ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

بازی درمانی و تأثیر آن بر وابستگی کودکان

بازی درمانی و تأثیر آن بر وابستگی کودکان

بازی درمانی چیست و به چه کسی بازی درمانگر میگویند و دانستن علت اثربخشی بسیار زیاد آن برای مشکل وابستگی کودکان؛

بازی درمانگرها از متخصصان روانشناس با گرایش کودک هستند که یکی از گرایش هایشان در درمان اختلال و یا آسیب ها و یا تغییرات خلقی کودکان، بازی درمانی است.

بازی درمانی و کاربردی آن

بازی درمانی صرفا درمانی است که برای کودکان به کار برده میشود؛ زمانی که یک متخصص روانشناس‌ کودک نیاز به تغییر رفتار در کودک دارد و یا اینکه به دنبال دلیل رفتاری در کودک میگردد، میتواند این دلیل رفتار و یا ایجاد یک رفتار جدید را در کودک با بازی درمانی به او برساند.

به این نحو که کودکی دچار اضطراب شدیدی است؛ آرام و قرار ندارد و مدام تغییر خلق میدهد. بسته به سن و سال کودک و اینکه در چه محیطی است و رفتار پدر و مادر با کودک، دکتر روانشناس‌ کودک در اتاق بازی، با بازی هایی که مشخصا برای پیدا کردن دلیل رفتار کودک است، به نوع اضطراب کودک و دلیل آن میتواند پی ببرد.

بازی درمانی

از آنجایی که کودکان هنوز به تحلیل وقایع دست پیدا نکرده اند و قدرت تشخیص و تمیز رویدادها را ندارند، در بازی درمانی میتوانند خودشان، میلشان و نوع رفتارشان را به وضوح نشان دهند. 

همچنین در مرحله درمان نیز میتوان به همین منوال برای ایجاد تغییر در رفتار کودک با بازی درمانی در اتاق بازی که دکتر روانشناس کودک یا در کنار کودک و یا از دور کودک را تحت نظر دارد به تغییر رفتار او بپردازد.

برای مثال کودکانی که دچار اختلال وابستگی هستند، به نوعی اختلالی شایع بدلیل نحوه رفتار پدر و مادر با کودک است.

به دلیل اختلال وابستگیشان اضطراب شدیدی را در زمان هایی که مادرشان را برای لحظه ایی نمیبینند، تحمل میکنند. این کودکان مانند چسب به والدین خود میچسبند و میل به انجام هیچ کاری بدون مادر و یا والد خود ندارند و از دوری والد خود به شدت دچار تغییر خلق، گریه، جیغ و اضطراب میشوند.

بنابراین برای حل این اختلال در کودک مهم است که بدانیم نوع وابستگی کودک از کدام دسته است.

انواع وابستگی در کودکان

1 وابسته ایمن

۲- وابسته ناایمن 

3- وابسته دوسوگرا 

در اتاق بازی این نوع از وابستگی به این نحو مشخص میشود که کودک و مادر را در اتاقی میگذراند و مادر با فاصله ایی مشخص از کودک مشغول کاری شخصی مانند مجله خواندن میشود و کودک نیز با وسایل بازی جدید و جذابی مشغول بازی میشود.

پس از مدتی مادر لحظه ایی اتاق بازی را ترک میکند؛ رفتاری که کودک از ترک مادر و همچنان پس از بازگذشت مادر نشان میدهد، نوع دلبستگی کودک را مشخص میکند و به همین منوال اختلال او برای دکتر روانشناس کودک مشخص میشود؛ برای درمان او راهکارهای‌ خود را ارائه میدهد.

انواع رفتارهای کودکان هنگام جدایی از مادر

کودکان وابسته ایمن

صرف نظر از اینکه کودک به هنگام رفتن مادر از اتاق آشفته شود یا نه، کودکان وابسته ایمن هنگام بازگشت مادر به اتاق با او تعامل میکنند.

بعضی از کودکان از فاصله دور با نگاهی نشان‌ میدهند که متوجه بازگشت مادر شده اند و همچنان مشغول بازی با اسباب بازی ها میمانند.

کودکان وابسته ناایمن یا اجتنابی

این کودکان به هنگام بازگشت مادر از تعامل با او‌ پرهیز میکنند؛ بعضی از آنها مادر را تقریبا به کلی نادیده میگیرند و برخی نیز در جهت تعامل با مادر و هم در جهت اجتناب از تعامل با او واکنش هایی نشان میدهند.

کودکان وابسته دوسوگرا

کودکانی هستند که به عنوان دوسوگرا، در موقع بازگشت مادر در برابر او به مقاومت دست میزنند؛ آنها در آن واحد هم در جستجوی برقراری رابطه با مادر هستند و هم از آن پرهیز میکنند.

برای مثال ابتدا گریه میکنند تا مادر او را بغل کند اما پس از آن در بغل مادر پیچ و تاب میخورند تا از آغوش او بیرون روند.

بنابراین این توضیحات با بودن دکتر روانشناس کودک و نگاه کردن رابطه بین مادر و فرزند از راه دور در اتاق بازی، نوع اختلال کودک را نشان میدهد و پس از آن روانشناس با بازی هایی که تغییر در رفتار و همچنین درمان اختلالات در کودکان است میتواند درمان را به وسیله اتاق بازی آغاز کند.

در واقع ماهیت اتاق درمان به شناخت رفتار کودک و بازسازی رفتار کودک میپردازد و یکی از مؤثر ترین عوامل در شناخت و درمان کودک است.

در نهایت ما تا حدودی متوجه شدیم که بازی درمانی چیست و بازی درمانگر چه کار می کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(20 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: بازی درمانی و تأثیر آن بر وابستگی کودکان

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی