22006198 021

پاسخ اثر بخش وقتی کودک می گوید از شما متنفرم

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(47 رای)
پاسخ اثر بخش وقتی کودک می گوید از شما متنفرم

پنج پاسخ اثر بخش برای وقتی که کودک می گوید از شما متنفرم را همینجا به شما خواهیم گفت. شاید شما هم از کودکان شنیده باشید که بگویند از شما متنفرن یا اگر شما به طور مداوم و چندین بار در هفته این جمله را می شنوید حق دارید که نگران و ناراحت شوید. از این رو نحوه پاسخگویی شما به این جمله کودکان نیز بسیار با اهمیت است. اینکه ما در جواب به او چه می گوییم؟

اگر کودکتان ناگهان در میان ناراحتی ها و داد و فریادهایش گفت: «من از تو متنفرم». ابتدا ساکت مانده و چیزی نگویید و یا یکی از پنج پاسخ زیر را انتخاب کنید.

1. آن را نادیده بگیری

اگر تا قبل از این به جمله «از تو متنفرم» کودکتان پاسخ می دادید اکنون ساکت باشید و در قدم اول هیچ واکنشی نشان ندهید و حرف او را نادیده بگیرید.

کودکان با این جمله نخست می خواهند احساسات و رفتار شما را کنترل کرده تا واکنش شدیدتری نشان دهند. بنابراین طوری وانمود کنید که انگار این جمله را نشنیده اید.

2. من می دانم که تو عصبانی هستی

کودکان نوپا و پیش دبستانی چون مهارت های زبانی شان هنوز تکمیل نشده است. بنابراین نمی توانند با کلام به شما بگویند که خسته هستند و نیاز به کمی تنفس دارند. بنابراین، شروع به بی قراری کرده و درهمین اثنا با داد و فریاد می گویند: «ازتو متنفرم»

در واقع این آسان ترین راه برای جلب توجه والدین است و ارتباط با او که من خسته و ناراحتم، چه موقع از این پاسخ استفاده کنیم؟ که کودکتان بزرگتر می شود و می تواند از مهارت های زبانی اش استفاده کند. از این پاسخ استفاده کنید.

از لغات برای طرح خواسته هایش استفاده کند. به او یاد دهید که احساساتش را نام گذاری کند. بنابراین او خواهد آموخت که وقتی احساس عصبانیت یا اضطراب می کند، بگوید «من عصبانی ام»، یا«من خسته ام». با این کار راههای مناسب دیگری هم برای بیان هیجاناتش می یابد.

کودک می گوید از شما متنفرم!

3. درسته که تو ناراحت و عصبانی هستی اما حرف ناراحت کننده ای به من زدی، اینطور نیست؟

از نظر دکتر روانشناس مرکز مشاوره اینجا مکث این قبیل عبارات کینه توزانه همیشه موقع عصبانیت گفته نمی شود. به جای «از تو متنفرم» می توانید جمله دیگری را انتخاب کنید.

معمولاً کودکان وقتی از این عبارات استفاده می کنند، می خواهند در طرف مقابل از جمله خواهر و برادرهایشان احساس گناه ایجاد کرده تا به خواسته شان برسند.

چه وقت از این پاسخ استفاده کنید؟ اگر جمله از تو متنفرم بخشی از مکالمات و تعاملات هر روزه اش شد، باید برای او مشخص سازید که این لغات، لغات مناسب و پذیرفته ای نیستند.

همچنین باید با کودک در این رابطه صحبت کنید که این جملات مناسب نیستد و اجازه ندارد آن را در ارتباط با خواهر، برادر، دوستان و دیگر افراد استفاده کرد در عوض به او راههای همدلی را یاد بدهید.

4. من تو را دوست دارم و وظیفه ام این است که از تو مراقبت کنم

از نظر دکتر روانشناس مرکز مشاوره اینجا مکث وقتی کودکتان از چیزی محروم می شود یا ناکام می ماند، ممکن است بلند فریاد بزند «ازتو متنفرم» و این رفتار در کودکان شایع است.

چه موقع از این پاسخ استفاده کنیم؟ «در ذهن کودکتان جا بیاندازید که قوانین خانه در درجه اول برای حفظ ایمنی او وضع می شود نه به عنوان ابزاری برای محروم سازی او؛ با سرعت به او یاد آور شوید که هدف سلامتی اوست، او درست است که همان لحظه به این مسائل فکر نمیکند، اما با بزرگتر شدنش بالاخره به این نتیجه خواهد رسید.

5. باشد! اما تو هنوز نیاز به تمیز کردن اتاقت داری

وقتی شما از کودک می خواهید تا اتاقش را مرتب کند و بعد کودک فریاد می زند که «از تومتنفرم» او سعی دارد که از زیر وظایفش شانه خالی کند. او میخواهد ذهن شما را مغشوش سازد. یا انجام کار را به تعویق بیاندازد و اگر او بتواند واقعاً شما را پریشان کند شما ممکن است دستورتان یادتان برود.

با آرامش به او پاسخ دهید «بسیار خوب! اما هنوز لازم است که اتاقت را مرتب کنی».

دکتر روانشناس مرکز مشاوره اینجا مکث معتقد است؛ با این کار به او نشان می دهید که تلاش هایش برای فریب دادن شما بی فایده است. اگر او ادامه داد که از زیر دستورالعمل ها شانه خالی کند به او هشدار دهید و اگر لازم بود پیامدهای منفی رفتارش را لحاظ کنید. امّا اجازه ندهید که با جملات آسیب زننده ذهن شما را مشغول ساخته تا از دستور العمل ها سرپیچی کند.

وقتی کودک می گوید از شما متنفرم در واقع پیام های زیر را مخابره می کند

  • «تو واقعا نفهمیدی که من الان به چه چیزی نیاز دارم؟»
  • «الان با هم ارتباط خوبی نگرفته ایم»
  • «من احساس خستگی یا آسیب می کنم»
  • «من احساسات زیادی دارم و نمی توانم آنها را بیان کنم»
  • «من تمایل دارم که تو دیدگاه من را ببینی»
  • «آنچه تو می خواهی با آنچه که من می خواهم فرق دارد»
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ