ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: سنجش هوش کودک

سنجش هوش کودک

یکی از عوامل شناخت هوش، توانایی و استعداد در کودکان، سنجش هوش کودک با تست های هوش است که به وسیه آن میزان هوش کودکان در آنها شناخته میشود. اما مهم آن است که بدانیم سنجش هوش کودک چه تأثیری دارد.

تأثیر شناخت هوش کودک

با شناخت میزان هوش کودکان میشود به این نکته رسید که کودکان با این میزان هوش چه استعدادی دارند و پس از آن با استعدادیابی و شناخت راه هایی برای استعداد در زمینه مناسب برای رشد آنها گام برداشت.

سنجش هوش کودک

هوش از یک سطح معینی در انسانها رشد میکند. در واقع میزان آن از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد بهره هوشی را افراد نرمال تشکیل میدهند، فقط با میزانی از تغییر بین درصد ۷۰ تا ۱۰۰ که برخی در زمینه هایی هوشیارتر و در بعضی از زمینه ها با توجه و ضریب هوشی کمتری عمل میکنند.

انواع آزمون هوش کودک

آزمون نقاشی آدم مک اور (DAP) یا (چارلز توماس)

گروه سنی: 3 سال به بالا

داده های آزمون نقاشی آدم مک اور: تحلیل کیفی و تولید فرضیه، بخصوص در مورد احساسات آزمودنی در مورد خود و افراد مهم زندگیش.

آزمون نقاشی خانوادگی جنبشی (KFD) یا (برونر-مازل)

گروه سنی: 3 سال به بالا

داده های آزمون نقاشی خانوادگی جنبشی: تحلیل کیفی و فرضیه سازی در مورد ادراک شخصی از ساختار خانواده و محیط، همچنین قابلیت دادن نمره های عینی.

آزمون جملات ناقص راتر (Rotter)

گروه سنی: کودک، نوجوان، بزرگسال

داده های آزمون راتر: عمدتاً داده تحلیل کیفی، هر چند برخی نظام های نمره دهی عینی نیز تدوین شده است. این آزمون فرافکن بوده و می تواند ترسهای اضطرابها و ارتباط آن با هوش را تا میزانی شناسایی کند.

آزمون هوشی وکسلر برای کودکان (چاپ سوم)

گروه سنی: تا 16 سال

آزمون آی کیو

داده های آزمون هوشی وکسلر: در ابعاد کلامی، عملکردی و IQ کل قابلیت نمره دهی دارد. همچنین این آزمون بسیار معروف قابلیت ارزیابی مهارتهای اختصاصی را نیز دارد. آزمون هوشی وکسلر برای بزرگسالان نیز همین قابلیت ها را دارد و از 16 سال به بالا قابل تفسیر است.

آزمون هوش استنفورد بینه (SB:FE) (چاپ چهارم)

گروه سنی: 2 تا 23 سال

داده های آزمون: در مقیاسهای کلامی، بصری، انتزاعی و استدلال کلامی، حافظه کوتاه مدت و هوش کلی قابلیت نمره دهی دارد.

آزمون استنفورد بینه به همراه آزمون هوش وکسلر 2 آزمون بسیار پرکاربرد در سطح جهان می باشند.

آزمون کافمن برای پیشرفت تحصیلی (K-TEA)

گروه سنی: 1- 12

داده های آزمون کافمن: خواندن، ریاضیات و هجی کردن این آزمون می تواند در این 3 حوزه در مورد کودک به شما اطلاعات مفیدی بدهد.

آزمون وضعیت خانه (HSQ-R)

گروه سنی: 6 تا 12

داده های آزمون وضعیت خانه: به والدین این امکان را می دهد که مشکلات موجود در توجه، تمرکز و یادگیری را شناسایی کنند.

توضیحی در مورد انواع هوش

اصطلاحاتی مانند هوش ریاضی فردی بالا است و یا هوش تصویری فردی بسیار خوب عمل میکند. به این نحو که فردی با هوش ریاضی بالا، توانایی انجام عمل ریاضی را به ساده ترین شکل خود و با توانایی بیشتری دارد و یا خوش تصویری بالا باعث میشود فرد مسیریابی و جهت یابی بسیار بالایی نسبت به اطرافیان خود داشته باشد.

وقتی درصد هوش از ۷۰ به پایین افول کند و میزانی در حد ۶۵ به پایین داشته باشد، فرد در دسته استثنایی ها گنجانده میشود، افراد استثنایی با ضریب هوشی پایین تر از ۷۰ با توان کمتری در یادگیری و بهره کمتری در آموزش برخوردارند که کودکان استثنایی محسوب میشوند و در مدارس و تحت آموزش های خاص خودشان قرار میگیرند.

شناسایی ضریب هوشی به کمک سنجش هوش

سنجش هوش کودک به ما کمک می کند کودکان با ضریب هوشی کم را شناسایی کنیم که البته در بین کودکان استثنایی نیز دسته بندی ضریب هوشی پایین تر از ۶۵ هم در جایگاه متفاوت خود قرار میگیرند که مشخص میکند کودک میتواند تحت آموزش در محیط آموزشی کودکان استثنایی قرار بگیرد، یا خیر.

شناسایی ضریب هوشی

البته که کودکانی با ضریب هوشی پایین (بهره هوشی پایینتر از ۷۰) نیز میتوانند با آموزش صحیح و بستر مناسب برای یادگیری به اجتماع و محیط اجتماعی برای فعالیت و کار وارد شوند.

فعالیت هایی که نیاز مبرمی به استفاده از هوش و استعداد ندارد، اما باعث میشود فرد در محیط اجتماع و معاشرت با افراد اجتماع قرار بگیرد و نیز منبعی برای کسب درآمد داشته باشد و احساس پذیرفته شدن و مورد قبول بودن را تجربه کند، فضایی مناسب برای یادگیری و رشد بیشتر داشته باشد.

افراد با ضریب هوشی 100 تا 120

افرادی با ضریب هوشی ۱۰۰ تا ۱۲۰ نیز جزء دسته افراد استثنایی قرار میگیرند که از بهره هوشی بالایی برخوردارند و به همان میزان میتوانند با آموزش بهتر و قرار گرفتن در محیط کاربردی از بهره هوشی خود کمال استفاده را ببرند. در واقع سنجش هوش بسیار کاربردی عمل میکند، زیرا کودکانی که بهره بالای هوشی دارند به همان میزان کنجکاو تر، پر توان تر، کم حوصله تر، عمل میکنند بنابراین با شناخت بر این موضوع توانایی و هوش کودک در راه خود و فعالیت مورد علاقه اش رشد میکند و به دلیل ندانستن و کم کاری از بین برده نمیشود و هدر نمیرود.

کودکان با بهره هوشی بیش از 100

کودکان با بهره هوشی بیش از ۱۰۰ میتوانند پس از تست هوش نسبت به خواست خودشان که منوط به شناخت از خودشان و میل قلبیشان است هدف و راه خود را مشخص کنند، بیان این مطلب به این دلیل است که باید بدانیم هر فردی با بهره هوشی بالا حتماً دکتر یا مهندسی قابلی نمیشود، بلکه ممکن است موسیقی دانی زبده، نقاشی خلاق و یا گرافیستی بی نظیر شود. 

بنابراین همچنان که باید به هوش کودک و یا افراد توجه کرد، زمینه، میل قلبی و راهی که میتواند فرد را به رضایت خاطر و بیشترین حد از رشد برساند نیز بسیار مهم  و مؤثر است.

مرکز مشاوره مکث با داشتن جدیدترین تستها و بهترین روانسنجانان حوزه سنجش هوش کودک میتواند برای ارزیابی کودک به شما کمک کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(13 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: سنجش هوش کودک

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA