ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 3

هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 3

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) در ادامه مباحث به 8 مشکل رفتاری شایع در کودک 3 ساله و کودک 4 ساله می پردازد.

5. قلدری کردن

دکتر روانشناس مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است ممکن است کودک 3 ساله یا کودک 4 ساله با قلدری کردن یک مشکل بسیار جدی در احساسات و هیجانات کودکان ایجاد شود.
کودکان تمایل دارند تا به دیگران قلدری کنند تا احساس قدرت بیشتری نمایند و همچنین قلدری باعث می شود تا مشکلات اجتماعی خود را سریع تر حل نمایند.
هنگامی که با مشکلات سختی مواجه می شوند و رویارویی با آن برایشان سخت است تمایل بیشتری دارند که با استفاده از قلدری کردن مشکل خود را حل نمایند.
اگر به عنوان والد متوجه شدید فرزندتان در برابر دیگران قلدری می کند، سریعاً وارد عمل شده و مانع او شوید.

راهکار هایی مفید برای جلوگیری از قلدری کردن کودک

  • می بایست به کودک 3 ساله و کودک 4 ساله آموزش دهید که قلدری کردن یک شیوه ی مواجه اشتباه است.
  • نکته ی مهم تر اینکه به او توضیح دهید که رفتارهای زورگویانه چه نوع رفتار هایی هستند و چه کسانی آن را انجام  می دهند.
  • برای خانه و رفتارهای کودک قوانینی تعریف کنید. برای مثال این قانون را بگذارید که در این خانه ما قلدری نمی کنیم و زور نمی گوییم.
  • به دنبال نشانه های زورگویی باشید. توجه کنید اگر فرزند بزرگتر شما به فرزند کوچکتر زور می گوید، سریعاً وارد عمل شوید و رفتار او را اصلاح کنید.

6. دستکاری کردن

دکتر روانشناس مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است دستکاری کردن یک رفتار، حیله گرانه و سخت است که قطعاً والدین برای مدیریت آن با دردسر رو به رو می شوند.
کودک 3 ساله و کودک 4 ساله معمولاً تمایل دارند به گونه ای رفتار کنند، دروغ بگویند و یا قشقرق راه بیاندازند که به آنچه می خواهند برسند. اگر شما در برابر این رفتارهای او هر آنچه می خواهد را به او بدهید قطعاً به خود حق داده و مجدداً این رفتارها را در موقعیت های دیگر تکرار می کند.
برای مثال اگر به فروشگاهی رفته اید و فرزند شما با قلدری و قشقرق از شما می خواهد که برایش شکلات بخرید در این وضعیت خریدن شکلات از سوی شما قطعاً رفتار او را تحکیم کرده و به آن ادامه خواهد داد.

به بیان ساده تر هنگامی که فرزند شما، قصد فریب شما را دارد می خواهد که از شما قدرتمند تر باشد.

اگر فرزند شما در سنین نوجوانی است تلاش کنید این الگوی رفتاری او را بشکنید و اجازه ندهید اینگونه رفتارها را ادامه دهد.

مشکلات رفتاری شایع در کودکان
انتظار نداشته باشید که در جواب نه شما، فرزندتان آرام نشسته و عکس العملی نشان ندهد، اما شما به عنوان والد باید این نکته را بدانید که همیشه در این مواقع بتوانید کنترل اوضاع را در دست بگیرید و اجازه ندهید که او با رفتارش شما را فریب داده و دستکاری نماید.
برای او مشخص کنید که پاسخ نه شما قطعی است و جای برگشت ندارد. می توانید با یک توضیح مختصر او را متوجه این مطلب کنید ولی به هیچ عنوان در برابر او کوتاه نیایید.
از بحث کردن اجتناب کنید اما به طور کامل او را رها نکنید. تلاش کنید به حرف های او هم کاملاً گوش دهید  و از این طریق احترام متقابل را در او ایجاد کنید.

7. تنبلی و فقدان انگیزه

دکتر روانشناس مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است طبیعی است که فرزند شما به همه ی فعالیت ها علاقه و اشتیاق نشان ندهد اما در مجموع انتظار میرود که بتواند به یکی از فعالیت های علمی یا هنری و یا ورزشی علاقه نشان دهد.
برای مثال در حوزه فعالیت های علمی، موسیقی یا ورزش باید حداقل به یکی علاقه نشان دهد و مشارکت کند.
انگیزه دادن به کودکان کار راحتی نخواهد بود علی الخصوص اگر آن ها تنبل بوده و دائماً تمایل داشته باشند درخواست های شما را رد کنند. اگر دختر یا پسر شما این وضعیت را دارد توصیه می شود نکات زیر را مطالعه بفرمایید.

نکات مهم در مواجهه با کودک تنبل

از اینکه از رفتارهای کودک 3 ساله یا کودک 4 ساله مضطرب و عصبانی شوید، پرهیز کنید. اگر مراقب واکنش هایتان نباشید به عنوان یک والد تحمیل کننده شناخته خواهید شد و این وضعیت قطعاً موجب می شود فرزند شما تشویق به مخالفت کردن بیشتر با شما شود.
می توانید داستان هایی از دوران کودکی خود برای آن ها تعریف کنید و تجربیات الهام بخش و تشویق کننده ای برای آن ها بازگو کنید که بتواند به آنها در تغییر شیوه ی نگرش و افکارشان کمک کند.
فرزندتان را مجبور نکنید که یک فعالیت سرگرم کننده که شما می خواهید را انتخاب کند. بهتر است برای او گزینه هایی را مطرح کنید تا از میان گزینه ها یکی را به دلخواه انتخاب کند. معمولاً بچه ها چیزی را که خود انتخاب می کنند بیشتر دوست دارند.
یک گام به عقب رفته و مجدداً بررسی کنید. آیا فرزندتان را مجبور به انجام کاری خاص می کنید؟ از او بپرسید که چه چیزی به او انگیزه می دهد و علاقه دارد آن را دنبال کند. به فرزندتان به عنوان یک انسان مستقل نگاه کنید و اجازه دهید هویت خود را پیدا کرده و آنچه را که به او انگیزه می دهد دنبال کند.
راهی را پیدا کنید تا به شما یاد دهد چگونه فرزندتان را روی شناسایی اهدافش متمرکز کرده و به او انگیزه دهید. ایجاد خودانگیزشی در او بسیار بهتر از این است که توسط دیگران کنترل شده و در آخر به شناخت درستی از خود نرسد.

8. مشکلات رفتاری در مدرسه

"من از مدرسه متنفرم !" آیا این جمله ای است که شما هر روز صبح از فرزند خود می شنوید؟
دکتر روانشناس مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است گاهی اوقات کودکان برای رفتن به مدرسه و انجام تکالیف خود، والدین را به دردسر می اندازند. آن ها می توانند از رفتن به مدرسه به دلایل زیادی خودداری کنند.

دلایل اجتناب کودک از رفتن به مدرسه

  • در مدرسه مورد قلدری واقع می شوند و بچه های دیگر به آن ها زور می گویند.
  • به خاطر مشکلات درسی و یا ضعف در یکی یا تعدادی از دروس مدرسه.
  • به خاطر مخالفت با اقتدار و قوانین موجود در مدرسه.
  • به خاطر اضطراب جدایی و ترس از جدا شدن از والدین و دور بودن از آن ها.

ریشه یابی مشکل اجتناب از رفتن به مدرسه

ابتدا مشکل را ریشه یابی کنید و اطمینان پیدا کنید که علت آن چه چیزی می تواند باشد. پیدا کنید که فرزند شما به چه علتی از مدرسه خوشش نمی آید و یا در برابر انجام تکالیف مقاومت نشان می دهد. اگر تنها مشکل او سختی تمارین است می توانید با آرامش او را در انجام تکالیف کمک کرده و به او انگیزه دهید.
فرزند شما به زمان نیاز دارد تا بتواند به طور کامل و مطلوب با محیط مدرسه خو بگیرد و عملکرد خود را بهبود بخشد. از او انتظار نداشته باشید تمام تغییرات را در یک شب در خود ایجاد کند.
برای رفتارهای مثبت فرزندتان به او مشوق و تقویت کننده دهید نه رشوه. برای مثال شما می توانید بگویید تو به خاطر کار خوبی که انجام دادی بدون اینکه نیاز به یادآوری من باشد یک بستنی از من جایزه می گیری! هیچگاه قبل از آنکه آن کاری را انجام دهد به او پاداش ندهید.
با تمام اینها مشکلات رفتاری همیشه ساده به نظر نمی رسند و مواجهه با آن آسان نیست. شما باید به دنبال کمک حرفه ای باشید اگر با یک مورد سخت و موقعیت دشوار رو به رو هستید.

چه هنگام باید برای حل مشکلات رفتاری فرزندم کمک بخواهم؟

اگر رفتارهای غیرطبیعی فرزند شما در خانه شدت یافته و یا یک رفتار و اشتباه را چندین بار مرتکب می شود وقت آن رسیده که با یک متخصص و روانشناس مشورت کنید تا ریشه رفتار کودک 3 ساله یا کودک 4 ساله شما را  مشخص کرده و با کمک شما وضعیت را بهتر کند.
بهتر است قبل از آنکه بخواهید از درمان دارویی استفاده کنید حتماً با روانشناس مشورت کرده و از درمان های غیر دارویی استفاده کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(9 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 3

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA