ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: چگونه میتوانیم یک مرکز مشاوره خوب را بشناسیم

چگونه میتوانیم یک مرکز مشاوره خوب را بشناسیم

پژوهشگران مرکز مشاوره شمال تهران معتقدند مرکز مشاوره خوب در واقع مرکزی است که در آن از مشاوران روانشناس مجرب استفاده میشود؛ در مرکز مشاوره ایی که کارشناسان آن به بهبود رفتار و درمان مراجعین خود میپردازند.

افرادی که در مرکز مشاوره، سعی دارند درمان خود را دنبال کنند باید به نکاتی مانند شناخت مشاوران روانشناس مجموعه، نحوه درمان مشاوران روانشناس و زمانی که برای مراجعه کننده اختصاص می دهند، آگاه باشند.

جدای از تمام این اهداف، افرادی که در مرکز مشاوره، درمان خود را دنبال میکنند، باید احساس خوب و صمیمیت قلبی با مشاور روانشناس خود را احساس کنند؛ گاهی اوقات افرادی با مجرب ترین روانشناسان به درمان مشغول میشوند اما اگر کسی از آنها سوال کند «بهبود را تجربه میکنی یا نه؟» اگر احساس صمیمیت قلبی را با مشاور خود احساس نکنند، هیچگاه درمان خوب و کاملی را به دست نمی آورد.

مرکز روانشناسی خوب

مشاوران روانشناس پبش از داشتن تخصص و هدف گذاری و دستیابی به درمان و بهبود برای افراد، انسان هستند و برقراری رابطه انسانی و احساس علاقه مثبت بین کارشناس مشاور و مراجعه کننده اصل بسیار مهمی است.

مشاوران روانشناس خود نیز در دوره درمان مراجعین، به نوعی درمان خود را نیز تجربه میکنند و اگر روشن بین باشند، میتوانند در هر مرحله از درمان، احساس رشد و بالندگی را در خود نیز تجربه کنند.

بنابراین مشاوران روانشناسی که به بیانی خوب هستند، کسانی هستند که بعد از برقراری ارتباط مؤثر با مراجع خود و احساس خوشایند بین مراجع و روانشناس، مراحل درمان را دنبال کنند.

دنبال کردن مراحل درمان بستگی به گرایش روانشناس دارد؛ اینکه روانشناس چه گرایشی را دنبال میکند و در آن تخصص و مهارت دارد، در نوع درمان مراجع بسیار مهم است.

گرایش های روانشناسان در حوزه درمان

۱- روانکاوی

۲- روانکاوی کوتاه مدت

۳- رفتار درمانگری

۴- طرحواره درمانی

۵- شناخت درمانی

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است که هر روانشناسی نسبت به گرایش خود و مهارتش میتواند به درمان مراجعین خود بپردازد که البته گرایش های درمانی همه در آخر یک هدف را که آن هم درمان و بهبود مراجع است را دنبال میکنند.

در این بین اینکه چه گرایشی روی چه فردی اثرگذار است، از حوضه بینش یک مشاور روانشناس خوب خارج نیست؛ در واقع ممکن است فردی برای درمان نزد روانشناسی با گرایش روانکاوی رفته باشد؛ روانشناس ممکن است با شناخت اولیه صلاح بداند که رفتار درمانگری بر روی این فرد اثر بیشتری دارد؛ بنابراین میتواند مراجع را به روانشناسی با گرایش رفتار درمانگری ارجاع دهد زیرا تشخیص روانشناس این بوده که در این لحظه و با این نوع از بیماری فرد، درمان دیگری برای او اثربخش تر خواهد بود و مراجع باید حرف مشاور روانشناس خود را بپذیرد و با کمال میل مشاور دیگری را که به او پیشنهاد میشود را قبول کند.

هر راهی برای درمان که بهبود وضعیت مراجع را دنبال میکند، میتواند راه درستی باشد که البته تشخیص یک مشاور با تجربه در آن دخیل است.

مشاوران روانشناس خوب در واقع همان مشاورانی هستند که هدفی به غیر از درمان مراجعین را دنبال نمیکنند؛ همان افرادی که با دیدن دوره های درمانی و حتی در بیشتر مواقع طی کردن دوره درمانی خودشان، میتوانند در مرکز مشاوره ایی مشغول به کار باشند؛ زیرا خودشان هم رنج ها و درد هایی را به عنوان یک انسان با ماهیت انسانی خود داشته اند و حالا دغدغه درمان افرادی که رنجی را متحمل نیشوند را دارند.

این افراد میدانند اسرار هر مراجع برای او در نزد مشاور حفظ خواهد ماند و هیچ شخصی در هیچ شرایطی نمیتواند اسرار مراجع خود را به فردی دیگر فاش کند.

مرکز مشاوره شمال تهران و پژوهشگران آن معتقدند نوجوانی که برای‌ دوره درمانی مشخصی نزد روانشناس میرود، باید بداند حرف های بین او و روانشناس به صورت محرمانه بین خودشان باقی میماند و حتی مادر او نیز با مراجعه به همان روانشناس از کیفیت جلسات و اصل مطالبی که بین مشاور و روانشناس رد و بدل شده خبر نخواهد پیدا کرد.

تنها راه های درمانی، شیوه درمان و این که چه رفتاری برای بهبود رفتار نوجوان مناسب است مطرح میشود و بین خانواده نوجوان بیان میشود.

در واقع امن ترین جایی که هر کسی در آن احساس نیاز به حرف زدن، بیان مشکلات و گفتن مسائل زندگی خود دارد، نزد مشاوران روانشناس است که بدون هیچ قضاوتی می توانند ادامه صحبت های مراجع خود را بشنوند و در آخر با همراهی خود، مرحله به مرحله دوره درمانی را برای مراجع آغاز کنند.

دوره های درمانی هفته ایی یکبار با حضور در جلسات درمانی به مدت نیم ساعت یا چهل و پنج دقیقه و شرح اتفاقات، احساسات و احوال در یک هفته گذشته و نیز بیان تجارب جدید در دوره های درمانی و آنچه که بیمار شاهد آن است، برگزار می گردند.

مشاوران روانشناس مجرب میتوانند نگرش یک مراجع را به نوع مشکلات خود، نحوه زندگیشان و هدف گذاریشان در زندگی را تغییر داده و سلامت و بهبود را برای هر فردی که نیاز به آن دارد را به دست آورند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: چگونه میتوانیم یک مرکز مشاوره خوب را بشناسیم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA