ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

علت مشکلات تلفظی در کودکان و بزرگسالان

علت مشکلات تلفظی در کودکان و بزرگسالان

تولید فرآیندی است که به منظور ادا کردن صداها، هجاها و کلمات رخ می دهد. در طی این فرآیند حرکت زبان، آرواره ها، دندانها، لبها و کام در جریان مسیر هوای حنجره، تغییراتی ایجاد می کند که منجر به ادای صداها و کلمات می شود.

اختلال در تولید چیست؟

وقتی فردی بعضی صداها، هجاها و کلمات را نادرست تولید می کند، به صورتی که شنونده گفتار او را نمی فهمد و یا دقت بیشتری لازم است تا گفتار او درک شود؛ در این حالت فرد دچار اختلال تولیدی است.

بعضی از اشتباهات تولیدی

طبق پژوهشهای مرکز مشاوره مکث اختلالات تولیدی دسته بندی سه گانه دارند:

  • حذف: مثلا تلفظ اُربه، به جای گربه
  • جانشینی: مثلا تلفظ دربه، به جای گربه
  • خرابگویی: مثلا صدای «س» به صورت نوک زبانی «ث» تلفظ شود.

مشکلات تولیدی ممکن است در اثر معلولیت های جسمانی مانند فلج مغزی، شکاف کام یا کم شنوایی باشد و یا ممکن است بر اثر مشکلاتی مانند نقایص دهانی رخ دهد (مثل مشکلات دندانی).

البته اکثر مشکلات تولیدی ممکن است مشکلی در یادگیری صداهای گفتاری باشد.

اختلال در تلفظ

آیا لهجه یک مشکل گفتاری است؟

ممکن است برای بعضی افراد لهجه مشکل گفتاری محسوب شود. ما همه دارای لهجه های مختلف هستیم؛ اصفهانی، تبریزی، مشهدی، تهرانی، یزدی  و …

لهجه فقط زمانی مشکل محسوب می شود که با اهداف فرد در زندگی اجتماعی تداخل داشته باشد.

آیا عفونت گوش در دوران کودکی اثری بر تاخیر در یادگیری صداهای گفتاری دارد؟

طبق پژوهشهای مرکز مشاوره مکث، کودکان با شنیدن گفتار اطرافیانشان، گفتار را می آموزند. این روند یادگیری خیلی زود شروع می شود. اگر کودکان به طور مکرر دچار عفونتهای گوش شوند (در طی دوران رشد گفتار)، ممکن است نتوانند صداهای گفتاری را بیاموزند.

آیا مشکل تولیدی کودک خود به خود رفع می شود؟

با گذشت زمان و رشد کودک تمام الگوهای گفتاری کودک قابل درک تر می شود؛ اما بعضی از کودکان برای یادگیری و تصحیح صداهای گفتاری نیاز به برنامه درمانی دارند.

ارزیابی دقیق الگوی گفتاری کودک، میزان شناخت آتی او را تعیین می کند. به این صورت که درمانگر، الگوی گفتاری کودک شما را ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کند و بر اساس نتایج، مشخص می کند که آیا فرزند شما نیاز به درمان مستقیم، مشاوره و ... دارد یا خیر.

آیا کودکان تمام صداها را به طور همزمان می آموزند؟

صداها به طور متوالی و منظم یاد گرفته می شوند. بعض صداها مانند «پ»، «م» و «ب» زودتر یاد گرفته می شوند (تا دو سالگی)، بعضی صداها مانند «ر» و «ل» دیرتر یاد گرفته می شوند.

کودکان باید تا سن ۸ سالگی تمام صداها را بیاموزند. البته اکثر کودکان تا قبل از دبستان، کلیه صداها را می آموزند.

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا صداها را درست تلفظ کند؟

  • با ارائه گفتار صحیح و مثالهای مناسب.
  • گفتار کودک را قطع نکنید.
  • دائماً گفتارش را تصحیح نکنید.
  • اجازه ندهید کسی او را مسخره کند.
  • در عین حال برایش الگوی مناسبی از گفتار صحیح باشید.
  • کلمه ای را که اشتباه تولید می کند با تاکید به طور صحیح تکرار کنید. مثلاً اگر می گوید «این یک دربه بزرگ است. بگویید، بله این یک گربه بزرگ است. یک گربه سفید، دوست داری این گربه را ناز کنی؟»

آیا به فرد بزرگسالی که دچار مشکلات گفتاری (از نوع تلفظی) است می توان کمک کرد؟

اکثر مشکلات گفتاری بدون توجه به سن افراد قابل درمان است. البته هر چقدر که از مدت زمان ظهور مشکل بگذرد، تغییر دادن و درمان آن مشکل تر می شود. بعضی مشکلات گفتاری، در اثر اختلال در تکانه های عصبی در ماهیچه های اندام گفتاری رخ می دهد. (دیزآرتری)، که بصورت شلی عضلانی در ماهیچه های صورت، لبها و زبان قابل مشاهده است. درمان این اختلالات مشکل تر از درمان اختلالات عملکردی (بدون هیچ مشکل عضوی) است و مدت زمان بیشتری نیاز دارد. مسایل دیگری که ممکن است پیشرفت درمان را تحت تاثیر فرار دهند، مشکلاتی از قبیل اختلالات شنوایی، مشکلات دهانی ، میزان توجه به مشکل، هوش و همکاری والدین می باشد.

چه کسی می تواند به شما کمک کند؟

اگر در مورد گفتار خود و یا کودکتان دچار نگرانی شدید هستید، با یک آسیب شناس گفتار تماس بگیرید. وی در زمینه ارزیابی و درمان اختلال تولیدی تخصص دارد.

گفتار درمان کودک شما را ارزیابی می کند و تشخیص می دهد که آیا به درمان نیاز است یا خیر؟ همچنین در زمینه پیشگیری و درمان اختلالات گفتاری به شما مشاوره می دهد.

به یاد داشته باشید که اقدام هر چه زودتر، بخصوص در مورد مشکلات شدید گفتاری، بسیار اهمیت دارد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: علت مشکلات تلفظی در کودکان و بزرگسالان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی