22006198 021

رژیم غذایی نامناسب و ارتباط آن با بیش فعالی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(23 رای)
رژیم غذایی نامناسب و ارتباط آن با بیش فعالی

رژیم غذایی نامنظم و غیر اصولی می تواند شما را به مراتب حواس پرت تر و غیرمتمرکزتر کند و باعث بیش فعالی در شما شود. اجازه ندهید تا به شدت گرسنه شوید و بعد اقدام به خوردن غذا کنید. می توانید با برنامه ریزی صحیح یک رژیم غذایی منظم برای خود تدارک دیده و میان وعده های سالمی را در آن بگنجانید و از گرسنه شدن شدید و حمله به غذا جلوگیری کنید. این کار از کاهش توجه و تمرکز جلوگیری میکند.

نکته مهم از دیدگاه متخصصان روانشناسی مرکز مشاوره مکث، خوردن غذاهای سالم حاوی مقدار زیادی سبزیجات، کربوهیدرات ها نظیر نان های سبوس دار که می تواند در طول روز انرژی شما را تامین کرده و سطح قند خون شما را کنترل نماید؛ همینطور سطح توجه و تمرکز شما را افزایش دهد، است. قند خون بالا و کمبود آهن و روی می تواند توجه و تمرکز شما را کاهش دهد.

تنها چگونه خوردن مهم نیست، بلکه مهم تر از آن چه چیزی خوردن است.

نقش رژیم غذایی در بیش فعالی

رژیم غذایی در محصولات فرآوری شده و نوشیدنی ها می تواند سطح قند خون شما را تحت تأثیر قرار دهد و مسبب دوره هایی از بیش فعالی در شما شود. همچنین کمبود بعضی از ویتامین ها نظیر آهن و روی می تواند موجب افزایش خستگی و بی حسی شود. در حالی که تحقیقات بطور کلی رابطه ای میان علائم بیش فعالی و نقص توجه با مواد نگهدارنده، طعم دهنده های مصنوعی و رنگ های مصنوعی نشان نمی دهد، اما تعداد کمی از مطالعات، شواهدی دال بر وجود رابطه میان این دو گزارش می دهند.

علاوه بر این، تحقیقات صورت گرفته در این حوزه بیانگر این مطلب است که کمبود منیزیم، ویتامین B و مکمل های کارنتین می تواند با علایم بیش فعالی رابطه داشته باشد. قبل از همه این موارد توصیه می شود حتما به هنگام استفاده از مکمل ها و ویتامین ها، میزان دوز مصرفی آنها را با پزشک متخصص مشورت نمایید.

نقش مکمل های روغن ماهی در بیش فعالی

اسیدهای چرب امگا 3 می تواند در بهبود علائم رفتاری و عملکرد اجتماعی افراد بیش فعال تاثیر داشته باشد. منابعی که سرشار از امگا 3 هستند عبارت اند از ماهی سالمون، تن، ماهی ساردین، گردو، بذر کتان و روغن کانولا. مکمل های روغن ماهی بهترین و آسان ترین راه برای افزایش سطح امگا 3 در بدن شما هستند؛ اما همانطور که گفته شد، حتما قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید و از مصرف خودسرانه آن بپرهیزید.

تاثیر مصرف گیاهان دارویی و دمنوش ها در بیش فعالی

نوشیدن یک فنجان دمنوش گیاهی آرامش بخش (سنبل الطیب، لیمو عمانی، بابونه) هنگام شب بهترین راه برای کاهش فشار ها و استرس های روزمره می باشد. گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که می توانند استرس را کاهش دهند و وضعیت خوب شما را بهبود بخشند. البته گیاهان دارویی علاوه بر این، اثرات جانبی و تاثیراتی دارند که ممکن است با داروهای شیمیایی تداخل داشته باشند؛ به همین جهت حتما قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید.

بهبود بیش فعالی

خواب خوب و کافی

اگر شما از دیدگاه یک دکتر روانشناس علائم بیش فعالی را داشته باشید، قطعا به این نکته رسیده اید که بیدار ماندن شبانه نمی تواند برای شما مفید باشد. محرومیت از خواب می تواند توانایی شما را در مقابله با استرس و همچنین نگهداشتن توجه و تمرکز روی کارهایتان در طول روز کاهش دهد. طبق تحقیقات متخصصان روانشناسی در مرکز مشاوره مکث، سطح بی توجهی و فقدان تمرکز در افراد رابطه مستقیمی با خواب آلودگی بیش از حد در طول روز دارد.

برای بهبود وضعیت خواب خود لازم است روزانه ورزش کنید. از خوردن نوشیدنی های کافیین دار درهنگام شب خودداری کنید. یک برنامه منظم برای قبل از خواب خود داشته باشید (مثل دوش گرفتن، گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش) و حتما یک برنامه منظم برای ساعت خواب و بیدار شدن خود حتی در ایام تعطیلات داشته باشید.

افزودن نظر:
captcha