتخاب خود به تفکرشان، احساساتشان، تعلقاتشان و محیط اطرافشان کاملاً معطوف هستند، از روی هیجان تصمیم نمیگیرند و با هیجان عمل نمیکنند، واقع نگر میشوند، به آینده و تلفیق احساسشان در انتخاب فکر میکنند، اگر حتی بدترین انتخاب را از منظر خودشان و یا اطرافیانشان داشته باشند، داد و هوار راه نمی اندازند و شهامت قبول عواقب و مسئول زندگی خودشان میتوانند باشند.

از نظر دکتر روانشناس کودک، مرکز مشاوره شمال تهران شاید به عنوان والدین یک کودک به این فکر کنیم که چگونه با شروع انتخاب از بین دو خوراکی میتوانیم کودکمان را به این مرحله از عقلانیت برسانیم.

مهم این است که کودک و انتخابهایش به خوراکی ها و در خوراکی ها نمی ماند، بلکه اگر والدین سخت گیر و کنترل گری نباشیم و آزادی عمل را از کودکمان نگیریم میتوانیم خلاقیت و رشد تفکر خلاق هم در کودکمان را ببینیم. در مورد خانواده های آسانگیر هم به همان نسبت کودکانی بی مسئولیت، لوس، از زیر کار گریز و نا متعهد خواهیم داشت که با عزت نفس رشد نکرده، نه خودشان را و نه اطرافیانشان را قبول ندارند و در هر قدمی از زندگیشان به دنبال کسی برای جبران خسارت میگردند.

راهکارهایی برای دادن قدرت انتخاب به کودکان

دکتر روانشناس مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) به شما 7 راهکار را پیشنهاد می دهد.

1. کودک را به عنوان یک هویت انسانی کامل بشناسیم.

2. کنترل کردن کودکان و دستورات مداوم را از آنها کم کنیم و از بین ببریم، کودکان حرف شنو و کنترل شونده در آینده به دنبال کسانی میگردند که آنها هم بهشان دستور دهند.

3. آسانگیری و ولنگرانی برای کودک مخرب است و بی مسئولیت میشود.

4. به کودک وظایفی بدهید که آنها را در هر شرایطی به پایان برساند، پایان دادن به وظایف قبول مسئولیت را در آنها تقویت میکند.

5. در بازیهایشان دخالت نکنید، بگذارید بیش از هر زمانی با همسالانشان بازی کنند تا بزرگ سالان و پدر و مادر.

قدرت انتخاب به کودکان

کودکان با بازی با همسالانشان روابط مساوی را یاد میگیرند، در صورتی که با بزرگسالان فقط روابط نابرابر را می آموزند زیرا همیشه یا برنده هستند و یا بازنده.

6. هدف گذاری برای کودک در روابط و بازیهایشان

مثلاً با جمع کردن اتاقشان به هدف پارک رفتن میرسند، در واقع هدف گذاری کردن و سعی و تلاش کودک برای رسیدن به اهدافش امکان مسئولیت انتخاب را در آنها رشد میدهد و سعی و تلاش در کودک را تقویت میکند.

7. روشن بینی و واقع گرا بودن انتخاب در کودکان، کودکان با واقع گرا بودن و انتخاب هایی از سر تفکر صحیح به منظور رسیدن به هدفی که به آن فکر میکنند مانع از انتخاب هایی از سر هیجان و در لحظه بودن میدهد.

بنابراین با مسائل و محیط پیرامونشان میتوانند واقع گرایانه برخورد کنند و از ای کاش ها و چرا های بی دلیل و خواستن های نا ممکن دست بر میدارند. کسب قدرت انتخاب نیاز به شناخت رفتار کودکان توسط والدین دارد که در ادامه پرسشنامه ای را به شما معرفی خواهیم کرد که رفتارهای کودک خود را با کمک معلمانش بررسی کنید.

پرسشنامه آخنباخ

فرمهای ویژه این فهرست برای والدین و معلمین به منظور پوشش طیف وسیعی از علائم و چندین نگرش مثبت مربوط به کفایت تحصیلی و اجتماعی تدوین شده است. این فهرست شامل مواردی مربوط به خلق، تحمل محرومیت، بیش فعالی، رفتارمقابله ای، اضطراب و انواعی از سایر رفتارها می باشد.

فرم والدین شامل 118 سوال است و فرم معلم هم شبیه به فرم والد است به استثنای مواردی که به زندگی در خانه مربوط می شود. چنین فهرستی می تواند مشکلات احتمالی و ویژگی های رفتاری کودک شما را باز کند که در کسب قدرت انتخاب برای کودک می تواند مفید باشد.

مقیاس مختصر تخریب (Brief Impairment Scale)

مقیاس مختصر تخریبBISابزاری است بسیار مناسب که سه حوزه تحصیلی، شغلی و مراقبتی را می سنجد. ابزار شامل 23 مورد است و مخصوص کودکان 4 تا 17 سال می باشد. این ابزار اطلاعات بسیار خوبی را در مورد 3 حوزه فوق به شما می دهد و زمان زیادی را هم از والدین نمی گیرد.

نظرات کاربران:
ماندانا
19:05 - 7 فروردین 98
سلام آیا شما پرسش نامه آخنباخ رو دارین؟
افزودن نظر:
CAPTCHA2


×

امتیاز دهی به مطلب: دادن قدرت انتخاب به کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی